Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

FEMOSTON 2MG/10MG TAB. N28

Vaistai
  Gamintojas:
SOLVAY PHARMACEUTICALS

PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI

Femoston 2/10 plėvele dengtos tabletės
Estradiolis/didrogesterono

Prieš pradėdami vartoti šį vaistą, atidžiai perskaitykite visą pakuotės lapelį.
- Neišmeskite lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų bet kokių klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Šis vaistas skirtas Jums. Kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti net tokiu atveju, jeigu jų ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).
- Jeigu pasireiškia stiprus šalutinis poveikis arba jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.


Lapelio turinys
1. Kas yra Femoston 2/10 ir nuo ko jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Femoston 2/10
3. Kaip vartoti Femoston 2/10
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Femoston 2/10
6. Kita informacija


1. KAS YRA FEMOSTON 2/10 IR NUO KO JIS VARTOJAMAS


Farmakoterapinė grupė: pakeičiamoji hormonų terapija (estradiolo ir didrogesterono deriniai)

Terapinės indikacijos
Pakeičiamoji hormonų terapija (PHT) esant estrogenų nepakankamumo simptomams moterims po menopauzės.
.

Osteoporozės profilaktikai moterims po menopauzės, kurioms yra padidėjusi kaulų lūžių rizika ateityje, kurios netoleruoja arba kurioms draudžiama vartoti kitų vaistų osteoporozės profilaktikai.

Patirtis, gydant vyresnes kaip 65 metų moteris, yra nedidelė.

Kaip veikia Femoston 2/10

Estradiolis
Veiklioji medžiaga estradiolis chemiškai ir biologiškai yra identiškas endogeniniam žmogaus estradioliui ir todėl klasifikuojamas kaip žmogaus estrogenas. Estradiolis yra pirminis estrogenas ir aktyviausias iš visų kiaušidžių hormonų. Endogeniniai estrogenai dalyvauja tam tikrose gimdos ir kitų organų funkcijose, įskaitant endometrijaus proliferaciją ir periodiškus pokyčius gimdos kaklelyje ir makštyje.

Žinoma, kad estrogenai turi didelę reikšmę kaulų ir riebalų metabolizmui. Be to, estrogenai taip pat veikia autonominę nervų sistemą ir gali turėti netiesioginį teigiamą psichotropinį poveikį.

Didrogesteronas
Didrogesteronas yra geriamas aktyvus progestogenas, pagal savo veiksmingumą panašus į parenteraliai skiriamą progesteroną
PHT didrogesteronas estrogenų paruoštoje gimdoje užbaigia paruošti pilnai sekretuojantį endometriumą, tokiu būdu apsaugodamas nuo estrogenų sukelto padidintos endometriumo hiperplazijos pavojaus ir/ar vėžio išsivystymo, nesukeldamas šalutinio androgeninio poveikio.
Kadangi estrogenai paskatina endometriumo augimą, jei jiems nėra priešpriešos, jie padidina endometriumo hiperplazijos ir vėžio pavojų. Kartu vartojant progestogeną labai sumažėja estrogenų sukelta endometriumo hiperplazijos rizika moterims, kurioms nėra pašalinta gimda.

• Informacija apie klinikinius tyrimus
• Estrogenų nepakankamumo sukeltų simptomų sumažėjimas ir kraujavimas
Menopauzės sukelti simptomai sumažėja per pirmąsias gydymo savaites.
Nuolatinis kraujavimas, atsirandantis nutraukus Femoston 2/10 vartojimą, pasireiškia maždaug 90 % moterų ir trunka 5 dienas. Šis kraujavimas paprastai atsiranda, išgėrus paskutinę progestogeno fazės tabletę. Kraujavimas ir (ar) tepių išskyrų ne mėnesinių metu atsiranda vidutiniškai 10 % moterų. Amenorėja (kraujavimo ar tepių išskyrų nebuvimas) pirmaisiais gydymo metais ciklo metu atsiranda 5–15 % moterų.
Gydant Femoston 1/10 mg plėvele dengtomis tabletėmis, 75–80 % moterų atsiranda nuolatinis kraujavimas. Jo pradžia, trukmė ir moterų, kurioms atsiranda kartas nuo karto pasireiškiantis kraujavimas, skaičius buvo toks pat kaip ir Femoston 2/10 mg plėvele dengtų tablečių vartojančių pacienčių, bet buvo daugiau moterų, kurios ciklo metu nekraujavo visiškai (10–25 %).
• Osteoporozės profilaktika
Estrogenų nepakankamumas menopauzės metu atsiranda dėl pagreitėjusios kaulų medžiagų apykaitos ir kaulų masės sumažėjimo. Estrogenų poveikis kaulų mineralų tankiui priklauso nuo dozės. Apsauginis poveikis išlieka tiek, kiek trunka gydymas. Nutraukus PHT, kaulų masė mažėja tokiu pačiu greičiu, kaip ir negydytų moterų.

WHI ir metaanalizės tyrimų duomenys rodo, kad tuo metu taikoma PHT (viena ar kartu su progestogenu), skiriama daugiausia sveikoms moterims, mažina šlaunikaulio, slankstelių ar kitų dėl osteoporozės atsirandančių kaulų lūžių riziką. Yra nedaug duomenų, kad PHT taip pat saugo nuo lūžių moteris, kurios turėjo mažą kaulų masę ir (ar) kurioms buvo nustatyta osteoporozė.

Po dviejų gydymo Femoston 2/10 mg plėvele dengtomis tabletėmis metų juosmeninės stuburo dalies kaulų mineralų tankis (KMT) padidėjo 6,7 % ± 3,9 % (maždaug  standartinis nuokrypis). Moterų, kurių KMT juosmeninėje dalyje išliko toks pats arba padidėjo, buvo 94,5 %. Gydant Femoston 1/10 mg plėvele dengtomis tabletėmis, juosmeninės stuburo dalies kaulų mineralų tankis (KMT) padidėjo 5,2 % ± 3,8 % (vidutiniškai  standartinis nuokrypis), o moterų, kurių KMT juosmeninėje dalyje išliko toks pats ar padidėjo, buvo 93,0 %.

Femoston 1/10 mg plėvele dengtos tabletės taip pat darė teigiamą poveikį šlaunikaulio KMT. Gydant 2 metus 1 mg estradiolio, ties šlaunikaulio kakleliu jis padidėjo 2,7 % ± 4,2 % (maždaug ± standartinis nuokrypis), ties gumburu – 3,5 % ± 5,0 % (maždaug ± standartinis nuokrypis) ir ties Ward‘o raktikaulio trikampiu – 2,7 % ± 6,7 % (maždaug ± standartinis nuokrypis). Po 2 metų gydymo 2 mg estradioliu šie skaičiai atitinkamai padidėjo 2,6 % ± 5,0 %; 4,6 % ± 5,0 % ir 4,1 % ± 7,4 %. Moterų, kurioms KMT šiose trijose šlaunikaulio srityse išliko toks pats arba padidėjo, gydant 1 mg estradiolio buvo 67–78 %, o gydant 2 mg estradioliu – 71–88 %.

Farmakokinetinės savybės

Estradiolis
Išgertas mikronizuotas estradiolis lengvai absorbuojamas, tačiau labai stipriai metabolizuojamas. Jo svarbiausi nekonjuguoti ir konjuguoti metabolitai yra estronas bei estrono sulfatas. Šie metabolitai estrogenų sukeliamą poveikį gali stiprinti arba tiesiogiai, arba pavirtę estradioliu. Estrono sulfato gali patekti į enterohepatinę kraujotaką. Šlapime susidarę pagrindiniai junginiai yra estrono ir estradiolio gliukuronidai.

Estrogenų patenka į žindyvės pieną.

Didrogesteronas
Išgėrus žymėto didrogesterono, maždaug 63  jo dozės išsiskiriama su šlapimu. Visa vaisto dozė iš organizmo pasišalina per 72 val. Žmogaus organizmas didrogesteroną visiškai metabolizuoja.

Pagrindinis jo metabolitas yra 20 α–dihidrodidrogesteronas (DHD). Jo būna šlapime, dažniausiai junginių su gliukurono rūgštimi formos.

Bendra visų metabolitų savybė yra ta, kad lieka pirminio junginio 4,6-diene-3-one struktūra, tačiau šių junginių molekulės 17α padėtyje nebūna hidroksilo radikalo. Dėl šio pokyčio išnyksta didrogesterono estrogeninis bei androgeninis poveikis.

Išgėrus didrogesterono, jo metabolito DHD koncentracija kraujo plazmoje būna žymiai didesnė nei paties medikamento. DHD AUC bei Cmax santykis su didrogesterono AUC bei Cmax yra atitinkamai 40 ir 25.

Didrogesteronas rezorbuojamas greitai. Tmax didrogesterono bei DHD yra 0,5–2,5 val. Didrogesterono bei DHD pusinės eliminacijos laiko vidurkis yra atitinkamai 5–7 val. bei 14–17 val.

Didrogesteronas, skirtingai nei progesteronas, nešalinamas su šlapimu pregnandiolio forma, todėl dar galima atlikti endogeninio progesterono sintezės tyrimą, pagrįstą pregnandiolio išskyrimu su šlapimu.


2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT FEMOSTON 2/10

Femoston 2/10 vartoti negalima, jei Jums yra kuri nors iš toliau išvardytų būklių.
• Esate alergiška (yra padidėjęs jautrumas) estradioliui ar didrogesteronui ar bet kuriai kitai Femoston 2/10 medžiagai;
• Nustatytas anksčiau arba įtariamas krūties vėžys
• Nustatytas arba įtariamas nuo estrogenų priklausomas piktybinis navikas (pvz., gimdos gleivinės vėžys)
• Neaiškios kilmės kraujavimas iš lyties organų
• Negydyta gimdos gleivinės hiperplazija
• Buvusi savaiminė arba šiuo metu esanti venų tromboembolinė liga (giliųjų venų trombozė, plaučių arterijos embolija)
• Šiuo metu esanti ar neseniai buvusi arterijų tromboembolinė liga (pvz., krūtinės angina, miokardo infarktas)
• Ūminė ar anksčiau buvusi kepenų liga (kol kepenų funkcijos rodmenys nesunormalėja)
• Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai
• Porfirino susitelkimas audiniuose (porfirija)
Kai yra indikacijų moterims ne tik po menopauzės
• Nustatytas arba įtariamas nėštumas

Specialios atsargumo priemonės vartojant Femoston 2/10
Simptomus, atsiradusius po menopauzės, gydyti PHT reikėtų pradėti tik tuo atveju, jei šie simptomai neigiamai veikia gyvenimo kokybę. Visais atvejais ne rečiau kaip kartą per metus reikėtų kruopščiai apsvarstyti šio gydymo galimą riziką ir laukiamą naudą. PHT turėtų būti tęsiama tik tuo atveju, jei nauda viršija riziką.

Medicininė apžiūra (stebėjimas)
Prieš pradedant ar atnaujinant PHT, reikėtų turėti duomenų apie pacientę ir jos šeimą. Remiantis šiais duomenimis bei atsižvelgiant į kontraindikacijas ir įspėjimus, atliekama medicininė apžiūra (įskaitant dubens organų bei krūtų).

Gydymo metu rekomenduojama periodinė apžiūra, kurios dažnis ir pobūdis turi būti parenkamas kiekvienai pacientei individualiai. Moterims reikia paaiškinti, apie kokius krūtų pokyčius reikia pranešti savo gydytojui arba slaugytojui. Tyrimus, įskaitant mamografiją, reikėtų atlikti pagal šiuolaikinę bendrąją atrankos praktiką, atsižvelgiant į klinikinį poreikį kiekvienai pacientei.

Būklės, kurias būtina stebėti
Jei šiuo metu yra, ankščiau pasireiškė ir (ar) nėštumo ar ankstesnio gydymo hormonais metu buvo paūmėjusi bent viena iš toliau nurodytų būklių, pacientę reikėtų labai atidžiai prižiūrėti. Reikėtų atsižvelgti, kad, gydant Femoston, toliau išvardytos būklės gali pasikartoti ar paūmėti.
• Navikas iš lygiųjų raumenų skaidulų (lejomioma), gimdos skaidulinis navikas (fibroidas) ar gimdos gleivinės išvešėjimas (endometriozė)
• Buvusios tromboembolinės ligos ar šių ligų rizikos veiksniai (žr. toliau)
• Nuo estrogenų priklausomų navikų rizikos veiksniai, pvz., pirmos eilės krūties vėžio paveldėjimas
• Padidėjęs kraujospūdis (hipertenzija)
• Kepenų ligos (pvz., kepenų adenoma)
• Cukrinis diabetas (su kraujagyslių pažeidimu arba be jo)
• Tulžies latakų akmenligė
• Migrena ar stiprus galvos skausmas
• Sisteminė raudonoji vilkligė
• Buvęs per didelis ląstelių dauginimasis gimdos gleivinėje (hiperplazija) (žr. toliau)
• Nuomaris (epilepsija)
• Bronchinė astma
• Ausies sklerozė (otosklerozė).

Priežastys, dėl kurių būtina nedelsiant nutraukti gydymą
Gydymą reikia nutraukti, jei nustatoma būklė, dėl kurios vaisto negalima vartoti, taip pat jei yra šios būklės:
• gelta arba kepenų funkcijos pablogėjimas;
• reikšmingas kraujo spaudimo padidėjimas;
• naujai atsiradęs migreninis galvos skausmas;
• nėštumas.

Per didelis ląstelių dauginimasis gimdos gleivinėje (hiperplazija)
Per didelis ląstelių dauginimasis gimdos gleivinėje ar vėžio rizika padidėja, skiriant vien estrogenų ilgą laiką (žr. skyrių „Galimas šalutinis poveikis“). Papildomai skiriant progestogeno ne mažiau kaip 12 dienų per ciklą moterims, kurių gimda nėra pašalinta, rizika reikšmingai sumažėja.

Kraujavimas
Pasikartojantis kraujavimas ar teplios išskyros gali kartais atsirasti per pirmąjį gydymo šiuo vaistu mėnesį. Jei šis kraujavimas ar teplios išskyros atsiranda gydymo metu po kurio laiko ar tęsiasi nutraukus gydymą, būtina ištirti (gali reikėti atlikti gimdos gleivinės biopsiją), ar nėra gimdos gleivinės piktybinių auglių.

Krūties vėžys
Remiantis placebu kontroliuojamo tyrimo WHI (angl. The Women‘s Health Iniative Study) ir epidemiologinių atsitiktinių imčių tyrimų, įskaitant ir MWS (angl. The Million Women Study), duomenimis, nustatyta, kad moterims, keletą metų vartojusioms estrogeno, estrogeno kartu su progestogenu arba tibolono PHT metu, padidėja krūties vėžio rizika (žr. 4.skyrių ). Visais PHT atvejais padidėjusi rizika išryškėja per keletą preparato vartojimo metų ir didėja, priklausomai nuo vaisto vartojimo trukmės, tačiau nutraukus gydymą, per keletą metų (ne ilgiau kaip per penkis) ji vėl tampa tokia pati. MWS tyrimo metu santykinė krūties vėžio rizika buvo didesnė, kai kartu su konjuguotu arklio estrogenu (KAE) ar estradioliu (E2) buvo skiriama progestogeno, nepriklausomai ar nuosekliai, ar nuolat ir nepriklausomai nuo progestogeno tipo. Ar yra rizikos skirtumai, priklausantys nuo skirtingų vartojimo metodo, duomenų nėra.WHI tyrimo metu nustatyta, kad nuolat vartojant konjuguoto arklių estrogeno kartu su medroksiprogesterono acetatu (KAE + MPA) didėja krūties vėžio rizika. Lyginant su placebu, ši rizika buvo didesnė ir dažniau pasitaikė metastazių į tam tikrų vietų limfmazgius.
PHT, ypač kai gydoma estrogenu kartu su progestogenu, didėja mamografinio vaizdo tankumas, todėl gali būti sunku nustatyti krūties vėžį radiologiniu būdu.

Venų tromboembolizacija (trombo ir embolo, t.y. kraujo srovės atnešto kraujagyslę užkemšančio darinio, susidarymas)
Dėl PHT didėja santykinė venų tromboembolizacijos (VTE), t.y. giliųjų venų trombozės ir plaučių arterijos embolijos, rizika. Vieno atsitiktinių imčių epidemiologinio tyrimo metu preparato vartojusioms pacientėms, lyginant su vaisto nevartojančiomis pacientėmis, buvo nustatyta 2–3 kartus didesnė šios ligos rizika. Apskaičiuota, kad per 5 metus preparato nevartojusioms 50–59 metų moterims gali būti 3 VTE atvejai iš 1000, o 60–69 metų moterims – 8 iš 1000. Taip pat apskaičiuota, kad 50–59 metų sveikoms moterims, kurioms buvo taikyta PHT 5 metus, gali būti 2–6 papildomi VTE atvejai (maždaug 4) iš 1000, o 60–69 metų sveikoms moterims – 5–15 (maždaug 9) atvejai iš 1000. VTE atsiradimas labiau tikėtinas per pirmuosius PHT metus nei vėliau.

• Bendrai pripažinti VTE rizikos veiksniai yra, jei pacientė ar jos šeimos nariai sirgo šia liga, sunkaus laipsnio nutukimas (kūno svorio indeksas > 30 kg/m2 kūno paviršiaus ploto) ir sisteminė raudonoji vilkligė (SRV). Nėra bendros nuomonės ar mazginis venų išsiplėtimas (varikozė) turi įtakos VTE atsiradimui.
• Pacientėms, kurioms buvo VTE ar yra diagnozuota trombofilinė būklė, yra didesnė VTE rizika. PHT gali ją padidinti. Jei pacientės ar jos šeimos nariams yra buvę tromboembolizacijos atvejų arba pasikartojančių savaiminių persileidimų, būtina pacientę ištirti, siekiant nustatyti trombofilijos riziką. Tol, kol nebus kruopščiai ištirti polinkio į trombozę (trombofilijos) veiksniai ar nepradėtas gydymas kraujo krešėjimą mažinančiais vaistais (antikoaguliantais), tokioms pacientėms skirti PHT yra draudžiama. Toms moterims, kurioms jau yra paskirta antikoaguliantų, reikia atidžiai apsvarstyti laukiamą PHT naudą ir galima riziką.
• VTE rizika gali laikinai padidėti, esant ilgalaikei imobilizacijai (nejudrumo sudarymui), sunkiai traumai ar operacijai. Kaip ir gydant kitus pacientus po operacijos, ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas profilaktinėms priemonėms, siekiant VTE po operacijos išvengti. Jei numatoma ilgalaikė imobilizacija po pasirinktinės chirurgijos, ypač pilvo organų ir ortopedinės (apatinių galūnių) operacijos, reikėtų apsvarstyti, ar tikslinga prieš 4–6 savaites laikinai nutraukti PHT (jei įmanoma). Gydymą reikėtų atnaujinti tik tada, kai moteris taps visiškai judri.
• Jei venų tromboembolizacija atsiranda pradėjus gydymą, vaistų vartojimą būtina nutraukti. Pacientams reikėtų patarti nedelsiant kreiptis į gydytoją, jei jiems atsiranda galimų tromboembolijos simptomų (pvz., skausmingas kojų patinimas, staigus skausmas krūtinėje, dusulys).

Koronarinė širdies liga (KŠL)
Atlikus atsitiktinių imčių kontroliuojamą tyrimą, įrodymų, kad ilgalaikis konjuguoto estrogeno vartojimas kartu su medroksiprogestrono acetatu (MPA) yra veiksmingas gydant širdies ir kraujagyslių ligą, negauta. Dviejų didelių tyrimų metu (WHI ir HERS, t.y. Heart and Estrogen/progestin Replacement Study) nustatyta, kad pirmaisiais preparatų vartojimo metais gali padidėti sergamumo širdies ir kraujagyslių liga rizika ir nenustatyta jokio naudingo poveikio. Apie kitus PHT preparatus duomenų, atlikus atsitiktinių imčių kontroliuojamą tyrimą, kurio metu buvo tiriamas šių preparatų poveikis pacientų sergamumui ir mirtingumui nuo širdies ir kraujagyslių ligos, yra nedaug. Todėl, ar šie duomenys tinka ir kitiems PHT preparatams, neaišku.

Insultas
Vieno didelio atsitiktinių imčių klinikinio tyrimo (WHI tyrimas) metu nustatytas antrinis rezultatas – padidėjusi išeminio (atsiradusio dėl vietinės mažakraujystės) insulto rizika sveikoms moterims, ilgą laiką gydytoms konjuguotu estrogenu kartu su MPA. Moterims, nevartojančioms PHT preparatų, apskaičiuotas insultų, kurie išsivystys per 5 metus, skaičius yra 3 atvejai iš 1000 (50–59 metų moterų) ir 11 – iš 1000 (60–69 metų moterų). Apskaičiuota, kad moterims, vartojančioms konjuguoto estrogeno kartu su MPA 5 metus, gali būti 0–3 (maždaug 1) iš 1000 (50–59 metų moterų) ir 1–9 (maždaug 4) iš 1000 (60–69 metų moterų) papildomų insulto atvejų. Ar šie duomenys tinka ir kitiems PHT preparatams, neaišku.

Kiaušidžių vėžys
Kai kurių epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad ilgalaikė (mažiausiai 5–10 metų trunkanti) PHT tik estrogenų turinčiais preparatais moterims, kurioms buvo pašalinta gimda, didėja kiaušidžių vėžio rizika. Neaišku, ar PHT metu ilgą laiką vartojant kelis preparatus, ši rizika yra kitokia negu vartojant vien estrogenų preparatų.

Kitos būklės

• Vartojant estrogenų gali susilaikyti skysčiai, todėl pacientes, kurioms yra širdies ar inkstų funkcijos nepakankamumas, būtina atidžiai stebėti. Pacientes, kurioms yra galutinis inkstų funkcijos nepakankamumas, reikėtų atidžiai stebėti, kadangi cirkuliuojančios Femoston veikliųjų medžiagų kiekis gali būti padidėjęs.
• Pakeičiamosios estrogenų ar hormonų terapijos metu moteris, kurioms jau yra hipertrigliceridemija, reikėtų stebėti atidžiau, nes šio būklės metu gydant estrogenais, pasitaikė retų atvejų, kai labai padaugėjo plazmos trigliceridų, sukėlusių pankreatitą.
• Estrogenai didina skydliaukės hormonus sujungiančio globulino (TBG) kiekį, dėl to padaugėja cirkuliuojančio bendrojo skydliaukės hormono, nustatyto baltymus jungiančiu jodu (PBI), tiroksino (T4), nustatyto stulpelio arba radioimuniniu metodu, ar trijodtironino (T3), nustatyto radioimuniniu metodu. T3 dervų jungimasis mažėja, tą rodo padidėjęs TBG kiekis. Laisvųjų T4 ir T3 koncentracija nekinta. Gali padaugėti kitų jungiamųjų baltymų serume, t.y. kortikosteroidus sujungiančio globulino (CBG), lytinius hormonus sujungiančio globulino (SHBG), dėl to atitinkamai daugėja cirkuliuojančių kortikosteroidų ir lytinių steroidų. Laisvųjų ar biologiškai aktyvių hormonų koncentracija nekinta. Gali padaugėtų kitų plazmos baltymų (angiotenzinogeno ir (arba) renino substrato, alfa-1-antitripsino, ceruloplazmino).
• Nėra galutinai įrodyta, ar pagerėja pažintinė funkcija. Yra šiek tiek duomenų iš WHI tyrimo apie padidėjusią galimos demencijos riziką moterims, kurios KAE kartu su MPA pradėjo vartoti būdamos vyresnės kaip 65 metų ir šių preparatų vartojo ilgai. Neaišku, ar šiuos duomenis galima taikyti jaunesnėms moterims po menopauzės ar skiriant kitų PHT preparatų.
• Pacientėms, sergančioms retu įgimtu galaktozės netoleravimo sindromu, Lapp laktazės nepakankamumu ar gliukozės-galaktozės absorbcijos sutrikimu šio vaisto vartoti negalima.

Kai yra indikacijų ne tik moterims po menopauzės
• Šis gydymas estrogenu kartu su progestogenu nėra kontraceptinė priemonė. Perimenopauzinio laikotarpio pacientėms reikia patarti naudoti nehormonines kontraceptines priemones.

Kitų vaistų vartojimas
• Estrogenų metabolizmas gali padidėti kartu vartojant tokias medžiagas, kurios sužadina vaistus metabolizuojančius fermentus, ypač P450 fermentus. Tai vaistai nuo traukulių (pvz., fenobarbitalis, fenitoinas, karbamazepinas) ir vaistai nuo infekcinių ligų (pvz., rifampicinas, rifabutinas, nevirapinas, efavirenzas).
• Ritonaviras ir nelfinaviras, nors yra stiprūs inhibitoriai, vartojami kartu su steroidiniais hormonais, priešingai, veikia sustiprinančiai pastarųjų metabolizmą.
• Vaistažolių preparatų, kuriuose yra jonažolių (Hypericum perforatum), gali sustiprinti estrogenų ir progestagenų metabolizmą.
• Padidėjęs estrogenų ir progestagenų metabolizmas gali sumažinti jų poveikį ir gali pakisti kraujavimo iš gimdos pobūdis.

Nėra žinoma vaistų poveikio didrogesteronui.

Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui

Femoston 2/10 vartojimas su maistu ir gėrimais
Femoston 2/10 galima vartoti nepriklausomai nuo valgio.


Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Femoston 2/10 nėštumo metu vartoti negalima. Jeigu Femoston 2/10 vartojimo metu moteris pastoja, vaisto vartojimą būtina nedelsiant nutraukti.

Remiantis gausiais duomenimis apie moteris, kurios nėštumo laikotarpiu vartojo didrogesterono, jokio nepageidaujamo poveikio vaisiui nebuvo pastebėta.

Daugelio epidemiologinių tyrimų metu buvo tiriamas netyčia pavartoto estrogeno kartu su progestogenu poveikis vaisiui. Šio tyrimo rezultatai neparodė jokio teratogeninio poveikio ar toksinio poveikio vaisiui.

Žindymo laikotarpiu Femoston 2/10 vartoti negalima (taip pat žr.1skyrių).

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Femoston 2/10 gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia.

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Femoston 2/10 medžiagas
Sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokio nors cukraus, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šio vaisto.


3. KAIP VARTOTI FEMOSTON 2/10

.Pirmąsias 28 dienų ciklo 14 dienų per parą reikia gerti po 1 tabletę, kurioje yra 2 mg estradiolio, kitas 14 dienų – po 1 tabletę, kurioje yra 2 mg estradiolio ir 10 mg didrogesterono.
Iš karto po šio ciklo, t.y. 28 dienų, reikia pradėti kitą vaisto vartojimo ciklą. Reikia gerti po 1 tabletę per parą (jos geriamos taip, kaip nurodyta ant pakuotės). Preparato reikia vartoti be pertraukos.


Pradedant ir tęsiant simptomų, atsiradusių po menopauzės, gydymą, reikėtų vartoti mažiausią veiksmingą vaisto dozę trumpiausią laiką.

1. Simptomų, atsiradusių po menopauzės, gydymas
Paprastai gydyti reikėtų pradėti Femoston 1/10. Vėliau preparato dozę gydytojas gali parinkti kiekvienai pacientei, atsižvelgdamas į jos klinikinę reakciją. Jei nusiskundimų, atsiradusių dėl estrogenų nepakankamumo, nemažėja, dozę galima didinti, vartojant Femoston 2/10.

2. Osteoporozės profilaktika
Pakeičiamojo gydymo hormonais osteoporozės profilaktikai po menopauzės metu, būtina atsižvelgti į nuo dozės priklausantį laukiamą vaisto poveikį kaulų masei (žr. 1 skyrių) ir į pacientės toleranciją preparatui.

Pavartojus per didelę Femoston 2/10 dozę
.Estradiolis ir didrogesteronas yra mažai toksiškos medžiagos. Teoriškai perdozavus vaisto gali atsirasti tokių simptomų: pykinimas, vėmimas, mieguistumas ir svaigulys. Mažai tikėtina, kad reikės kokio nors specifinio gydymo. Tas pats taikytina ir vaikams.

Pamiršus pavartoti Femoston 2/10
Negalima vartoti dvigubos dozės (2 tablečių) norint kompensuoti praleistą tabletę..

Nustojus vartoti Femoston 2/10
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.


4. GALIMAS ŠALUTINIS FEMOSTON 2/10 POVEIKIS

Femoston 2/10, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

Nepageidaujamas poveikis, nustatytas klinikinių tyrimų metu ir vaistą atidavus į rinką buvo toks:

Dažnas (dažnis 1–10 %)
Galvos skausmas, migrena, pykinimas, pilvo skausmas, pilvo išsipūtimas (meteorizmas), kojų mėšlungis, krūtų skausmingumas (jautrumas), pasikartojantis kraujavimas ir teplios išskyros, dubens skausmas, bendras silpnumas (astenija), kūno svorio padidėjimas ar sumažėjimas.

Nedažnas (dažnis 1–10 %)
Makšties kandidamikozė, lejomiomos (naviko iš lygiųjų raumenų skaidulų) padidėjimas, depresija, lytinio potraukio pasikeitimas, nervingumas, svaigulys, venų tromboembolija (žr. toliau), tulžies pūslės liga, alerginė odos reakcija, išbėrimas, dilgėlinė, niežulys, nugaros skausmas, gimdos kaklelio erozijų pokytis, gimdos kaklelio išskyrų pokytis, mėnesinių sutrikimas, periferinis pabrinkimas.

Retas (dažnis < 0,1 %)
Kontaktinių lęšių netoleravimas, ragenos išlinkimo padidėjimas, kepenų funkcijos pokyčiai, kartais kartu su bendru silpnumu (astenija) ir negalia, gelta ir pilvo skausmu, krūtų padidėjimas, į priešmenstruacinį panašus sindromas.

Labai retas (dažnis <0,01 %), įskaitant pavienius atvejus
Hemolizinė anemija, chorėja, miokardo infarktas, insultas, vėmimas, ribota pigmentinė dėmė (chloazma) ar tamsios dėmės odoje (melasma), kurios gali išlikti nutraukus vartoti vaisto, daugiaformė raudonė (eritema), mazginė raudonė, kraujagyslinė purpura (rožinis išbėrimas), angioedema, porfirijos paūmėjimas.

Kiekvienoje dažnio grupėje nepageidaujamas poveikis pateiktas pagal sunkumą mažėjančia eile.

Krūties vėžys
Remiantis daugeliu epidemiologinių tyrimų ir vieno atsitiktinių imčių, placebu kontroliuojamo tyrimo – WHI (angl. The Women‘s Health Initiative study) – duomenimis, bendra krūties vėžio rizika didėja, ilgėjant PHT taikymo laikui, tuo metu preparato vartojančioms arba neseniai jo vartojusioms moterims.

PHT tik estrogenais santykinė rizika (SR), kartotinės analizės būdu apskaičiuota pagal pirminius 51 epidemiologinio tyrimo (kurio metu > 80 % moterų PHT terapijos metu vartojo tik estrogenų) ir epidemiologinio MWS (Million Women Study) tyrimo duomenis, yra panaši ir lygi atitinkamai 1,35 (95 %, PI 1,21–1,49) ir 1,30 (95 %, PI 1,21–1,40).

Kelių epidemiologinių tyrimų duomenimis, PHT metu gydant estrogenu kartu su progestogenu, bendra krūties vėžio rizika yra didesnė nei gydant tik estrogenais.

MWS tyrimo duomenimis, pacientėms, PHT metu vartojusioms įvairių estrogeno kartu su progestogenu tipų, krūties vėžio rizika buvo didesnė (SR = 2,00, 95 %, PI 1,88–2,12) nei pacientėms, vartojusioms tik estrogenų (SR=1,30, 95 %, PI 1,21–1,40) ar tibolono (SR=1,45, 95 %, PI 1,25–1,68), lyginant su niekada šių preparatų nevartojusiomis moterimis.

WHI tyrimo duomenimis, praėjus 5,6 metų po estrogeno kartu su progestogenu (KAE+MPA) PHT metu vartojimo, visoms pacientėms, lyginant su placebo vartojusiomis moterimis, šios ligos rizika yra 1,24 (95 %, PI 1,01–1,54).

Toliau pateikiami absoliutaus nepageidaujamo poveikio dažnio duomenys, gauti atlikus MWS ir WHI tyrimus.

Pagal žinomą vidutinį krūties vėžio dažnį išsivysčiusiose šalyse MWS tyrimo metu apskaičiuota, kad:
- maždaug 32 iš 1000 50–64 metų amžiaus moterims, nevartojančioms PHT preparatų, gali atsirasti krūties vėžys;
- 1000 moterų, tuo metu vartojančių ar neseniai vartojusių PHT preparatų, papildomų atvejų skaičius per atitinkamą laikotarpį bus:
PHT metu vartojančioms tik estrogenų:
• 0–3 (maždaug 1,5) geriant 5 metus,
• 3–7 (maždaug 5) geriant 10 metų;
PHT metu vartojančioms estrogeno kartu su progestogenu:
• 5–7 (maždaug 6) geriant 5 metus,
• 18–20 (maždaug 19) geriant 10 metų.
WHI tyrimo metu apskaičiuota, kad po 5,6 metų stebėjimo 50–79 metų moterims, PHT metu vartojusioms estrogeno kartu su progestogenu (KAE+MPA), būtų 8 papildomi pradinio krūties vėžio atvejai per 10000 moterų metų.
Pagal tyrimo duomenis apskaičiuota, kad:
- 1000 moterų, kurios vartojo placebo,
• per 5 metus būtų diagnozuota apie 16 pradinio krūties vėžio atvejų;
- 1000 moterų, kurios PHT metu vartojo estrogeno kartu su progestogenu (KAE+MAP),
• per 5 preparato vartojimo metus šios ligos papildomų atvejų skaičius būtų 0–9 (maždaug 4).

Papildomų krūties vėžio atvejų skaičius moterims, vartojančioms PHT preparatų, yra apytikriai panašus kaip ir toms pacientėms, kurios pradeda PHT nepriklausomai nuo amžiaus (45–65 metų) (žr. 2 skyrių).


Kitoks nepageidaujamas poveikis, atsiradęs dėl estrogenų kartu su progestogeno vartojimo
• Gerybiniai ir piktybiniai dėl estrogenų vartojimo atsiradę augliai, pvz., gimdos gleivinės vėžys**.
• Venų tromboembolizacija, t.y, giliųjų kojų ir dubens venų trombozė ir plaučių arterijos embolija, yra dažnesnė moterims, kurioms taikoma PHT, nei nevartojančioms PHT preparatų moterims. Daugiau informacijos žr. 2 skyrių.
• galima demencija (žr. 2 skyrių)

**Gimdos gleivinės vėžys
Moterų, kurių gimda nepakitusi, gimdos gleivinės hiperplazijos ir gimdos gleivinės vėžio rizika didėja, ilgėjant estrogenų vartojimo laikui. Remiantis epidemiologinių tyrimų duomenimis, apskaičiuota apytikrė rizika rodo, kad maždaug 5 iš 1000 moterų, nevartojančių PHT preparatų, sulaukus 50–65 metų, gali atsirasti gimdos gleivinės vėžys. Priklausomai nuo gydymo trukmės ir estrogenų dozės, gimdos gleivinės vėžio rizika estrogenų vartojančioms moterims nevienoda ir yra 2–12 kartų didesnė nei jų nevartojančioms. Progestogeno skyrimas kartu su estrogenais labai mažina šią padidėjusią riziką.

Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį,pasakykite gydytojui arba vaistininkui.


5. KAIP LAIKYTI FEMOSTON 2/10

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje.

Ant dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.


6. KITA INFORMACIJA

Femoston 2/10 sudėtis
Veikliosios medžiagos yra estradiolis ir didrogesteronas.

Femoston 2/10 vienoje tabletėje, skirtoje vartoti pirmąsias 14 ciklo dienų (raudonos tabletės) yra 2 mg estradiolio ir geltonose tabletėse, skirtose vartoti 28 dienų ciklo likusiomis 14 dienų, vienoje tabletėje yra 2 mg estradiolio ir 10 mg didrogesterono.


Pagalbinės medžiagos yra:
- laktozės monohidratas, hipromeliozė, kukurūzų krakmolas, bevandenis koloidinis silicio dioksidas, magnio stearatas
- raudona tabletė: Opadry OY-6975 (titano dioksidas (E171),raudonasis geležies oksidas (E172), juodasis geležies oksidas (E172), geltonasis geležies oksidas (E172), hipromeliozė, makrogolis 400, talkas.
- geltona tabletė: Opadry OY-02B22764 (titano dioksidas (E171), geltonasis geležies oksidas (E172) hipromeliozė, makrogolis 400, talkas


Femoston 2/10 išvaizda ir kiekis pakuotėje

Estradiolio 2 mg tabletė yra raudona, apvali, abipus išgaubta, plėvele dengta geriama tabletė, kurios vienoje pusėje įspausta „S“, o kitoje – „379“.

Estradiolio/didrogesterono 2 mg/10 mg tabletė yra geltona, apvali, abipus išgaubta, plėvele dengta geriama tabletė, kurios vienoje pusėje įspausta „S“, o kitoje – „379“.

Tabletės yra lizdinėje plokštelėje po 28 ar 84 (3x28) tabletes. Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.

Lizdinės plokštelės, pagamintos iš PVC/ PVDC arba PVC plėvelės padengtos aliuminio folija.


Rinkodaros teisės turėtojas ir gamintojas

Rinkodaros teisės turėtojas
SOLVAY PHARMACEUTICALS B.V.
C.J. van Houtenlaan 36
NL-1381 CP Weesp.,
Nyderlandai

Gamintojas
Solvay Biologicals B.V.
Veerweg 12, 8121 AA Olst,
Nyderlandai

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą.

Solvay Pharmaceuticals GmbH
Vokietijos įmonės atstovybė
Žirmūnų g. 139,
LT-09120 Vilnius
Tel. + 370 5 236 3607

Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2008-09-29

Naujausia vaistinio preparato charakteristikų santraukos redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/


 

I PRIEDAS

PREPARATO CHARAKTERISTIKŲ SANTRAUKA


1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

Femoston 2/10 mg plėvele dengtos tabletės


2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS

Raudonos spalvos Femoston 2/10 mg plėvele dengtose tabletėse (jos yra geriamos pirmąsias 28 dienų ciklo 14 dienų) yra po 2 mg estradiolio. Geltonos spalvos Femoston 2/10 mg plėvele dengtose tabletėse (jos geriamos kitas 28 dienų ciklo 14 dienų) yra po 2 mg estradiolio ir 10 mg didrogesterono.

Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.


3. VAISTO FORMA

Estradiolio 2 mg tabletė yra raudona, apvali, abipus išgaubta, plėvele dengta geriama tabletė, kurios vienoje pusėje įspausta „S“, o kitoje – „379“.
Estradiolio/didrogesterono 2 mg/10 mg tabletė yra geltona, apvali, abipus išgaubta, plėvele dengta geriama tabletė, kurios vienoje pusėje įspausta „S“, o kitoje – „379“.


4. KLINIKINĖ INFORMACIJA

4.1 Terapinės indikacijos

Pakeičiamoji hormonų terapija (PHT) moterims, kai yra estrogenų nepakankamumo simptomų.

Osteoporozės profilaktika po menopauzės moterims, turinčioms padidėjusią kaulų lūžių ateityje riziką, kurios netoleruoja arba kurioms draudžiama vartoti kitų osteoporozės profilaktikai skirtų vaistų.

Patirtis, gydant vyresnes kaip 65 metų moteris, yra nedidelė.

4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas

Pirmąsias 28 dienų ciklo 14 dienų per parą reikia gerti po 1 tabletę, kurioje yra 2 mg estradiolio, kitas 14 dienų – po 1 tabletę, kurioje yra 2 mg estradiolio bei 10 mg didrogesterono. Iš karto po šio ciklo, t.y. 28 dienų, reikia pradėti kitą vaisto vartojimo ciklą. Reikia gerti po 1 tabletę per (jos geriamos taip, kaip nurodyta ant pakuotės). Preparato reikia gerti be pertraukos.
Pradedant ir tęsiant postmenopauzinių simptomų gydymą, reikėtų vartoti mažiausią veiksmingą dozę trumpiausią laiką (taip pat žr. skyrių 4.4).

Pomenopauzinių simptomų gydymas
Paprastai gydyti reikėtų pradėti Femoston 1/10 . Priklausomai nuo pacientės klinikinės reakcijos, vėliau dozę galima parinkti kiekvienai pacientei. Jei nusiskundimų, atsiradusių dėl estrogenų nepakankamumu, nemažėja, dozę galima didinti, vartojant Femoston 2/10 .

Osteoporozės profilaktika
Skiriant pakeičiamąją hormonų terapiją osteoporozės po menopauzės profilaktikai, būtina atsižvelgti į nuo dozės priklausantį laukiamą poveikį kaulų masei (žr. skyrių 5.1) ir į pacientės toleranciją preparatui.

4.3 Kontraindikacijos

• Anksčiau nustatytas arba įtariamas krūties vėžys
• Nustatytas arba įtariamas nuo estrogenų priklausomas piktybinis navikas (pvz., gimdos gleivinės vėžys)
• Neaiškios kilmės kraujavimas iš lyties organų
• Negydyta gimdos gleivinės hiperplazija
• Buvusi idiopatinė arba šiuo metu esanti venų tromboembolinė liga (giliųjų venų trombozė, plaučių arterijos embolija)
• Šiuo metu esanti arba neseniai buvusi arterijų tromboembolinė liga (pvz., krūtinės angina, miokardo infarktas)
• Ūminė arba anksčiau buvusi kepenų liga (vaisto negalima vartoti tol, kol kepenų funkcijos rodmenys nesunormalėja)
• Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai
• Porfirija

Kai yra indikacijų moterims ne tik po menopauzės
• Nustatytas arba įtariamas nėštumas

4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės

Po menopauzės atsiradusių simptomų gydymui PHT reikėtų pradėti tik tuo atveju, jei šie simptomai neigiamai veikia gyvenimo kokybę. Visais atvejais ne rečiau kaip kartą per metus, reikėtų kruopščiai apsvarstyti šio gydymo galimą riziką ir laukiamą naudą. PHT turėtų būti tęsiama tik tuo atveju, jei nauda viršija riziką.

Medicininė apžiūra (stebėjimas)
Prieš pradedant PHT ar ją atnaujinant reikėtų turėti paciento ir jo šeimos anamnezę. Remiantis šiais duomenimis bei atsižvelgiant į kontraindikacijas ir įspėjimus, atliekama medicininė apžiūra (įskaitant dubens organų bei krūtų).

Gydymo metu rekomenduojama periodinė apžiūra, jos dažnis ir pobūdis turi būti parenkamas kiekvienai pacientei individualiai. Moteris būtina įspėti, kad apie bet kokius krūtų pokyčius praneštų savo gydytojui ar slaugytojui. Tyrimus, įskaitant mamografiją reikėtų atlikti remiantis, šiuolaikine bendrai priimta atrankos praktika, atsižvelgiant į individualų klinikinį poreikį.

Būklės, kurias reikia stebėti

Jei šiuo metu yra, ankščiau pasireiškė ir (ar) nėštumo ar ankstesnio gydymo hormonais metu buvo paūmėjusi bent viena iš toliau paminėtų būklių, pacientę reikėtų prižiūrėti labai atidžiai. Reikėtų atsižvelgti, kad, gydant Femoston 2/10, toliau išvardytos būklės gali pasikartoti ar paūmėti.
• Lejomioma (gimdos fibroidas) ar endometriozė
• Anamnezėje yra buvusi tromboembolinė liga arba yra šios ligos rizika (žr. toliau)
• Nuo estrogenų priklausančio naviko atsiradimo rizika, pvz., krūties vėžio paveldėjimas iš pirmos eilės giminaičių
• Hipertenzija
• Kepenų liga (pvz., kepenų adenoma)
• Cukrinis diabetas (su kraujagyslių pažeidimu ar be jo)
• Tulžies latakų akmenligė
• Migrena ar stiprus galvos skausmas
• Sisteminė raudonoji vilkligė
• Gimdos gleivinės hiperplazija anamnezėje (žr. toliau)
• Epilepsija
• Bronchinė astma
• Otosklerozė

Priežastys, dėl kurių nedelsiant reikia nutraukti gydymą
Gydymą reikia nutraukti, jei nustatoma būklė, kurios metu vaistą draudžiama vartoti, ir jei yra:
• gelta arba silpnėja kepenų funkcija;
• reikšmingas kraujospūdžio padidėjimas;
• naujai atsiradęs migreninis galvos skausmas;
• nėštumas.

Gimdos gleivinės hiperplazija
Gimdos gleivinės hiperplazijos ar vėžio rizika didėja, skiriant vienų estrogenų ilgą laiką, (žr. skyrių 4.8). Papildomai skiriant progestogeno mažiausiai 12 dienų per ciklą moterims, kurioms gimda nėra pašalinta, rizika žymiai sumažėja.

Kraujavimas
Pasikartojantis kraujavimas ar teplios išskyros kartais gali atsirasti per pirmuosius gydymo mėnesius. Jei pasikartojantis kraujavimas ar išskyros atsiranda gydymo metu po kurio laiko ar neišnyksta nutraukus gydymą, būtina ištirti (gali reikėti atlikti gimdos gleivinės biopsiją), ar nėra gimdos gleivinės piktybinio auglio.

Krūties vėžys
Remiantis placebu kontroliuojamo tyrimo WHI (angl. The Women‘s Health Iniative Study) ir epidemiologinių tyrimų, įskaitant ir MWS (angl. The Million Women Study), atsitiktinių imčių duomenimis, nustatyta, kad moterims, keletą metų skiriant estrogeno, estrogeno kartu su progestogenu arba tibolono PHT, padidėja krūties vėžio rizika (žr. skyrių 4.8). Visais PHT atvejais padidėjusi rizika išryškėja per keletą preparato vartojimo metų ir didėja, priklausomai nuo vaisto vartojimo trukmės, tačiau nutraukus gydymą, per keletą metų (ne ilgiau kaip per penkis) ji vėl tampa tokia pati.

MWS tyrimo metu santykinė krūties vėžio rizika buvo didesnė, kai kartu su konjuguotu arklio estrogenu (KAE) ar estradioliu (E2) buvo skiriama progestogeno, nepriklausomai ar nuosekliai, ar nuolat ir nepriklausomai nuo progestogeno tipo. Nėra duomenų , kad skirtingų vartojimo būdų atvejais būtų skirtinga rizika.

WHI tyrimo metu nustatyta, kad nuolat vartojant konjuguoto arklių estrogeno kartu su medroksiprogesterono acetatu (KAE + MPA), didėja krūties vėžio rizika. Lyginant su placebu, ši rizika buvo didesnė ir dažniau pasitaikė metastazių į tam tikrų vietų limfmazgius.

PHT, ypač kai gydoma estrogenu kartu su progestogenu, didėja mamografinio vaizdo tankumas, dėl to gali būti sunku nustatyti krūties vėžį radiologiniu būdu.

Venų tromboembolizacija
Dėl PHT didėja santykinė venų tromboembolizacijos (VTE), t.y. giliųjų venų trombozės ir plaučių arterijos embolijos, rizika. Vieno atsitiktinių imčių ir epidemiologinio tyrimo metu preparato vartojusioms pacientėms, lyginant su vaisto nevartojančiomis pacientėmis, buvo nustatyta 2–3 kartus didesnė šios ligos rizika. Apskaičiuota, kad per 5 metus preparato nevartojusioms 50–59 metų moterims gali būti 3 VTE atvejai iš 1 000, o 60–69 metų moterims – 8 iš 1000. Taip pat apskaičiuota, kad 50–59 metų sveikoms moterims, kurioms buvo taikyta PHT 5 metus, gali būti 2–6 papildomi VTE atvejai (maždaug 4) iš 1000, o 60–69 metų sveikoms moterims – 5–15 (maždaug 9) atvejai iš 1000. VTE atsiradimas labiau tikėtinas per pirmuosius PHT metus nei vėliau.

• Bendrai pripažinti VTE rizikos veiksniai yra pacientės ir jos šeimos narių tromboembolinės ligos, sunkaus laipsnio nutukimas (kūno svorio indeksas > 30 kg/m2 kūno paviršiaus ploto) ir sisteminė raudonoji vilkligė (SRV). Nėra bendros nuomonės ar venų varikozė turi įtakos VTE atsiradimui.
• Pacientėms, kurioms buvo VTE ar yra diagnozuotas polinkis į trombozę (trombofilija), yra didesnė VTE atsiradimo rizika. PHT gali ją padidinti. Jei pacientės ar jos šeimos nariams yra buvę tromboembolizacijos atvejų arba pasikartojančių savaiminių persileidimų, būtina pacientę ištirti, siekiant nustatyti polinkio į trombozę riziką. Tol, kol nebus kruopščiai ištirti šios rizikos veiksniai ar nepradėtas gydymas antikoaguliantais, tokioms pacientėms skirti PHT yra draudžiama. Skiriant PHT moterims, kurios jau vartoja antikoaguliantų, reikia atidžiai apsvarstyti laukiamą PHT naudą ir galima riziką.
• VTE rizika gali laikinai padidėti, esant ilgalaikei imobilizacijai, sunkiai traumai ar operacijai. Kaip ir gydant kitus pacientus po operacijos, ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas profilaktinėms priemonėms, siekiant VTE po operacijos išvengti. Jei numatoma ilgalaikė imobilizacija po elekcinės chirurgijos, ypač pilvo organų ir ortopedinių (apatinių galūnių) operacijos, reikėtų apsvarstyti, ar tikslinga prieš 4–6 savaites laikinai nutraukti PHT vartojimą (jei įmanoma). Gydymą reikėtų atnaujinti tik tada, kai moteris taps visiškai judri.
• Jei venų tromboembolizacija atsiranda pradėjus gydymą, vaistų vartojimą būtina nutraukti. Pacientams reikėtų patarti nedelsiant kreiptis į gydytoją, jie jiems atsiranda galimų tromboembolizacijos simptomų (pvz., skausmingas kojų patinimas, staigus skausmas krūtinėje, dusulys).

Koronarinė širdies liga (KŠL)
Atlikus atsitiktinių imčių kontroliuojamą tyrimą įrodymų, kad ilgalaikis konjuguoto estrogeno vartojimas kartu su medroksiprogesteronu (MPA ) yra veiksmingas gydant širdies ir kraujagyslių ligą – negauta. Dviejų didelių tyrimų metu (WHI ir HERS, t.y. Heart and Estrogen/progestin Replacement Study) nustatyta, kad pirmaisiais preparatų vartojimo metais gali padidėti sergamumo širdies ir kraujagyslių liga rizika ir nenustatyta jokio naudingo poveikio. Apie kitus PHT preparatus duomenų, atlikus atsitiktinių imčių kontroliuojamą tyrimą, kurio metu buvo tiriamas šių preparatų poveikis pacientų sergamumui ir mirtingumui nuo širdies ir kraujagyslių ligos, yra nedaug. Todėl, ar šie duomenys tinka ir kitiems PHT preparatams, neaišku.

Insultas
Vieno didelio atsitiktinių imčių klinikinio tyrimo (WHI tyrimas) metu nustatytas antrinis rezultatas – padidėjusi išeminio insulto rizika sveikoms moterims, ilgą laiką gydytoms konjuguotu estrogenu kartu su MPA. Moterims, nevartojančioms PHT preparatų, apskaičiuotas insultų, galinčių išsivystyti per 5 metus, skaičius yra 3 atvejai iš 1000 (50–59 metų moterų) ir 11 – iš 1000 (60–69 metų moterų). Apskaičiuota, kad moterims, vartojančioms konjuguoto estrogeno kartu su MPA 5 metus, gali būti 0–3 (maždaug 1) iš 1000 (50–59 metų moterų) ir 1–9 (maždaug 4) iš 1000 (60–69 metų moterų) papildomų insulto atvejų. Todėl, ar šie duomenys tinka ir kitiems PHT preparatams, neaišku.

Kiaušidžių vėžys
Kai kurių epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad ilgalaikė (mažiausiai 5–10 metų trunkanti) PHT tik estrogenų turinčiais preparatais moterims, kurioms buvo pašalinta gimda, didėja kiaušidžių vėžio rizika. Neaišku, ar PHT metu ilgą laiką vartojant kelis preparatus, ši rizika yra kitokia negu vartojant vien estrogenų preparatų.

Kitos būklės
• Vartojant estrogenų gali susilaikyti skysčiai, todėl pacientes, turinčioms širdies ar inkstų funkcijos nepakankamumą, būtina atidžiai stebėti. Moteris, kurioms yra terminalinis inkstų funkcijos nepakankamumas, reikėtų atidžiai stebėti, kadangi cirkuliuojančios Femoston 2/10 plėvele dengtų tablečių veikliosios medžiagos kiekis gali būti padidėjęs.
• Pakeičiamosios estrogenų ar hormonų terapijos metu moteris, kurioms jau yra hipertrigliceridemija, reikėtų stebėti atidžiau, nes šio būklės metu gydant estrogenais, pasitaikė retų atvejų, kai labai padidėja plazmos trigliceridų, sukėlusių pankreatitą.
• Estrogenai didina skydliaukės hormonus jungiančio globulino (TBG) kiekį, dėl to padidėja cirkuliuojančio bendrojo skydliaukės hormono, nustatyto baltymus jungiančiu jodu (PBI), tiroksino (T4), nustatyto stulpelio arba radioimuniniu metodu, ar trijodtironino (T3), nustatyto radioimuniniu metodu. T3 dervų jungimasis mažėja, tą rodo padidėjęs TBG kiekis. Laisvųjų T4 ir T3 koncentracija nekinta. Gali padaugėti kitų sujungiančiųjų baltymų serume, t.y. kortikosteroidus sujungiančio globulino (CBG), lytinius hormonus sujungiančio globulino (SHBG), dėl to atitinkamai daugėja cirkuliuojančių kortikosteroidų ir lytinių steroidų. Laisvųjų ar biologiškai aktyvių hormonų koncentracija nekinta. Gali padaugėti kitų plazmos baltymų (angiotenzinogeno ir (arba) renino substrato, alfa-1-antitripsino, ceruloplazmino).
• Nėra galutinių įrodymų, ar pagerėja pažintinės funkcijos. Nėra galutinai įrodyta, ar pagerėja pažintinė funkcija. Yra šiek tiek duomenų iš WHI tyrimo apie padidėjusią galimos demencijos riziką moterims, kurios KAE kartu su MPA pradėjo vartoti būdamos vyresnės kaip 65 metų ir šių preparatų vartojo ilgai. Neaišku, ar šiuos duomenis galima taikyti jaunesnėms moterims po menopauzės ar skiriant kitų PHT preparatų.
• Pacientėms, turinčioms retų įgimtų sutrikimų (galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės trūkumas ar gliukozės ir galaktozės malabsorbcija), nereikėtų vartoti šio vaisto.

Kai yra indikacijų ne tik moterims po menopauzės
• Šis gydymas estrogenu kartu su progestogenu nėra kontraceptinė priemonė. Perimenopauzinio laikotarpio pacientėms reikėtų patarti naudoti nehormonines kontraceptines priemones.

4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika

• Estrogenų metabolizmas gali pagreitėti kartu su vaistu vartojant tam tikrų medžiagų, t.y. vaistų nuo traukulių (pvz., fenobarbitalio, karbamazepino, fenitoino) ir vaistų nuo infekcinių ligų (pvz., rifampicino, rifabutino, nevirapino, efavirenzo), kurios indukuoja vaistus metabolizuojančius fermentus, ypač citochromą P450.
• Nors ritonaviras ir nelfinaviras yra stiprūs inhibitoriai, vartojami kartu su steroidiniais hormonais, jie pradeda veikti priešingai – pasireiškia jų indukuojantis poveikis.
• Vaistažolių preparatai, kuriuose yra jonažolių (Hypericum perforatum) gali indukuoti estrogenų ir progestogenų matabolizmą.
• Kliniškai pagreitėjęs estrogenų ir progestogenų metabolizmas gali silpninti jų poveikį ir keisti kraujavimo iš gimdos pobūdį.

Vaistų ir didrogesterono sąveikos nepastebėta.

Femoston 2/10 galima vartoti nepriklausomai nuo valgymo.

4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis

Nėštumo metu Femoston 2/10 vartoti negalima. Jeigu gydymosi Femoston 2/10 metu moteris pastoja, vaisto vartojimą būtina nutraukti nedelsiant.

Remiantis gausiais duomenimis apie moteris, kurios nėštumo laikotarpiu vartojo didrogesterono, jokio nepageidaujamo poveikio vaisiui nebuvo pastebėta.

Daugelio epidemiologinių tyrimų metu, buvo tiriamas netyčinis estrogeno kartu su kitais progestagenais vartojimo poveikis vaisiui. Tyrimų rezultatai neparodė jokio teratogeninio ar toksinio poveikio vaisiui.

Žindymo laikotarpiu Femoston 2/10 vartoti negalima.

4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus

Femoston 2/10 gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia.

4.8 Nepageidaujamas poveikis

Nepageidaujamo poveikio simptomai, nustatyti klinikinių tyrimų metu ir pradėjus prekiauti šiuo vaistu

MedDRA sistema organų klasė Dažni
(nuo ≥1/100 iki <1/10) Nedažni
(nuo ≥1/1 000 iki <1/100) Reti
(nuo ≥1/10 000 iki <1/1 000) Labai reti (<1/10000, įskaitant pavienius atvejus)
Infekcijos ir infestacijos Makšties kandidamikozė
Gerybiniai, piktybiniai ir nepatikslinti navikai Lejomiomos padidėjimas

Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai Hemolizinė anemija
Imuninės sistemos sutrikimai Padidinto jautrumo reakcijos
Psichikos sutrikimai Depresija, libido pasikeitimas, nervingumas

Nervų sistemos sutrikimai Galvos skausmas, migrena Svaigulys Chorėja
Akių sutrikimai Kontaktinių lęšių netoleravimas, ragenos išlinkimo padidėjimas
Širdies sutrikimai Miokardo infarktas
Kraujagyslių sutrikimai Venų tromboemboliza-cija Insultas
Virškinimo trakto sutrikimai Pykinimas, pilvo skausmas, meteorizmas Vėmimas
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai Tulžies pūslės liga Kepenų funkcijos pokyčiai, kartais kartu su astenija ir negalia, gelta ir pilvo skausmu
Odos ir poodinio audinio sutrikimai Alerginė odos reakcija, išbėrimas, dilgėlinė, niežulys Chloazma ar melasma, kurios gali išlikti nutraukus vaistą, daugiaformė eritema, mazginė eritema, kraujagyslinė purpura, angioedema
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai Kojų mėšlungis Nugaros skausmas
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai Krūtų skausmas (jautrumas), pasikartojantis kraujavimas ir teplios išskyros, dubens skausmai Gimdos kaklelio erozijų pokytis, gimdos kaklelio sekrecijos pokytis, dismenorėja Krūtų padidėjimas, į premenstruacinį panašus sindromas

Įgimtos, šeiminės ir genetinės ligos Porfirijos paūmėjimas
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai Astenija Periferinė edema
Tyrimai Kūno svorio padidėjimas arba sumažėjimas
Kiekvienoje dažnio grupėje nepageidaujami reiškiniai išvardyti mažėjančia eile pagal jų sunkumą.


Krūties vėžys
Remiantis daugeliu epidemiologinių tyrimu ir vieno atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamo tyrimo – WHI (angl. The Women‘s Health Initiative study) – duomenimis bendra krūties vėžio rizika didėja ilgėjant PHT laikui, tuo metu vartojančioms arba neseniai vartojusioms moterims.

PHT tik estrogenais santykinė rizika (SR) kartotinės analizės būdu apskaičiuota pagal pirminius 51 epidemiologinio tyrimo (kurio metu > 80 % moterų PHT metu vartojo estrogenų) ir epidemiologinio MWS (Million Women Study) tyrimo duomenimis, yra panaši ir lygi atitinkamai 1,35 (95 %, patikimumo intervalas 1,21–1,49) ir 1,30 (95 %, patikimumo intervalas 1,21–1,40).

Kelių epidemiologinių tyrimų duomenimis PHT metu estrogenu kartu su progestogenu, bendra krūties vėžio rizika yra didesnė nei gydant tik estrogenu.

MWS tyrimo duomenimis, moterims, kurios PHT metu vartojo įvairių estrogeno kartu su progestogenu preparatų, krūties vėžio rizika buvo didesnė (SR= 2,00, 95 %, patikimumo intervalas 1,88–2,12) nei pacientėms, vartojusioms tik estrogenų (SR=1,30, 95 %, patikimumo intervalas 1,21-1,40) ar tibolono (SR=1,45, 95 %, patikimumo intervalas 1,25-1,68), lyginant su rizika niekada šių preparatų nevartojusiomis moterimis.

WHI tyrimo duomenimis, praėjus 5,6 metams po estrogeno kartu su progestogenu (KAE+MPA) PHT metu vartojimo, šios ligos rizika visoms pacientėms, lyginant su rizika placebo vartojusioms pacientėms, yra 1,24 (95 %, patikimumo intervalas 1,01–1,54).

Toliau pateikiami absoliutaus nepageidaujamo poveikio dažnio duomenys, gauti atlikus MWS ir WHI tyrimus.

MWS tyrimais nustatyta, kad pagal žinomą vidutinį krūties vėžio dažnį išsivysčiusiose šalyse:
- maždaug 32 iš 1000 50–64 metų moterims, nevartojančioms PHT preparatų, gali atsirasti krūties vėžys;
- 1000 moterų, neseniai vartojusių ar vartojančių PHT preparatų, papildomų atvejų skaičius per atitinkamą laikotarpį gali būti:
PHT metu vartojančioms tik estrogenų:
• 0–3 (maždaug 1,5) vartojant 5 metus,
• 3–7 (maždaug 5) vartojant 10 metų;
PHT metu vartojančioms estrogeno kartu su progestogenu:
• 5–7 (maždaug 6) vartojant 5 metus,
• 18–20 (maždaug 19) vartojant 10 metų.

WHI tyrimais, kurių metu 5,6 metus buvo stebėtos 50–79 metų moterys, nustatyta, kad gali būti 8 papildomi invaziniai krūties vėžio atvejai iš 10000 moterų metų, kurios PHT metu vartoja estrogeno ir progestogeno (KAE+MPA).
Pagal tyrimo duomenis apskaičiuota, kad:
- 1000 placebo vartojusių moterų grupėje:
• maždaug 16 invazinio krūties vėžio atvejų galėtų būti diagnozuota per 5 metus;
- 1000 moterų, PHT metu vartojo estrogeno kartu su progestogenu (KAE+MAP) papildomų atvejų skaičius galėtų būti:
• 0–9 (maždaug 4) vartojant 5 metus.

Papildomų krūties vėžio atvejų skaičius moterims, kurios vartoja PHT preparatų, yra beveik toks pats, kaip ir toms moterims, kurios pradeda PHT nepriklausomai nuo amžiaus (45–65 metų) (žr. skyrių 4.4).


Kitoks nepageidaujamas poveikis, atsiradęs dėl estrogeno kartu su progestogenu vartojimo
• Gerybiniai ir piktybiniai dėl estrogenų vartojimo atsiradę navikai, pvz., gimdos gleivinės vėžys**.
• Venų tromboembolizacija, t.y, giliųjų kojų ir dubens venų trombozė ir plaučių arterijos embolija, yra dažnesnė moterims, kurioms taikoma pakeičiamoji hormonų terapija, nei nevartojančioms PHT preparatų moterims. Daugiau informacijos žr. 4.3 ir 4.4 skyriuose.
• galima demencija (žr. 4.4 skyrių)

**Gimdos gleivinės vėžys
Moterų, kurių gimda nepakitusi, gimdos gleivinės hiperplazijos ir gimdos gleivinės vėžio rizika didėja, ilgėjant estrogenų vartojimo laikui. Remiantis epidemiologinių tyrimų duomenimis, apskaičiuota apytikrė rizika rodo, kad maždaug 5 iš 1000 moterų, nevartojančių PHT preparatų, sulaukus 50–65 metų, gali atsirasti gimdos gleivinės vėžys. Priklausomai nuo gydymo trukmės ir estrogenų dozės, gimdos gleivinės vėžio rizika estrogenų vartojančioms moterims nevienoda ir yra 2–12 kartų didesnė nei jų nevartojančioms. Progestogeno skyrimas kartu su estrogenais labai mažina šią padidėjusią riziką.

4.9 Perdozavimas

Ir estradiolis, ir didrogesteronas yra mažai toksiškos medžiagos. Teoriškai perdozavimo simptomai gali būti: pykinimas, vėmimas, mieguistumas ir svaigulys. Mažai tikėtina, kad reikės kokio nors specifinio simptominio gydymo. Ši informacija tinka ir tada, kai šių vaistų perdozuoja vaikas.


5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS

5.1 Farmakodinaminės savybės

Farmakoterapinė grupė – progestogenų ir estrogenų deriniai (didrogesteronai ir estrogenai), ATC kodas – G03FA14.
Nuosekli pakeičiamoji hormonų terapija (estradiolis kartu su didrogesteronu).

Estradiolis
Veikliosios medžiagos estradiolio cheminė struktūra ir biologinis poveikis yra toks pats kaip ir endogeninio žmogaus estradiolio, todėl jis priklauso žmogaus estrogenų grupei. Estradiolis yra svarbiausias estrogenas bei aktyviausias kiaušidžių hormonas. Endogeniniai estrogenai būtini tam tikroms gimdos ir kitų lyties organų funkcijoms, pvz., gimdos gleivinės proliferacijai bei cikliniams makšties ir gimdos kaklelio pokyčiams.

Šie hormonai yra svarbūs kaulams bei riebalų apykaitai. Be to, estrogenai veikia autonominę nervų sistemą bei sukelia netiesioginį teigiamą psichotropinį poveikį.

Didrogesteronas
Didrogesteronas yra geriamasis progestogenas. Jo poveikis yra panašus į parenteraliniu būdu vartojamo progesterono poveikį.

Pakeičiamosios hormonų terapijos metu didrogesteronas sukelia dėl estrogenų poveikio išvešėjusios gimdos gleivinės sekreciją, todėl apsaugo ją nuo estrogenų sukeltos hiperplazijos ir (arba) kancerogenezės, be to, jis nesukelia nepageidaujamo androgeninio poveikio.

Kadangi estrogenai skatina gimdos gleivinės augimą, vartojant vien estrogenų, didėja gimdos gleivinės hiperplazijos ir vėžio rizika. Papildomai skiriamas progestogenas stipriai mažina estrogenų sukeltą gimdos gleivinės hiperplazijos riziką moterims, kurioms gimda nėra pašalinta.

Informacija iš klinikinių tyrimų

Estrogeno nepakankamumo sukeltų simptomų sumažėjimas ir kraujavimas
Menopauzės sukelti simptomai sumažėja per pirmąsias gydymo savaites.

Nuolatinis kraujavimas, atsirandantis nutraukus Femoston 2/10 mg plėvele dengtų tablečių vartojimą, pasireiškia maždaug 90 %. moterų ir trunka 5 dienas. Vaisto nutraukimo sukeltas kraujavimas paprastai atsiranda išgėrus paskutinę progestogeno fazės tabletę. Nutrūkstantis kraujavimas ir (ar) teplios išskyros atsiranda vidutiniškai 10 %. moterų. Pirmaisiais gydymo metais 5–15 % moterų atsiranda amenorėja (nėra kraujavimo ar teplių išskyrų) ciklo metu.

Gydant Femoston 1/10 mg plėvele dengtomis tabletėmis 75–80 %. moterų atsiranda reguliarus kraujavimas. Kraujavimo pradžia, trukmė ir moterų skaičius, kurioms atsiranda nutrūkstantis kraujavimas, buvo toks pat, kaip ir vartojančių Femoston 2/10 mg plėvele dengtų tablečių, bet buvo daugiau moterų, kurios nekraujavo ciklo metu visiškai (10–25 %. per ciklą).

Osteoporozės profilaktika
Estrogenų nepakankamumas menopauzės metu atsiranda dėl pagreitėjusios kaulų medžiagų apykaitos ir kaulų masės sumažėjimo. Estrogenų poveikis kaulų mineralų tankiui priklauso nuo dozės. Apsauginis poveikis išlieka tiek, kiek trunka gydymas. Nutraukus PHT, kaulų masė mažėja tokiu pačiu greičiu, kaip ir negydytų moterų.

WHI ir metaanalizės tyrimų duomenys rodo, kad tuo metu taikoma PHT (viena ar kartu su progestogenu), skiriama daugiausia sveikoms moterims, mažina šlaunikaulio, slankstelių ar kitų dėl osteoporozės atsirandančių kaulų lūžių riziką. Yra nedaug duomenų, kad PHT taip pat saugo nuo lūžių moteris, kurios turėjo mažą kaulų masę ir (ar) kurioms buvo nustatyta osteoporozė.

Po dviejų gydymo Femoston 2/10 mg plėvele dengtomis tabletėmis metų juosmeninės stuburo dalies kaulų mineralų tankis (KMT) padidėjo 6,7 % ± 3,9 % (maždaug  standartinis nuokrypis). Moterų, kurių KMT juosmeninėje dalyje išliko toks pats arba padidėjo, buvo 94,5 %. Gydant Femoston 1/10 mg plėvele dengtomis tabletėmis, juosmeninės stuburo dalies kaulų mineralų tankis (KMT) padidėjo 5,2 % ± 3,8 % (vidutiniškai  standartinis nuokrypis), o moterų, kurių KMT juosmeninėje dalyje išliko toks pats ar padidėjo, buvo 93,0 %.

Femoston taip pat darė teigiamą poveikį šlaunikaulio KMT. Gydant 2 metus 1 mg estradioliu, ties šlaunikaulio kakleliu jis padidėjo 2,7 % ± 4,2 % (maždaug ± standartinis nuokrypis), ties gumburu – 3,5 % ± 5,0 % (maždaug ± standartinis nuokrypis) ir ties Ward‘s raktikaulio trikampiu – 2,7 % ± 6,7 % (maždaug ± standartinis nuokrypis). Po 2 metų gydymo 2 mg estradioliu šie skaičiai atitinkamai padidėjo 2,6 % ± 5,0 %; 4,6 % ± 5,0 % ir 4,1 % ± 7,4 %. Moterų, kurioms KMT šiose trijose šlaunikaulio srityse išliko toks pats arba padidėjo, gydant 1 mg estradioliu buvo 67–78 %, o gydant 2 mg estradioliu – 71–88 %.

5.2 Farmakokinetinės savybės

Estradiolis
Išgertas mikronizuotas estradiolis lengvai absorbuojamas, tačiau labai stipriai metabolizuojamas. Jo svarbiausi nekonjuguoti ir konjuguoti metabolitai yra estronas bei estrono sulfatas. Šie metabolitai gali stiprinti estrogenų daromą poveikį arba tiesiogiai, arba virtę estradioliu. Estrono sulfatas gali patekti į enterohepatinę kraujotaką. Šlapime pagrindiniai junginiai yra estrono ir estradiolio gliukuronidai.
Estrogeno patenka į žindyvės pieną.

Didrogesteronas
Išgėrus žymėto didrogesterono, maždaug 63  dozės išsiskiria su šlapimu. Visa dozė iš organizmo pašalinama per 72 val. Žmogaus organizmas didrogesteroną visiškai metabolizuoja.
Pagrindinis šio junginio metabolitas yra 20α–dihidrodidrogesteronas (DHD). Jo būna šlapime, dažniausiai junginių su gliukurono rūgštimi formos.

Bendra visų metabolitų savybė yra ta, kad lieka pirminio junginio 4,6-diene-3-one struktūra, tačiau šių junginių molekulės 17α padėtyje nebūna hidroksilo radikalo. Dėl šio pokyčio išnyksta didrogesterono estrogeninis bei androgeninis poveikis.

Išgėrus didrogesterono, jo metabolito DHD koncentracija plazmoje būna pastebimai didesnė negu paties medikamento. DHD AUC bei Cmax santykis su didrogesterono AUC bei Cmax yra atitinkamai 40 ir 25.

Didrogesteronas rezorbuojamas greitai. Tmax didrogesterono bei DHD yra 0,5–2,5 val. Didrogesterono bei DHD pusinės eliminacijos laiko vidurkis yra atitinkamai 5–7 val. bei 14–17 val.

Didrogesteronas, skirtingai nei progesteronas, nešalinamas su šlapimu pregnandiolio forma, todėl dar galima atlikti endogeninio progesterono sintezės tyrimą, pagrįstą pregnandiolio išskyrimu su šlapimu.

5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys

Nustatyta, kad navikų atsiradimas įvairių graužikų rūšių estrogenų poveikiui jautriuose organuose priklauso nuo ilgai vartojamos didesnės negu fiziologinės estradiolio dozės.
Pastebėta nuo gyvūnų rūšies priklausančių medikamento toksikologinio, farmakologinio bei farmakodinaminio poveikio skirtumų. Tyrimų su gyvūnais duomenimis, toksinis didrogesterono poveikis yra susijęs su junginių, panašių į progesteroną, poveikiu. Dozė, kurios pakanka žiurkių ir pelių organizme nuo hormonų priklausomiems pokyčiams sukelti, kancerogeninio poveikio neskatina.


6. FARMACINĖ INFORMACIJA

6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas

Laktozės monohidratas
Hipromeliozė
Kukurūzų krakmolas
Bevandenis koloidinis silicio dioksidas
Magnio stearatas
Titano dioksidas (E171)
Geltonasis ir raudonasis geležies oksidai (E172).

Dažiklis, esantis Tabletės spalva Dažiklis
2 mg estradiolio raudona Opadry OY-6957: titano dioksidas
(E171), raudonasis geležies oksidas,
juodasis geležies oksidas (E172),
geltonasis geležies oksidas (E172)
hipromeliozė, makrogolis 400, talkas
2 mg estradiolio ir 10 mg didrogesterono geltona Opadry OY-02B22764:
titano dioksidas (E171),
geltonasis geležies oksidas (E172),
hipromeliozė, makrogolis 400, talkas

6.2 Nesuderinamumas

Nepastebėtas.

6.3 Tinkamumo laikas

3 metai.

6.4 Specialios laikymo sąlygos

Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje.

6.5 Pakuotė ir jos turinys

Tabletės yra lizdinėje plokštelėje, pagamintoje iš PVC ir PVDC arba PVC ir aliuminio folijos. Pakuotėje yra 28 ar 84 tabletės (3x28). Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.

6.6 Specialūs reikalavimai likučiams naikinti

Specialių reikalavimų nėra.


7. RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJAS

SOLVAY PHARMACEUTICALS B.V.
C.J. van Houtenlaan 36
NL-1381 CP Weesp.,
Nyderlandai


8. RINKODAROS TEISĖS NUMERIS

98/5667/5


9. RINKODAROS TEISĖS SUTEIKIMO / ATNAUJINIMO DATA

2003-10-14


10. TEKSTO PERŽIŪROS DATA

2007-11-07

Naujausia vaistinio preparato charakteristikų santraukos redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/
II PRIEDAS

A. GAMYBOS LICENCIJOS TURĖTOJAS, ATSAKINGAS UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ

B. REGISTRACIJOS SĄLYGOS


A. GAMYBOS LICENCIJOS TURĖTOJAS, ATSAKINGAS UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ

Gamybos licencijos turėtojo, atsakingo už serijų išleidimą, pavadinimas ir adresas

Solvay Biologicals B.V.
Veerweg 12
8121 AA Olst
Nyderlandai


B. REGISTRACIJOS SĄLYGOS

Tiekimo ir vartojimo sąlygos ar apribojimai, taikomi registravimo liudijimo turėtojui

Receptinis vaistinis preparatas.2008-09-29

III PRIEDAS

ŽENKLINIMAS IR PAKUOTĖS LAPELIS
B. PAKUOTĖS LAPELIS

PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI

Femoston 2/10 plėvele dengtos tabletės
Estradiolis/didrogesterono

Prieš pradėdami vartoti šį vaistą, atidžiai perskaitykite visą pakuotės lapelį.
- Neišmeskite lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų bet kokių klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Šis vaistas skirtas Jums. Kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti net tokiu atveju, jeigu jų ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).
- Jeigu pasireiškia stiprus šalutinis poveikis arba jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.


Lapelio turinys
1. Kas yra Femoston 2/10 ir nuo ko jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Femoston 2/10
3. Kaip vartoti Femoston 2/10
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Femoston 2/10
6. Kita informacija


1. KAS YRA FEMOSTON 2/10 IR NUO KO JIS VARTOJAMAS


Farmakoterapinė grupė: pakeičiamoji hormonų terapija (estradiolo ir didrogesterono deriniai)

Terapinės indikacijos
Pakeičiamoji hormonų terapija (PHT) esant estrogenų nepakankamumo simptomams moterims po menopauzės.
.

Osteoporozės profilaktikai moterims po menopauzės, kurioms yra padidėjusi kaulų lūžių rizika ateityje, kurios netoleruoja arba kurioms draudžiama vartoti kitų vaistų osteoporozės profilaktikai.

Patirtis, gydant vyresnes kaip 65 metų moteris, yra nedidelė.

Kaip veikia Femoston 2/10

Estradiolis
Veiklioji medžiaga estradiolis chemiškai ir biologiškai yra identiškas endogeniniam žmogaus estradioliui ir todėl klasifikuojamas kaip žmogaus estrogenas. Estradiolis yra pirminis estrogenas ir aktyviausias iš visų kiaušidžių hormonų. Endogeniniai estrogenai dalyvauja tam tikrose gimdos ir kitų organų funkcijose, įskaitant endometrijaus proliferaciją ir periodiškus pokyčius gimdos kaklelyje ir makštyje.

Žinoma, kad estrogenai turi didelę reikšmę kaulų ir riebalų metabolizmui. Be to, estrogenai taip pat veikia autonominę nervų sistemą ir gali turėti netiesioginį teigiamą psichotropinį poveikį.

Didrogesteronas
Didrogesteronas yra geriamas aktyvus progestogenas, pagal savo veiksmingumą panašus į parenteraliai skiriamą progesteroną
PHT didrogesteronas estrogenų paruoštoje gimdoje užbaigia paruošti pilnai sekretuojantį endometriumą, tokiu būdu apsaugodamas nuo estrogenų sukelto padidintos endometriumo hiperplazijos pavojaus ir/ar vėžio išsivystymo, nesukeldamas šalutinio androgeninio poveikio.
Kadangi estrogenai paskatina endometriumo augimą, jei jiems nėra priešpriešos, jie padidina endometriumo hiperplazijos ir vėžio pavojų. Kartu vartojant progestogeną labai sumažėja estrogenų sukelta endometriumo hiperplazijos rizika moterims, kurioms nėra pašalinta gimda.

• Informacija apie klinikinius tyrimus
• Estrogenų nepakankamumo sukeltų simptomų sumažėjimas ir kraujavimas
Menopauzės sukelti simptomai sumažėja per pirmąsias gydymo savaites.
Nuolatinis kraujavimas, atsirandantis nutraukus Femoston 2/10 vartojimą, pasireiškia maždaug 90 % moterų ir trunka 5 dienas. Šis kraujavimas paprastai atsiranda, išgėrus paskutinę progestogeno fazės tabletę. Kraujavimas ir (ar) tepių išskyrų ne mėnesinių metu atsiranda vidutiniškai 10 % moterų. Amenorėja (kraujavimo ar tepių išskyrų nebuvimas) pirmaisiais gydymo metais ciklo metu atsiranda 5–15 % moterų.
Gydant Femoston 1/10 mg plėvele dengtomis tabletėmis, 75–80 % moterų atsiranda nuolatinis kraujavimas. Jo pradžia, trukmė ir moterų, kurioms atsiranda kartas nuo karto pasireiškiantis kraujavimas, skaičius buvo toks pat kaip ir Femoston 2/10 mg plėvele dengtų tablečių vartojančių pacienčių, bet buvo daugiau moterų, kurios ciklo metu nekraujavo visiškai (10–25 %).
• Osteoporozės profilaktika
Estrogenų nepakankamumas menopauzės metu atsiranda dėl pagreitėjusios kaulų medžiagų apykaitos ir kaulų masės sumažėjimo. Estrogenų poveikis kaulų mineralų tankiui priklauso nuo dozės. Apsauginis poveikis išlieka tiek, kiek trunka gydymas. Nutraukus PHT, kaulų masė mažėja tokiu pačiu greičiu, kaip ir negydytų moterų.

WHI ir metaanalizės tyrimų duomenys rodo, kad tuo metu taikoma PHT (viena ar kartu su progestogenu), skiriama daugiausia sveikoms moterims, mažina šlaunikaulio, slankstelių ar kitų dėl osteoporozės atsirandančių kaulų lūžių riziką. Yra nedaug duomenų, kad PHT taip pat saugo nuo lūžių moteris, kurios turėjo mažą kaulų masę ir (ar) kurioms buvo nustatyta osteoporozė.

Po dviejų gydymo Femoston 2/10 mg plėvele dengtomis tabletėmis metų juosmeninės stuburo dalies kaulų mineralų tankis (KMT) padidėjo 6,7 % ± 3,9 % (maždaug  standartinis nuokrypis). Moterų, kurių KMT juosmeninėje dalyje išliko toks pats arba padidėjo, buvo 94,5 %. Gydant Femoston 1/10 mg plėvele dengtomis tabletėmis, juosmeninės stuburo dalies kaulų mineralų tankis (KMT) padidėjo 5,2 % ± 3,8 % (vidutiniškai  standartinis nuokrypis), o moterų, kurių KMT juosmeninėje dalyje išliko toks pats ar padidėjo, buvo 93,0 %.

Femoston 1/10 mg plėvele dengtos tabletės taip pat darė teigiamą poveikį šlaunikaulio KMT. Gydant 2 metus 1 mg estradiolio, ties šlaunikaulio kakleliu jis padidėjo 2,7 % ± 4,2 % (maždaug ± standartinis nuokrypis), ties gumburu – 3,5 % ± 5,0 % (maždaug ± standartinis nuokrypis) ir ties Ward‘o raktikaulio trikampiu – 2,7 % ± 6,7 % (maždaug ± standartinis nuokrypis). Po 2 metų gydymo 2 mg estradioliu šie skaičiai atitinkamai padidėjo 2,6 % ± 5,0 %; 4,6 % ± 5,0 % ir 4,1 % ± 7,4 %. Moterų, kurioms KMT šiose trijose šlaunikaulio srityse išliko toks pats arba padidėjo, gydant 1 mg estradiolio buvo 67–78 %, o gydant 2 mg estradioliu – 71–88 %.

Farmakokinetinės savybės

Estradiolis
Išgertas mikronizuotas estradiolis lengvai absorbuojamas, tačiau labai stipriai metabolizuojamas. Jo svarbiausi nekonjuguoti ir konjuguoti metabolitai yra estronas bei estrono sulfatas. Šie metabolitai estrogenų sukeliamą poveikį gali stiprinti arba tiesiogiai, arba pavirtę estradioliu. Estrono sulfato gali patekti į enterohepatinę kraujotaką. Šlapime susidarę pagrindiniai junginiai yra estrono ir estradiolio gliukuronidai.

Estrogenų patenka į žindyvės pieną.

Didrogesteronas
Išgėrus žymėto didrogesterono, maždaug 63  jo dozės išsiskiriama su šlapimu. Visa vaisto dozė iš organizmo pasišalina per 72 val. Žmogaus organizmas didrogesteroną visiškai metabolizuoja.

Pagrindinis jo metabolitas yra 20 α–dihidrodidrogesteronas (DHD). Jo būna šlapime, dažniausiai junginių su gliukurono rūgštimi formos.

Bendra visų metabolitų savybė yra ta, kad lieka pirminio junginio 4,6-diene-3-one struktūra, tačiau šių junginių molekulės 17α padėtyje nebūna hidroksilo radikalo. Dėl šio pokyčio išnyksta didrogesterono estrogeninis bei androgeninis poveikis.

Išgėrus didrogesterono, jo metabolito DHD koncentracija kraujo plazmoje būna žymiai didesnė nei paties medikamento. DHD AUC bei Cmax santykis su didrogesterono AUC bei Cmax yra atitinkamai 40 ir 25.

Didrogesteronas rezorbuojamas greitai. Tmax didrogesterono bei DHD yra 0,5–2,5 val. Didrogesterono bei DHD pusinės eliminacijos laiko vidurkis yra atitinkamai 5–7 val. bei 14–17 val.

Didrogesteronas, skirtingai nei progesteronas, nešalinamas su šlapimu pregnandiolio forma, todėl dar galima atlikti endogeninio progesterono sintezės tyrimą, pagrįstą pregnandiolio išskyrimu su šlapimu.


2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT FEMOSTON 2/10

Femoston 2/10 vartoti negalima, jei Jums yra kuri nors iš toliau išvardytų būklių.
• Esate alergiška (yra padidėjęs jautrumas) estradioliui ar didrogesteronui ar bet kuriai kitai Femoston 2/10 medžiagai;
• Nustatytas anksčiau arba įtariamas krūties vėžys
• Nustatytas arba įtariamas nuo estrogenų priklausomas piktybinis navikas (pvz., gimdos gleivinės vėžys)
• Neaiškios kilmės kraujavimas iš lyties organų
• Negydyta gimdos gleivinės hiperplazija
• Buvusi savaiminė arba šiuo metu esanti venų tromboembolinė liga (giliųjų venų trombozė, plaučių arterijos embolija)
• Šiuo metu esanti ar neseniai buvusi arterijų tromboembolinė liga (pvz., krūtinės angina, miokardo infarktas)
• Ūminė ar anksčiau buvusi kepenų liga (kol kepenų funkcijos rodmenys nesunormalėja)
• Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai
• Porfirino susitelkimas audiniuose (porfirija)
Kai yra indikacijų moterims ne tik po menopauzės
• Nustatytas arba įtariamas nėštumas

Specialios atsargumo priemonės vartojant Femoston 2/10
Simptomus, atsiradusius po menopauzės, gydyti PHT reikėtų pradėti tik tuo atveju, jei šie simptomai neigiamai veikia gyvenimo kokybę. Visais atvejais ne rečiau kaip kartą per metus reikėtų kruopščiai apsvarstyti šio gydymo galimą riziką ir laukiamą naudą. PHT turėtų būti tęsiama tik tuo atveju, jei nauda viršija riziką.

Medicininė apžiūra (stebėjimas)
Prieš pradedant ar atnaujinant PHT, reikėtų turėti duomenų apie pacientę ir jos šeimą. Remiantis šiais duomenimis bei atsižvelgiant į kontraindikacijas ir įspėjimus, atliekama medicininė apžiūra (įskaitant dubens organų bei krūtų).

Gydymo metu rekomenduojama periodinė apžiūra, kurios dažnis ir pobūdis turi būti parenkamas kiekvienai pacientei individualiai. Moterims reikia paaiškinti, apie kokius krūtų pokyčius reikia pranešti savo gydytojui arba slaugytojui. Tyrimus, įskaitant mamografiją, reikėtų atlikti pagal šiuolaikinę bendrąją atrankos praktiką, atsižvelgiant į klinikinį poreikį kiekvienai pacientei.

Būklės, kurias būtina stebėti
Jei šiuo metu yra, ankščiau pasireiškė ir (ar) nėštumo ar ankstesnio gydymo hormonais metu buvo paūmėjusi bent viena iš toliau nurodytų būklių, pacientę reikėtų labai atidžiai prižiūrėti. Reikėtų atsižvelgti, kad, gydant Femoston, toliau išvardytos būklės gali pasikartoti ar paūmėti.
• Navikas iš lygiųjų raumenų skaidulų (lejomioma), gimdos skaidulinis navikas (fibroidas) ar gimdos gleivinės išvešėjimas (endometriozė)
• Buvusios tromboembolinės ligos ar šių ligų rizikos veiksniai (žr. toliau)
• Nuo estrogenų priklausomų navikų rizikos veiksniai, pvz., pirmos eilės krūties vėžio paveldėjimas
• Padidėjęs kraujospūdis (hipertenzija)
• Kepenų ligos (pvz., kepenų adenoma)
• Cukrinis diabetas (su kraujagyslių pažeidimu arba be jo)
• Tulžies latakų akmenligė
• Migrena ar stiprus galvos skausmas
• Sisteminė raudonoji vilkligė
• Buvęs per didelis ląstelių dauginimasis gimdos gleivinėje (hiperplazija) (žr. toliau)
• Nuomaris (epilepsija)
• Bronchinė astma
• Ausies sklerozė (otosklerozė).

Priežastys, dėl kurių būtina nedelsiant nutraukti gydymą
Gydymą reikia nutraukti, jei nustatoma būklė, dėl kurios vaisto negalima vartoti, taip pat jei yra šios būklės:
• gelta arba kepenų funkcijos pablogėjimas;
• reikšmingas kraujo spaudimo padidėjimas;
• naujai atsiradęs migreninis galvos skausmas;
• nėštumas.

Per didelis ląstelių dauginimasis gimdos gleivinėje (hiperplazija)
Per didelis ląstelių dauginimasis gimdos gleivinėje ar vėžio rizika padidėja, skiriant vien estrogenų ilgą laiką (žr. skyrių „Galimas šalutinis poveikis“). Papildomai skiriant progestogeno ne mažiau kaip 12 dienų per ciklą moterims, kurių gimda nėra pašalinta, rizika reikšmingai sumažėja.

Kraujavimas
Pasikartojantis kraujavimas ar teplios išskyros gali kartais atsirasti per pirmąjį gydymo šiuo vaistu mėnesį. Jei šis kraujavimas ar teplios išskyros atsiranda gydymo metu po kurio laiko ar tęsiasi nutraukus gydymą, būtina ištirti (gali reikėti atlikti gimdos gleivinės biopsiją), ar nėra gimdos gleivinės piktybinių auglių.

Krūties vėžys
Remiantis placebu kontroliuojamo tyrimo WHI (angl. The Women‘s Health Iniative Study) ir epidemiologinių atsitiktinių imčių tyrimų, įskaitant ir MWS (angl. The Million Women Study), duomenimis, nustatyta, kad moterims, keletą metų vartojusioms estrogeno, estrogeno kartu su progestogenu arba tibolono PHT metu, padidėja krūties vėžio rizika (žr. 4.skyrių ). Visais PHT atvejais padidėjusi rizika išryškėja per keletą preparato vartojimo metų ir didėja, priklausomai nuo vaisto vartojimo trukmės, tačiau nutraukus gydymą, per keletą metų (ne ilgiau kaip per penkis) ji vėl tampa tokia pati. MWS tyrimo metu santykinė krūties vėžio rizika buvo didesnė, kai kartu su konjuguotu arklio estrogenu (KAE) ar estradioliu (E2) buvo skiriama progestogeno, nepriklausomai ar nuosekliai, ar nuolat ir nepriklausomai nuo progestogeno tipo. Ar yra rizikos skirtumai, priklausantys nuo skirtingų vartojimo metodo, duomenų nėra.WHI tyrimo metu nustatyta, kad nuolat vartojant konjuguoto arklių estrogeno kartu su medroksiprogesterono acetatu (KAE + MPA) didėja krūties vėžio rizika. Lyginant su placebu, ši rizika buvo didesnė ir dažniau pasitaikė metastazių į tam tikrų vietų limfmazgius.
PHT, ypač kai gydoma estrogenu kartu su progestogenu, didėja mamografinio vaizdo tankumas, todėl gali būti sunku nustatyti krūties vėžį radiologiniu būdu.

Venų tromboembolizacija (trombo ir embolo, t.y. kraujo srovės atnešto kraujagyslę užkemšančio darinio, susidarymas)
Dėl PHT didėja santykinė venų tromboembolizacijos (VTE), t.y. giliųjų venų trombozės ir plaučių arterijos embolijos, rizika. Vieno atsitiktinių imčių epidemiologinio tyrimo metu preparato vartojusioms pacientėms, lyginant su vaisto nevartojančiomis pacientėmis, buvo nustatyta 2–3 kartus didesnė šios ligos rizika. Apskaičiuota, kad per 5 metus preparato nevartojusioms 50–59 metų moterims gali būti 3 VTE atvejai iš 1000, o 60–69 metų moterims – 8 iš 1000. Taip pat apskaičiuota, kad 50–59 metų sveikoms moterims, kurioms buvo taikyta PHT 5 metus, gali būti 2–6 papildomi VTE atvejai (maždaug 4) iš 1000, o 60–69 metų sveikoms moterims – 5–15 (maždaug 9) atvejai iš 1000. VTE atsiradimas labiau tikėtinas per pirmuosius PHT metus nei vėliau.

• Bendrai pripažinti VTE rizikos veiksniai yra, jei pacientė ar jos šeimos nariai sirgo šia liga, sunkaus laipsnio nutukimas (kūno svorio indeksas > 30 kg/m2 kūno paviršiaus ploto) ir sisteminė raudonoji vilkligė (SRV). Nėra bendros nuomonės ar mazginis venų išsiplėtimas (varikozė) turi įtakos VTE atsiradimui.
• Pacientėms, kurioms buvo VTE ar yra diagnozuota trombofilinė būklė, yra didesnė VTE rizika. PHT gali ją padidinti. Jei pacientės ar jos šeimos nariams yra buvę tromboembolizacijos atvejų arba pasikartojančių savaiminių persileidimų, būtina pacientę ištirti, siekiant nustatyti trombofilijos riziką. Tol, kol nebus kruopščiai ištirti polinkio į trombozę (trombofilijos) veiksniai ar nepradėtas gydymas kraujo krešėjimą mažinančiais vaistais (antikoaguliantais), tokioms pacientėms skirti PHT yra draudžiama. Toms moterims, kurioms jau yra paskirta antikoaguliantų, reikia atidžiai apsvarstyti laukiamą PHT naudą ir galima riziką.
• VTE rizika gali laikinai padidėti, esant ilgalaikei imobilizacijai (nejudrumo sudarymui), sunkiai traumai ar operacijai. Kaip ir gydant kitus pacientus po operacijos, ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas profilaktinėms priemonėms, siekiant VTE po operacijos išvengti. Jei numatoma ilgalaikė imobilizacija po pasirinktinės chirurgijos, ypač pilvo organų ir ortopedinės (apatinių galūnių) operacijos, reikėtų apsvarstyti, ar tikslinga prieš 4–6 savaites laikinai nutraukti PHT (jei įmanoma). Gydymą reikėtų atnaujinti tik tada, kai moteris taps visiškai judri.
• Jei venų tromboembolizacija atsiranda pradėjus gydymą, vaistų vartojimą būtina nutraukti. Pacientams reikėtų patarti nedelsiant kreiptis į gydytoją, jei jiems atsiranda galimų tromboembolijos simptomų (pvz., skausmingas kojų patinimas, staigus skausmas krūtinėje, dusulys).

Koronarinė širdies liga (KŠL)
Atlikus atsitiktinių imčių kontroliuojamą tyrimą, įrodymų, kad ilgalaikis konjuguoto estrogeno vartojimas kartu su medroksiprogestrono acetatu (MPA) yra veiksmingas gydant širdies ir kraujagyslių ligą, negauta. Dviejų didelių tyrimų metu (WHI ir HERS, t.y. Heart and Estrogen/progestin Replacement Study) nustatyta, kad pirmaisiais preparatų vartojimo metais gali padidėti sergamumo širdies ir kraujagyslių liga rizika ir nenustatyta jokio naudingo poveikio. Apie kitus PHT preparatus duomenų, atlikus atsitiktinių imčių kontroliuojamą tyrimą, kurio metu buvo tiriamas šių preparatų poveikis pacientų sergamumui ir mirtingumui nuo širdies ir kraujagyslių ligos, yra nedaug. Todėl, ar šie duomenys tinka ir kitiems PHT preparatams, neaišku.

Insultas
Vieno didelio atsitiktinių imčių klinikinio tyrimo (WHI tyrimas) metu nustatytas antrinis rezultatas – padidėjusi išeminio (atsiradusio dėl vietinės mažakraujystės) insulto rizika sveikoms moterims, ilgą laiką gydytoms konjuguotu estrogenu kartu su MPA. Moterims, nevartojančioms PHT preparatų, apskaičiuotas insultų, kurie išsivystys per 5 metus, skaičius yra 3 atvejai iš 1000 (50–59 metų moterų) ir 11 – iš 1000 (60–69 metų moterų). Apskaičiuota, kad moterims, vartojančioms konjuguoto estrogeno kartu su MPA 5 metus, gali būti 0–3 (maždaug 1) iš 1000 (50–59 metų moterų) ir 1–9 (maždaug 4) iš 1000 (60–69 metų moterų) papildomų insulto atvejų. Ar šie duomenys tinka ir kitiems PHT preparatams, neaišku.

Kiaušidžių vėžys
Kai kurių epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad ilgalaikė (mažiausiai 5–10 metų trunkanti) PHT tik estrogenų turinčiais preparatais moterims, kurioms buvo pašalinta gimda, didėja kiaušidžių vėžio rizika. Neaišku, ar PHT metu ilgą laiką vartojant kelis preparatus, ši rizika yra kitokia negu vartojant vien estrogenų preparatų.

Kitos būklės

• Vartojant estrogenų gali susilaikyti skysčiai, todėl pacientes, kurioms yra širdies ar inkstų funkcijos nepakankamumas, būtina atidžiai stebėti. Pacientes, kurioms yra galutinis inkstų funkcijos nepakankamumas, reikėtų atidžiai stebėti, kadangi cirkuliuojančios Femoston veikliųjų medžiagų kiekis gali būti padidėjęs.
• Pakeičiamosios estrogenų ar hormonų terapijos metu moteris, kurioms jau yra hipertrigliceridemija, reikėtų stebėti atidžiau, nes šio būklės metu gydant estrogenais, pasitaikė retų atvejų, kai labai padaugėjo plazmos trigliceridų, sukėlusių pankreatitą.
• Estrogenai didina skydliaukės hormonus sujungiančio globulino (TBG) kiekį, dėl to padaugėja cirkuliuojančio bendrojo skydliaukės hormono, nustatyto baltymus jungiančiu jodu (PBI), tiroksino (T4), nustatyto stulpelio arba radioimuniniu metodu, ar trijodtironino (T3), nustatyto radioimuniniu metodu. T3 dervų jungimasis mažėja, tą rodo padidėjęs TBG kiekis. Laisvųjų T4 ir T3 koncentracija nekinta. Gali padaugėti kitų jungiamųjų baltymų serume, t.y. kortikosteroidus sujungiančio globulino (CBG), lytinius hormonus sujungiančio globulino (SHBG), dėl to atitinkamai daugėja cirkuliuojančių kortikosteroidų ir lytinių steroidų. Laisvųjų ar biologiškai aktyvių hormonų koncentracija nekinta. Gali padaugėtų kitų plazmos baltymų (angiotenzinogeno ir (arba) renino substrato, alfa-1-antitripsino, ceruloplazmino).
• Nėra galutinai įrodyta, ar pagerėja pažintinė funkcija. Yra šiek tiek duomenų iš WHI tyrimo apie padidėjusią galimos demencijos riziką moterims, kurios KAE kartu su MPA pradėjo vartoti būdamos vyresnės kaip 65 metų ir šių preparatų vartojo ilgai. Neaišku, ar šiuos duomenis galima taikyti jaunesnėms moterims po menopauzės ar skiriant kitų PHT preparatų.
• Pacientėms, sergančioms retu įgimtu galaktozės netoleravimo sindromu, Lapp laktazės nepakankamumu ar gliukozės-galaktozės absorbcijos sutrikimu šio vaisto vartoti negalima.

Kai yra indikacijų ne tik moterims po menopauzės
• Šis gydymas estrogenu kartu su progestogenu nėra kontraceptinė priemonė. Perimenopauzinio laikotarpio pacientėms reikia patarti naudoti nehormonines kontraceptines priemones.

Kitų vaistų vartojimas
• Estrogenų metabolizmas gali padidėti kartu vartojant tokias medžiagas, kurios sužadina vaistus metabolizuojančius fermentus, ypač P450 fermentus. Tai vaistai nuo traukulių (pvz., fenobarbitalis, fenitoinas, karbamazepinas) ir vaistai nuo infekcinių ligų (pvz., rifampicinas, rifabutinas, nevirapinas, efavirenzas).
• Ritonaviras ir nelfinaviras, nors yra stiprūs inhibitoriai, vartojami kartu su steroidiniais hormonais, priešingai, veikia sustiprinančiai pastarųjų metabolizmą.
• Vaistažolių preparatų, kuriuose yra jonažolių (Hypericum perforatum), gali sustiprinti estrogenų ir progestagenų metabolizmą.
• Padidėjęs estrogenų ir progestagenų metabolizmas gali sumažinti jų poveikį ir gali pakisti kraujavimo iš gimdos pobūdis.

Nėra žinoma vaistų poveikio didrogesteronui.

Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui

Femoston 2/10 vartojimas su maistu ir gėrimais
Femoston 2/10 galima vartoti nepriklausomai nuo valgio.


Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Femoston 2/10 nėštumo metu vartoti negalima. Jeigu Femoston 2/10 vartojimo metu moteris pastoja, vaisto vartojimą būtina nedelsiant nutraukti.

Remiantis gausiais duomenimis apie moteris, kurios nėštumo laikotarpiu vartojo didrogesterono, jokio nepageidaujamo poveikio vaisiui nebuvo pastebėta.

Daugelio epidemiologinių tyrimų metu buvo tiriamas netyčia pavartoto estrogeno kartu su progestogenu poveikis vaisiui. Šio tyrimo rezultatai neparodė jokio teratogeninio poveikio ar toksinio poveikio vaisiui.

Žindymo laikotarpiu Femoston 2/10 vartoti negalima (taip pat žr.1skyrių).

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Femoston 2/10 gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia.

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Femoston 2/10 medžiagas
Sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokio nors cukraus, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šio vaisto.


3. KAIP VARTOTI FEMOSTON 2/10

.Pirmąsias 28 dienų ciklo 14 dienų per parą reikia gerti po 1 tabletę, kurioje yra 2 mg estradiolio, kitas 14 dienų – po 1 tabletę, kurioje yra 2 mg estradiolio ir 10 mg didrogesterono.
Iš karto po šio ciklo, t.y. 28 dienų, reikia pradėti kitą vaisto vartojimo ciklą. Reikia gerti po 1 tabletę per parą (jos geriamos taip, kaip nurodyta ant pakuotės). Preparato reikia vartoti be pertraukos.


Pradedant ir tęsiant simptomų, atsiradusių po menopauzės, gydymą, reikėtų vartoti mažiausią veiksmingą vaisto dozę trumpiausią laiką.

1. Simptomų, atsiradusių po menopauzės, gydymas
Paprastai gydyti reikėtų pradėti Femoston 1/10. Vėliau preparato dozę gydytojas gali parinkti kiekvienai pacientei, atsižvelgdamas į jos klinikinę reakciją. Jei nusiskundimų, atsiradusių dėl estrogenų nepakankamumo, nemažėja, dozę galima didinti, vartojant Femoston 2/10.

2. Osteoporozės profilaktika
Pakeičiamojo gydymo hormonais osteoporozės profilaktikai po menopauzės metu, būtina atsižvelgti į nuo dozės priklausantį laukiamą vaisto poveikį kaulų masei (žr. 1 skyrių) ir į pacientės toleranciją preparatui.

Pavartojus per didelę Femoston 2/10 dozę
.Estradiolis ir didrogesteronas yra mažai toksiškos medžiagos. Teoriškai perdozavus vaisto gali atsirasti tokių simptomų: pykinimas, vėmimas, mieguistumas ir svaigulys. Mažai tikėtina, kad reikės kokio nors specifinio gydymo. Tas pats taikytina ir vaikams.

Pamiršus pavartoti Femoston 2/10
Negalima vartoti dvigubos dozės (2 tablečių) norint kompensuoti praleistą tabletę..

Nustojus vartoti Femoston 2/10
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.


4. GALIMAS ŠALUTINIS FEMOSTON 2/10 POVEIKIS

Femoston 2/10, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

Nepageidaujamas poveikis, nustatytas klinikinių tyrimų metu ir vaistą atidavus į rinką buvo toks:

Dažnas (dažnis 1–10 %)
Galvos skausmas, migrena, pykinimas, pilvo skausmas, pilvo išsipūtimas (meteorizmas), kojų mėšlungis,

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7