Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

HALOPERIDOL 20MG GERIAM. LAŠAI 10ML

Vaistai
  Gamintojas:
GEDEON RICHTER LTD.

B. INFORMACINIS LAPELIS
INFORMACINIS LAPELIS

Prieš pradėdami vartoti šį vaistą, atidžiai perskaitykite visą informacinį lapelį.
- Neišmeskite lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Preparatas gali jiems pakenkti (net tokiu atveju, jeigu jų ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).Lapelio turinys
1. Kas yra HALOPERIDOL – RICHTER ir nuo ko jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant HALOPERIDOL – RICHTER
3. Kaip vartoti HALOPERIDOL – RICHTER
4. Galimas šalutinis poveikis
5. HALOPERIDOL – RICHTER laikymo sąlygos
6. Kita informacijaHALOPERIDOL - RICHTER 2mg/ml geriamieji lašai, tirpalas
Haloperidolis

- Veiklioji medžiaga yra haloperidolis. 1 ml tirpalo jo yra 2 mg.
- Pagalbinės medžiagos yra metilo parahidroksibenzoatas, propilo parahidroksibenzoatas, pieno rūgštis, natrio hidroksidas, išgrynintas vanduo.Registravimo liudijimo turėtojas ir gamintojas
Gedeon Richter Ltd.
Gyömrői út 19-21
1103 Budapest
Vengrija1. KAS YRA HALOPERIDOL - RICHTER IR NUO KO JIS VARTOJAMAS

HALOPERIDOL – RICHTER yra skaidrūs, bespalviai geriamieji lašai.
Kartono dėžutėje yra talpyklė su lašintuvu, kurioje yra 10 ml tirpalo.
Haloperidolis yra vienas pagrindinių antipsichozinių vaistų, priskiriamų butirofenonų grupei. Jis pasižymi psichozės simptomus lengvinančiu, stipriu vėmimą slopinančiu ir psichomotorinį sujaudinimą mažinančiu poveikiu. Vaistas taip pat gali būti skiriamas judesių sutrikimo.
Haloperidoliu gydomos tokios būklės, kurioms būdingi mastymo, jausmų ar elgesio sutrikimai:
Sumišimas,
Haliucinacijos (tariamas nesamų dalykų girdėjimas, matymas ar jutimas),
Kliedesiai (liguistos, tikrovės neatitinkančios mintys),
Neįprastas įtarumas (paranoja),
Liguistai pakili nuotaika (manija),
Pernelyg stiprus susijaudinimas, neramumas, liguistas entuziazmas, padidėjęs aktyvumas.
Hiperkinezijos (judesių sutrikimai):
Huntingtono chorėja (paveldima nervų sistemos liga, pasireiškianti judesių, pažinimo ir emociniais sutrikimais),
Gilles de la Tourette sindromas (lėtinė liga, pasireiškianti judesių ir balsiniais tikais bei elgesio ir emociniais sutrikimais),
Stiprus tikas (staigūs, pasikartojantys, nevalingi, neritmiški stereotipiški judesiai),
Žagsulys, jei kitos priemonės nepadeda.

2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT HALOPERIDOL - RICHTER

HALOPERIDOL - RICHTER vartoti draudžiama:
Jeigu yra padidėjęs jautrumas (alergija) haloperidoliui arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
Koma. Stiprus CNS slopinimas, sukeltas alkoholio ar kitų vaistų. Parkinsono liga. Galvos smegenų pusrutulių pamato mazgų (bazinių ganglijų) pažeidimas. Feochromocitoma (gerybinis antinksčių navikas). Jaunesniems nei 3 metų vaikams.

Specialių atsargumo priemonių reikia:
Tarp psichiatrinių pacientų, vartojusių vaistų nuo psichozės, įskaitant ir haloperidolį, staigios mirties atvejų pasitaikė labai retai. Kadangi gydant haloperidoliu buvo pastebėtas elektrokardiogramos QT intervalo pailgėjimas (laiko trukmės nuo širdies elektrinio ciklo Q bangos pradžios iki W bangos pabaigos pailgėjimas), reikia atsargiai gydyti tuos pacientus, kuriems yra QT intervalo pailgėjimo (širdies ritmo sutrikimo) pavojus, hipokaliemija (kraujyje per mažai kalio), vartojama kitų vaistų, sukeliančių QT intervalo pailgėjimą, ypač tais atvejais, kai haloperidolio vartojama į veną.
Kadangi haloperidolis metabolizuojamas kepenyse, reikia atsargiai gydyti pacientus, kurių kepenų funkcija pažeista. Ilgalaikio gydymo metu rekomenduojama reguliariai tirti kraują ir kepenų funkciją.
Haloperidolio būtina vartoti atsargiai, kai esti subarachnoidinė hemoragija (kraujavimas po voratinkliniu smegenų dangalu), hipokalcemija (kraujyje per mažai kalcio) ir hipomagnemija (kraujyje per mažai magnio).
Aprašyta haloperidolio sukeltų traukulių atvejų. Todėl, sergančius epilepsija pacientus ir tuos, kuriems gali atsirasti traukulių (pvz., alkoholinės abstinencijos ar smegenų pažeidimo atveju), haloperidoliu būtina gydyti ypač atsargiai.
Tiroksinas gali sustiprinti haloperidolio toksiškumą. Todėl pacientus, kurių skydliaukės veikla sutrikusi, haloperidoliu reikia gydyti atsargiai.
Šizofrenija sergančių pacientų reakcija į gydymą antipsichoziniais vaistais gali būti uždelsta. Baigus tokių pacientų gydymą, ligos simptomų jiems gali vėl atsirasti tik po kelių savaičių ar mėnesių.
Gydymą baigti rekomenduojama palaipsniui mažinant dozę, nes, nutraukus vaisto vartojimą staiga, gali pasireikšti nutraukimo simptomai: pykinimas, vėmimas ir nemiga.
Pacientams, sergantiems ir depresija, ir psichoze, gydymą haloperidoliu reikia derinti su antidepresantais.
Jei pacientas gydomas antiparkinsoniniais vaistais, kurių ekskrecija greitesnė nei haloperidolio, baigus gydymą haloperidoliu, minėtų vaistų reikia vartoti ir toliau, kad nesustiprėtų ekstrapiramidinis poveikis (judesių sutrikimas). Reikia turėti omenyje, kad kartu su haloperidoliu skiriant anticholinerginių vaistų, įskaitant ir antiparkinsoninius, kartu su haloperidoliu, gali padidėti akispūdis.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Tyrimų, atliktų dideliam skaičiui tiriamųjų, duomenimis, nuo haloperidolio ryškiai nepadaugėjo apsigimimų. Aprašyti reti apsigimimų atvejai, kai nėštumo metu haloperidolio dažniausiai vartota su kitais vaistais. Nėščiosioms haloperidolio galima skirti tik tuomet, kai numatoma nauda bus neabejotinai didesnė už galimą pavojų vaisiui.
Haloperidolio patenka į motinos pieną. Pasitaikė atvejų, kai vartojančių haloperidolio ir krūtimi maitinančių motinų kūdikiams atsirado ekstrapiramidinių simptomų (judesių sutrikimų). Todėl žindančioms motinoms haloperidolio galima skirti tik būtiniausiu atveju, nuodugniai įvertinus numatomą naudą ir galimą pavojų.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Pradėjus gydyti haloperidoliu, pacientui draudžiama vairuoti ir valdyti mechanizmus. Vėliau ribojimų apimtis priklauso nuo individualios reakcijos. Ir vartojant haloperidolį, ir besitęsiant jo poveikiui, alkoholio vartoti draudžiama.

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines HALOPERIDOL - RICHTER medžiagas
Tabletėse yra laktozės monohidrato. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.

Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Haloperidolis gali sustiprinti alkoholio, raminamųjų (trankviliantų), migdomųjų ir narkotinių analgetikų CNS slopinamąjį poveikį. Minėtų vaistų vartojant kartu su haloperidoliu, gali būti slopinamas kvėpavimas. Haloperidolio derinys su metildopa gali sustiprinti poveikį CNS. Haloperidolis gali keisti levodopos poveikį.
Haloperidolis slopina triciklių antidepresantų metabolizmą, dėl to gali padidėti jų koncentracija plazmoje ir toksiškumas (anticholinerginis poveikis, toksiškumas širdies ir kraujagyslių sistemai).
Farmakokinetinių tyrimu metu, kai kartu buvo vartojama kvinidino, buspirono ir fluoksetino, pastebėtas silpnas ar vidutinis haloperidolio koncentracijos plazmoje padidėjimas. Tokiais atvejais haloperidolio dozę reikia mažinti.
Ilgai gydant fermentų induktoriais, įskaitant karbamazepiną, rifampiciną ar fenobarbitalį, sumažėja kartu vartojamo haloperidolio koncentracija plazmoje. Tokio gydymo metu haloperidolio dozę reikia padidinti, o vėliau, baigus vartoti šių fermentų inhibitorių, haloperidolio dozę galima vėl sumažinti.
Retais atvejais, kai haloperidolio vartojama kartu su ličio preparatais, gali atsirasti šių simptomų: encefalopatija, ekstrapiramidinių sutrikimų, vėlyvoji diskinezija, piktybinis neurolepsijos sindromas, smegenų kamieno pažeidimas ir koma.
Dauguma šių simptomų yra grįžtamojo pobūdžio, bet jų priežastis nežinoma. Jei panašių simptomų atsiranda, gydymą reikia nedelsiant nutraukti.
Haloperidolis gali veikti kaip geriamųjų antikoaguliantų antagonistas.
Haloperidolis slopina epinefrino (adrenalino) bei kitų simpatomimetikų poveikį ir veikia kaip adrenerginių kraujospūdį mažinančių vaistų ( pvz., guanetidino) antagonistas.

3. KAIP VARTOTI HALOPERIDOL - RICHTER

HALOPERIDOL - RICHTER visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Pateikiamos tik orientacinės dozės, kurias būtina patikslinti atsižvelgiant į paciento reakciją. Dozė paprastai palaipsniui didinama ūmios fazės metu ir palaipsniui mažinama iki mažiausios veiksmingos palaikomosios dozės.
Geriamieji lašai:
Suaugusiesiems.
Ūminėms psichozinėms būsenoms - šizofrenijai ir kitoms psichozėms, manijai gydyti, taip pat trumpalaikiam papildomam gydymui, kai esti psichomotorinis sujaudinimas, nerimastingumas, agresyvus ar pavojingai impulsyvus elgesys, skiriama:
2,1–18 mg paros dozę rekomenduojama dalyti į tris dalis (3 kartus po 7-60 lašų). Atsparios šizofrenijos atveju gali prireikti vartoti iki 30 mg per parą.
Lėtinė psichozė
Dozė individuali. Paprastai 2,1-9 mg paros dozę rekomenduojama dalyti į tris dalis
(3 kartus po 7-30 lašų). Atsižvelgiant į paciento reakciją, dozę galima didinti iki 18 mg per dieną.
nepakankamumo atveju dozę reikia mažinti.
Psichozės alkoholinės abstinencijos gydymui skiriama geriamoji po 1,5-3 mg dozė, kuri dalijama į 3 dalis (3 kartus po 5-10 lašų). Šią dozę, atsižvelgiant į gydomąjį efektą ir esant normaliai kepenų veiklai, galima didinti iki 4,5-9 mg per parą ( 3 kartus po 15-30 lašų).
Hiperkinezija (judesių sutrikimas)
Skiriamos gerti mažos dozės, kurios palaipsniui didinamos iki 1-1,5 mg (3 kartus po 3-5 lašus) dozės.
Vyresniems nei 3 metų vaikams: haloperidolio lašų rekomenduojama skirti, pradedant nuo 0,1 mg /4 kg kūno svorio (1 lašas = 0,1 mg) du kartus per parą ( 0,2 mg/4 kg kūno svorio per parą). Vėliau – 3 kartus po 0,1 mg/4 kg per parą.
Vaikams, kuriems būdingas sujaudinimas, vaisto rekomenduojama skirti atsargiai palaipsniui, padalijus dozę į 3 dalis: 3-5 metų vaikams apie 0,3-1,5 mg per parą, 6-15 metų vaikams apie 0,8-2,5 mg per parą.
Senyvi pacientai
Pradinė dozė nustatoma atsargiai. Senyviems (ar nusilpusiems) pacientams pakanka 1-1,5 mg per parą. Paprastai gydymą reikia pradėti doze, dvigubai mažesne už vidutinę suaugusiųjų dozę, bet kepenų
Pavartojus per didelę HALOPERIDOL - RICHTER dozę
Svarbiausi perdozavimo simptomai yra sunkios ekstrapiramidinės reakcijos, hipertenzija ir raminamasis poveikis. Ekstrapiramidinės reakcijos gali reikštis raumenų sąstingiu ir bendru ar vietiniu drebuliu. Gali padidėti arterinis kraujospūdis.
Ypač sunkiais atvejais dėl komos ir slopinamo kvėpavimo gali atsirasti į šoką panaši būsena. Gali pasireikšti skilvelinė aritmija ir QT pailgėti intervalas.
Perdozavimo gydymas: specifinio priešnuodžio nėra. Jei pacientui nėra komos ir neatsirado traukulių, taikomas pagalbinis gydymas: skiriama gerti aktyvuotos anglies, po to plaunamas skrandis ir sukeliamas vėmimas. Jei pacientui prasidėjo traukuliai ar jį ištiko koma, reikia palaikyti kvėpavimo takų praeinamumą, o jei kvėpavimas slopinamas, jis palaikomas dirbtiniu būdu. Būtina stebėti EKG ir svarbiausias gyvybines funkcijas atspindinčius rodmenis. Sumažėjusiam kraujospūdžiui ir kraujotakos nepakankamumui šalinti reikia lašinti į veną skysčių, plazmos ar albumino koncentrato, kraujagysles sutraukiančių vaistų (dopamino ar noradrenalino). Adrenalino vartoti negalima, nes dėl jo sąveikos su haloperidoliu gali reikštis sunki hipotenzija. Sunkiems ekstrapiramidiniams simptomams šalinti rekomenduojama švirkšti į veną ar raumenis anticholinerginių vaistų nuo parkinsonizmo. Šių vaistų vartojimą reikia baigti labai atsargiai, nes priešingu atveju gali atsirasti ekstrapiramidinių simptomų.

Pamiršus pavartoti HALOPERIDOL - RICHTER
Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima.4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

HALOPERIDOL - RICHTER , kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.
Naujai paskyrus haloperidolio mažomis dozėmis (1–2 mg per parą), šalutinis poveikis pasireiškia retai, būna nestiprus ir laikinas. Ilgą laiką vartojant dideles dozes, šalutinis poveikis esti dažnesnis. Dažniausiai atsiranda šalutinis poveikis nervų sistemai.
Vartojant ilgai, gali atsirasti drebulys, stingumas, judesių sulėtėjimas, negalėjimas ilgiau sėdėti, ūminis tonuso sutrikimas, okulogirinė krizė (akių raumenų spazmai, sukeliantys akių nuokrypį) ar gerklų distonija. Tuomet galima vartoti anticholinergiškai veikiančių vaistų nuo parkinsonizmo, bet to nevertėtų daryti absoliučiai visais atvejais, nes minėti vaistai gali sumažinti haloperidolio poveikį.
Kaip ir vartojant kitų vaistų nuo psichozės, gydant haloperidoliu ilgai arba jo vartojimą nutraukus, gali pasireikšti judesių sutrikimas (vėlyvoji diskinezija). Jam būdingi ritmiški, nevalingi liežuvio, veido, burnos ir žandikaulio trūkčiojimai. Kai kuriems pacientams šių simptomų gali būti nuolat. Kartotinai pradėjus gydyti haloperidoliu, padidinus jo dozę ar vietoj jo pradėjus gydyti kitu vaistu nuo psichozės, šis sindromas gali tapti nepastebimas. Pasireiškus minėtam sindromui, gydymą haloperidoliu reikėtų nedelsiant nutraukti.
Vartojant haloperidolio, gali atsirasti piktybinis neurolepsijos sindromas (PNS). Šiai retai reakcijai būdinga hipertermija (aukšta kūno temperatūra), viso kūno raumenų sąstingis, vegetacinės reakcijos ir sąmonės pokyčiai. Dažnai ankstyvas šio sindromo požymis yra hipertermija. Tokiu atveju gydymą vaistais nuo psichozės reikia nedelsiant nutraukti, skirti tinkamą palaikomąjį gydymą ir atidžiai stebėti pacientą.
Kitas poveikis CNS
Kartais pasitaikė depresija, raminamasis poveikis, sujaudinimas, mieguistumas, nemiga, galvos skausmas, sumišimas, svaigulys, nerimastingumas, baimė, pakili nuotaika, apatija, traukuliai ir pasunkėjo psichozės simptomai.
Virškinimo trakto sutrikimai
Kartais gali atsirasti pykinimas ir vėmimas, apetito stoka ir virškinimo sutrikimas, taip pat gali padidėti ar sumažėti kūno svoris.
Endokrininės sistemos sutrikimai
Haloperidolis gali sukelti hiperprolaktinemiją (prolaktino kiekio padidėjimą kraujyje), galaktorėją (savaiminį pieno tekėjimą iš pieno liaukų), ginekomastiją (krūtų padidėjimą vyrams), moterims gali suretėti ar išnykti mėnesinės. Labai retai pasitaikė hiperglikemija (kraujyje per daug gliukozės) ir sumažėjo antidiurezinio hormono (ADH) sekrecija.
Širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai
Pasitaikė pavienių dažno širdies plakimo ir sumažėjusio kraujospūdžio atvejų. Kartais, dažniausiai vartojant haloperidolį injekcijomis, pasitaikė elektrokardiogramos QT intervalo pailgėjimo ir/ar skilvelinės aritmijos atvejų. Šie šalutiniai reiškiniai dažnesni turintiems polinkį ir vartojusiems dideles dozes pacientams.
Kitas šalutinis poveikis
Pavieniais atvejais laikinai ir neryškiai sumažėjo kraujo kūnelių skaičius. Retai, paprastai skiriant haloperidolio su kitais vaistais, gali sumažėti grūdėtųjų leukocitų ir trombocitų skaičius. Retkarčiais pasitaikė kepenų veiklos sutrikimų ar kepenų uždegimo, dažniausiai cholestazinio (tulžies sąstovio), atvejų.
Retkarčiais pasitaikė organizmo padidėjusio jautrumo reakcijų, tokių kaip odos bėrimas, dilgėlinė, anafilaksija ir įsijautrinimas šviesai.
Pavieniais atvejais gali užkietėti viduriai, pablogėti rega, džiūti burna, susilaikyti šlapimas, pasireikšti ilgalaikė skausminga erekcija ar erekcijos sutrikimas, atsirasti periferinis pabrinkimas, padidėti prakaitavimas ir seilėtekis, varginti rėmuo ar pakisti kūno temperatūra. Senyvus pacientus gali ištikti uždarojo kampo glaukomos priepuolis.
Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.5. HALOPERIDOL - RICHTER LAIKYMO SĄLYGOS

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Talpyklę su lašintuvu laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Ant dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.6. KITA INFORMACIJA

Daugiau informacijos apie šį vaistinį preparatą gali suteikti vietinis registravimo liudijimo turėtojo atstovas.

Gedeon Richter Ltd. atstovybė
Maironio 23-3,
Vilnius
Tel. +370 5 261 01 54 Informacinis lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2007-05-16
I PRIEDAS

PREPARATO CHARAKTERISTIKŲ SANTRAUKA

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

HALOPERIDOL – RICHTER 2 mg/ml geriamieji lašai, tirpalas2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS

1 ml tirpalo yra 2 mg haloperidolio.
Pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.3. VAISTO FORMA

Geriamieji lašai, tirpalas
Geriamieji lašai yra skaidrūs, bespalviai.4. KLINIKINĖ INFORMACIJA

4.1 Terapinės indikacijos

Psichozių ir psichozinių būsenų: kliedesių ir haliucinacijų, sergant ūmine ir lėtine šizofrenija, paranoidinių sutrikimų bei manijos gydymas.
Psichomotorinės ažitacijos, nerimastingumo, agresyvaus ar pavojingai impulsyvaus elgesio trumpalaikis papildomas gydymas.
Hiperkinezijų sergant Huntingtono chorėja, Gilles de la Tourette sindromu, stipraus tiko, žagsulio (jei kitos priemonės nepadeda) metu gydymas.

4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas

Pateikiamos tik orientacinės dozės, kurias būtina patikslinti atsižvelgiant į paciento reakciją. Dozė paprastai palaipsniui didinama ūmios fazės metu ir palaipsniui mažinama iki minimalios efektyvios palaikomosios dozės. Viename laše tirpalo yra 0,1 mg haloperidolio.
Suaugusiesiems.
Ūminėms psichozinėms būsenoms - šizofrenijai ir kitoms psichozėms, manijai gydyti, taip pat trumpalaikiam papildomam gydymui, kai esti psichomotorinis sujaudinimas, nerimastingumas, agresyvus ar pavojingai impulsyvus elgesys,
2,1–18 mg paros dozę rekomenduojama dalyti į tris dalis (3 kartus po 7-60 lašų). Atsparios šizofrenijos atveju gali prireikti skirti iki 30 mg per parą.
Lėtinė psichozė
Dozė individuali. Paprastai 2,1-9 mg paros dozę rekomenduojama dalyti į tris dalis (3 kartus po 7-30 lašų). Atsižvelgiant į paciento reakciją, dozę galima didinti iki 18 mg per parą.
Psichozės alkoholinės abstinencijos metu skiriama geriamoji 1,5-3 mg dozė, kuri dalijama į 3 dalis (3 kartus po 5-10 lašų). Šią dozę, atsižvelgiant į terapinį efektą ir esant normaliai kepenų funkcijai, galima didinti iki 4,5-9 mg per parą (3 kartus po 15-30 lašų).
Hiperkinezija
Skiriamos gerti mažos dozės, kurios palaipsniui didinamos iki 1-1,5 mg (3 kartus po 3-5 lašus) dozės.
Vyresniems nei 3 metų vaikams:
Vaikams haloperidolio lašų rekomenduojama skirti, pradedant nuo 0,1 mg /4 kg kūno svorio (1 lašas = 0,1 mg) du kartus per parą ( 0,2 mg/4 kg kūno svorio per parą). Vėliau – 3 kartus po 0,1 mg/4 kg per parą.
Vaikams, kuriems būdingas sujaudinimas, vaisto rekomenduojama skirti atsargiai palaipsniui, padalijus dozę į 3 dalis. 3-5 metų vaikams apie 0,3-1,5 mg per parą, 6-15 metų vaikams apie 0,8-2,5 mg per parą.

Senyvi pacientai
Pradinė dozė nustatoma atsargiai. Senyviems (ar nusilpusiems) pacientams pakanka 1-1,5 mg per parą. Paprastai gydymą reikia pradėti doze, dvigubai mažesne už vidutinę suaugusiųjų dozę, bet kepenų nepakankamumo atveju reikia skirti mažesnę dozę.

4.3 Kontraindikacijos

Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai. Koma. Stiprus CSN slopinimas, sukeltas alkoholio ar kitų vaistų. Parkinsono liga. Bazinių ganglijų pažeidimas. Feochromocitoma. Jaunesniems kaip 3 metų vaikams skirti draudžiama.

4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės

Tarp psichiatrinių pacientų, vartojusių vaistų nuo psichozės, įskaitant ir haloperidolį, staigios mirties atvejų pasitaikė labai retai. Kadangi gydant haloperidoliu buvo pastebėtas Q-T intervalo pailgėjimas, reikia atsargiai gydyti tuos pacientus, kuriems yra Q-T pailgėjimo pavojus ( pvz., Q-T sindromas, hipokaliemija, vartojama kitų vaistų, sukeliančių Q-T intervalo pailgėjimą,), ypač tais atvejais, kai haloperidolio vartojama į veną.
Kadangi haloperidolis metabolizuojamas kepenyse, reikia atsargiai gydyti pacientus, kurių kepenų funkcija sutrikusi. Ilgalaikio gydymo metu rekomenduojama reguliariai tirti kraują ir kepenų funkciją.
Aprašyta haloperidolio sukeltų traukulių atvejų. Todėl sergančius epilepsija pacientus ir tuos, kuriems gali atsirasti traukulių ( pvz., alkoholinės abstinencijos ar smegenų pažeidimo atveju), haloperidoliu būtina gydyti ypač atsargiai.
Tiroksinas gali sustiprinti haloperidolio toksiškumą. Todėl pacientai, sergantys hipertiroze, haloperidoliu gali būti gydomi tik vartojantys tinkamus skydliaukės funkciją slopinančius preparatus.
šizofrenija sergančių pacientų reakcija į gydymą antipsichoziniais vaistais gali būti uždelsta. Baigus tokių pacientų gydymą, ligos simptomų jiems gali vėl atsirasti tik po kelių savaičių ar mėnesių.
Gydymą baigti rekomenduojama palaipsniui mažinant dozę, nes nutraukus vaisto vartojimą staiga, gali pasireikšti nutraukimo simptomai: pykinimas, vėmimas ir nemiga.
Pacientams, sergantiems ir depresija, ir psichoze, gydymą haloperidoliu reikia derinti su antidepresantais.
Jei pacientas gydomas antiparkinsoniniais vaistais, kurių ekskrecija greitesnė nei haloperidolio, baigus gydymą haloperidoliu, minėtų vaistų reikia vartoti ir toliau, kad nesustiprėtų ekstrapiramidinis poveikis. Reikia turėti omenyje, kad kartu su haloperidoliu skiriant anticholinerginių vaistų, įskaitant ir antiparkinsoninius, kartu su haloperidoliu, gali padidėti akispūdis.

4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika

Haloperidolis gali sustiprinti alkoholio, trankviliantų, migdomųjų ir narkotinių analgetikų CNS slopinamąjį poveikį. Minėtų vaistų skiriant kartu su haloperidoliu, gali būti slopinamas kvėpavimas. Haloperidolio derinys su metildopa gali sustiprinti poveikį CNS. Haloperidolis gali keisti levodopos poveikį.
Haloperidolis slopina triciklių antidepresantų metabolizmą, dėl to gali padidėti jų koncentracija plazmoje ir toksiškumas ( anticholinerginis poveikis, toksiškumas širdies ir kraujagyslių sistemai).
Farmakokinetinių tyrimu metu, kai kartu buvo vartojama kvinidino, buspirono ir fluoksetino, pastebėtas silpnas ar vidutinis haloperidolio koncentracijos plazmoje padidėjimas. Tokiais atvejais haloperidolio dozę reikia mažinti.
Ilgai gydant fermentų induktoriais, įskaitant karbamazepiną, rifampiciną ar fenobarbitalį, sumažėja kartu vartojamo haloperidolio koncentracija plazmoje. Tokio gydymo metu haloperidolio dozę reikia padidinti, o vėliau, baigus vartoti šių fermentų inhibitorių, haloperidolio dozę galima vėl sumažinti.
Retais atvejais, kai haloperidolio vartojama kartu su ličio preparatais, gali atsirasti šių simptomų: encefalopatija, ekstrapiramidinių sutrikimų, vėlyvoji diskinezija, piktybinis neurolepsijos sindromas, smegenų kamieno pažeidimas ir koma.
Dauguma šių simptomų yra grįžtamojo pobūdžio, bet jų priežastis nežinoma. Jei panašių simptomų atsiranda, gydymą reikia nedelsiant nutraukti.
Haloperidolis gali veikti kaip geriamųjų antikoaguliantų antagonistas.
Haloperidolis slopina epinefrino ( adrenalino) bei kitų simpatomimetikų poveikį ir veikia kaip adrenerginių kraujospūdį mažinančių vaistų ( pvz., guanetidino) antagonistas.

4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis

Tyrimų, atliktų dideliam skaičiui tiriamųjų, duomenimis, nuo haloperidolio ryškiai nepadaugėjo apsigimimų. Aprašyti reti apsigimimų atvejai, kai nėštumo metu haloperidolio dažniausiai vartota su kitais vaistais. Nėščiosioms haloperidolio galima skirti tik tuomet, kai numatoma nauda bus neabejotinai didesnė už pavojų vaisiui.
Haloperidolio patenka į motinos pieną. Pasitaikė atvejų, kai vartojančių haloperidolio ir krūtimi maitinančių motinų kūdikiams atsirado ekstrapiramidinių simptomų. Todėl žindančioms motinoms haloperidolio galima skirti tik būtiniausiu atveju, nuodugniai įvertinus numatomą naudą ir pavojų.

4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus

Pradėjus gydyti haloperidoliu, pacientui draudžiama vairuoti ir valdyti mechanizmus. Vėliau ribojimų apimtis priklauso nuo individualios reakcijos. Ir vartojant haloperidolį, ir besitęsiant jo poveikiui, alkoholio vartoti draudžiama.

4.8 Nepageidaujamas poveikis

Paskyrus haloperidolio mažomis dozėmis (1-2 mg per parą), nepageidaujamas poveikis pasireiškia retai, būna nestiprus ir laikinas. Ilgą laiką vartojant dideles dozes, nepageidaujamas poveikis esti dažnesnis. Dažniausiai atsiranda nepageidaujamas poveikis nervų sistemai.
Ekstrapiramidiniai simptomai
Vartojant ilgai, gali atsirasti tremoras, rigidiškumas, bradikinezija, akatizija, ūminė distonija, okulogirinė krizė ar gerklų distonija. Tuomet galima skirti anticholinergiškai veikiančių antiparkinsoninių vaistų, bet to nevertėtų daryti absoliučiai visais atvejais, nes minėti vaistai gali sumažinti haloperidolio poveikį.
Vėlyvoji diskinezija
Kaip ir vartojant kitų vaistų nuo psichozės, gydant haloperidoliu ilgai arba jo vartojimą nutraukus, gali pasireikšti vėlyvoji diskinezija. Jai būdingi ritmiški, nevalingi liežuvio, veido, burnos ir žandikaulio trūkčiojimai. Kai kuriems pacientams šių simptomų gali būti nuolat. Kartotinai pradėjus gydyti haloperidoliu, padidinus jo dozę ar vietoj jo skyrus kito vaisto nuo psichozės, šis sindromas gali tapti nepastebimas. Pasireiškus minėtam sindromui, gydymą haloperidoliu reikėtų nedelsiant nutraukti.
Piktybinis neurolepsinis sindromas ( PNS)
Vartojant haloperidolio, gali atsirasti PNS. Šiai retai idiosinkrazinei reakcijai būdinga hipertermija, generalizuotas raumenų rigidiškumas, vegetacinės reakcijos ir sąmonės pokyčiai. Dažnai ankstyvas šio sindromo požymis yra hipertermija. Tokiu atveju gydymą vaistais nuo psichozės reikia nedelsiant nutraukti, skirti tinkamą palaikomąjį gydymą ir atidžiai stebėti pacientą.
Kitas poveikis CNS
Kartais pasitaikė depresija, sedacija, sujaudinimas, mieguistumas, nemiga, galvos skausmas, sumišimas, svaigulys, nerimastingumas, baimė, euforija, apatija, grand mal traukuliai ir psichozės simptomų pasunkėjimas.

Virškinimo sistemos sutrikimai.
Kartais gali atsirasti pykinimas ir vėmimas, apetito stoka ir dispepsija, taip pat gali padidėti ar sumažėti kūno svoris.
Poveikis endokrininei sistemai.
Dėl antidopaminerginio poveikio haloperidolis gali sukelti hiperprolaktinemiją, galaktorėją, ginekomastiją, taip pat oligo- ar amenorėją. Labai retai pasitaikė hiperglikemija ir sumažėjo ADH sekrecija.
Poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai.
Pasitaikė pavienių tachikardijos ir hipotenzijos atvejų. Kartais, dažniausiai vartojant haloperidolį injekcijomis, pasitaikė QT intervalo pailgėjimo ir/ar skilvelinės aritmijos atvejų. Šie nepageidaujami reiškiniai dažnesni turintiems polinkį ir vartojusiems dideles dozes pacientams.
Kitas nepageidaujamas poveikis.
Pavieniais atvejais laikinai ir neryškiai sumažėjo kraujo kūnelių skaičius. Retai, paprastai skiriant haloperidolio su kitais vaistais, gali pasireikšti agranulocitozė ir trombocitopenija. Retkarčiais pasitaikė kepenų funkcijos sutrikimų ar hepatito, dažniausiai cholestazinio, atvejų.
Retkarčiais pasitaikė organizmo padidėjusio jautrumo reakcijų, tokių kaip odos bėrimas, urtikarija, anafilaksija ir fotosensibilizacija.
Pavieniais atvejais gali užkietėti viduriai, pablogėti rega, džiūti burna, susilaikyti šlapimas, pasireikšti priapizmas, sutrikti erekcija, atsirasti periferinė edema, padidėti prakaitavimas ir seilių sekrecija, varginti rėmuo ar pakisti kūno temperatūra. Senyvus pacientus gali ištikti uždarojo kampo glaukomos priepuolis.

4.9 Perdozavimas

Svarbiausi perdozavimo simptomai yra sunkios ekstrapiramidinės reakcijos, hipertenzija ir sedacija. Ekstrapiramidinės reakcijos gali reikštis raumenų rigidiškumu ir bendru ar vietiniu tremoru. Gali atsirasti ir hipertenzija.
Ypač sunkiais atvejais dėl komos ir slopinamo kvėpavimo gali atsirasti į šoką panaši būsena. Gali pasireikšti skilvelinė aritmija ir pailgėti QT intervalas.
Perdozavimo gydymas: specifinio priešnuodžio nėra. Jei pacientui nėra komos ir neatsirado traukulių, taikomas pagalbinis gydymas: skiriama gerti aktyvuotos anglies, po to plaunamas skrandis ir sukeliamas vėmimas. Jei pacientui prasidėjo traukuliai ar jį ištiko koma, reikia palaikyti kvėpavimo takų praeinamumą, o jei kvėpavimas slopinamas, jis palaikomas dirbtiniu būdu. Būtina stebėti EKG ir svarbiausias gyvybines funkcijas atspindinčius rodmenis. Hipotenzijai ir kraujotakos nepakankamumui šalinti reikia lašinti į veną skysčių, plazmos ar albumino koncentrato, kraujagysles sutraukiančių vaistų (dopamino ar noradrenalino). Adrenalino vartoti negalima, nes dėl jo sąveikos su haloperidoliu gali reikštis sunki hipotenzija. Sunkiems ekstrapiramidiniams simptomams šalinti rekomenduojama švirkšti į veną ar raumenis anticholinerginių vaistų nuo parkinsonizmo. Šių vaistų vartojimą reikia baigti labai atsargiai, nes priešingu atveju gali atsirasti ekstrapiramidinių simptomų.5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS

5.1 Farmakodinaminės savybės

Farmakoterapinė grupė – antipsichoziniai, butirofenono dariniai , ATC kodas - N05AD01
Haloperidolis yra stipriai veikiantis butirofenonų grupės neuroleptikas, stiprus centrinių dopamino receptorių antagonistas, nesukeliantis antihistamininio ir anticholinerginio poveikio.
Jis blokuoja centrinius dopamino receptorius, todėl labai gerai tinka kliedesiams ir haliucinacijoms slopinti (tikriausiai dėl sąveikos limbinėje sistemoje ir vidurinėse smegenyse). Be to, jis mažina galvos smegenų bazinių ganglijų (juodosios medžiagos ir dryžuotojo kūno sistemos) aktyvumą. Haloperidolis efektyviai mažina psichomotorinį aktyvumą, dėl to yra veiksmingas manijos ir sujaudinimo sindromams gydyti.
Tikriausiai dėl vaisto poveikio baziniams ganglijams atsiranda šalutinė ekstrapiramidinė reakcija: distonija, akatizija ir parkinsonizmas. Dėl periferinio antidopaminerginio poveikio slopinamas pykinimas ir vėmimas (per chemoreceptorius), atpalaiduojami skrandžio ir žarnyno raukai, adenohipofizėje slopinamas prolaktino inhibicijos faktorius, todėl didėja prolaktino išsiskyrimas.

5.2 Farmakokinetinės savybės

Išgerto haloperidolio didžiausia koncentracija plazmoje būna po 2 – 6 valandų, o sušvirkšto į raumenis – maždaug po 20 minučių. Išgerto vaisto biologinis prieinamumas yra 60-70%, vidutinis pusinės eliminacijos iš plazmos (galutinė eliminacija) periodas yra 24 valandos (12-38 valandos), į raumenis sušvirkšto preparato – 21 valanda ( 13-36 valandos). Haloperidolis lengvai prasiskverbia pro smegenų barjerą. Prie plazmos baltymų prisijungia 92% vaisto. Haloperidolis metabolizuojamas kepenyse, 40% jo pašalinama pro inkstus, 60% - su išmatomis, maždaug 1% nepakitusio vaisto išsiskiria su šlapimu. Metabolitai nepasižymi neurolepsiniu poveikiu. Kai preparato koncentracija kraujyje pastovi, jo pasiskirstymo tūris yra didelis ( 7,9±2,5 l/kg).
Manoma, kad terapiniam haloperidolio poveikiui reikalinga nuo 4 μg/l iki 20-25 μg/l jo koncentracija plazmoje.
Haloperidolio koncentracija plazmoje ir dauguma jo farmakokinetikos rodiklių kiekvienam žmogui gali būti labai skirtingi, tačiau konkretaus žmogaus minėti rodmenys, nustatyti kartotinai, būna beveik nepakitę. Šiuos skirtumus, kaip ir daugelio vaistų, kurių metabolizmas vyksta kepenyse, bent iš dalies galima paaiškinti skirtingu grįžtamųjų oksidacijos ir redukcijos reakcijų greičiu kepenyse. Redukuotas haloperidolis yra neaktyvus. Vaisto metabolizmas gali vykti ir kitais būdais (konjugacija su gliukurono rūgštimi ir oksidaciniu N-alkilinimu).

5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys

Daugiau svarbios informacijos, nei pateikta kituose PCS skyriuose, neturima.6. FARMACINĖ INFORMACIJA

6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas

Metilo parahidroksibenzoatas
Propilo parahidroksibenzoatas
Pieno rūgštis
Natrio hidroksidas
Išgrynintas vanduo.

6.2 Nesuderinamumas

Nežinomas.

6.3 Tinkamumo laikas

5 metai.

6.4 Specialios laikymo sąlygos

Talpyklę su lašintuvu laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.

6.5 Pakuotė ir jos turinys

Rudo lieto stiklo talpyklė su lašintuvu, užkimšta nelaidžiu dangteliu. Talpyklėje yra 10 ml tirpalo.

6.6 Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu bei jo likučių naikinimo instrukcija

Specialių reikalavimų nėra.7. REGISTRAVIMO LIUDIJIMO TURĖTOJAS

Gedeon Richter Ltd.
Gyömrői út 19-21
1103 Budapest
Vengrija8. REGISTRAVIMO LIUDIJIMO NUMERIS

LT/1/94/0737/0039. PIRMOJO REGISTRAVIMO ARBA PERREGISTRAVIMO DATA

2007-05-1610. TEKSTO PERŽIŪROS DATA

2007-05-16


II PRIEDAS

A. GAMYBOS LICENCIJOS TURĖTOJAS, ATSAKINGAS UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ

B. REGISTRACIJOS SĄLYGOS

A. GAMYBOS LICENCIJOS TURĖTOJAS, ATSAKINGAS UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ

Gamybos licencijos turėtojo, atsakingo už serijų išleidimą, pavadinimas ir adresas

Gedeon Richter Ltd.
Gyömrői út 19-21
1103 Budapest
Vengrija


B. REGISTRACIJOS SĄLYGOS

Tiekimo ir vartojimo sąlygos ar apribojimai, taikomi registravimo liudijimo turėtojui

Receptinis vaistinis preparatas.


III PRIEDAS

ŽENKLINIMAS IR INFORMACINIS LAPELIS
A. ŽENKLINIMAS
INFORMACIJA ANT IŠORINĖS (JEI JOS NĖRA – VIDINĖS) PAKUOTĖS
KARTONINĖ DĖŽUTĖ

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

HALOPERIDOL – RICHTER 2 mg/ml geriamieji lašai, tirpalas
Haloperidolum2. VEIKLIOJI MEDŽIAGA IR JOS KIEKIS

1 ml tirpalo yra 2 mg haloperidolio. 3. PAGALBINIŲ MEDŽIAGŲ SĄRAŠAS

Methylis parahydroxybenzoas, Propylis parahydroxybenzoas, Acidum lacticum, Natrii hydroxidum, Aqua purificata.4. VAISTO FORMA IR KIEKIS PAKUOTĖJE

Geriamieji lašai, tirpalas
10 ml 5. VARTOJIMO METODAS IR BŪDAS

Gerti.
Prieš vartojimą perskaityti informacinį lapelį.6. SPECIALUS ĮSPĖJIMAS, JOG VAISTINĮ PREPARATĄ BŪTINA LAIKYTI VAIKAMS NEPASIEKIAMOJE IR NEPASTEBIMOJE VIETOJE

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.7. KITAS SPECIALUS ĮSPĖJIMAS (JEI REIKIA)8. TINKAMUMO LAIKAS

Tinka iki 9. SPECIALIOS LAIKYMO SĄLYGOS

Talpyklę su lašintuvu laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.10. SPECIALIOS ATSARGUMO PRIEMONĖS, BŪTINOS NAIKINANT VAISTINIO PREPARATO LIKUČIUS ARBA ATLIEKAS (JEI REIKIA)11. REGISTRAVIMO LIUDIJIMO TURĖTOJO PAVADINIMAS IR ADRESAS

Gedeon Richter Ltd.
Gyömrői út 19-21
1103 Budapest
Vengrija12. REGISTRAVIMO LIUDIJIMO NUMERIS

LT/1/94/0737/00313. GAMINTOJO SUTEIKTAS SERIJOS NUMERIS

Serija 14. ĮSIGIJIMO TVARKA

Receptinis vaistinis preparatas.15. VARTOJIMO INSTRUKCIJA

MINIMALI INFORMACIJA ANT MAŽŲ VIDINIŲ PAKUOČIŲ
(buteliukas)

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS IR VARTOJIMO BŪDAS

HALOPERIDOL – RICHTER 2 mg/ml geriamieji lašai, tirpalas
Haloperidolum2. VARTOJIMO METODAS

Gerti.3. TINKAMUMO LAIKAS

Tinka iki 4. SERIJOS NUMERIS

Serija 5. KIEKIS (MASĖ, TŪRIS ARBA VIENETAI)

10 ml


B. INFORMACINIS LAPELIS
INFORMACINIS LAPELIS

Prieš pradėdami vartoti šį vaistą, atidžiai perskaitykite visą informacinį lapelį.
- Neišmeskite lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Preparatas gali jiems pakenkti (net tokiu atveju, jeigu jų ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).Lapelio turinys
1. Kas yra HALOPERIDOL – RICHTER ir nuo ko jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant HALOPERIDOL – RICHTER
3. Kaip vartoti HALOPERIDOL – RICHTER
4. Galimas šalutinis poveikis
5. HALOPERIDOL – RICHTER laikymo sąlygos
6. Kita informacijaHALOPERIDOL - RICHTER 2mg/ml geriamieji lašai, tirpalas
Haloperidolis

- Veiklioji medžiaga yra haloperidolis. 1 ml tirpalo jo yra 2 mg.
- Pagalbinės medžiagos yra metilo parahidroksibenzoatas, propilo parahidroksibenzoatas, pieno rūgštis, natrio hidroksidas, išgrynintas vanduo.Registravimo liudijimo turėtojas ir gamintojas
Gedeon Richter Ltd.
Gyömrői út 19-21
1103 Budapest
Vengrija1. KAS YRA HALOPERIDOL - RICHTER IR NUO KO JIS VARTOJAMAS

HALOPERIDOL – RICHTER yra skaidrūs, bespalviai geriamieji lašai.
Kartono dėžutėje yra talpyklė su lašintuvu, kurioje yra 10 ml tirpalo.
Haloperidolis yra vienas pagrindinių antipsichozinių vaistų, priskiriamų butirofenonų grupei. Jis pasižymi psichozės simptomus lengvinančiu, stipriu vėmimą slopinančiu ir psichomotorinį sujaudinimą mažinančiu poveikiu. Vaistas taip pat gali būti skiriamas judesių sutrikimo.
Haloperidoliu gydomos tokios būklės, kurioms būdingi mastymo, jausmų ar elgesio sutrikimai:
Sumišimas,
Haliucinacijos (tariamas nesamų dalykų girdėjimas, matymas ar jutimas),
Kliedesiai (liguistos, tikrovės neatitinkančios mintys),
Neįprastas įtarumas (paranoja),
Liguistai pakili nuotaika (manija),
Pernelyg stiprus susijaudinimas, neramumas, liguistas entuziazmas, padidėjęs aktyvumas.
Hiperkinezijos (judesių sutrikimai):
Huntingtono chorėja (paveldima nervų sistemos liga, pasireiškianti judesių, pažinimo ir emociniais sutrikimais),
Gilles de la Tourette sindromas (lėtinė liga, pasireiškianti judesių ir balsiniais tikais bei elgesio ir emociniais sutrikimais),
Stiprus tikas (staigūs, pasikartojantys, nevalingi, neritmiški stereotipiški judesiai),
Žagsulys, jei kitos priemonės nepadeda.

2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT HALOPERIDOL - RICHTER

HALOPERIDOL - RICHTER vartoti draudžiama:
Jeigu yra padidėjęs jautrumas (alergija) haloperidoliui arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
Koma. Stiprus CNS slopinimas, sukeltas alkoholio ar kitų vaistų. Parkinsono liga. Galvos smegenų pusrutulių pamato mazgų (bazinių ganglijų) pažeidimas. Feochromocitoma (gerybinis antinksčių navikas). Jaunesniems nei 3 metų vaikams.

Specialių atsargumo priemonių reikia:
Tarp psichiatrinių pacientų, vartojusių vaistų nuo psichozės, įskaitant ir haloperidolį, staigios mirties atvejų pasitaikė labai retai. Kadangi gydant haloperidoliu buvo pastebėtas elektrokardiogramos QT intervalo pailgėjimas (laiko trukmės nuo širdies elektrinio ciklo Q bangos pradžios iki W bangos pabaigos pailgėjimas), reikia atsargiai gydyti tuos pacientus, kuriems yra QT intervalo pailgėjimo (širdies ritmo sutrikimo) pavojus, hipokaliemija (kraujyje per mažai kalio), vartojama kitų vaistų, sukeliančių QT intervalo pailgėjimą, ypač tais atvejais, kai haloperidolio vartojama į veną.
Kadangi haloperidolis metabolizuojamas kepenyse, reikia atsargiai gydyti pacientus, kurių kepenų funkcija pažeista. Ilgalaikio gydymo metu rekomenduojama reguliariai tirti kraują ir kepenų funkciją.
Haloperidolio būtina vartoti atsargiai, kai esti subarachnoidinė hemoragija (kraujavimas po voratinkliniu smegenų dangalu), hipokalcemija (kraujyje per mažai kalcio) ir hipomagnemija (kraujyje per mažai magnio).
Aprašyta haloperidolio sukeltų traukulių atvejų. Todėl, sergančius epilepsija pacientus ir tuos, kuriems gali atsirasti traukulių (pvz., alkoholinės abstinencijos ar smegenų pažeidimo atveju), haloperidoliu būtina gydyti ypač atsargiai.
Tiroksinas gali sustiprinti haloperidolio toksiškumą. Todėl pacientus, kurių skydliaukės veikla sutrikusi, haloperidoliu reikia gydyti atsargiai.
Šizofrenija sergančių pacientų reakcija į gydymą antipsichoziniais vaistais gali būti uždelsta. Baigus tokių pacientų gydymą, ligos simptomų jiems gali vėl atsirasti tik po kelių savaičių ar mėnesių.
Gydymą baigti rekomenduojama palaipsniui mažinant dozę, nes, nutraukus vaisto vartojimą staiga, gali pasireikšti nutraukimo simptomai: pykinimas, vėmimas ir nemiga.
Pacientams, sergantiems ir depresija, ir psichoze, gydymą haloperidoliu reikia derinti su antidepresantais.
Jei pacientas gydomas antiparkinsoniniais vaistais, kurių ekskrecija greitesnė nei haloperidolio, baigus gydymą haloperidoliu, minėtų vaistų reikia vartoti ir toliau, kad nesustiprėtų ekstrapiramidinis poveikis (judesių sutrikimas). Reikia turėti omenyje, kad kartu su haloperidoliu skiriant anticholinerginių vaistų, įskaitant ir antiparkinsoninius, kartu su haloperidoliu, gali padidėti akispūdis.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Tyrimų, atliktų dideliam skaičiui tiriamųjų, duomenimis, nuo haloperidolio ryškiai nepadaugėjo apsigimimų. Aprašyti reti apsigimimų atvejai, kai nėštumo metu haloperidolio dažniausiai vartota su kitais vaistais. Nėščiosioms haloperidolio galima skirti tik tuomet, kai numatoma nauda bus neabejotinai didesnė už galimą pavojų vaisiui.
Haloperidolio patenka į motinos pieną. Pasitaikė atvejų, kai vartojančių haloperidolio ir krūtimi maitinančių motinų kūdikiams atsirado ekstrapiramidinių simptomų (judesių sutrikimų). Todėl žindančioms motinoms haloperidolio galima skirti tik būtiniausiu atveju, nuodugniai įvertinus numatomą naudą ir galimą pavojų.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Pradėjus gydyti haloperidoliu, pacientui draudžiama vairuoti ir valdyti mechanizmus. Vėliau ribojimų apimtis priklauso nuo individualios reakcijos. Ir vartojant haloperidolį, ir besitęsiant jo poveikiui, alkoholio vartoti draudžiama.

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines HALOPERIDOL - RICHTER medžiagas
Tabletėse yra laktozės monohidrato. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.

Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Haloperidolis gali sustiprinti alkoholio, raminamųjų (trankviliantų), migdomųjų ir narkotinių analgetikų CNS slopinamąjį poveikį. Minėtų vaistų vartojant kartu su haloperidoliu, gali būti slopinamas kvėpavimas. Haloperidolio derinys su metildopa gali sustiprinti poveikį CNS. Haloperidolis gali keisti levodopos poveikį.
Haloperidolis slopina triciklių antidepresantų metabolizmą, dėl to gali padidėti jų koncentracija plazmoje ir toksiškumas (anticholinerginis poveikis, toksiškumas širdies ir kraujagyslių sistemai).
Farmakokinetinių tyrimu metu, kai kartu buvo vartojama kvinidino, buspirono ir fluoksetino, pastebėtas silpnas ar vidutinis haloperidolio koncentracijos plazmoje padidėjimas. Tokiais atvejais haloperidolio dozę reikia mažinti.
Ilgai gydant fermentų induktoriais, įskaitant karbamazepiną, rifampiciną ar fenobarbitalį, sumažėja kartu vartojamo haloperidolio koncentracija plazmoje. Tokio gydymo metu haloperidolio dozę reikia padidinti, o vėliau, baigus vartoti šių fermentų inhibitorių, haloperidolio dozę galima vėl sumažinti.
Retais atvejais, kai haloperidolio vartojama kartu su ličio preparatais, gali atsirasti šių simptomų: encefalopatija, ekstrapiramidinių sutrikimų, vėlyvoji diskinezija, piktybinis neurolepsijos sindromas, smegenų kamieno pažeidimas ir koma.
Dauguma šių simptomų yra grįžtamojo pobūdžio, bet jų priežastis nežinoma. Jei panašių simptomų atsiranda, gydymą reikia nedelsiant nutraukti.
Haloperidolis gali veikti kaip geriamųjų antikoaguliantų antagonistas.
Haloperidolis slopina epinefrino (adrenalino) bei kitų simpatomimetikų poveikį ir veikia kaip adrenerginių kraujospūdį mažinančių vaistų ( pvz., guanetidino) antagonistas.

3. KAIP VARTOTI HALOPERIDOL - RICHTER

HALOPERIDOL - RICHTER visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Pateikiamos tik orientacinės dozės, kurias būtina patikslinti atsižvelgiant į paciento reakciją. Dozė paprastai palaipsniui didinama ūmios fazės metu ir palaipsniui mažinama iki mažiausios veiksmingos palaikomosios dozės.
Geriamieji lašai:
Suaugusiesiems.
Ūminėms psichozinėms būsenoms - šizofrenijai ir kitoms psichozėms, manijai gydyti, taip pat trumpalaikiam papildomam gydymui, kai esti psichomotorinis sujaudinimas, nerimastingumas, agresyvus ar pavojingai impulsyvus elgesys, skiriama:
2,1–18 mg paros dozę rekomenduojama dalyti į tris dalis (3 kartus po 7-60 lašų). Atsparios šizofrenijos atveju gali prireikti vartoti iki 30 mg per parą.
Lėtinė psichozė
Dozė individuali. Paprastai 2,1-9 mg paros dozę rekomenduojama dalyti į tris dalis
(3 kartus po 7-30 lašų). Atsižvelgiant į paciento reakciją, dozę galima didinti iki 18 mg per dieną.
nepakankamumo atveju dozę reikia mažinti.
Psichozės alkoholinės abstinencijos gydymui skiriama geriamoji po 1,5-3 mg dozė, kuri dalijama į 3 dalis (3 kartus po 5-10 lašų). Šią dozę, atsižvelgiant į gydomąjį efektą ir esant normaliai kepenų veiklai, galima didinti iki 4,5-9 mg per parą ( 3 kartus po 15-30 lašų).
Hiperkinezija (judesių sutrikimas)
Skiriamos gerti mažos dozės, kurios palaipsniui didinamos iki 1-1,5 mg (3 kartus po 3-5 lašus) dozės.
Vyresniems nei 3 metų vaikams: haloperidolio lašų rekomenduojama skirti, pradedant nuo 0,1 mg /4 kg kūno svorio (1 lašas = 0,1 mg) du kartus per parą ( 0,2 mg/4 kg kūno svorio per parą). Vėliau – 3 kartus po 0,1 mg/4 kg per parą.
Vaikams, kuriems būdingas sujaudinimas, vaisto rekomenduojama skirti atsargiai palaipsniui, padalijus dozę į 3 dalis: 3-5 metų vaikams apie 0,3-1,5 mg per parą, 6-15 metų vaikams apie 0,8-2,5 mg per parą.
Senyvi pacientai
Pradinė dozė nustatoma atsargiai. Senyviems (ar nusilpusiems) pacientams pakanka 1-1,5 mg per parą. Paprastai gydymą reikia pradėti doze, dvigubai mažesne už vidutinę suaugusiųjų dozę, bet kepenų
Pavartojus per didelę HALOPERIDOL - RICHTER dozę
Svarbiausi perdozavimo simptomai yra sunkios ekstrapiramidinės reakcijos, hipertenzija ir raminamasis poveikis. Ekstrapiramidinės reakcijos gali reikštis raumenų sąstingiu ir bendru ar vietiniu drebuliu. Gali padidėti arterinis kraujospūdis.
Ypač sunkiais atvejais dėl komos ir slopinamo kvėpavimo gali atsirasti į šoką panaši būsena. Gali pasireikšti skilvelinė aritmija ir QT pailgėti intervalas.
Perdozavimo gydymas: specifinio priešnuodžio nėra. Jei pacientui nėra komos ir neatsirado traukulių, taikomas pagalbinis gydymas: skiriama gerti aktyvuotos anglies, po to plaunamas skrandis ir sukeliamas vėmimas. Jei pacientui prasidėjo traukuliai ar jį ištiko koma, reikia palaikyti kvėpavimo takų praeinamumą, o jei kvėpavimas slopinamas, jis palaikomas dirbtiniu būdu. Būtina stebėti EKG ir svarbiausias gyvybines funkcijas atspindinčius rodmenis. Sumažėjusiam kraujospūdžiui ir kraujotakos nepakankamumui šalinti reikia lašinti į veną skysčių, plazmos ar albumino koncentrato, kraujagysles sutraukiančių vaistų (dopamino ar noradrenalino). Adrenalino vartoti negalima, nes dėl jo sąveikos su haloperidoliu gali reikštis sunki hipotenzija. Sunkiems ekstrapiramidiniams simptomams šalinti rekomenduojama švirkšti į veną ar raumenis anticholinerginių vaistų nuo parkinsonizmo. Šių vaistų vartojimą reikia baigti labai atsargiai, nes priešingu atveju gali atsirasti ekstrapiramidinių simptomų.

Pamiršus pavartoti HALOPERIDOL - RICHTER
Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima.4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

HALOPERIDOL - RICHTER , kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.
Naujai paskyrus haloperidolio mažomis dozėmis (1–2 mg per parą), šalutinis poveikis pasireiškia retai, būna nestiprus ir laikinas. Ilgą laiką vartojant dideles dozes, šalutinis poveikis esti dažnesnis. Dažniausiai atsiranda šalutinis poveikis nervų sistemai.
Vartojant ilgai, gali atsirasti drebulys, stingumas, judesių sulėtėjimas, negalėjimas ilgiau sėdėti, ūminis tonuso sutrikimas, okulogirinė krizė (akių raumenų spazmai, sukeliantys akių nuokrypį) ar gerklų distonija. Tuomet galima vartoti anticholinergiškai veikiančių vaistų nuo parkinsonizmo, bet to nevertėtų daryti absoliučiai visais atvejais, nes minėti vaistai gali sumažinti haloperidolio poveikį.
Kaip ir vartojant kitų vaistų nuo psichozės, gydant haloperidoliu ilgai arba jo vartojimą nutraukus, gali pasireikšti judesių sutrikimas (vėlyvoji diskinezija). Jam būdingi ritmiški, nevalingi liežuvio, veido, burnos ir žandikaulio trūkčiojimai. Kai kuriems pacientams šių simptomų gali būti nuolat. Kartotinai pradėjus gydyti haloperidoliu, padidinus jo dozę ar vietoj jo pradėjus gydyti kitu vaistu nuo psichozės, šis sindromas gali tapti nepastebimas. Pasireiškus minėtam sindromui, gydymą haloperidoliu reikėtų nedelsiant nutraukti.
Vartojant haloperidolio, gali atsirasti piktybinis neurolepsijos sindromas (PNS). Šiai retai reakcijai būdinga hipertermija (aukšta kūno temperatūra), viso kūno raumenų sąstingis, vegetacinės reakcijos ir sąmonės pokyčiai. Dažnai ankstyvas šio sindromo požymis yra hipertermija. Tokiu atveju gydymą vaistais nuo psichozės reikia nedelsiant nutraukti, skirti tinkamą palaikomąjį gydymą ir atidžiai stebėti pacientą.
Kitas poveikis CNS
Kartais pasitaikė depresija, raminamasis poveikis, sujaudinimas, mieguistumas, nemiga, galvos skausmas, sumišimas, svaigulys, nerimastingumas, baimė, pakili nuotaika, apatija, traukuliai ir pasunkėjo psichozės simptomai.
Virškinimo trakto sutrikimai
Kartais gali atsirasti pykinimas ir vėmimas, apetito stoka ir virškinimo sutrikimas, taip pat gali padidėti ar sumažėti kūno svoris.
Endokrininės sistemos sutrikimai
Haloperidolis gali sukelti hiperprolaktinemiją (prolaktino kiekio padidėjimą kraujyje), galaktorėją (savaiminį pieno tekėjimą iš pieno liaukų), ginekomastiją (krūtų padidėjimą vyrams), moterims gali suretėti ar išnykti mėnesinės. Labai retai pasitaikė hiperglikemija (kraujyje per daug gliukozės) ir sumažėjo antidiurezinio hormono (ADH) sekrecija.
Širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai
Pasitaikė pavienių dažno širdies plakimo ir sumažėjusio kraujospūdžio atvejų. Kartais, dažniausiai vartojant haloperidolį injekcijomis, pasitaikė elektrokardiogramos QT intervalo pailgėjimo ir/ar skilvelinės aritmijos atvejų. Šie šalutiniai reiškiniai dažnesni turintiems polinkį ir vartojusiems dideles dozes pacientams.
Kitas šalutinis poveikis
Pavieniais atvejais laikinai ir neryškiai sumažėjo kraujo kūnelių skaičius. Retai, paprastai skiriant haloperidolio su kitais vaistais, gali sumažėti grūdėtųjų leukocitų ir trombocitų skaičius. Retkarčiais pasitaikė kepenų veiklos sutrikimų ar kepenų uždegimo, dažniausiai cholestazinio (tulžies sąstovio), atvejų.
Retkarčiais pasitaikė organizmo padidėjusio jautrumo reakcijų, tokių kaip odos bėrimas, dilgėlinė, anafilaksija ir įsijautrinimas šviesai.
Pavieniais atvejais gali užkietėti viduriai, pablogėti rega, džiūti burna, susilaikyti šlapimas, pasireikšti ilgalaikė skausminga erekcija ar erekcijos sutrikimas, atsirasti periferinis pabrinkimas, padidėti prakaitavimas ir seilėtekis, varginti rėmuo ar pakisti kūno temperatūra. Senyvus pacientus gali ištikti uždarojo kampo glaukomos priepuolis.
Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.5. HALOPERIDOL - RICHTER LAIKYMO SĄLYGOS

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Talpyklę su lašintuvu laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Ant dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.6. KITA INFORMACIJA

Daugiau informacijos apie šį vaistinį preparatą gali suteikti vietinis registravimo liudijimo turėtojo atstovas.

Gedeon Richter Ltd. atstovybė
Maironio 23-3,
Vilnius
Tel. +370 5 261 01 54 Informacinis lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2007-05-16

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7