Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

LEUCOVORIN-TEVA 10MG/ML 5ML INJ. N1

Vaistai
  Gamintojas:
TEVA

PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI

LEUCOVORIN-TEVA 10 mg/ ml injekcinis tirpalas
Kalcio folinatas

Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.
Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.Lapelio turinys
1. Kas yra LEUCOVORIN-TEVA ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant LEUCOVORIN-TEVA
3. Kaip vartoti LEUCOVORIN-TEVA
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti LEUCOVORIN-TEVA
6. Kita informacija1. KAS YRA LEUCOVORIN-TEVA IR KAM JIS VARTOJAMAS

LEUCOVORIN-TEVA veiklioji medžiaga folino rūgštis (5-formiltetrahidrofolio rūgštis, antianeminė medžiaga) yra veiklioji folio rūgšties forma, žmogaus organizmui būtinas vidinis faktorius. Ji dalyvauja pasireiškiant kai kurioms metabolizmo reakcijoms, pvz., purinų ir pirimidino nukleotidų sintezei bei aminorūgščių metabolizmui.
Metotreksatas konkurenciniu būdu slopina dihidrofolato reduktazės aktyvumą, todėl stabdomas redukuotųjų folatų formavimasis ląstelėse, slopinama nukleorūgščių bei baltymų sintezė.

LEUCOVORIN-TEVA vartojamas metotreksato toksinio poveikio silpninimui, gydant vidutine arba didele jo doze (leukovorinas vartojamas kaip priešnuodis).
Metastazavusio gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio gydymui kalcio folinatas vartojamas kartu su 5-fluorouraciliu.

Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė ( detoksikuojamoji medžiaga antinavikiniam gydymui, ATC kodas ( V03A F03.
Folino rūgštis (5-formiltetrahidrofolio rūgštis, antianeminė medžiaga) yra veiklioji folio rūgšties forma, žmogaus organizmui būtinas vidinis faktorius. Ji dalyvauja pasireiškiant kai kurioms metabolizmo reakcijoms, pvz., purinų ir pirimidino nukleotidų sintezei bei aminorūgščių metabolizmui.
Metotreksatas konkurenciniu būdu slopina dihidrofolato reduktazės aktyvumą, todėl stabdomas redukuotųjų folatų formavimasis ląstelėse, slopinama DNR, RNR bei baltymų sintezė.
Iš kalcio folinato atsipalaidavusi folino rūgštis greitai virsta veiklia 5-metiltetrahidrofolio rūgštimi.
Skirtingai negu folio rūgščiai, folino rūgščiai (leukovorinui) redukavimas, veikiant dihidrofolato reduktazei, nereikalingas, todėl dihidrofolato reduktazės blokatoriai folino rūgšties poveikio netrikdo.
Metotreksato poveikis daugiausiai priklauso nuo ląstelių dalijimosi greičio, todėl jo citostatinis poveikis pasireiškia greitai augantiems audiniams, t. y. ne tik navikams, bet ir kitiems greitai proliferuojantiems audiniams: odai, gleivinei, kaulų čiulpams bei lytinėms liaukoms. Nuo metotreksato sukeliamo žalingo poveikio minėtus gyvybiškai svarbius organus gali apsaugoti kalcio folinatas (N5-formil-THF = folino rūgštis = citrovoro faktorius).
Citotoksinį 5-fluorouracilio poveikį lemia fluorodeoksiuridino trifosfato (FdUMP) prisijungimas prie timidilato ligazės ir dėl to jos aktyvumo slopinimas. Pavartojus kalcio folinato, atsiranda daugiau folatų kofaktorių, kurie padidina FdUMP jungimąsi prie timidilato ligazės.

Farmakokinetinės savybės
Svarbiausias folino rūgšties metabolitas yra 5-metiltetrahidrofolio rūgštis, gaminama daugiausiai kepenyse ir plonųjų žarnų gleivinėje.
Preparato suleidus į veną arba raumenis, pusinės šio metabolito eliminacijos laikas yra maždaug 6 valandos.
Biologinis išgertų folinatų prieinamumas mažėja didėjant dozei, kadangi folatų rezorbcija tampa įsotinta.
Ekskrecija. 80 – 90 ( dozės išsiskiria su šlapimu neveiklių metabolitų (5- formiltetrahidrofolatų bei 10-formiltetrahidrofolatų pavidalu), 5 – 8 ( dozės ( su išmatomis.


2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT LEUCOVORIN-TEVA

LEUCOVORIN-TEVA vartoti negalima:
jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) kalcio folinatui arba bet kuriai pagalbinei LEUCOVORIN-TEVA medžiagai.
Jeigu yra piktybinė ar kitokios rūšies megaloblastinė anemija (nuo to laiko, kai prasideda tik hematologins remisija) bei kitokia vitamino B12 trūkumo sukelta anemija.

Specialių atsargumo priemonių reikia:
- Gydant vėžį, būtina turėti daug chemoterapijos žinių ir įrangą poveikiui ir saugumui sekti.
- Dėl susilpnėjusio pernešimo per membranas atsiradus atsparumui metotreksatui, atsparumas galimas ir folino rūgščiai, kadangi abi šios medžiagos pernešamos tokiu pačiu būdu.
- Labai didelių kalcio folinato dozių vartoti negalima, kadangi jos gali silpninti metotreksato sukeliamą citostatinį poveikį navikams, ypač esantiems CNS, kadangi po kartotinių gydymo kursų kalcio folinato kaupiasi CNS. Kaip silpninti metotreksato sukeliamą toksinį poveikį, nurodyta šio preparato charakteristikų santraukoje.
- Folio ar folino rūgštimi gydant vitamino B12 trūkumo sukeltą megaloblastinę anemiją (pvz., piktybinę), kraujo pokyčiai išnyksta, tačiau liga ir nervų pažeidimas progresuoja.
- Makrocitemiją sukelia dauguma citotoksinių preparatų, tiesioginiai arba netiesiogiai slopinančių DNR sintezę: hidroksikarbamidas, citarabinas, merkaptopurinas, tioguaninas. Tokios makrocitemijos folino rūgštimi išgydyti neįmanoma.
- Ne kraujui pasireiškiančiam toksiniam metotreksato poveikiui, pavyzdžiui, inkstų pažeidimui, atsirandančiam dėl metotreksato ir (arba) jo metabolitų nuosėdų inkstuose, kalcio folinatas poveikio nedaro.
- Kalcio folinato vartojant kartu su 5-fluorouraciliu, padidėja, ypač senyviems žmonėms ir silpniems ligoniams, toksinio pastarojo vaistinio preparato poveikio pasireiškimo rizika. Dažniausiai pasireiškia leukopenija, mukozitas ir (arba) viduriavimas. Dėl jų gali tekti mažinti dozę. Gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžį gydant 5 fluorouraciliu ir kalcio folinatu, 5-fluorouracilio dozę dėl sukeliamo toksinio poveikio reikia mažinti dažniau, negu gydant tik 5-fluorouraciliu. Nepageidaujamas poveikis, pasireiškęs ligoniams, vartojusiems kalcio folinato ir 5-fluorouracilio yra panašus į poveikį žmonėms, gydytiems tik 5-fluorouraciliu, tačiau toksinis poveikis virškinimo traktui pasireiškia daug dažniau ir gali būti daug sunkesnis, net mirtinas. Jeigu poveikis sunkus, gydymą 5-fluorouraciliu ir kalcio folinatu būtina nutraukti.

Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kalcio folinato vartojant kartu su folio rūgšties antagonistais (pvz., kotrimoksazoliu, pirimetaminu), folio rūgšties poveikis gali susilpnėti ar visai nepasireikšti. Kalcio folinatas gali silpninti antiepileptinių preparatų (pvz., fenobarbitalio, pirimidono, fenitoino, sukcinimidų) poveikį, dažninti traukulių priepuolius (dėl metabolizmo kepenyse aktyvinimo kraujo plazmoje mažėja ferementus indukuojančių preparatų nuo traukulių koncentracija).
Kartu su kalcio folinatu vartojant 5-fluorouracilio, stiprėja pastarojo medikamento veiksmingumas ir toksinis poveikis.

LEUCOVORIN-TEVA vartojimas su maistu ir gėrimais
Medikamento vartojimui maistas įtakos nedaro.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Kalcio folinato poveikis gyvūnų dauginimosi funkcijai netirtas, tačiau kitų tyrimų netiesioginiai duomenys rodo, jog vaisiui šis preparatas žalingo poveikio nesukelia. Tinkamų ir gerai kontroliuojamų tyrimų su nėščioms moterims neatlikta, todėl nėštumo metu kalcio folinato galima vartoti tik gydytojo nurodymu.

Ar kalcio folinato patenka į motinos pieną, nežinoma. Kūdikį krūtimi maitinančioms moterims kalcio folinato galima vartoti tik gydytojo nurodymu.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Mažai tikėtina, kad kalcio foliantas galėtų daryti įtaką gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus.3. KAIP VARTOTI LEUCOVORIN-TEVA

LEUCOVORIN-TEVA visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Kalcio folinato tirpalo galima švirkšti į raumenis, veną arba lašinti į veną. Į subarachnoidinį tarpą jo injekuoti draudžiama.
Ligoniams, kuriems yra malabsorbcijos sindromas arba kitoks virškinimo trakto funkcijos sutrikimas (pvz., vėmimas, viduriavimas, silpnas žarnyno nepraeinamumas ar kt.), kurio metu išgerto medikamento rezorbcija yra nepakankama, kalcio folinato, kaip priešnuodžio, reikia vartoti parenteraliniu būdu. Didesnės nei 50 mg dozės vartojamos parenteraliniu būdu.
Prieš infuziją į veną kalcio folinato tirpalą galima atskiesti 0,9 ( natrio chlorido ar 5 ( gliukozės tirpalu (žr. skyrių “Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu bei jo likučių naikinimo instrukcija“).

Dozavimas

Kalcio folinato, vartojamo kaip priešnuodžio, dozavimas
Kadangi kalcio folinato dozavimas labai priklauso nuo to, ar vidutine, ar didele metotreksato doze ligonis gydomas, todėl kalcio folinato, vartojamo kaip priešnuodžio, dozė priklauso nuo gydymo metotreksatu metodo. Vadinasi, folinato dozavimą reikia nustatyti atsižvelgiant į tai, ar vidutine, ar didele metotreksato doze ligonis bus gydomas.
Žemiau pateikti nurodymai, kuriais galima remtis dozuojant kalcio folinatą, yra tik orientaciniai.

Kalcio folinato, kaip priešnuodžio, dozavimas gydant vidutine arba didele metotreksato doze
Jeigu gydoma didesne nei 500 mg/m2 kūno paviršiaus metotreksato doze, folino rūgšties, kaip priešnuodžio, vartoti būtina. Manoma, kad jos reikėtų vartoti ir gydant 100 – 500 mg/m2 kūno paviršiaus metotreksato doze.

Kadangi tolerancijos folino rūgšties antagonistams atsiradimas priklauso nuo daugelio veiksnių, tikslių kalcio folinato dozavimo, nesutrikdančio metotreksato poveikio, rekomendacijų pateikti neįmanoma.

Kalcio folinato dozė ir vartojimo trukmė pirmiausiai priklauso nuo metotreksato vartojimo metodo, dozės ir (arba) pasireiškusio nepageidaujamo poveikio. Įprastinė pirmoji kalcio folinato dozė yra 15 mg (6 – 12 mg/m2 kūno paviršiaus). Ją būtina suleisti praėjus 12 - 24 valandoms (tačiau ne daugiau kaip 24 val.) nuo metotreksato infuzijos pradžios. Tokią pačią dozę kas 6 valandos reikia vartoti 72 valandų laikotarpiu. Po kelių injekcijų vietoj švirkščiamojo preparato galima pradėti vartoti geriamojo.

Praėjus 48 valandoms nuo metotreksato infuzijos pradžios, reikia nustatyti metotreksato koncentraciją kraujo serume. Jei ji ( 0,5 μmol/l, kalcio folinato dozę reikia nustatyti taip, kaip nurodyta žemiau.

Jeigu praėjus 48 valandoms nuo infuzijos pradžios metotreksato kiekis kraujo serume yra didesnis, reikia 48 valandas kas 6 valandos papildomai vartoti kalcio folinato, kol jis taps mažesnis negu 0,05 μmol/l
Jeigu metotreksato koncentracija yra ≥ 0,5 μmol/l, reikia vartoti 5 mg/m2 kūno paviršiaus kalcio folinato dozę.
Jeigu metotreksato koncentracija yra ≥ 1 μmol/l, reikia vartoti 100 mg/m2 kūno paviršiaus kalcio folinato dozę.
Jeigu metotreksato koncentracija yra ≥ 2 μmol/l, reikia vartoti 200 mg/m2 kūno paviršiaus kalcio folinato dozę.

Laboratoriniai tyrimai. Ligonius, kurie kalcio folinato vartoja po gydymo metotreksatu, įskaitant pavartojusius per didelę jo dozę, bei tuos pacientus, kurių organizme metotreksato klirensas yra sumažėjęs, reikia sekti ir kas 24 valandos nustatinėti metotreksato kiekį kraujo serume. Atsižvelgiant į laboratorinių tyrimų duomenis, reikia keisti kalcio folinato dozę.

Kalcio folinato, vartojamo kartu su 5 fluorouraciliu, dozavimas gydant metastazavusį gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžį
Buvo vartotos įvairios kalcio folinato dozės, taikyti skirtingi vartojimo metodai, tačiau nenustatyta kuris dozavimas optimaliausias.
Suaugę žmonės medikamentu buvo gydyti toliau išvardytais metodais.
Vartojimas kas savaitę. Per 2 valandas į veną infuzuota 20 mg/m2 kūno paviršiaus arba 200 mg/m2 kūno paviršiaus kalcio folinato dozė. Infuzijos viduryje arba pabaigoje į veną iš karto sušvirkšta 500 mg/m2 kūno paviršiaus 5-fluorouracilio dozė.
Vartojimas kas 2 savaites. Per 2 valandas į veną infuzuota ( 20 mg/m2 kūno paviršiaus kalcio folinato dozė, po to sušvirkšta 5-fluorouracilio.
Vartojimas kas mėnesį. Penkias dienas iš eilės į veną iš karto leista 20 mg/m2 kūno paviršiaus arba 200  mg/m2 kūno paviršiaus kalcio folinato dozė, po to iš karto į veną švirkšta 425  mg/m2 kūno paviršiaus arba 370  mg/m2 kūno paviršiaus 5-fluorouracilio dozė.

Jeigu manote, kad LEUCOVORIN-TEVA veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Pavartojus per didelę LEUCOVORIN-TEVA dozę
Pavartojus per didelę kalcio folinato dozę, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Pamiršus pavartoti LEUCOVORIN-TEVA
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę Tolesnį vaisto dozavimą nurodys gydytojas.

Nustojus vartoti LEUCOVORIN-TEVA
Savo nuožiūra pertraukti arba baigti anksčiau, negu nurodyta, gydymą medikamentu negalima, kadangi gali pablogėti sveikatos būklė. Bet kokiu atveju būtina gydytojo konsultacija.

Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

LEUCOVORIN-TEVA, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

Abi terapinės indikacijos

Imuninės sistemos sutrikimai
Labai reti (( 0,01 (): alerginė reakcija (kalcio folinatas gali sukelti anafilaksinį šoką).
Psichikos sutrikimai
Reti (0,01 - 0,1 (): nemiga, sujaudinimas arba depresija (pastaroji komplikacija galima vartojant didelę dozę).
Virškinimo trakto sutrikimai
Reti (0,01 – 0,1(): virškinimo trakto funkcijos sutrikimas (vartojant didelę dozę).
Bendri sutrikimai ir injekcijos vietos pažeidimai
Nedažnai (0,1 – 1 (): karščiavimas (pasireiškė suleidus injekcinio kalcio folinato tirpalo).

Metastazavęs gaubtinės ir tiesiosios žarnų vėžys
Vartojimo saugumas paprastai priklauso nuo 5-fluorouracilio vartojimo metodo, kadangi gali sustiprėti jo sukeliamas toksinis poveikis.

Vartojant kartą per mėnesį
Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni (( 10 (): vėmimas ir pykinimas.
Bendri sutrikimai ir injekcijos vietos pažeidimai
Labai dažni (( 10 (): sunkus toksinis poveikis gleivinei.
Kitoks 5-fluorouracilio sukeliamas toksinis poveikis, pvz., neurotoksinis, nesustiprėjo.

Vartojimas kas savaitę
Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni (( 10 (): viduriavimas, dėl kurio gali sustiprėti toksinį poveikis ir pasireikšti dehidracija, dėl kurios ligonį būtina gydyti ligoninėje ir dėl kurios jis gali net mirti. Prasidėjus viduriavimui ar mukozitui, net 1-ojo laipsnio, chemoterapinių preparatų vartojimą būtina nedelsiant nutraukti ir nevartoti tol, kol simptomai visiškai neišnyksta.
Toks toksinis poveikis dažniau pasireiškia senyviems žmonėms bei ligoniams, kurių fizinė būklė dėl ligos yra silpna. Vadinasi, tokius pacientus reikia gydyti itin atsargiai.
Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.5. KAIP LAIKYTI LEUCOVORIN-TEVA

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Laikyti 2 (C – 8 (C temperatūroje (šaldytuve).
Laikyti gamintojo pakuotėje.

Ant etiketės ir dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.6. KITA INFORMACIJA

LEUCOVORIN-TEVA sudėtis

Veiklioji medžiaga yra kalcio folinatas. Viename mililitre leukovorino tirpalo yra 10 mg folino rūgšties (atitinka 10,8 mg kalcio folinato).
5 ml tirpalo buteliuke yra 50 mg folino rūgšties.
Pagalbinės medžiagos: natrio chloridas, natrio hidroksidas, vandenilio chlorido rūgštis, injekcinis vanduo.

LEUCOVORIN-TEVA išvaizda ir kiekis pakuotėje

Bespalvio stiklo buteliukas, užkimštas butilkaučiuko kamščiu, kurio vidinis paviršius dengtas B2 dangalu, viršus ( aliumininiu dangteliu. Dėžutėje yra vienas buteliukas, kuriame yra 5 ml tirpalo.

Rinkodaros teisės turėtojas

Teva Pharma B.V.,
Computerweg 10,
3542 DR Utrecht
Nyderlandai

Gamintojas
Pharmachemie B.V.,
Swensweg 5
2031 GA Haarlem
Nyderlandai
(Postal adress: P.O.Box 552, 2003 RN Haarlem, Nyderlands)

ir

TEVA Pharmaceutical Works Private Limited Company
H-2100 Gödöllö Tancsics Mihaly u.82,
VengrijaJeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą.

UAB „Sicor Biotech“
Kęstučio g. 59 / Lenktoji g. 27,
LT-08124 Vilnius
Tel.: +370 5 211 35 00

Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2007-11-06Naujausia pakuotės lapelio redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/
I PRIEDAS

PREPARATO CHARAKTERISTIKŲ SANTRAUKA

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMASLEUCOVORIN-TEVA 10 mg/ ml injekcinis tirpalas

2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS

Viename mililitre leukovorino tirpalo yra 10 mg folino rūgšties (atitinka 10,8 mg kalcio folinato).
5 ml tirpalo buteliuke yra 50 mg folino rūgšties.

Pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.3. FARMACINĖ FORMA

Injekcinis tirpalas4. KLINIKINĖ INFORMACIJA

4.1 Terapinės indikacijos

Metotreksato toksinio poveikio silpninimas, gydant vidutine arba didele jo doze (leukovorinas vartojamas kaip priešnuodis).
Metastazavusio gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio gydymas: kalcio folinatas vartojamas kartu su 5-fluorouraciliu.

4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas

Kalcio folinato tirpalo galima švirkšti į raumenis, veną arba lašinti į veną. Į subarachnoidinį tarpą jo injekuoti draudžiama.

Ligoniams, kuriems yra malabsorbcijos sindromas arba kitoks virškinimo trakto funkcijos sutrikimas (pvz., vėmimas, viduriavimas, silpnas žarnyno nepraeinamumas ar kt.), kurio metu išgerto medikamento rezorbcija yra nepakankama, kalcio folinato, kaip priešnuodžio, reikia vartoti parenteraliniu būdu. Didesnės nei 50 mg dozės vartojamos parenteraliniu būdu.

Prieš infuziją į veną kalcio folinato tirpalą galima atskiesti 0,9 ( natrio chlorido ar 5 ( gliukozės tirpalu (žr. 6.6 skyrių).

Dozavimas

Kalcio folinato, vartojamo kaip priešnuodžio, dozavimas
Kadangi kalcio folinato dozavimas labai priklauso nuo to, ar vidutine, ar didele metotreksato doze ligonis gydomas, todėl kalcio folinato, vartojamo kaip priešnuodžio, dozė priklauso nuo gydymo metotreksatu metodo. Vadinasi, folinato dozavimą reikia nustatyti atsižvelgiant į tai, ar vidutine, ar didele metotreksato doze ligonis bus gydomas.

Žemiau pateikti nurodymai, kuriais galima remtis dozuojant kalcio folinatą, yra tik orientaciniai.

Kalcio folinato, kaip priešnuodžio, dozavimas gydant vidutine arba didele metotreksato doze

Jeigu gydoma didesne nei 500 mg/m2 kūno paviršiaus metotreksato doze, folino rūgšties, kaip priešnuodžio, vartoti būtina. Manoma, kad jos reikėtų vartoti ir gydant 100 – 500 mg/m2 kūno paviršiaus metotreksato doze.

Kadangi tolerancijos folino rūgšties antagonistams atsiradimas priklauso nuo daugelio veiksnių, tikslių kalcio folinato dozavimo, nesutrikdančio metotreksato poveikio, rekomendacijų pateikti neįmanoma.

Kalcio folinato dozė ir vartojimo trukmė pirmiausiai priklauso nuo metotreksato vartojimo metodo, dozės ir (arba) pasireiškusio nepageidaujamo poveikio. Įprastinė pirmoji kalcio folinato dozė yra 15 mg (6 – 12 mg/m2 kūno paviršiaus). Ją būtina suleisti praėjus 12 - 24 valandoms (tačiau ne daugiau kaip 24 val.) nuo metotreksato infuzijos pradžios. Tokią pačią dozę kas 6 valandos reikia vartoti 72 valandų laikotarpiu. Po kelių injekcijų vietoj švirkščiamojo preparato galima pradėti vartoti geriamojo.

Praėjus 48 valandoms nuo metotreksato infuzijos pradžios, reikia nustatyti metotreksato koncentraciją kraujo serume. Jei ji ( 0,5 μmol/l, kalcio folinato dozę reikia nustatyti taip, kaip nurodyta žemiau.

Jeigu praėjus 48 valandoms nuo infuzijos pradžios metotreksato kiekis kraujo serume yra didesnis, reikia 48 valandas kas 6 valandos papildomai vartoti kalcio folinato, kol jis taps mažesnis negu 0,05 μmol/l
Jeigu metotreksato koncentracija yra ≥ 0,5 μmol/l, reikia vartoti 5 mg/m2 kūno paviršiaus kalcio folinato dozę.
Jeigu metotreksato koncentracija yra ≥ 1 μmol/l, reikia vartoti 100 mg/m2 kūno paviršiaus kalcio folinato dozę.
Jeigu metotreksato koncentracija yra ≥ 2 μmol/l, reikia vartoti 200 mg/m2 kūno paviršiaus kalcio folinato dozę.

Laboratoriniai tyrimai. Ligonius, kurie kalcio folinato vartoja po gydymo metotreksatu, įskaitant pavartojusius per didelę jo dozę, bei tuos pacientus, kurių organizme metotreksato klirensas yra sumažėjęs, reikia sekti ir kas 24 valandos nustatinėti metotreksato kiekį kraujo serume. Atsižvelgiant į laboratorinių tyrimų duomenis, reikia keisti kalcio folinato dozę.

Kalcio folinato, vartojamo kartu su 5 fluorouraciliu, dozavimas gydant metastazavusį gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžį

Buvo vartotos įvairios kalcio folinato dozės, taikyti skirtingi vartojimo metodai, tačiau nenustatyta kuris dozavimas optimaliausias.
Suaugę žmonės medikamentu buvo gydyti toliau išvardytais metodais.
Vartojimas kas savaitę. Per 2 valandas į veną infuzuota 20 mg/m2 kūno paviršiaus arba 200 mg/m2 kūno paviršiaus kalcio folinato dozė. Infuzijos viduryje arba pabaigoje į veną iš karto sušvirkšta 500 mg/m2 kūno paviršiaus 5-fluorouracilio dozė.
Vartojimas kas 2 savaites. Per 2 valandas į veną infuzuota ( 20 mg/m2 kūno paviršiaus kalcio folinato dozė, po to sušvirkšta 5-fluorouracilio.
Vartojimas kas mėnesį. Penkias dienas iš eilės į veną iš karto leista 20 mg/m2 kūno paviršiaus arba 200  mg/m2 kūno paviršiaus kalcio folinato dozė, po to iš karto į veną švirkšta 425  mg/m2 kūno paviršiaus arba 370  mg/m2 kūno paviršiaus 5-fluorouracilio dozė.

4.3 Kontraindikacijos

Padidėjęs jautrumas kalcio folinatui arba bet kuriai pagalbinei preparato medžiagai.
Piktybinė ar kitokios rūšies megaloblastinė anemija (nuo to laiko, kai prasideda tik hematologinė remisija) bei kitokia vitamino B12 trūkumo sukelta anemija.

4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės

Gydant vėžį, būtina turėti daug chemoterapijos žinių ir įrangą poveikiui ir saugumui sekti.

Dėl susilpnėjusio pernešimo per membranas atsiradus atsparumui metotreksatui, atsparumas galimas ir folino rūgščiai, kadangi abi šios medžiagos pernešamos tokiu pačiu būdu.
Labai didelių kalcio folinato dozių vartoti negalima, kadangi jos gali silpninti metotreksato sukeliamą citostatinį poveikį navikams, ypač esantiems CNS, kadangi po kartotinių gydymo kursų kalcio folinato kaupiasi CNS. Kaip silpninti metotreksato sukeliamą toksinį poveikį, nurodyta šio preparato charakteristikų santraukoje.
Folio ar folino rūgštimi gydant vitamino B12 trūkumo sukeltą megaloblastinę anemiją (pvz., piktybinę), kraujo pokyčiai išnyksta, tačiau liga ir nervų pažeidimas progresuoja.

Makrocitemiją sukelia dauguma citotoksinių preparatų, tiesioginiai arba netiesiogiai slopinančių DNR sintezę: hidroksikarbamidas, citarabinas, merkaptopurinas, tioguaninas. Tokios makrocitemijos folino rūgštimi išgydyti neįmanoma.

Ne kraujui pasireiškiančiam toksiniam metotreksato poveikiui, pavyzdžiui, inkstų pažeidimui, atsirandančiam dėl metotreksato ir (arba) jo metabolitų nuosėdų inkstuose, kalcio folinatas poveikio nedaro.

Kalcio folinato vartojant kartu su 5-fluorouraciliu, padidėja, ypač senyviems žmonėms ir silpniems ligoniams, toksinio pastarojo vaistinio preparato poveikio pasireiškimo rizika. Dažniausiai pasireiškia leukopenija, mukozitas ir (arba) viduriavimas. Dėl jų gali tekti mažinti dozę. Gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžį gydant 5 fluorouraciliu ir kalcio folinatu, 5-fluorouracilio dozę dėl sukeliamo toksinio poveikio reikia mažinti dažniau, negu gydant tik 5-fluorouraciliu. Nepageidaujamas poveikis, pasireiškęs ligoniams, vartojusiems kalcio folinato ir 5-fluorouracilio yra panašus į poveikį žmonėms, gydytiems tik 5-fluorouraciliu, tačiau toksinis poveikis virškinimo traktui pasireiškia daug dažniau ir gali būti daug sunkesnis, net mirtinas. Jeigu poveikis sunkus, gydymą 5-fluorouraciliu ir kalcio folinatu būtina nutraukti.

4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika

Kalcio folinato vartojant kartu su folio rūgšties antagonistais (pvz., kotrimoksazoliu, pirimetaminu), folio rūgšties poveikis gali susilpnėti ar visai nepasireikšti. Kalcio folinatas gali silpninti antiepileptinių preparatų (pvz., fenobarbitalio, pirimidono, fenitoino, sukcinimidų) poveikį, dažninti traukulių priepuolius (dėl metabolizmo kepenyse aktyvinimo, kurio kofaktorius yra folatai, kraujo plazmoje mažėja ferementus indukuojančių preparatų nuo traukulių koncentracija).
Kartu su kalcio folinatu vartojant 5-fluorouracilio, stiprėja pastarojo medikamento veiksmingumas ir toksinis poveikis (žr. 4.2 ir 4.4 skyrius).

4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis

Kalcio folinato poveikis gyvūnų dauginimosi funkcijai netirtas, tačiau kitų tyrimų netiesioginiai duomenys rodo, jog vaisiui šis preparatas žalingo poveikio nesukelia. Tinkamų ir gerai kontroliuojamų tyrimų su nėščioms moterims neatlikta, todėl nėštumo metu kalcio folinato galima vartoti tik įsitikinus, kad gydymo nauda moteriai viršys galimą žalingą poveikį vaisiui.
Ar kalcio folinato patenka į motinos pieną, nežinoma. Kūdikį krūtimi maitinančioms moterims kalcio folinato galima vartoti tik būtiniausiu atveju.

4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus

Toks kalcio folinato poveikis tyrimais nenustatinėtas, tačiau mažai tikėtina, kad jis galėtų pasireikšti.

4.8 Nepageidaujamas poveikis

Abi terapinės indikacijos
Imuninės sistemos sutrikimai
Labai reti (( 0,01 (): alerginė reakcija (kalcio folinatas gali sukelti anafilaksinį šoką).

Psichikos sutrikimai
Reti (0,01 - 0,1 (): nemiga, sujaudinimas arba depresija (pastaroji komplikacija galima vartojant didelę dozę).

Virškinimo trakto sutrikimai
Reti (0,01 – 0,1(): virškinimo trakto funkcijos sutrikimas (vartojant didelę dozę).

Bendri sutrikimai ir injekcijos vietos pažeidimai
Nedažnai (0,1 – 1 (): karščiavimas (pasireiškė suleidus injekcinio kalcio folinato tirpalo).
Metastazavęs gaubtinės ir tiesiosios žarnų vėžys
Vartojimo saugumas paprastai priklauso nuo 5-fluorouracilio vartojimo metodo, kadangi gali sustiprėti jo sukeliamas toksinis poveikis

Vartojant kartą per mėnesį

Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni (( 10 (): vėmimas ir pykinimas.

Bendri sutrikimai ir injekcijos vietos pažeidimai
Labai dažni (( 10 (): sunkus toksinis poveikis gleivinei.
Kitoks 5-fluorouracilio sukeliamas toksinis poveikis, pvz., neurotoksinis, nesustiprėjo.

Vartojimas kas savaitę
Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni (( 10 (): viduriavimas, dėl kurio gali sustiprėti toksinį poveikis ir pasireikšti dehidracija, dėl kurios ligonį būtina gydyti ligoninėje ir dėl kurios jis gali net mirti. Prasidėjus viduriavimui ar mukozitui, net 1-ojo laipsnio, chemoterapinių preparatų vartojimą būtina nedelsiant nutraukti ir nevartoti tol, kol simptomai visiškai neišnyksta.
Toks toksinis poveikis dažniau pasireiškia senyviems žmonėms bei liginiams, kurių fizinė būklė dėl ligos yra silpna. Vadinasi, tokius pacientus reikia gydyti itin atsargiai.

4.9 Perdozavimas

Apie galimą metotreksato poveikio silpnėjimą duomenys pateikti 4.4 skyriuje. Toksinis kalcio folinato, vartojamo kartu su 5-fluorouraciliu, poveikis aprašytas 4.8 skyriuje.
Jei gydant kalcio folinatu kartu su 5-fluorouraciliu atsiranda perdozavimo požymių, ligonį reikia gydyti taip pat, kaip perdozavus 5-fluorouracilio. 5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS

5.1 Farmakodinaminės savybės

Farmakoterapinė grupė. Detoksikuojantys preparatai vartojami gydant antinavikiniais vaistais.
ATC kodas. V03A F03

Folino rūgštis (5-formiltetrahidrofolio rūgštis, antianeminė medžiaga) yra veiklioji folio rūgšties forma, žmogaus organizmui būtinas vidinis faktorius. Ji dalyvauja pasireiškiant kai kurioms metabolizmo reakcijoms, pvz., purinų ir pirimidino nukleotidų sintezei bei aminorūgščių metabolizmui.
Metotreksatas konkurenciniu būdu slopina dihidrofolato reduktazės aktyvumą, todėl stabdomas redukuotųjų folatų formavimasis ląstelėse, slopinama DNR, RNR bei baltymų sintezė.
Iš kalcio folinato atsipalaidavusi folino rūgštis greitai virsta veiklia 5-metiltetrahidrofolio rūgštimi.
Skirtingai negu folio rūgščiai, folino rūgščiai (leukovorinui) redukavimas, veikiant dihidrofolato reduktazei, nereikalingas, todėl dihidrofolato reduktazės blokatoriai folino rūgšties poveikio netrikdo.
Metotreksato poveikis daugiausiai priklauso nuo ląstelių dalijimosi greičio, todėl jo citostatinis poveikis pasireiškia greitai augantiems audiniams, t. y. ne tik navikams, bet ir kitiems greitai proliferuojantiems audiniams: odai, gleivinei, kaulų čiulpams bei lytinėms liaukoms. Nuo metotreksato sukeliamo žalingo poveikio minėtus gyvybiškai svarbius organus gali apsaugoti kalcio folinatas (N5-formil-THF = folino rūgštis = citrovoro faktorius).
Citotoksinį 5-fluorouracilio poveikį lemia fluorodeoksiuridino trifosfato (FdUMP) prisijungimas prie timidilato ligazės ir dėl to jos aktyvumo slopinimas. Pavartojus kalcio folinato, atsiranda daugiau folatų kofaktorių, kurie padidina FdUMP jungimąsi prie timidilato ligazės.

5.2 Farmakokinetinės savybės

Svarbiausias folino rūgšties metabolitas yra 5-metiltetrahidrofolio rūgštis, gaminama daugiausiai kepenyse ir plonųjų žarnų gleivinėje.
Preparato suleidus į veną arba raumenis, pusinės šio metabolito eliminacijos laikas yra maždaug 6 valandos.
Biologinis išgertų folinatų prieinamumas mažėja didėjant dozei, kadangi folatų rezorbcija tampa įsotinta.
Ekskrecija. 80 – 90 ( dozės išsiskiria su šlapimu neveiklių metabolitų (5- formiltetrahidrofolatų bei 10-formiltetrahidrofolatų pavidalu), 5 – 8 ( dozės ( su išmatomis.

5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys

Įprastinių kalcio folinato farmakologinių saugumo, kartotinių dozių toksinio poveikio, genotoksinio ir kancerogeninio poveikio bei toksinio poveikio vaisingumui tyrimų neatlikta. Didelė gydymo kalcio folinatu patirtis rodo, jog reikšmingos informacijos, kuri nebūtų paminėta kituose šios vaistinio preparato charakteristikų santraukos skyriuose, nėra.6. FARMACINĖ INFORMACIJA

6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas

Natrio chloridas,
Natrio hidroksidas,
Vandenilio chlorido rūgštis,
Injekcinis vanduo.

6.2 Nesuderinamumas

Šio vaistinio preparato tirpalo negalima maišyti su kitais tirpalais, išskyrus tuos, kurie išvardyti 6.6 skyriuje

6.3 Tinkamumo laikas

Parduoti paruošto preparato tinkamumo laikas yra 2 metai.
Atskiesto tirpalo tinkamumo laikas
Kalcio folinato injekcijų tirpalo, atskiesto vienu iš toliau išvardytų injekcinių skysčių tiek, kad koncentracija būtų 0,06 mg/ml arba 1 mg/ml, tinkamumo laikas yra 24 valandos.
Ringerio laktato tirpalas.
Ringerio injekcinis tirpalas.
5 ( arba 10 ( gliukozės tirpalas injekciniame vandenyje.
0,9 ( natrio chlorido injekcinis tirpalas.
Kad į atskiestą tirpalą nepatektų mikroorganizmų, jį reikia leisti nedelsiant, priešingu atveju už laikymo sąlygas atsako gydantis medikas. Ilgiau negu 24 val. 2 - 8(C temperatūroje atskiesto tirpalo laikyti negalima, nebent tik tuo atveju, jeigu jis būtų skiestas validuotomis ir aseptinėmis sąlygomis.

6.4 Specialios laikymo sąlygos

Laikyti 2 - 8ºC temperatūroje (šaldytuve). Buteliuką laikyti gamintojo pakuotėje.

6.5 Pakuotė ir jos turinys

Bespalvio stiklo buteliukas, užkimštas butilkaučiuko kamščiu, kurio vidinis paviršius dengtas B2 dangalu, viršus ( aliumininiu dangteliu. Dėžutėje yra vienas buteliukas, kuriame yra 5 ml tirpalo.

6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Kalcio folinato injekcijų tirpalo, atskiesto vienu iš toliau išvardytų injekcinių skysčių tiek, kad koncentracija būtų 0,06 mg/ml arba 1 mg/ml, tinkamumo laikas yra 24 valandos.
Ringerio laktato tirpalas.
Ringerio injekcinis tirpalas.
5 ( arba 10 ( gliukozės tirpalas injekciniame vandenyje.
0,9 ( natrio chlorido injekcinis tirpalas.
Viename buteliuke esantis tirpalas tinka vartoti vieną kartą, likutį reikia išpilti. Prieš injekciją tirpalą reikia apžiūrėti. Galima švirkšti tik skaidrų tirpalą, kuriame nėra kietųjų dalelių. 7. RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJAS

Teva Pharma B.V.,
Computerweg 10,
3542 DR Utrecht,
Nyderlandai8. RINKODAROS TEISĖS NUMERIS

LT/1/04/0479/0029. RINKODAROS TEISĖS SUTEIKIMO / ATNAUJINIMO DATA

1997-12-22 / 2004-04-2710. TEKSTO PERŽIŪROS DATA

2007-11-06
Naujausia vaistinio preparato charakteristikų santraukos redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/


II PRIEDAS

RINKODAROS SĄLYGOS

A. GAMYBOS LICENCIJOS TURĖTOJAS, ATSAKINGAS UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ

B. RINKODAROS TEISĖS SĄLYGOS
A. GAMYBOS LICENCIJOS TURĖTOJAS, ATSAKINGAS UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ

Gamintojo, atsakingo už serijų išleidimą, pavadinimas ir adresas

Pharmachemie B.V.,
Swensweg 5
2031 GA Haarlem
Nyderlandai
(Postal adress: P.O.Box 552, 2003 RN Haarlem, Nyderlands)

ar

TEVA Pharmaceutical Works Private Limited Company
H-2100 Gödöllö Tancsics Mihaly u.82,
VengrijaB. RINKODAROS TEISĖS SĄLYGOS

• TIEKIMO IR VARTOJIMO SĄLYGOS AR APRIBOJIMAI, TAIKOMI RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJUI

Receptinis vaistinis preparatas

• SĄLYGOS AR APRIBOJIMAI, SKIRTI SAUGIAM IR VEIKSMINGAM VAISTINIO PREPARATO VARTOJIMUI UŽTIKRINTI

Nebūtini.III PRIEDAS

ŽENKLINIMAS IR PAKUOTĖS LAPELIS


A. ŽENKLINIMAS
INFORMACIJA ANT IŠORINĖS (JEI JOS NĖRA – VIDINĖS) PAKUOTĖS

KARTONO DĖŽUTĖ

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

LEUCOVORIN-TEVA 10 mg/ml injekcinis tirpalas
Calcii folinas2. VEIKLIOJI MEDŽIAGA IR JOS KIEKIS

Viename ml tirpalo yra 10,8 mg kalcio folinato, atitinkančio 10 mg folino rūgšties.3. PAGALBINIŲ MEDŽIAGŲ SĄRAŠAS

Pagalbinės medžiagos: natrio chloridas, vandenilio chlorido rūgštis, natrio hidroksidas, injekcinis vanduo.4. FARMACINĖ FORMA IR KIEKIS PAKUOTĖJE

Injekcinis tirpalas.
1 buteliukas,
50 mg/ 5 ml5. VARTOJIMO METODAS IR BŪDAS

Vartoti į veną ar raumenis.
Prieš vartojimą perskaitykite pakuotės lapelį.6. SPECIALUS ĮSPĖJIMAS, KAD VAISTINĮ PREPARATĄ BŪTINA LAIKYTI VAIKAMS NEPASIEKIAMOJE IR NEPASTEBIMOJE VIETOJE

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.7. KITAS SPECIALUS ĮSPĖJIMAS (JEI REIKIA)8. TINKAMUMO LAIKAS

Tinka iki: {MMMM/mm}9. SPECIALIOS LAIKYMO SĄLYGOS

Laikyti 2 (C – 8 (C temperatūroje (šaldytuve).
Laikyti gamintojo pakuotėje.10. SPECIALIOS ATSARGUMO PRIEMONĖS DĖL NESUVARTOTO VAISTINIO PREPARATO AR JO ATLIEKŲ TVARKYMO (JEI REIKIA)11. RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJO PAVADINIMAS IR ADRESAS

Teva Pharma B.V.,
Computerweg 10,
3542 DR Utrecht,
Nyderlandai12. RINKODAROS TEISĖS NUMERIS

LT/1/04/0479/00213. SERIJOS NUMERIS

Serija: {numeris}14. PARDAVIMO (IŠDAVIMO) TVARKA

Receptinis vaistinis preparatas.15. VARTOJIMO INSTRUKCIJA

MINIMALI INFORMACIJA ANT MAŽŲ VIDINIŲ PAKUOČIŲ

BUTELIUKAS1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS IR VARTOJIMO BŪDAS

LEUCOVORIN-TEVA 10 mg/ml injekcinis tirpalas
Calcii folinas2. VARTOJIMO METODAS

Vartoti į veną ar į raumenis.3. TINKAMUMO LAIKAS

Tinka iki:{MMMM/mm}4. SERIJOS NUMERIS

Serija:{numeris}5. KIEKIS (MASĖ, TŪRIS ARBA VIENETAI)

50 mg/ 5 ml6. KITA

Teva Pharma B.V., Nyderlandai


B. PAKUOTĖS LAPELIS
PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI

LEUCOVORIN-TEVA 10 mg/ ml injekcinis tirpalas
Kalcio folinatas

Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.
Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.Lapelio turinys
1. Kas yra LEUCOVORIN-TEVA ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant LEUCOVORIN-TEVA
3. Kaip vartoti LEUCOVORIN-TEVA
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti LEUCOVORIN-TEVA
6. Kita informacija1. KAS YRA LEUCOVORIN-TEVA IR KAM JIS VARTOJAMAS

LEUCOVORIN-TEVA veiklioji medžiaga folino rūgštis (5-formiltetrahidrofolio rūgštis, antianeminė medžiaga) yra veiklioji folio rūgšties forma, žmogaus organizmui būtinas vidinis faktorius. Ji dalyvauja pasireiškiant kai kurioms metabolizmo reakcijoms, pvz., purinų ir pirimidino nukleotidų sintezei bei aminorūgščių metabolizmui.
Metotreksatas konkurenciniu būdu slopina dihidrofolato reduktazės aktyvumą, todėl stabdomas redukuotųjų folatų formavimasis ląstelėse, slopinama nukleorūgščių bei baltymų sintezė.

LEUCOVORIN-TEVA vartojamas metotreksato toksinio poveikio silpninimui, gydant vidutine arba didele jo doze (leukovorinas vartojamas kaip priešnuodis).
Metastazavusio gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio gydymui kalcio folinatas vartojamas kartu su 5-fluorouraciliu.

Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė ( detoksikuojamoji medžiaga antinavikiniam gydymui, ATC kodas ( V03A F03.
Folino rūgštis (5-formiltetrahidrofolio rūgštis, antianeminė medžiaga) yra veiklioji folio rūgšties forma, žmogaus organizmui būtinas vidinis faktorius. Ji dalyvauja pasireiškiant kai kurioms metabolizmo reakcijoms, pvz., purinų ir pirimidino nukleotidų sintezei bei aminorūgščių metabolizmui.
Metotreksatas konkurenciniu būdu slopina dihidrofolato reduktazės aktyvumą, todėl stabdomas redukuotųjų folatų formavimasis ląstelėse, slopinama DNR, RNR bei baltymų sintezė.
Iš kalcio folinato atsipalaidavusi folino rūgštis greitai virsta veiklia 5-metiltetrahidrofolio rūgštimi.
Skirtingai negu folio rūgščiai, folino rūgščiai (leukovorinui) redukavimas, veikiant dihidrofolato reduktazei, nereikalingas, todėl dihidrofolato reduktazės blokatoriai folino rūgšties poveikio netrikdo.
Metotreksato poveikis daugiausiai priklauso nuo ląstelių dalijimosi greičio, todėl jo citostatinis poveikis pasireiškia greitai augantiems audiniams, t. y. ne tik navikams, bet ir kitiems greitai proliferuojantiems audiniams: odai, gleivinei, kaulų čiulpams bei lytinėms liaukoms. Nuo metotreksato sukeliamo žalingo poveikio minėtus gyvybiškai svarbius organus gali apsaugoti kalcio folinatas (N5-formil-THF = folino rūgštis = citrovoro faktorius).
Citotoksinį 5-fluorouracilio poveikį lemia fluorodeoksiuridino trifosfato (FdUMP) prisijungimas prie timidilato ligazės ir dėl to jos aktyvumo slopinimas. Pavartojus kalcio folinato, atsiranda daugiau folatų kofaktorių, kurie padidina FdUMP jungimąsi prie timidilato ligazės.

Farmakokinetinės savybės
Svarbiausias folino rūgšties metabolitas yra 5-metiltetrahidrofolio rūgštis, gaminama daugiausiai kepenyse ir plonųjų žarnų gleivinėje.
Preparato suleidus į veną arba raumenis, pusinės šio metabolito eliminacijos laikas yra maždaug 6 valandos.
Biologinis išgertų folinatų prieinamumas mažėja didėjant dozei, kadangi folatų rezorbcija tampa įsotinta.
Ekskrecija. 80 – 90 ( dozės išsiskiria su šlapimu neveiklių metabolitų (5- formiltetrahidrofolatų bei 10-formiltetrahidrofolatų pavidalu), 5 – 8 ( dozės ( su išmatomis.


2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT LEUCOVORIN-TEVA

LEUCOVORIN-TEVA vartoti negalima:
jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) kalcio folinatui arba bet kuriai pagalbinei LEUCOVORIN-TEVA medžiagai.
Jeigu yra piktybinė ar kitokios rūšies megaloblastinė anemija (nuo to laiko, kai prasideda tik hematologins remisija) bei kitokia vitamino B12 trūkumo sukelta anemija.

Specialių atsargumo priemonių reikia:
- Gydant vėžį, būtina turėti daug chemoterapijos žinių ir įrangą poveikiui ir saugumui sekti.
- Dėl susilpnėjusio pernešimo per membranas atsiradus atsparumui metotreksatui, atsparumas galimas ir folino rūgščiai, kadangi abi šios medžiagos pernešamos tokiu pačiu būdu.
- Labai didelių kalcio folinato dozių vartoti negalima, kadangi jos gali silpninti metotreksato sukeliamą citostatinį poveikį navikams, ypač esantiems CNS, kadangi po kartotinių gydymo kursų kalcio folinato kaupiasi CNS. Kaip silpninti metotreksato sukeliamą toksinį poveikį, nurodyta šio preparato charakteristikų santraukoje.
- Folio ar folino rūgštimi gydant vitamino B12 trūkumo sukeltą megaloblastinę anemiją (pvz., piktybinę), kraujo pokyčiai išnyksta, tačiau liga ir nervų pažeidimas progresuoja.
- Makrocitemiją sukelia dauguma citotoksinių preparatų, tiesioginiai arba netiesiogiai slopinančių DNR sintezę: hidroksikarbamidas, citarabinas, merkaptopurinas, tioguaninas. Tokios makrocitemijos folino rūgštimi išgydyti neįmanoma.
- Ne kraujui pasireiškiančiam toksiniam metotreksato poveikiui, pavyzdžiui, inkstų pažeidimui, atsirandančiam dėl metotreksato ir (arba) jo metabolitų nuosėdų inkstuose, kalcio folinatas poveikio nedaro.
- Kalcio folinato vartojant kartu su 5-fluorouraciliu, padidėja, ypač senyviems žmonėms ir silpniems ligoniams, toksinio pastarojo vaistinio preparato poveikio pasireiškimo rizika. Dažniausiai pasireiškia leukopenija, mukozitas ir (arba) viduriavimas. Dėl jų gali tekti mažinti dozę. Gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžį gydant 5 fluorouraciliu ir kalcio folinatu, 5-fluorouracilio dozę dėl sukeliamo toksinio poveikio reikia mažinti dažniau, negu gydant tik 5-fluorouraciliu. Nepageidaujamas poveikis, pasireiškęs ligoniams, vartojusiems kalcio folinato ir 5-fluorouracilio yra panašus į poveikį žmonėms, gydytiems tik 5-fluorouraciliu, tačiau toksinis poveikis virškinimo traktui pasireiškia daug dažniau ir gali būti daug sunkesnis, net mirtinas. Jeigu poveikis sunkus, gydymą 5-fluorouraciliu ir kalcio folinatu būtina nutraukti.

Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kalcio folinato vartojant kartu su folio rūgšties antagonistais (pvz., kotrimoksazoliu, pirimetaminu), folio rūgšties poveikis gali susilpnėti ar visai nepasireikšti. Kalcio folinatas gali silpninti antiepileptinių preparatų (pvz., fenobarbitalio, pirimidono, fenitoino, sukcinimidų) poveikį, dažninti traukulių priepuolius (dėl metabolizmo kepenyse aktyvinimo kraujo plazmoje mažėja ferementus indukuojančių preparatų nuo traukulių koncentracija).
Kartu su kalcio folinatu vartojant 5-fluorouracilio, stiprėja pastarojo medikamento veiksmingumas ir toksinis poveikis.

LEUCOVORIN-TEVA vartojimas su maistu ir gėrimais
Medikamento vartojimui maistas įtakos nedaro.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Kalcio folinato poveikis gyvūnų dauginimosi funkcijai netirtas, tačiau kitų tyrimų netiesioginiai duomenys rodo, jog vaisiui šis preparatas žalingo poveikio nesukelia. Tinkamų ir gerai kontroliuojamų tyrimų su nėščioms moterims neatlikta, todėl nėštumo metu kalcio folinato galima vartoti tik gydytojo nurodymu.

Ar kalcio folinato patenka į motinos pieną, nežinoma. Kūdikį krūtimi maitinančioms moterims kalcio folinato galima vartoti tik gydytojo nurodymu.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Mažai tikėtina, kad kalcio foliantas galėtų daryti įtaką gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus.3. KAIP VARTOTI LEUCOVORIN-TEVA

LEUCOVORIN-TEVA visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Kalcio folinato tirpalo galima švirkšti į raumenis, veną arba lašinti į veną. Į subarachnoidinį tarpą jo injekuoti draudžiama.
Ligoniams, kuriems yra malabsorbcijos sindromas arba kitoks virškinimo trakto funkcijos sutrikimas (pvz., vėmimas, viduriavimas, silpnas žarnyno nepraeinamumas ar kt.), kurio metu išgerto medikamento rezorbcija yra nepakankama, kalcio folinato, kaip priešnuodžio, reikia vartoti parenteraliniu būdu. Didesnės nei 50 mg dozės vartojamos parenteraliniu būdu.
Prieš infuziją į veną kalcio folinato tirpalą galima atskiesti 0,9 ( natrio chlorido ar 5 ( gliukozės tirpalu (žr. skyrių “Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu bei jo likučių naikinimo instrukcija“).

Dozavimas

Kalcio folinato, vartojamo kaip priešnuodžio, dozavimas
Kadangi kalcio folinato dozavimas labai priklauso nuo to, ar vidutine, ar didele metotreksato doze ligonis gydomas, todėl kalcio folinato, vartojamo kaip priešnuodžio, dozė priklauso nuo gydymo metotreksatu metodo. Vadinasi, folinato dozavimą reikia nustatyti atsižvelgiant į tai, ar vidutine, ar didele metotreksato doze ligonis bus gydomas.
Žemiau pateikti nurodymai, kuriais galima remtis dozuojant kalcio folinatą, yra tik orientaciniai.

Kalcio folinato, kaip priešnuodžio, dozavimas gydant vidutine arba didele metotreksato doze
Jeigu gydoma didesne nei 500 mg/m2 kūno paviršiaus metotreksato doze, folino rūgšties, kaip priešnuodžio, vartoti būtina. Manoma, kad jos reikėtų vartoti ir gydant 100 – 500 mg/m2 kūno paviršiaus metotreksato doze.

Kadangi tolerancijos folino rūgšties antagonistams atsiradimas priklauso nuo daugelio veiksnių, tikslių kalcio folinato dozavimo, nesutrikdančio metotreksato poveikio, rekomendacijų pateikti neįmanoma.

Kalcio folinato dozė ir vartojimo trukmė pirmiausiai priklauso nuo metotreksato vartojimo metodo, dozės ir (arba) pasireiškusio nepageidaujamo poveikio. Įprastinė pirmoji kalcio folinato dozė yra 15 mg (6 – 12 mg/m2 kūno paviršiaus). Ją būtina suleisti praėjus 12 - 24 valandoms (tačiau ne daugiau kaip 24 val.) nuo metotreksato infuzijos pradžios. Tokią pačią dozę kas 6 valandos reikia vartoti 72 valandų laikotarpiu. Po kelių injekcijų vietoj švirkščiamojo preparato galima pradėti vartoti geriamojo.

Praėjus 48 valandoms nuo metotreksato infuzijos pradžios, reikia nustatyti metotreksato koncentraciją kraujo serume. Jei ji ( 0,5 μmol/l, kalcio folinato dozę reikia nustatyti taip, kaip nurodyta žemiau.

Jeigu praėjus 48 valandoms nuo infuzijos pradžios metotreksato kiekis kraujo serume yra didesnis, reikia 48 valandas kas 6 valandos papildomai vartoti kalcio folinato, kol jis taps mažesnis negu 0,05 μmol/l
Jeigu metotreksato koncentracija yra ≥ 0,5 μmol/l, reikia vartoti 5 mg/m2 kūno paviršiaus kalcio folinato dozę.
Jeigu metotreksato koncentracija yra ≥ 1 μmol/l, reikia vartoti 100 mg/m2 kūno paviršiaus kalcio folinato dozę.
Jeigu metotreksato koncentracija yra ≥ 2 μmol/l, reikia vartoti 200 mg/m2 kūno paviršiaus kalcio folinato dozę.

Laboratoriniai tyrimai. Ligonius, kurie kalcio folinato vartoja po gydymo metotreksatu, įskaitant pavartojusius per didelę jo dozę, bei tuos pacientus, kurių organizme metotreksato klirensas yra sumažėjęs, reikia sekti ir kas 24 valandos nustatinėti metotreksato kiekį kraujo serume. Atsižvelgiant į laboratorinių tyrimų duomenis, reikia keisti kalcio folinato dozę.

Kalcio folinato, vartojamo kartu su 5 fluorouraciliu, dozavimas gydant metastazavusį gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžį
Buvo vartotos įvairios kalcio folinato dozės, taikyti skirtingi vartojimo metodai, tačiau nenustatyta kuris dozavimas optimaliausias.
Suaugę žmonės medikamentu buvo gydyti toliau išvardytais metodais.
Vartojimas kas savaitę. Per 2 valandas į veną infuzuota 20 mg/m2 kūno paviršiaus arba 200 mg/m2 kūno paviršiaus kalcio folinato dozė. Infuzijos viduryje arba pabaigoje į veną iš karto sušvirkšta 500 mg/m2 kūno paviršiaus 5-fluorouracilio dozė.
Vartojimas kas 2 savaites. Per 2 valandas į veną infuzuota ( 20 mg/m2 kūno paviršiaus kalcio folinato dozė, po to sušvirkšta 5-fluorouracilio.
Vartojimas kas mėnesį. Penkias dienas iš eilės į veną iš karto leista 20 mg/m2 kūno paviršiaus arba 200  mg/m2 kūno paviršiaus kalcio folinato dozė, po to iš karto į veną švirkšta 425  mg/m2 kūno paviršiaus arba 370  mg/m2 kūno paviršiaus 5-fluorouracilio dozė.

Jeigu manote, kad LEUCOVORIN-TEVA veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Pavartojus per didelę LEUCOVORIN-TEVA dozę
Pavartojus per didelę kalcio folinato dozę, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Pamiršus pavartoti LEUCOVORIN-TEVA
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę Tolesnį vaisto dozavimą nurodys gydytojas.

Nustojus vartoti LEUCOVORIN-TEVA
Savo nuožiūra pertraukti arba baigti anksčiau, negu nurodyta, gydymą medikamentu negalima, kadangi gali pablogėti sveikatos būklė. Bet kokiu atveju būtina gydytojo konsultacija.

Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

LEUCOVORIN-TEVA, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

Abi terapinės indikacijos

Imuninės sistemos sutrikimai
Labai reti (( 0,01 (): alerginė reakcija (kalcio folinatas gali sukelti anafilaksinį šoką).
Psichikos sutrikimai
Reti (0,01 - 0,1 (): nemiga, sujaudinimas arba depresija (pastaroji komplikacija galima vartojant didelę dozę).
Virškinimo trakto sutrikimai
Reti (0,01 – 0,1(): virškinimo trakto funkcijos sutrikimas (vartojant didelę dozę).
Bendri sutrikimai ir injekcijos vietos pažeidimai
Nedažnai (0,1 – 1 (): karščiavimas (pasireiškė suleidus injekcinio kalcio folinato tirpalo).

Metastazavęs gaubtinės ir tiesiosios žarnų vėžys
Vartojimo saugumas paprastai priklauso nuo 5-fluorouracilio vartojimo metodo, kadangi gali sustiprėti jo sukeliamas toksinis poveikis.

Vartojant kartą per mėnesį
Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni (( 10 (): vėmimas ir pykinimas.
Bendri sutrikimai ir injekcijos vietos pažeidimai
Labai dažni (( 10 (): sunkus toksinis poveikis gleivinei.
Kitoks 5-fluorouracilio sukeliamas toksinis poveikis, pvz., neurotoksinis, nesustiprėjo.

Vartojimas kas savaitę
Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni (( 10 (): viduriavimas, dėl kurio gali sustiprėti toksinį poveikis ir pasireikšti dehidracija, dėl kurios ligonį būtina gydyti ligoninėje ir dėl kurios jis gali net mirti. Prasidėjus viduriavimui ar mukozitui, net 1-ojo laipsnio, chemoterapinių preparatų vartojimą būtina nedelsiant nutraukti ir nevartoti tol, kol simptomai visiškai neišnyksta.
Toks toksinis poveikis dažniau pasireiškia senyviems žmonėms bei ligoniams, kurių fizinė būklė dėl ligos yra silpna. Vadinasi, tokius pacientus reikia gydyti itin atsargiai.
Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.5. KAIP LAIKYTI LEUCOVORIN-TEVA

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Laikyti 2 (C – 8 (C temperatūroje (šaldytuve).
Laikyti gamintojo pakuotėje.

Ant etiketės ir dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.6. KITA INFORMACIJA

LEUCOVORIN-TEVA sudėtis

Veiklioji medžiaga yra kalcio folinatas. Viename mililitre leukovorino tirpalo yra 10 mg folino rūgšties (atitinka 10,8 mg kalcio folinato).
5 ml tirpalo buteliuke yra 50 mg folino rūgšties.
Pagalbinės medžiagos: natrio chloridas, natrio hidroksidas, vandenilio chlorido rūgštis, injekcinis vanduo.

LEUCOVORIN-TEVA išvaizda ir kiekis pakuotėje

Bespalvio stiklo buteliukas, užkimštas butilkaučiuko kamščiu, kurio vidinis paviršius dengtas B2 dangalu, viršus ( aliumininiu dangteliu. Dėžutėje yra vienas buteliukas, kuriame yra 5 ml tirpalo.

Rinkodaros teisės turėtojas

Teva Pharma B.V.,
Computerweg 10,
3542 DR Utrecht
Nyderlandai

Gamintojas
Pharmachemie B.V.,
Swensweg 5
2031 GA Haarlem
Nyderlandai
(Postal adress: P.O.Box 552, 2003 RN Haarlem, Nyderlands)

ir

TEVA Pharmaceutical Works Private Limited Company
H-2100 Gödöllö Tancsics Mihaly u.82,
VengrijaJeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą.

UAB „Sicor Biotech“
Kęstučio g. 59 / Lenktoji g. 27,
LT-08124 Vilnius
Tel.: +370 5 211 35 00

Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2007-11-06Naujausia pakuotės lapelio redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7