Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

METHOTREXATE 100MG/ML 10ML INJ. N1

Vaistai
  Gamintojas:
TEVA

PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI

METHOTREXATE-TEVA 25 mg/ml injekcinis tirpalas
METHOTREXATE-TEVA 100 mg/ml injekcinis tirpalas
Metotreksatas


Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.
- Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).
- Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

Lapelio turinys
1. Kas yra METHOTREXATE-TEVA ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant METHOTREXATE-TEVA
3. Kaip vartoti METHOTREXATE-TEVA
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti METHOTREXATE-TEVA
6. Kita informacija


1. KAS YRA METHOTREXATE-TEVA IR KAM JIS VARTOJAMAS

Veiklioji METHOTREXATE-TEVA medžiaga yra metotreksatas, folio rūgšties darinys. Jis priklauso vaistų nuo vėžio kategorijai, vadinamai antimetabolitais. Metotreksatas slopina nukleorūgščių sintezę bei ląstelių atsinaujinimą. Audiniai, kuriuose ląstelės aktyviai dauginasi, pvz., piktybinio auglio, kaulų čiulpų, vaisiaus, burnos ir žarnų gleivinės bei šlapimo pūslės, paprastai yra labiau jautrūs metotreksato poveikiui. Jei piktybinio audinio ląstelių dalijimasis yra intensyvesnis negu daugelio sveikų audinių, metotreksatas piktybinį augimą gali nuslopinti nepažeisdamas sveikų audinių.
Metotreksatu vienu arba kartu su su kitokiais cheminiais preparatais gydomos įvairios vėžio rūšys.
Metotreksatas yra sunkios bei sunkiai kitokiais gydymo būdais gydomos psoriazės simptominio gydymo priemonė, bet tik tuo atveju, jei diagnozė buvo patvirtinta biopsija ir(ar) dermatologo. Būtina įsitikinti, kad psoriazė paūmėjo ne dėl nediagnozuotos imuninę sistemą paveikusios ligos.


2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT METHOTREXATE-TEVA

METHOTREXATE-TEVA vartoti negalima:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) metotreksatui arba bet kuriai pagalbinei METHOTREXATE-TEVA medžiagai;
- jeigu yra alkoholizmas, kepenų liga dėl piktnaudžiavimo alkoholiu ir kitokios lėtinės kepenų ligos;
- jeigu moteris nėščia arba žindyvė;
- jeigu yra kraujodaros slopinimas;
- jeigu yra inkstų nepakankamumas;
- jeigu yra toksinis metotreksato poveikis plaučiams.

Specialių atsargumo priemonių reikia:
- Gydyti metotreksatu gali tik gydytojas, patyręs gydyti chemoterapiniais preparatais.
- Kadangi galimas sunkus toksinis poveikis, gydymo metu pacientą turi stebėti gydytojas.
- Metotreksatas gali labai slopinti kraujodarą, todėl galima mažakraujystė, kraujavimas, gali sumažėti atsparusmas infekcijai.
- Gydant metotreksatu, būtina stebėti, ar nepasireiškia toksinis poveikis. Jam pasireiškus būtina nedelsiant informuoti gydytoją. Be to, gydytojo nurodymu reikia reguliariai atlikti bendruosius kraujo tyrimus, įskaitant trombocitų kiekio nustatymą, ištirti kepenų ir inkstų funkciją.
- Ligoniams, kurių inkstų funkcija susilpnėjusi, vaisto reikia vartoti labai atsargiai, nes dėl blogos inkstų veiklos metotreksatas išskiriamas lėčiau.

Bendrosios atsargumo priemonės
METHOTREXATE-TEVA sukelia nepageidaujamą poveikį.
Toks poveikis pasireiškia visuomet, tačiau jo sunkumas priklauso nuo dozės dydžio ir vartojimo dažnio. Jam pasireiškus, pacientas turi nedelsiant informuoti gydytoją.
Dažniausiai nepageidaujamas poveikis, ypač jei pastebimas anksti, būna laikinas. Jei jis atsiranda, gydytojas gali dozavimą sumažinti ar gydymą nutraukti ir paskirti reikiamą gydymą.
Ligoniui būtina priminti, kad reikia reguliariai atlikti laboratorinius tyrimus.
Prieš pradedant gydymą gydytojas su pacientu turi aptarti gydymo metotreksatu naudą ir riziką

Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Jei gydoma didelėmis metotreksato dozėmis, prieš gydymą ir jo metu negalima vartoti uždegimą mažinančių nesteroidinių vaistų, nes vartojant kartu kai kurių nesteroidinių medikamentų nuo uždegimo ir dideles dozes metotreksato, kraujyje padidėja pastarojo medikamento kiekis ir gali atsirasti sunkesnis toksinis poveikis.
Metotreksato sekreciją per inkstų kanalėlius mažina probenecidas. Šio medikamento vartojant kartu su metotreksatu, pastarojo vaisto poveikį reikia atidžiai stebėti.
Kartu vartoti dideles metotreksato dozes ir toksinį poveikį inkstams galinčių sukelti preparatų, pvz., cisplatinos, reikia atsargiai.
Vitaminų preparatai, kuriuose yra folio rūgšties ar jos darinių, gali mažinti sistemiškai vartojamo metotreksato veiksmingumą. Folio rūgšties stygius toksinį metotreksato poveikį gali didinti. Retais atvejais (tikriausiai dėl papildomo antagonizmo folio rūgščiai) metotreksato sukeltą kaulų čiulpų slopinimą stiprino trimetoprimsulfametoksazolas, todėl kartu vartoti metotreksato ir sulfonamidų jokiu būdu negalima.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Įrodyta, jog metotreksatas sukelia apsigimimą, vadinasi nėščias moteris juo gydyti nerekomenduojama, nebent nauda viršytų galimą žalą. Jeigu nėščią moterį metotreksatu būtina gydyti nuo vėžio arba jeigu pacientė pastoja gydymo šiuo medikamentu metu, būtina įspėti apie galimą žalą vaisiui.
Preparato vartojimo laikotarpiu ir mažiausiai 12 savaičių po gydymo nutraukimo vyrai ir moterys turi naudoti veiksmingas kontraceptines priemones.
Metotreksato patenka į žindyvės pieną, todėl gydymo šiuo medikamentu metu žindyti draudžiama.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Metotreksatas gali trikdyti gebėjimą vairuoti ar valdyti mechanizmus. Poveikis priklauso nuo organizmo jautrumo vaistui. Vadinasi, metotreksatu gydomiems pacientams vairuoti ir valdyti mechanizmus reikia atsargiai.


3. KAIP VARTOTI METHOTREXATE -TEVA

METHOTREXATE-TEVA visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Vaikams ir suaugusiems žmonėms
Metotreksato tirpalo galima leisti į raumenis, veną (švirkšti iš karto arba infuzuoti), arteriją arba po smegenų dangalais.
Vaisto dozavimo būdas labai priklausomai nuo ligos rūšies. Vartojimo būdą ir tikslia dozę, atsižvelgdamas į ligą ir jos eigą, nustato gydytojas. Ligos priežastis, sunkumas ir gydytojo patirtis yra vieni iš faktorių, nuo kurių priklauso dozė ir gydymo trukmė. Dideles dozes gali skirti tik specialistas, o vaisto galima vartoti tik ligoninėse, kur yra reikiama gydymo įranga ir personalas.
Priklausomai nuo indikacijos gydytojas gali skirti vartoti kalcio folinato, kad susilpnėtų toksinis metotreksato poveikis sveikoms ląstelėms. Kalcio folinato dozavimas priklauso nuo metotreksato dozės.

Pavartojus per didelę METHOTREXATE-TEVA dozę
Kalcio folinatas (citrovorum faktorius) yra labai veiksmingas metotreksato ir kitokių folio rūgšties agonistų antidotas. Gydyti kalcio folinatu gydytojas turi pradėti kiek galima anksčiau. Ilgėjant laikotarpiui tarp metotreksato vartojimo ir kalcio folinato vartojimo pradžios, pastarojo vaisto gebėjimas neutralizuoti toksinį metotreksato poveikį mažėja.
Jeigu preparato labai perdozuojama, kad metotreksato ar jo metabolitų nenusėstų inkstų kanalėliuose, pacientas uri vartoti daug skysčio ir medžiagų, kutios šarmina šlapimą. Metotreksatą pašalinti kraujo dialize ar pilvaplėvės dialize neįmanoma..

Pamiršus pavartoti METHOTREXATE-TEVA
Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima. Toliau vaistą reikia dozuoti taip, kaip paskirta.

Nustojus vartoti METHOTREXATE-TEVA
Nutraukti vaisto vartojimą galima tik gydytojo nurodymu. Savo nuožiūra, pvz., dėl šalutinio poveikio, pertraukus ar per anksti baigus gydymą, liga gali atsinaujinti ir/ar progresuoti.

Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.


4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

METHOTREXATE-TEVA, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
.
Dažniausiai preparatas sukelia opinį stomatitą, leukopeniją, pykinimą ir pilvo negalavimus.
Labai retai galima anafilaksinė reakcija. Gali atsirasti akių dirginimas, bendrojo pobūdžio negalavimas, nepaprastas nuovargis, drebulys, karščiavimas, galvos svaigimas, impotencija, išnykti lytinis potraukis, sumažėti atsparumas infekcijai. Paprastai nepageidaujamo poveikio dažnis ir stiprumas priklauso nuo dozės. Dažniau pasireiškiančių sutrikimų dažnis nurodytas toliau.

Dažni sutrikimai
Bendri sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai. Galvos skausmas ir svaigimas.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai. Leukopenija.
Virškinimo trakto sutrikimai. Pykinimas, vėmimas, stomatitas, viduriavimas, anoreksija.
Odos ir poodinių audinių sutrikimai. Alopecija.
Kepenų ir tulžies sistemos sutrikiamai. Reikšmingas kepenų fermentų aktyvumo padidėjimas.
Infekcijos ir infestacijos. Infekcijos sukeltas pažeidimas.

Nedažni sutrikimai
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai. Kraujavimas iš nosies, trombocitopenija.
Odos ir poodinių audinių sutrikimai. Niežulys, urtikarija.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpusienio sutrikimai. Plaučių fibrozė, pneumonitas.
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai. Makšties išopėjimas.

Reti sutrikimai
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai. Impotencija, lytinio potraukio sumažėjimas.
Psichikos sutrikimai. Depresija, konfūzija.
Infekcijos ir infestacijos. Juostinė pūslelinė.
Odos ir poodinių audinių sutrikimai. Eritema, jautrumo šviesai padidėjimas, pigmentacijos pokytis, alopecija, ekchimozė, telangiektazija, spuogai, furunkuliozė. Ultravioletiniais spinduliais paveikus, gali pasunkėti psoriazės sukeltas odos pažeidimas. Psoriaze sergantiems žmonėms buvo odos išopėjimo atvejų. Kai kuriems ligoniams atsinaujino radiacijos ar šviesos sukeltas odos pažeidimas. Buvo pavienių Stivenso ir Džonsono sindromo bei toksinės epidermolizės atvejų.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai. Kaulų čiulpų funkcijos slopinimas, kurio metu dažniausiai pasireiškia leukopenija, tačiau gali atsirasti ir trombocitopenija ar anemija arba pakisti kelių rūšių kraujo ląstelių kiekis. Gali pasireikšti infekcinė liga, sepsis bei kraujavimas į įvairias vietas. Buvo hipogamaglobulinemijos atvejų.
Virškinimo trakto sutrikimai. Gleivinės uždegimas (dažniausiai stomatitas, tačiau gali pasireikšti ir gingivitas, faringitas ar enteritas), žarnų išopėjimas ir kraujavimas. Dėl metotreksato sukelto žarnų gleivinės pažeidimo retai gali sutrikti rezorbcija, pasireikšti toksinis gaubtinės žarnos padidėjimas. Gali pasireikšti anoreksija, pykinimas, vėmimas ir viduriavimas.
Kepenų ir tulžies sistemos sutrikiamai. Laikinas transaminazių padaugėjimas kraujyje. Toksinis poveikis kepenims pasireiškia dideliu kepenų fermentų padaugėjimu, ūmine kepenų atrofija, nekroze, riebaline distrofija, periportaline fibroze arba ciroze. Dėl kepenų pažeidimo ligonis gali mirti, dažniausiai ilgalaikio gydymo metu.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai. Inkstų funkcijos nepakankamumas ir uremija (dažniausiai gydant didele vaisto doze), vaginitas, makšties išopėjimas, cistitas, hematurija ir nefropatija.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpusienio sutrikimai. Kartais gali prasidėti ūminis arba lėtinis intersticinis pneumonitas, dažnai susijęs su eozinofilija. Kai kurie ligoniai dėl šios komplikacijos mirė. Vaisto geriant arba leidžiant į subarachnoidinį tarpą, kai kuriems pacientams pasireiškė ūminė plaučių edema. Retais atvejais galima plaučių fibrozė. Po gydymo didele doze gali atsirasti sindromas, kurio simptomai yra krūtinplėvės skausmas ir sutankėjimas.
Reumatoidiniu artritu sergantiems ligoniams metotreksato sukeliamas plaučių pažeidimas yra gana sunkus šalutinis poveikis, kuris gali pasireikšti bet kuriuo gydymo metu. Visiškai jis išnyksta ne visuomet. Jeigu atsiranda plaučių pažeidimo simptomų, ypač sausas kosulys, gydymą būtina nutraukti, o pacientą atidžiai ištirti.
Nervų sistemos sutrikimai. Galimas galvos skausmas, mieguistumas, regos sutrikimas (daiktai matomi lyg per miglą). Maža dozė kartais gali sukelti laikiną silpną pažinimo funkcijos sutrikimą, nuotaikos pokytį, neįprastą pojūtį galvoje, didelė dozėafaziją, parezę, hemiparezę arba traukulius.
Kitoks metotreksato sukeltas arba su jo vartojimu susijęs šalutinis poveikis yra osteoporozė, eritrocitų pokytis (dažniausiai megaloblastų atsiradimas), cukrinio diabeto pasunkėjimas, kitoks medžiagų apykaitos pokytis, staigi mirtis.

Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.


5. METHOTREXATE-TEVA LAIKYMO SĄLYGOS

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Ant buteliuko ir dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.


6. KITA INFORMACIJA

METHOTREXATE-TEVA 25 mg/ml injekcinis tirpalas sudėtis

- Veiklioji medžiaga yra metotreksatas. Viename mililitre injekcinio tirpalo yra 25 mg metotreksato.
- Pagalbinės medžiagos yra natrio chloridas, vandenilio chlorido rūgštis, natrio hidroksidas, injekcinis vanduo.

METHOTREXATE-TEVA 100 mg/ml injekcinis tirpalas sudėtis

- Veiklioji medžiaga yra metotreksatas. Viename mililitre injekcinio tirpalo yra 100 mg metotreksato.
- Pagalbinės medžiagos yra vandenilio chlorido rūgštis, natrio hidroksidas, injekcinis vanduo.


METHOTREXATE-TEVA išvaizda ir kiekis pakuotėje

METHOTREXATE-TEVA yra skaidrus, bespalvis skystis.
METHOTREXATE-TEVA 25 mg/ml injekcinis tirpalas tiekiamas 2 ml injekcinio tirpalo buteliukais.
METHOTREXATE-TEVA 100 mg/ml injekcinis tirpalas tiekiamas 10 ml injekcinio tirpalo buteliukais.
Buteliukai pagaminti iš bespalvio stiklo, užkimšti chlorbutilo kamšteliais ir patalpinti į kartonines dėžutes.

Rinkodaros teisės turėtojas
Teva Pharma B.V.
Computerweg 10,
3542 DR Utrecht,
Nyderlandai

Gamintojas
Pharmachemie B.V.,
P.O.Box 552, 2003 RN Haarlem
Nyderlandai


Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą.

UAB „Sicor Biotech“
Kęstučio g. 59 / Lenktoji g. 27
LT-08124, Vilnius
Tel.: +370 5 211 35 00


Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2008-08-01

Naujausia pakuotės lapelio redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/






 


I PRIEDAS

PREPARATO CHARAKTERISTIKŲ SANTRAUKA


1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

METHOTREXATE-TEVA 25 mg/ml injekcinis tirpalas
METHOTREXATE-TEVA 100 mg/ml injekcinis tirpalas


2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS

Veiklioji METHOTREXATE-TEVA medžiaga yra metotreksatas. Viename mililitre injekcinio tirpalo yra 25 mg arba 100 mg metotreksato.

Pagalbinė medžiaga: 1 ml METHOTREXATE-TEVA 25 mg/ml injekcinio tirpalo yra 6 mg natrio chlorido.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.


3. FARMACINĖ FORMA

Injekcinis tirpalas
Skaidrus, bespalvis skystis.


4. KLINIKINĖ INFORMACIJA

4.1 Terapinės indikacijos

- Ūminės limfoblastinės leukemijos gydymas.
- Meninginės leukemijos gydymas ir profilaktika.
- Ne Hodžkino tipo limfomos gydymas.
- Grybiškosios granuliomos, krūties, galvos, kaklo, kiaušidžių, šlapimo pūslės, gimdos kaklelio, skrandžio, smulkialąstės ar nesmulkialąstės plaučių karcinomos gydymas.
- Nemetastazavusios osteosarkomos gydymas pacientams, kurie buvo operuoti (šiuo atveju didelė metotreksato dozė vartojama kartu su kitais chemoterapiniais vaistais ir kalcio folinatu).
- Chorionepiteliomos bei kitų trofoblastinių auglių gydymas.
- Sunkios bei sunkiai kitokiais gydymo būdais gydomos psoriazės simptominis gydymas, bet tik tuo atveju, jei diagnozė buvo patvirtinta biopsija ir(ar) dermatologo.

4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas

Piktybinės ligos
Metotreksato galima leisti į raumenis, veną, arteriją ar intratekaliai.

Chorionepitelioma ir kitokios trofoblastinės ligos
Penkias dienas kasdien į raumenis leidžiama 15 – 30 mg metotreksato. Priklausomai nuo poreikio toks kursas kartojamas 3 – 5 kartus su savaitės ar ilgesnėmis pertraukomis tol, kol visi toksinio poveikio simptomai išnyksta.
Gydymo veiksmingumas paprastai vertinamas, nustačius chorioninio gonadotropino kiekį per 24 val. Po trečio ar ketvirto gydymo kurso jo kiekis turi sumažėti iki normalaus ar tapti mažesnis negu 50 TV per 24 valandas. Po to pažeidimai per 4 – 6 savaites paprastai visiškai išnyksta.
Chorioninio gonadotropino kiekiui sunormalėjus, paprastai rekomenduojami vienas ar du gydymo metotreksatu kursai. Prieš kiekvieną kursą pacientą reikia nuodugniai ištirti. Ciklinis gydymas metotreksatu kartu su kitokiais vaistais nuo vėžio taip pat galimas. Kadangi anksčiau gali atsirasti pūslinės išvisos chorionepitelioma, patariama profilaktiškai vartoti chemoterapinių vaistų. Ardomoji chorioadenoma laikoma invazyvine pūslinės išvisos forma. Pašalinus gimdą, ši liga gydoma tokiomis pačiomis metotreksato dozėmis kaip chorionepitelioma.

Leukemija
Metotreksatas, vartojamas kartu su kitais vaistais nuo vėžio, yra tinkamiausia ūminės limfinės leukemijos gydymo priemonė, nes užtikrina ilgalaikę jos remisiją. Pasireiškus remisijai ir pagerėjus bendrajai ligonio būklei, pradedamas palaikomasis gydymas: į raumenis per savaitę suleidžiama 30 mg/m2 kūno paviršiaus ploto metotreksato.
Taip pat vartojamos 2,5 mg/kg kūno svorio metotreksato dozės, kurios leidžiamos į veną kasdien 14 dienų. Jei liga pasunkėja, pirminį gydymą kartojant, remisija gali pasikartoti. Pradinio ir palaikomojo ūminės limfoblastinės leukemijos gydymo metu buvo taikomi įvairūs mišriosios chemoterapijos būdai. Gydytojus apie naujausius leukemijos gydymo būdus būtina nuolat informuoti.

Meninginė leukemija
Kad nepasireikštų meninginė leukemija, metotreksatą reikia leisti į nugaros smegenų dangalus. Metotreksato injekcinis tirpalas (be konservanto) praskiedžiamas 0,9 % natrio chlorido ar 5% dekstrozės tirpalu, kad koncentracija būtų 1mg/ml. Apie tokiu būdu paruošto tirpalo tinkamumo laiką žr. 6.3 skyriuje.
Cerebrospinalinio skysčio kiekis priklauso ne nuo kūno paviršiaus ploto, o nuo paciento amžiaus. Naujagimio cerebrospinalinio skysčio kiekis sudaro 40 % suaugusio žmogaus nugaros smegenų skysčio tūrio, galutinis jo kiekis susidaro per kelerius metus.
12 mg/m2 kūno paviršiaus ploto (daugiausia 15 mg) metotreksato dozę suleidus į vaiko smegenų dangalus, cerebrospinaliniame skystyje vaisto koncentracija būna nedidelė, mažai veikli, tuo tarpu suaugusio žmogaus cerebrospinaliniame skystyje ji būna labai didelė ir nervų sistemai sukelia toksinį poveikį. Žemiau pateikiamos metotreksato dozavimo rekomendacijos atsižvelgiant į amžių.

Amžius (metais) Dozė (mg)
Mažiau kaip 1 6
1 8
2 10
3 ir daugiau 12


Kadangi cerebrospinalinio skysčio kiekis ir apykaita su amžiumi gali mažėti, pagyvenusiems žmonėms dozę gali reikėti mažinti. Sergant meningine leukemija, metotreksato galima leisti į smegenų dangalus. Vaisto vartojant dažniau kaip kas savaitė, gali didėti apyūmis toksinis poveikis. Metotreksato vartojama tol, kol ląstelių kiekis cerebrospinaliniame skystyje sunormalėja. Tuo laikotarpiu rekomenduojama papildomai vartoti dar vieną dozę.
Meninginei leukemijai išvengti vartojama tokia pati vaisto dozė kaip ir gydomoji. Skirtumas tik toks, kad intervalus tarp gydymo kursų gydytojas turi nustatyti prieš tai susipažinęs su naujausia medicinine literatūra.
Nepageidaujamas poveikis gali atsirasti kiekvienos injekcijos į smegenų dangalus metu. Paprastai jis būna neurologinis. Didelės dozės gali sukelti traukulius. Į smegenų dangalus suleisto metotreksato veikimas baigiasi sisteminėje kraujo apytakoje, todėl vaistas gali daryti sisteminį toksinį poveikį. Dėl šios priežasties, sisteminį gydymą metotreksatu gali tekti keisti arba nutraukti.
Leukemijos pažeista centrinės nervų sistemos dalis gali nereaguoti į vaistą, suleistą į smegenų dangalus, todėl ją geriau gydyti spinduliais.

Grybiškoji granulioma
Dozės dydį ir gydymo būdo keitimą, mažinant ir nutraukiant vaisto vartojimą, sąlygoja poveikis pacientui ir kraujo tyrimo rezultatai.
Vieną kartą per savaitę į raumenis leidžiama 50 mg ar didesnė metotreksato dozė arba du kartus per savaitę 25 mg dozė.

Gydymas didelėmis dozėmis
Reikia vadovautis naujausia medicinine literatūra (žr. 4.4 skyrių).
Įvairių tyrimų metu metotreksato buvo dozuojama, labai skirtingai. Ligos priežastis, sunkumas ir gydytojo patirtis yra vieni iš faktorių, nuo kurių priklauso dozė ir gydymo trukmė. Dideles dozes gali skirti tik specialistas, o vaisto galima vartoti tik ligoninėse, kur yra reikiama tokių ligų gydymo įranga ir personalas. Žemiau pateikiamas osteosarkomos gydymo būdo pavyzdys.

Osteosarkoma
Gydoma keliais cheminiais preparatais nuo vėžio. Be didelių metotreksato dozių, gali būti vartojama kalcio folinato, doksorubicino, cisplatinos ir labai sudėtingų bleomicino, ciklofosfamido ir daktinomicino mišinių (žr. žemiau pateiktą gydymo schemą). Jeigu reikia gydyti didele metotreksato doze, iš pradžių vartojama 12 g/m2 kūno paviršiaus dozė. Jei infuzijos pabaigoje koncentracija serume būna ne didesnė kaip 10-3 N, kitų gydymo kursų metu dozę galima didinti iki 15 g/m2 kūno paviršiaus ploto. Jei pacientas vemia ar netoleruoja geriamojo kalcio folinato, šio vaisto leidžiama į veną ar raumenis.

Vaistas* Dozė* Gydymo savaitė po operacijos
METHOTREXATE-TEVA Pradinė dozė - 12 g/m2 kūno ploto. Ji infuzuojama 4 valandas. 4, 5, 6, 7, 11, 12, 15, 16, 29, 30, 44, 45
Kalcio folinatas Dešimt kas 6 val. geriamųjų 15 mg dozių. Pradėti gerti praėjus 24 val. nuo metotreksato gėrimo pradžios.
Doksorubicinas 30 mg/m2 kūno ploto per dieną veną 3 dienas. 8, 17
Doksorubicinas 50 mg/m2 kūno ploto į veną. 20, 23, 33, 36
Cisplatina 100 mg/m2 kūno paviršiaus į veną. 20, 23, 33, 36
Bleomicinas 15 vienetų/m2 kūno paviršiaus į veną 2 dienas. 2, 13, 26, 39, 42
Ciklofosfamidas 600 mg/m2 kūno ploto į veną 2 dienas. 2, 13, 26, 39, 42
Daktinomicinas 0,6 mg/m2 kūno ploto į veną 2 dienas. 2, 13, 26, 39, 42


*Link M.P., Goorin A.M., Meser A.W., et al.: The effect of adjuvant chemoterapy on relapsefree survival in patients with osteosarcoma of the extremity. N. Engl. J. of Med. 1985; 314 (N*25):1600-1606
Jei vartojamos tokios didelės metotreksato dozės, reikia imtis žemiau išvardytų saugumo priemonių.

Nurodymai, kaip gydyti METHOTREXATE-TEVA ir kalcio folinatu.
1. Metotreksato vartojimą reikia atidėti tol, kol:
- leukocitų yra mažiau kaip 1500/µl;
- neutrofilų yra mažiau kaip 200/µl;
- trombocitų yra mažiau kaip 75000/µl;
- bilirubino koncentracija serume didesnė kaip 1,2 mg/dl;
- gliutamatpiruvattransaminazės serume yra daugiau kaip 450 vienetų;
- nepraėjęs gleivinės uždegimas;
- pleuros ertmėje yra eksudato (prieš infuziją ją reikia drenuoti).
2. Inkstai turi funkcionuoti adekvačiai:
- prieš gydymą kreatinino kiekis serume turi būti normalus, o jo klirensas turi būti didesnis kaip 60 ml/min.;
- kreatinino kiekį serume būtina nustatyti prieš kiekvieną gydymo kursą. Jei jis, palyginti su pradiniu, padidėja 50 %, būtina nustatyti jo klirensą, kuris turi būti didesnis kaip 60 ml/min.(net jei kreatinino kiekis serume yra normalus).
3. Pacientą reikia hidratuoti, šlapimui šarminti jam būtina duoti natrio-vandenilio karbonato:
- prieš metotreksato infuziją per 6 val. į veną sulašinti 1000 ml/ m2 kūno paviršiaus skysčio. Infuzijos metu ir 2 dienas po jos lašinti 125 ml/m2 kūno ploto per val. (3 l/m2 kūno ploto
- per parą) skysčio;
- metotreksato infuzijos ir gydymo kalcio folinatu metu šlapimą būtina šarminti tol, kol pH taps 7,0 ar didesnis (sugirdant natrio rūgščiojo karbonato 1 g kas 4 – 6 val., pradedant gerti praėjus ne daugiau kaip 24 val. po metotreksato infuzijos), arba atskirai infuzuojant natrio vandenilio karbonato.
4. Pradėjus gydyti metotreksatu, kreatinino ir metotreksato kiekį serume reikia matuoti kas 24 val. tol, kol metotreksato bus mažiau kaip 5,10-8 mol/l (0,05 µM).
5. Žemiau pateiktoje lentelėje paaiškinta, kaip dozuoti kalcio folinatą, atsižvelgus į metotreksato koncentraciją serume.
Klinikinė būklė Laboratorinis tyrimas Kalcio folinato dozė ir
vartojimo trukmė
Normalus metotreksato išskyrimas Metotreksato serume po24 val. - 10 µm, po 48 val.- 1 µm, po 72 val. – 0,2 µm. Per 60 val. 15 mg dozė kas 6 val.geriama, leidžiama į raumenis ar veną (10 dozių kursas pradedamas praėjus 24 val. nuo metotreksato infuzijos pradžios).
Uždelstas vėlyvas metotreksato išskyrimas Metotreksato serume po 72 val. daugiau negu 0,2 µm, po 96 val. – daugiau negu 0,05 µm. 15 mg dozė kas 6 val. geriama,
leidžiama į raumenis ar veną tol,
kol metotreksato lieka mažiau
kaip 0,05 µm.
Uždelstas ankstyvas metotreksato išskyrimas Metotreksato serume po 24 val. daugiau negu 50 µm, po 48 val. – daugiau negu 5 µm ar 100 % padidėjęs 150 mg dozė kas 3 val. leidžiama į veną tol, kol metotreksato lieka mažiau negu 1 µm, po to 15 mg kas 3 val. leidžiama į veną tol, kol metotreksato lieka mažiau negu 0,05 µm.


Jeigu yra uždelstas ankstyvas metotreksato išskyrimas, gresia didelis nuolatinio inkstų oligurinio nepakankamumo pavojus.
Be gydymo kalcio folinatu, šiuos pacientus reikia nuolat hidratuoti ir šarminti jų šlapimą, kartu stebint skysčių ir elektrolitų kiekį tol, kol metotreksato serume taps mažiau kaip 0,05 µM ir išnyks inkstų nepakankamumas.
6. Gali sutrikti metotreksato išskyrimas iš kai kurių pacientų organizmo arba pakisti inkstų funkcija. Šie simptomai gali būti nelengvi, bet ne tokie sunkūs, kokie nurodyti lentelėje. Jie gali būti ar nebūti susiję su dideliu toksiniu poveikiu. Jei jų atsiranda, gydymą kalcio folinatu vėlesnių gydymo kursų metu būtina pailginti 24 valandomis (iš viso 14 dozių per 84 valandas). Jei laboratorinių tyrimų rezultatai nenormalūs ar ligoniui pasireiškia toksinis poveikis, gali būti, kad pacientas vartoja kitokio medikamento (vaisto, veikiančio metotreksato jungimąsi su serumo baltymais ar jo išskyrimą), kuris trikdo metotreksato poveikį.

Psoriazė
Gydytojas pacientą turi įspėti apie su gydymu susijusį pavojų ir ligonį nuolat stebėti (daugiau informacijos yra 4.4 skyriuje).
Paciento ligos istorijoje turi būti įrašyti kepenų, inkstų, plaučių funkcijos, kraujo ir kitokių tyrimų duomenys bei laboratoriniai mėginiai, daryti ne tik prieš gydymą metotreksatu, bet ir jo metu bei prieš vaisto vartojimo atnaujinimą. Kad gydymo metu būtų išvengta nėštumo, būtina imtis tinkamų priemonių (žr 4.3 ir 4.4 skyriuose). Bet kurį gydymo būdą būtina keisti atsižvelgiant į paciento būklę. Siekiant nustatyti, ar į nepageidaujamą preparato poveikį ligonis reaguos ne per stipriai, reikia duoti vartoti bandomąją dozę. Per daug padidėjusiam jautrumui nepageidaujamam vaisto poveikiui nustatyti gali būti duodama pradinė testuojamoji dozė (žr. 4.8 skyriuje). Maksimalus kaulų čiulpų funkcijos slopinimas paprastai atsiranda po 7 – 10 dienų.
Iš pradžių rekomenduojama po vieną 10 – 15 mg metotreksato dozę kartą per savaitę injekuoti į raumenis ar veną tol, kol pasireikš reikiamas poveikis. Kad jis būtų optimalus, dozavimą galima laipsniškai keisti. Paprastai 30 mg savaitinės dozės neprireikia.
Kai tik optimali reakcija atsiranda, metotreksato dozės mažinamos ir jų vartojimas retinamas. Vartojant metotreksato, gali atsinaujinti įprastinio vietinio gydymo galimybė, kurią reikia skatinti.

Vartojimas
Vartojant vaistų nuo vėžio ir juos naikinant, reikia laikytis tam tikrų procedūrų. Yra keletas nurodymų, bet nėra sutarimo, ar visos rekomenduojamos procedūros yra reikalingos ir tinkamos.
Ruošiantis metotreksato injekcijai, reikia užsimauti apsaugines pirštines, užsidėti kaukę ir saugius akinius, dirbti būtina saugiame kabinete, kuriame yra vertikali oro srovė. Palietą metotreksatą reikia nuplauti dideliu kiekiu vandens.
Metotreksato injekcinis tirpalas yra paruoštas vartoti. Jei tirpale atsiranda nuosėdų, jo vartoti negalima.
Jei inkstų funkcija pažeista, metotreksato dozė nustatoma tokiu būdu:
Dozė % Kreatinino klirensas
100 70 ml/min.
50 40 – 70 ml/min.
0 40 ml/min.


Pastaba. Kadangi metotreksato galima vartoti tik atidžiai prižiūrint medikui, rekomenduojama apsirūpinti preparato kiekiu, ne didesniu, negu jo reikia 7 dienoms.

4.3 Kontraindikacijos

- Alkoholizmas, kepenų liga dėl piktnaudžiavimo alkoholiu ir kitokios lėtinės kepenų ligos.
- Nėštumas ir žindymas.
- Kaulų čiulpų hipoplazija, leukopenija, trombocitopenija, sunki mažakraujystė.
- Padidėjęs jautrumas metotreksatui.
- Inkstų nepakankamumas.
- Toksinis metotreksato poveikis plaučiams.

4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo premonės

Gydyti METHOTREXATE-TEVA gali tik gydytojas, patyręs gydyti chemoterapiniais preparatais.
Kai kurių rūšių vėžys gydomas mišriuoju būdu: iš pradžių vartojamos labai didelės metotreksato dozės, po to gydoma kalcio folinatu.
Toks gydymas yra pavojingas ir dar tiriamas. Taip gydyti galima tik centruose, kur vadovaujamasi naujausia literatūra, yra reikiamų priemonių, gydytojai patyrę.
Kadangi galimas didelis toksinis poveikis, gydytojas privalo pacientą apie tai įspėti ir nuolat jį stebėti. Kai kurie metotreksato vartoję ligoniai mirė.
Metotreksatu galima gydyti sunkia psoriaze sergančius ligonius, jei pagydyti ligą įprastinėmis priemonėmis yra sunku, arba jei dėl jos pacientas tampa neįgalus, tačiau tik tokiu atveju, jei diagnozė patvirtinta dermatologo ir(ar) biopsija.
Metotreksatas gali labai slopinti kaulų čiulpų funkciją, todėl atsiranda mažakraujystė, leukopenija ir(ar) trombocitopenija.
Gydant metotreksatu, būtina reguliariai stebėti, ar nepasireiškia toksinis poveikis, be to, atlikti bendruosius kraujo tyrimus (tarp jų ir trombocitų kiekio), ištirti kepenų ir inkstų funkciją. Daugeliu atvejų reikia reguliariai daryti kepenų biopsiją. Jei kyla sumažėjusio metotreksato išskyrimo pavojus, pvz., sutrikus inkstams, atsiradus skysčio pleuros ertmėje ar ascitui, pacientą būtina tirti dažniau.
Kepenims metotreksatas daro toksinį poveikį (sukelia fibrozę ir cirozę), bet paprastai toks poveikis pasireiškia preparato vartojant ilgiau. Ūminio poveikio rezultatas, kuris atsiranda gana dažnai, yra padidėjęs fermentų aktyvumas. Jis paprastai būna laikinas, besimptomis ir kepenų ligą sukelia ne visada. Biopsija po ilgesnio medikamento vartojimo dažnai rodo, kad atsirado histologinių kepenų pokyčių, fibrozė ir cirozė. Prieš pastarosios ligos atsiradimą, dažnai nebūna jokių nenormalaus kepenų funkcionavimo simptomų.
Metotreksatas sukelia vaisiaus žūtį ir(ar) patologiją, todėl vaisingo amžiaus moterims jo vartoti nepatariama, nebent yra pakankamai duomenų, kad teigiamas rezultatas bus didesnis už galimą žalą.
Psoriaze sergančiai nėščiai moteriai metotreksato vartoti negalima. Jo vartojimo laikotarpiu ir mažiausiai 12 savaičių po gydymo nutraukimo vyrai ir moterys turi naudoti kontraceptines priemones.
Metotreksato sukeliamos plaučių ligos yra pavojingos, jos gali paūmėti bet kuriuo momentu, jei vartojama 7,5 mg arba didesne savaitės dozė. Liga ne visada pagydoma visiškai. Dėl plaučių ligos simptomų, ypač sauso kosulio, gydymą gali tekti pertraukti ir atlikti nuodugnų tyrimą. Jei atsiranda toksinis poveikis plaučiams, gydymo metotreksatu atnaujinti negalima.
Jei prasideda viduriavimas ir opinis burnos gleivinės uždegimas, gydymą reikia nutraukti, nes kyla hemoraginio enterito ir mirties dėl žarnų perforacijos pavojus.
Gydant ligonius, kurių inkstų funkcija susilpnėjusi, reikia elgtis labai atsargiai, vartoti mažesnes dozes, nes dėl blogo inkstų funkcionavimo metotreksatas išskiriamas lėčiau.
Vartojant metotreksato, ypač dideles dozes, kartu su kai kuriais nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, buvo sunkių, kartais net mirtinų kaulų čiulpų slopinimo ir toksinio poveikio virškinimo traktui atvejų.
Jeigu preparate ir(arba) tirpiklyje yra konservantų, jų negalima injekuoti į smegenų dangalus ar vartoti didelėmis dozėmis.

Bendrosios atsargumo priemonės
METHOTREXATE-TEVA gali sukelti labai nuodingą poveikį. Toks poveikis pasireiškia visuomet, tačiau jo sunkumas priklauso nuo dozės dydžio ar vartojimo dažnio. Kadangi jis gali atsirasti bet kuriuo gydymo momentu, pacientą būtina atidžiai stebėti.
Dažniausiai nepageidaujamas poveikis, ypač jei pastebimas anksti, būna laikinas. Jei jis atsiranda, dozavimą reikia mažinti ar gydymą nutraukti ir imtis tinkamų palaikomojo gydymo priemonių. Gali tekti vartoti kalcio folinato. Gydymą metotreksatu atnaujinti reikia atsargiai, atsižvelgiant į prieš tai vartoto vaisto dozę, nes gali pakartotinai pasireikšti toksinis poveikis.
Kad medikamento vartojimas būtų saugesnis, labai svarbu sekti inkstų funkciją, palaikyti tinkamą skysčio kiekį organizme, šarminti šlapimą, tirti metotreksato ir kreatinino kiekį serume. Metotreksatas iš pleuros eksudato ar ascito difunduoja lėtai, todėl pailgėja medikamento išskyrimo paskutinis pusperiodis ir gali atsirasti toksinis poveikis. Jeigu pleuroje yra susikaupęs didelis ascito ar eksudato kiekis, rekomenduojama prieš gydymą jį pašalinti ir nustatyti metotreksato kiekį serume.
Metotreksato klinikinė farmakologija pagyvenusių žmonių organizme neištirta. Kadangi tokių ligonių kepenų ir inkstų funkcija būna susilpnėjusi ir foliato atsargos sumažėjusios, reikia vartoti santykinai didesnes dozes ir pacientus atidžiai stebėti, kad toksinis poveikis būtų pastebėtas kuo anksčiau.

Informacija, kurią būtina pasakyti ligoniui
Pacientui reikia pasakyti, kokie yra pirmieji toksinio poveikio simptomai, ir paaiškinti, kad jis nedelsdamas kreiptųsi į gydytoją, kai tik jų atsiranda. Ligoniui būtina priminti, kad reikia reguliariai atlikti laboratorinius toksinio poveikio tyrimus. Gydytojas ir vaistininkas turi primygtinai reikalauti, kad psoriaze sergantis pacientas vartotų rekomenduotą tik savaitinę dozę, nes netyčia per anksti pavartota dozė gali padaryti mirtiną toksinį poveikį. Pacientą reikia informuoti apie gydymo metotreksatu teigiamą poveikį ir galimą pavojų. Poveikį dauginimosi funkcijai reikia aptarti ir su vyrais, ir moterimis.

Laboratoriniai tyrimai
Kad bet koks toksinis poveikis būtų tuoj pat pastebėtas, metotreksatu gydomus ligonius reikia kruopščiai tirti. Pradinių tyrimų metu būtina atlikti bendruosius kraujo tyrimus, tarp jų leukograma ir trombocitų kiekio, kepenų fermentų, inkstų funkcijos mėginius, padaryti plaučių rentgenogramą. Gydant psoriazę, kraują tirti rekomenduojama kiekvieną mėnesį, kepenų ir inkstų funkciją - kas 1 – 3 mėnesius. Šie tyrimai, gydant nuo vėžio, paprastai daromi dažniau. Pradedant gydymą, keičiant dozę ar pavojingai padidėjus metotreksato kiekiui kraujyje, pvz., dehidracijos atveju, tyrimus irgi reikia atliekti dažniau.
Ryšys tarp kepenų funkcijos pablogėjimo ir kepenų fibrozės ar cirozės nenustatytas. Pavartojus metotreksato, laikinai kepenų funkcija sutrinka dažnai, tačiau paprastai dėl to gydymo keisti nereikia. Nuolatinis kepenų funkcijos tyrimų rezultatų nukrypimas nuo normos prieš gydymo pradžią ir(ar) serumo albuminų kiekio sumažėjimas gali reikšti sunkų kepenų apnuodijimą ir jų tyrimo būtinybę. Plaučių funkcijos tyrimai, ypač jei yra pradinių tyrimų duoimenys, gali būti naudingi, jei įtariama, kad plaučių ligą sukėlė metotreksatas.
Vaikų gydymas
Ar medikamentu veiksminga ir saugu gydyti vaikus, nenustatyta.

4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika

Jei gydoma didelėmis metotreksato dozėmis, prieš gydymą ir jo metu negalima vartoti uždegimą mažinančių nesteroidinių vaistų, nes vartojant kartu kai kurių nesteroidinių medikamentų nuo uždegimo ir dideles dozes metotreksato, jo kiekis serume padidėja. Dėl toksinio poveikio kraujui ir virškinimo traktui kai kurie ligoniai mirė. Uždegimą mažinančių nesteroidinių vaistų ir salicilatų kartu su mažomis metotreksato dozėmis būtina vartoti atsargiai. Šios medžiagos mažina metotreksato sekreciją gyvūnų inkstų kanalėliuose, todėl gali didinti toksinį poveikį. Metotreksato toksinis poveikis, kartu vartojant uždegimą mažinančių nesteroidinių medikamentų, ypač stiprėja, jei pacientas vartoja ir diuretikų. In vitro tyrimais nustatyta, kad metotreksatą iš jo junginių su plazmos albuminais gali išstumti įvairios medžiagos (pvz., sulfonilamidai, salicilatai, tetraciklinai, chloramfenikolis, fenitoinas, fenilbutazonas) ir padidinti toksinį jo poveikį.
Metotreksato sekreciją per inkstų kanalėlius mažina probenecidas. Šio medikamento vartojant kartu su metotreksatu, pastarojo vaisto poveikį reikia atidžiai stebėti.
Kartu vartoti dideles metotreksato dozes ir nefrotoksinį poveikį galinčių sukelti cheminių preparatų, pvz., cisplatinos, reikia atsargiai.
Geriamieji antibiotikai (pvz., tetraciklinai, chloramfenikolis ar plataus poveikio antibiotikai), kurie neabsorbuojami, gali mažinti metotreksato absorbciją žarnyne ir(ar) daryti poveikį enterohepatinei cirkuliacijai slopindami žarnyno florą ir bakterijų palaikomą metabolizmą.
Vitaminų preparatai, kuriuose yra folio rūgšties ar jos darinių, gali mažinti sistemiškai vartojamo metotreksato veiksmingumą. Preliminariais žmonių ir gyvūnų tyrimais įrodyta, kad nedidelis į veną suleisto kalcio foliato kiekis prasiskverbia į cerebrospinalinį skystį daugiausia kaip 5-metiltetrahidrofoliatas. Jo kiekis pas žmones būna 1 – 3 kartus mažesnis už normalią metotreksato koncentraciją, kuri būna po injekcijos į smegenų dangalus. Nepaisant to, didelės kalcio foliato dozės gali mažinti į smegenų dangalus suleisto metotreksato veiksmingumą. Foliato stygius toksinį metotreksato poveikį gali didinti. Retais atvejais (tikriausiai dėl papildomo antagonizmo folio rūgščiai) metotreksato sukelta kaulų čiulpų slopinimą stiprino trimetoprimsulfametoksazolis, todėl kartu vartoti metotreksato ir sulfonamidų jokiu būdu negalima.

4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis

Nėščiai moteriai vartojant metotreksato, gali žūti vaisius ar kūdikis gimti su vystymosi patologija, todėl gydyti metotreksatu psoriaze ar navikine liga sergančią nėščią moterį galima tik tuo atveju, jei manoma, kad teigiamas razultatas bus didesnis už pavojų vaisiui. Dėl didelio nepageidaujamo poveikio vaikui, moterims, gydomoms metotreksatu, nepatariama maitinti krūtimi.

4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus

Kadangi metotreksatas gali mažinti matomo vaizdo ryškumą, paralyžiuoti vieną arba abi kūno puses, gebėjimas vairuoti ir valdyti mechanizmus gali būti sutrikdytas.

4.8 Nepageidaujamas poveikis

Paprastai ūminio nepageidaujamo poveikio dažnis ir sunkumas priklauso nuo dozės dydžio ir vartojimo dažnio. Dažniausiai pasitaikantis nepageidaujamas poveikis yra opinis stomatitas, leukopenija, pykinimas ir pilvo negalavimai. Galima bloga savijauta dėl neaiškių priežasčių, gali atsirasti nuovargis, drebulys, karščiavimas, galvos svaigimas, sumažėti atsparumas ligoms.
Jeigu gydoma chemoterapiniais preparatais, reakciją į metotreksatą nustatyti sunkina mišrusis gydymas ir pagrindinė liga. Žemiau išvardytas nepageidaujamas metotreksato poveikis organų sistemoms.

Virškinimo trakto sutrikimai
Pasireiškia gingivitas, faringitas, stomatitas, apetito stoka, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, enteritas, vemiama krauju, išmatos tampa kraujingos, išopėja ir kraujuoja virškinimo traktas. Jei atsiranda vėmimas, viduriavimas ar stomatitas, organizmas gali dehidruotis, todėl gydymą metotreksatu reikia nutraukti ir jo nevartoti tol, kol ligonio būklė netaps normali. Jei pacientas serga skrandžio opalige ar opiniu kolitu, metotreksato reikia vartoti labai atsargiai.

Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Metotreksatas gali slopinti kraujo gamybą, todėl galima anemija, leukopenija ir(ar) trombocitopenija. Jei ligonio kraujo gamyba nepakankama, vaisto reikia vartoti atsargiai ar visai nevartoti. Jei gydant psoriazę metotreksatu leukocitų kiekis pastebimai sumažėjo, gydymą reikia tuoj pat nutraukti. Gydant vėžines ligas, metotreksato vartojimą galima tęsti, tik jei, esant sunkiam kaulų čiulpų nuslopinimui, ligos simptomai silpnėja. Toks slopinimas galimas net po preparato injekcijos į smegenų dangalus. Jeigu atsiranda granulocitopenija ir prasideda karščiavimas, būklę reikia nedelsiant įštirti. Paprastai tokiu atveju reikia skirti injekuojamųjų plataus poveikio antibiotikų.
Keliems ligoniams, gydytiems etopozidu kartu su cisplatina ir metotreksatu, prasidėjo ūminė leukemija: daliai jų priešleukeminė fazė pasireiškė, daliai ne.

Kepenų ir tulžies sistemos sutrikimai
Metotreksatas gali daryti ūminį (padidėja transaminazių aktyvumas) ir lėtinį (atsiranda fibrozė ir cirozė) toksinį poveikį.
Lėtinis poveikis gali būti mirtinas. Jis paprastai atsiranda vaisto vartojant ilgai (dažniausiai 2 ar daugiau metų) ir ne mažesnę kaip 1,5 g suminę dozę. Psoriaze sergančių ligonių tyrimais patvirtinta, kad toksinio poveikio kepenims stiprumas priklauso nuo suminės dozės. Poveikį stiprina alkoholizmas, nutukimas, cukraligė ir vyresnis amžius. Tikslus priklausomumo laipsnis nenustatytas. Pažeidimų sunkėjimas ir išnykimas neištirtas. Jei kepenys pažeistos ar susilpnėjusi jų funkcija, būtina elgtis atsargiai. Prieš vaisto vartojimą kepenų funkcijos tyrimus, įskaitant albuminų kiekio nustatymą, būtina atlikti reguliariai, tačiau sunkėjant cirozei ir fibrozei tyrimų duomenys dažnai būna normalūs. Pokyčius gali atskleisti tik biopsija. Sergant psoriaze, kepenų biopsiją daryti patariama tik po to, kai suvartojama suminė 1,5 g dozė. Pasireiškus nesunkiai fibrozei arba cirozei, gydymą paprastai reikia nutraukti.
Nors tokie pokyčiai paprastai nėra dideli ir dėl jų nutraukti gydymą metotreksatu tenka ne visada, vaisto reikia vartoti atsargiai.

Imuninės sistemos sutrikimai
Jei yra aktyvi infekcija, metotreksato galima vartoti tik labai atsargiai, jo paprastai draudžiama vartoti ligoniams, sergantiems imunodeficito sindromu. Gydymo metotreksatu laikotarpiu imunizacija neveiksminga. Skiepyti gyva vakcina paprastai nepatariama. Kai kuriems ligoniams, gydytiems metotreksatu, po skiepų nuo raupų šios ligos užkratas išsisėjo.
Hipogamaglobulinemija būna retai.

Nervų sistemos sutrikimai
Pavartojus metotreksato, atsiranda galvos skausmas, apsnūdimas, afazija, hemiparezė, parezė, traukuliai, matomas vaizdas būna neryškus. Ligoniams po kraniospinalinės spindulinės terapijos suleidus į veną metotreksato, pasireiškė leukoencefalopatija. Lėtine leukoencefalopatija susirgo ir ligoniai, sirgę osteosarkoma ir pavartoję kelias dideles metotreksato ir apsaugines kalcio foliato dozes net ir tuo atveju, jei galva nebuvo švitinta. Gydymą metotreksatu nutraukus, atsiradę pažeidimai ne visuomet visiškai išnyksta. Pacientams, gydytiems didelėmis metotreksato dozėmis, atsirado laikinas ūminis neurologinis sindromas.
Tokio sutrikimo simptomai yra nenormalus elgesys, židininiai sensomotoriniai simptomai ir nenormalūs refleksai. Tiksli jų priežastis nežinoma.
Po metotreksato injekcijos į smegenų dangalus gali atsirasti toks toksinis poveikis centrinei nervų sistemai:
- arachnoiditas, kurio simptomai - galvos ir nugaros skausmas, kaklo nelankstumas, karščiavimas;
- paralyžius (paprastai laikinas) su paraplegija dėl pažeistos vienos ar daugiau spinalinių nervų šaknelių;
- leukoencefalopatija su sumišimu, dirglumu, apsnūdimu, judesių koordinacijos sutrikimu, silpnaprotyste ir kartais sunkiais traukuliais.

Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpusienio sutrikimai
Kartais prasideda lėtinė obstrukcinė plaučių liga (buvo mirties nuo intersticinio plaučių uždegimo atvejų).
Plaučių pažeidimo simptomai, ypač sausas kosulys, ar nespecifinis plaučių uždegimas metotreksato vartojimo laikotarpiu gali būti pavojingo pažeidimo požymiai, dėl kurių reikia nutraukti gydymą ir atlikti nuodugnų tyrimą.
Nors simptomai gali būti įvairūs, dažniausiai pacientas, sergantis metotreksato sukelta plaučių liga, karščiuoja, kosi, dūsta, jo kraujyje būna sumažėjęs deguonies kiekis, rentgenogramoje matoma plaučių infiltracija. Reikia įsitikinti, ar tai ne infekcijos pasekmės. Tokį pažeidimą gali sukelti bet kokia dozė. Metotreksato suleidus į smegenų dangalus, plaučiai pažeidžiami retai. Jei dėl metotreksato poveikio atsiranda plaučių pažeidimas, vaisto vartojimo atnaujinti negalima.

Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Metotreksatas gali sukelti sunkią nefropatiją, inkstų nepakankamumą, azotemiją, šlapimo pūslės uždegimą, hematuriją, oogenezės ar spermatogenezės sutrikimą, laikiną oligospermiją, mėnesinių sutrikimą, vaginos sekreciją, nevaisingumą, persileidimą, vaisiaus patologiją.
Gali atsirasti spermatogenezės, lytinio potraukio slopinimas, impotencija.
Didelės metotreksato dozės gali pažeisti inkstus, sukelti ūminį jų nepakankamumą.
Toksinį poveikį inkstams paprastai daro metotreksato ir 7-hidroksimetotreksato nuosėdos inkstų kanalėliuose.

Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Gali atsirasti raudoninis išbėrimas, niežulys, dilgėlinė, jautrumas šviesai, pigmentacijos pokytis, plikimas, dėminių kraujosruvų, kapiliarų išsiplėtimas, spuogų, furunkuliozė. Psoriazės sukeltus pokyčius gali sunkinti ultravioletinių spindulių poveikis. Spindulinis dermatitas ar saulės nudegintos odos uždegimas, pavartojus metotreksato, gali vėl paūmėti.

Kiti sutrikimai
Be to, pradėjus gydyti metotrekastu ar jo vartojimą nutraukus, gali atsirasti sąnarių ir(ar) raumenų skausmas, diabetas, osteoporozė, staigi mirtis. Pastebėti keli anafilaksijos atvejai.

4.9. Perdozavimas

Kalcio folinatas (citrovorum faktorius) yra labai veiksmingas metotreksato ir kitokių folio rūgšties agonistų antidotas. Gydyti kalcio folinatu reikia pradėti kiek galima anksčiau. Ilgėjant laikotarpiui tarp metotreksato vartojimo ir kalcio folinato vartojimo pradžios, pastarojo vaisto gebėjimas neutralizuoti toksinį metotreksato poveikį mažėja.
Nustatant optimalią kalcio folinato dozę ir gydymo trukmę, daugiausia reikia atsižvelgti į metotreksato koncentraciją serume.
Jeigu preparato labai perdozuojama, kad metotreksato ar jo metabolitų nenusėstų inkstų kanalėliuose, gali reikėti ligonį hidratuoti ir šarminti jo šlapimą. Metotreksato išskyrimo nedidina nei hemodializė, nei pilvaplėvės dializė.


5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS

5.1 Farmakodinaminės savybės

Farmakoterapinė grupė – folio rūgšties analogai, ATC kodas – L01BA01

Veiklioji METHOTREXATE-TEVA medžiaga yra metotreksatas, folio rūgšties darinys. Jis priklauso vaistų nuo vėžio kategorijai, vadinamai antimetabolitais. Metotreksatas slopina dihidrofolio rūgšties reduktazę. Šis fermentas turi dihidrofoliatus redukuoti į tetrahidrofoliatus tol, kad juos būtų galima naudoti kaip vienos anglies grupės nešimo faktorių, sintetinant purino nukleotidus ir timidilatus. Tokiu būdu metotreksatas veikia DNR sintezę, DNR ir ląstelių atsinaujinimą. Audiniai, kuriuose ląstelės aktyviai dauginasi, pvz., piktybinio auglio, kaulų čiulpų, vaisiaus, burnos ir žarnų gleivinės bei šlapimo pūslės, paprastai yra labiau jautrūs metotreksato poveikiui. Jei piktybinio audinio ląstelių dalijimasis yra intensyvesnis negu daugelio sveikų audinių, metotreksatas piktybinį augimą gali nuslopinti nepažeisdamas sveikų audinių. Psoriazės pažeistos odos epitelio ląstelės dalijasi daug greičiau negu sveikos. Gydomasis metotreksato poveikis psoriazei pagrįstas skirtingu ląstelių dalijimosi greičiu.
Didelių metotreksato dozių ir po to kalcio folinato vartojamas yra pacientų, sergančių tam tikromis piktybinėmis ligomis (nemetastazuojančia osteosarkoma, ūmine leukemija, bronchogenine karcinoma ir galvos bei kaklo lapidermoidine karcinoma), sudedamoji gydymo dalis.
Didelių metotreksato dozių terapijos pagrindas yra selektyvi sveiko audinio ląstelių apsauga kalcio foliatu. Didelės metotreksato dozės gali įveikti bet kokį pasipriešinimą, kuris atsiranda dėl sumažėjusio aktyvaus pernešimo, sumažėjusio dihidrofolio rūgšties reduktazės afiniteto metotreksatui, padidėjusios dėl genų stiprinimo dihidrofolinės rūgšties reduktazės koncentracijos ar sumažėjusios metotreksato poligliutaminacijos. Veikimo būdas tiksliai nežinomas.

5.2. Farmakokinetinės savybės

Absorbcija
Parenteraliniu būdu vartojamas metotreksatas paprastai yra visiškai absorbuojamas. Po injekcijos į raumenis maksimali jo koncentracija kraujo serume būna po 30 – 60 minučių.

Pasiskirstymas
Sušvirkštus preparato į veną, pradinis pasiskirstymo tūris yra maždaug 0,18 l/kg (18% kūno svorio), o nusistovėjus pusiausvyrai jis būna maždaug 0,4 – 0,8 l/kg (40 – 80% kūno svorio). Metotreksatas į pleuros eksudatą ir ascitą prasiskverbia lėtai, po to jo koncentracija plazmoje 6 valandas būna vienoda. Sumažėjus foliatų metotreksatas konkuruoja su jais dėl aktyvaus pernešimo per ląstelių membraną.
Jeigu serume koncentracija didesnė negu 100 µM, pasyvi difuzija tampa pagrindine priežastimi, dėl kurios ląstelės viduje atsiranda veiksminga koncentracija. Serume apie 50 % metotreksato suriša baltymai. Išgertas ar parenteraliniu būdu terapinėmis dozėmis pavartotas metotreksatas per hematoencefalinį barjerą neprasiskverbia. Didelė jo koncentracija cerebrospinaliniame skystyje gali atsirasti preparato suleidus į smegenų dangalus.

Biotransformacija
Absorbuotas metotreksatas kepenyse ir ląstelių viduje metabolizuojamas į poliglutaminizuotas formas, kurias hidrolazės fermentas gali vėl paversti metotreksatu. Šie poliglutamatai veikia kaip dihidrofoliatų reduktazės ir timidilatų sintetazės slopikliai. Audiniuose šiek tiek metotreksato poliglutamatų gali išlikti ilgai. Šių aktyvių metabolitų užsilaikymas ir pailgėjęs aktyvumas įvairiose ląstelėse, audiniuose ir augliuose yra skirtingas. Normaliai dozuojant, nedidelis medikamento kiekis kepenyse gali būti metabolizuotas į 7-hidroksimetotreksatą. Šio neaktyvaus metabolito kaupimasis gali tapti svarbus, jei vartojamos didelės dozės. 7-hidroksimetotreksato tirpumas vandenyje yra 3 – 5 kartus mažesnis negu pirminės molekulės.
Ligonių, gydomų mažesnėmis negu 30 mg/m2 kūno paviršiaus dozėmis nuo psoriazės ir auglių, organizme metotreksato pusperiodis yra maždaug 3 – 10 valandų. Jei gydoma didelėmis dozėmis, jis trunka 8 – 15 valandų.

Šalinimas
Daugiausia preparato išskiriama pro inkstus. Išskyrimas priklauso nuo dozės ir vartojimo būdo. Sušvirkštus vaisto į veną, 44 – 100 % dozės per 24 val. išskiriama į šlapimą.
Suvartotos dozės 10 % ar mažiau išskiriama su tulžimi. Manoma, kad vyksta enterohepatinė metotreksato recirkuliacija. Inkstuose medikamentas filtruojamas glomeruluose ir išskiriamas kanalėliuose.
Psoriaze sergančių pacientų, gydomų 7,5 – 30 mg dozėmis organizme, dėl inkstų kanalėlių reabsorbcijos įsisotinimo metotreksato išskyrimas būna netiesinis.
Dėl susilpnėjusios inkstų funkcijos arba tuo pat metu vartojamų vaistų, kurie irgi išskiriami kanalėliuose (kaip silpnos organinės rūgštys), metotreksato koncentracija serume gali labai padidėti. Metotreksato klirensas ir endogeninio kreatinino klirensas puikiai koreliuoja. Metotreksato klirensas gali labai kisti, paprastai jis sumažėja, vartojant dideles dozes. Vienas iš svarbiausių faktorių, lemiančių toksinį metotreksato poveikį, yra uždelstas klirensas.
Toksinis metotreksato poveikis sveikam audiniui labiau priklauso ne nuo maksimalios koncentracijos, bet nuo poveikio trukmės.
Jei uždelstas išskyrimas yra dėl sutrikusios inkstų funkcijos, eksudacijos į pleuros ar pilvo ertmę ar dėl bet kurios kitos priežasties, koncentracija serume ilgą laiką gali būti per didelė. Jei vartojamos didelės dozės ar išskyrimas yra uždelstas, o kalcio foliato vartojama paskutinės metotreksato išskyrimo iš plazmos stadijos metu, kyla toksinio poveikio pavojus.
Gydant didelėmis dozėmis, metotreksato nusėdimo pavojus priklauso nuo jo tirpumo inkstuose. Jis būna didesnis, jei pH yra mažesnis negu 7. Kad vartojant dideles metotreksato dozes būtų išvengta toksinio poveikio inkstams, patariama pacientus labai aktyviai hidruoti ir šarminti jų šlapimą. Farmakokinetinis metotreksato koncentracijos serume stebėjimas gali būti naudingas nustatant padidėjusį toksinio metotreksato poveikio pavojų ir kalcio foliato dozę.
Kaip nustatyti metotreksato kiekį serume ir kalcio folinato dozę, kad toksinis metotreksato poveikis būtų mažesnis, paaiškinta 4.2 skyriuje.

5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys

Metotreksatas veikia daugiausiai proliferuojančius audinius.

Poveikis dauginimosi funkcijai.
Kelių rūšių gyvūnams teratogeninis poveikis pasireiškė net nuo tokių metotreksato dozių, kurios vaikingoms patelėms toksinio poveikio nesukėlė.

Kancerogeninis poveikis
Tyrimų metu gyvūnams kancerogeninio poveikio metotreksatas nesukėlė. Nors buvo pastebėta, jog metotreksatas pažeidžia gyvūnų somatinių ląstelių ir žmogaus kaulų čiulpų ląstelių chromosomas, tačiau toks poveikis yra laikinas. Ar gydant metotreksatu padidėja auglių atsiradimo rizika žmogui, galutinai nenustatyta.

Mutageninis poveikis
Tyrimų in vitro bei in vivo metu pasireiškė genotoksinis metotreksato poveikis.


6. FARMACINĖ INFORMACIJA

6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas

METHOTREXATE-TEVA 100 mg/ml

Vandenilio chlorido rūgštis
Natrio hidroksidas
Injekcinis vanduo

METHOTREXATE-TEVA 25 mg/ml

Natrio chloridas
Vandenilio chlorido rūgštis
Natrio hidroksidas
Injekcinis vanduo


6.2 Nesuderinamumas

METHOTREXATE-TEVA maišyti tame pačiame inde su kitais medikamentais negalima.

6.3 Tinkamumo laikas

METHOTREXATE-TEVA 25 mg/ml

3 metai


METHOTREXATE-TEVA 100 mg/ml

30 mėnesių


6.4 Specialios laikymo sąlygos

Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.

6.5 Pakuotė ir jos turinys

METHOTREXATE-TEVA 25 mg/ml injekcinis tirpalas tiekiamas 2 ml injekcinio tirpalo buteliukais.
METHOTREXATE-TEVA 100 mg/ml injekcinis tirpalas tiekiamas 10 ml injekcinio tirpalo buteliukais.
Buteliukai pagaminti iš bespalvio stiklo ir užkimšti chlorbutilo kamšteliais.

6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti

Reikia laikytis vaistų nuo vėžio vartojimo ir jų likučių naikinimo procedūrų. Yra įvairių nurodymų, bet nėra sutarimo, ar visos rekomenduojamos procedūros yra būtinos ir tinkamos.
Ruošiantis METHOTREXATE-TEVA injekcijoms, reikia užsimauti apsaugines pirštines, užsidėti kaukę ir apsauginius akinius. Metotreksatą, kaip ir visus kitus vaistus nuo vėžio, būtina ruošti saugiame kabinete, kuriame yra vertikali oro srovė. Palietą metotreksatą reikia nuplauti dideliu kiekiu vandens.
Metotreksato injekcinis tirpalas yra paruoštas vartoti tirpalas. Daugiau informacijos apie paruošto tirpalo tinkamumo laiką yra 6.3 skyriuje.
Jei atsiranda nuosėdų, tirpalo vartoti negalima.


7. RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJAS

Teva Pharma B.V.,
Computerweg 10,
3542 DR Utrecht,
Nyderlandai


8. RINKODAROS TEISĖS NUMERIS

25 mg/ml injekcinis tirpalas – LT/1/98/0535/001
100 mg/ml injekcinis tirpalas – LT/1/98/0535/002


9. RINKODAROS TEISĖS SUTEIKIMO / ATNAUJINIMO DATA

2006-09-19


10. TEKSTO PERŽIŪROS DATA

2008-08-01

Naujausia vaistinio preparato charakteristikų santraukos redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/























II PRIEDAS

RINKODAROS SĄLYGOS

A. GAMYBOS LICENCIJOS TURĖTOJAS, ATSAKINGAS UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ
B. RINKODAROS TEISĖS SĄLYGOS


A. GAMYBOS LICENCIJOS TURĖTOJAS, ATSAKINGAS UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ

Gamintojo, atsakingo už serijų išleidimą, pavadinimas ir adresas

Pharmachemie B.V.,
P.O.Box 552, 2003 RN Haarlem,
Nyderlandai


B. RINKODAROS TEISĖS SĄLYGOS

• TIEKIMO IR VARTOJIMO SĄLYGOS AR APRIBOJIMAI, TAIKOMI RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJUI

Receptinis vaistinis preparatas

• SĄLYGOS AR APRIBOJIMAI, SKIRTI SAUGIAM IR VEIKSMINGAM VAISTINIO PREPARATO VARTOJIMUI UŽTIKRINTI

Nebūtini.























III PRIEDAS

ŽENKLINIMAS IR PAKUOTĖS LAPELIS
























A. ŽENKLINIMAS

INFORMACIJA ANT IŠORINĖS PAKUOTĖS

KARTONO DĖŽUTĖ

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

METHOTREXATE-TEVA 25 mg/ml injekcinis tirpalas
Methotrexatum


2. VEIKLIOJI MEDŽIAGA IR JOS KIEKIS

Viename ml tirpalo yra 25 mg metotreksato.


3. PAGALBINIŲ MEDŽIAGŲ SĄRAŠAS

Pagalbinės medžiagos: natrio chloridas, vandenilio chlorido rūgštis, natrio hidroksidas, injekcinis vanduo.


4. VAISTO FORMA IR KIEKIS PAKUOTĖJE

Injekcinis tirpalas.
1 buteliukas
50 mg/2 ml

5. VARTOJIMO METODAS IR BŪDAS

Vartoti į veną, raumenis, arteriją ar intratekaliai.

Prieš vartojimą perskaitykite pakuotės lapelį.


6. SPECIALUS ĮSPĖJIMAS, KAD VAISTINĮ PREPARATĄ BŪTINA LAIKYTI VAIKAMS NEPASIEKIAMOJE IR NEPASTEBIMOJE VIETOJE

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.


7. KITAS SPECIALUS ĮSPĖJIMAS (JEI REIKIA)


8. TINKAMUMO LAIKAS

Tinka iki{MMMM/mm}


9. SPECIALIOS LAIKYMO SĄLYGOS

Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.



10. SPECIALIOS ATSARGUMO PRIEMONĖS DĖL NESUVARTOTO VAISTINIO PREPARATO AR JO ATLIEKŲ TVARKYMO (JEI REIKIA)


11. RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJO PAVADINIMAS IR ADRESAS

Teva Pharma B.V.,
Computerweg 10,
3542 DR Utrecht,
Nyderlandai


12. RINKODAROS TEISĖS NUMERIS

25 mg/ml - LT/1/98/0535/001


13. SERIJOS NUMERIS

Serija {numeris}


14. PARDAVIMO (IŠDAVIMO) TVARKA

Receptinis vaistinis preparatas.


15. VARTOJIMO INSTRUKCIJA


MINIMALI INFORMACIJA ANT MAŽŲ VIDINIŲ PAKUOČIŲ

BUTELIUKO ETIKETĖ

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS IR VARTOJIMO BŪDAS

METHOTREXATE-TEVA 25 mg/ml injekcinis tirpalas
Methotrexatum


2. VARTOJIMO METODAS

Vartoti į veną, raumenis, arteriją ar intratekaliai.


3. TINKAMUMO LAIKAS

Tinka iki {MMMM/mm}


4. SERIJOS NUMERIS

Serija {numeris}


5. KIEKIS (MASĖ, TŪRIS ARBA VIENETAI)

50 mg/2 ml


6. KITA

Teva Pharma B.V., Nyderlandai

INFORMACIJA ANT IŠORINĖS PAKUOTĖS

KARTONO DĖŽUTĖ

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

METHOTREXATE-TEVA 100 mg/ml injekcinis tirpalas
Methotrexatum


2. VEIKLIOJI MEDŽIAGA IR JOS KIEKIS

Viename ml tirpalo yra 100 mg metotreksato.


3. PAGALBINIŲ MEDŽIAGŲ SĄRAŠAS

Pagalbinės medžiagos: vandenilio chlorido rūgštis, natrio hidroksidas, injekcinis vanduo.


4. VAISTO FORMA IR KIEKIS PAKUOTĖJE

Injekcinis tirpalas
1 buteliukas
1000 mg/10 ml


5. VARTOJIMO METODAS IR BŪDAS

Vartoti į veną, raumenis, arteriją ar intratekaliai.

Prieš vartojimą perskaitykite pakuotės lapelį.


6. SPECIALUS ĮSPĖJIMAS, KAD VAISTINĮ PREPARATĄ BŪTINA LAIKYTI VAIKAMS NEPASIEKIAMOJE IR NEPASTEBIMOJE VIETOJE

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.


7. KITAS SPECIALUS ĮSPĖJIMAS (JEI REIKIA)


8. TINKAMUMO LAIKAS

Tinka iki{MMMM/mm}


9. SPECIALIOS LAIKYMO SĄLYGOS

Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.


10. SPECIALIOS ATSARGUMO PRIEMONĖS DĖL NESUVARTOTO VAISTINIO PREPARATO AR JO ATLIEKŲ TVARKYMO (JEI REIKIA)


11. RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJO PAVADINIMAS IR ADRESAS

Teva Pharma B.V.,
Computerweg 10,
3542 DR Utrecht,
Nyderlandai


12. RINKODAROS TEISĖS NUMERIS

100 mg/ml - LT/1/98/0535/002


13. SERIJOS NUMERIS

Serija {numeris}


14. PARDAVIMO (IŠDAVIMO) TVARKA

Receptinis vaistinis preparatas.


15. VARTOJIMO INSTRUKCIJA


MINIMALI INFORMACIJA ANT MAŽŲ VIDINIŲ PAKUOČIŲ

BUTELIUKO ETIKETĖ

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS IR VARTOJIMO BŪDAS

METHOTREXATE-TEVA 100 mg/ml injekcinis tirpalas
Methotrexatum


2. VARTOJIMO METODAS

Vartoti į veną, raumenis, arteriją ar intratekaliai.


3. TINKAMUMO LAIKAS

Tinka iki {MMMM/mm}


4. SERIJOS NUMERIS

Serija {numeris}


5. KIEKIS (MASĖ, TŪRIS ARBA VIENETAI)

1000 mg/10 ml


6. KITA

Teva Pharma B.V., Nyderlandai

























B. PAKUOTĖS LAPELIS

PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI

METHOTREXATE-TEVA 25 mg/ml injekcinis tirpalas
METHOTREXATE-TEVA 100 mg/ml injekcinis tirpalas
Metotreksatas


Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.
- Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).
- Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

Lapelio turinys
1. Kas yra METHOTREXATE-TEVA ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant METHOTREXATE-TEVA
3. Kaip vartoti METHOTREXATE-TEVA
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti METHOTREXATE-TEVA
6. Kita informacija


1. KAS YRA METHOTREXATE-TEVA IR KAM JIS VARTOJAMAS

Veiklioji METHOTREXATE-TEVA medžiaga yra metotreksatas, folio rūgšties darinys. Jis priklauso vaistų nuo vėžio kategorijai, vadinamai antimetabolitais. Metotreksatas slopina nukleorūgščių sintezę bei ląstelių atsinaujinimą. Audiniai, kuriuose ląstelės aktyviai dauginasi, pvz., piktybinio auglio, kaulų čiulpų, vaisiaus, burnos ir žarnų gleivinės bei šlapimo pūslės, paprastai yra labiau jautrūs metotreksato poveikiui. Jei piktybinio audinio ląstelių dalijimasis yra intensyvesnis negu daugelio sveikų audinių, metotreksatas piktybinį augimą gali nuslopinti nepažeisdamas sveikų audinių.
Metotreksatu vienu arba kartu su su kitokiais cheminiais preparatais gydomos įvairios vėžio rūšys.
Metotreksatas yra sunkios bei sunkiai kitokiais gydymo būdais gydomos psoriazės simptominio gydymo priemonė, bet tik tuo atveju, jei diagnozė buvo patvirtinta biopsija ir(ar) dermatologo. Būtina įsitikinti, kad psoriazė paūmėjo ne dėl nediagnozuotos imuninę sistemą paveikusios ligos.


2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT METHOTREXATE-TEVA

METHOTREXATE-TEVA vartoti negalima:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) metotreksatui arba bet kuriai pagalbinei METHOTREXATE-TEVA medžiagai;
- jeigu yra alkoholizmas, kepenų liga dėl piktnaudžiavimo alkoholiu ir kitokios lėtinės kepenų ligos;
- jeigu moteris nėščia arba žindyvė;
- jeigu yra kraujodaros slopinimas;
- jeigu yra inkstų nepakankamumas;
- jeigu yra toksinis metotreksato poveikis plaučiams.

Specialių atsargumo priemonių reikia:
- Gydyti metotreksatu gali tik gydytojas, patyręs gydyti chemoterapiniais preparatais.
- Kadangi galimas sunkus toksinis poveikis, gydymo metu pacientą turi stebėti gydytojas.
- Metotreksatas gali labai slopinti kraujodarą, todėl galima mažakraujystė, kraujavimas, gali sumažėti atsparusmas infekcijai.
- Gydant metotreksatu, būtina stebėti, ar nepasireiškia toksinis poveikis. Jam pasireiškus būtina nedelsiant informuoti gydytoją. Be to, gydytojo nurodymu reikia reguliariai atlikti bendruosius kraujo tyrimus, įskaitant trombocitų kiekio nustatymą, ištirti kepenų ir inkstų funkciją.
- Ligoniams, kurių inkstų funkcija susilpnėjusi, vaisto reikia vartoti labai atsargiai, nes dėl blogos inkstų veiklos metotreksatas išskiriamas lėčiau.

Bendrosios atsargumo priemonės
METHOTREXATE-TEVA sukelia nepageidaujamą poveikį.
Toks poveikis pasireiškia visuomet, tačiau jo sunkumas priklauso nuo dozės dydžio ir vartojimo dažnio. Jam pasireiškus, pacientas turi nedelsiant informuoti gydytoją.
Dažniausiai nepageidaujamas poveikis, ypač jei pastebimas anksti, būna laikinas. Jei jis atsiranda, gydytojas gali dozavimą sumažinti ar gydymą nutraukti ir paskirti reikiamą gydymą.
Ligoniui būtina priminti, kad reikia reguliariai atlikti laboratorinius tyrimus.
Prieš pradedant gydymą gydytojas su pacientu turi aptarti gydymo metotreksatu naudą ir riziką

Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Jei gydoma didelėmis metotreksato dozėmis, prieš gydymą ir jo metu negalima vartoti uždegimą mažinančių nesteroidinių vaistų, nes vartojant kartu kai kurių nesteroidinių medikamentų nuo uždegimo ir dideles dozes metotreksato, kraujyje padidėja pastarojo medikamento kiekis ir gali atsirasti sunkesnis toksinis poveikis.
Metotreksato sekreciją per inkstų kanalėlius mažina probenecidas. Šio medikamento vartojant kartu su metotreksatu, pastarojo vaisto poveikį reikia atidžiai stebėti.
Kartu vartoti dideles metotreksato dozes ir toksinį poveikį inkstams galinčių sukelti preparatų, pvz., cisplatinos, reikia atsargiai.
Vitaminų preparatai, kuriuose yra folio rūgšties ar jos darinių, gali mažinti sistemiškai vartojamo metotreksato veiksmingumą. Folio rūgšties stygius toksinį metotreksato poveikį gali didinti. Retais atvejais (tikriausiai dėl papildomo antagonizmo folio rūgščiai) metotreksato sukeltą kaulų čiulpų slopinimą stiprino trimetoprimsulfametoksazolas, todėl kartu vartoti metotreksato ir sulfonamidų jokiu būdu negalima.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Įrodyta, jog metotreksatas sukelia apsigimimą, vadinasi nėščias moteris juo gydyti nerekomenduojama, nebent nauda viršytų galimą žalą. Jeigu nėščią moterį metotreksatu būtina gydyti nuo vėžio arba jeigu pacientė pastoja gydymo šiuo medikamentu metu, būtina įspėti apie galimą žalą vaisiui.
Preparato vartojimo laikotarpiu ir mažiausiai 12 savaičių po gydymo nutraukimo vyrai ir moterys turi naudoti veiksmingas kontraceptines priemones.
Metotreksato patenka į žindyvės pieną, todėl gydymo šiuo medikamentu metu žindyti draudžiama.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Metotreksatas gali trikdyti gebėjimą vairuoti ar valdyti mechanizmus. Poveikis priklauso nuo organizmo jautrumo vaistui. Vadinasi, metotreksatu gydomiems pacientams vairuoti ir valdyti mechanizmus reikia atsargiai.


3. KAIP VARTOTI METHOTREXATE -TEVA

METHOTREXATE-TEVA visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Vaikams ir suaugusiems žmonėms
Metotreksato tirpalo galima leisti į raumenis, veną (švirkšti iš karto arba infuzuoti), arteriją arba po smegenų dangalais.
Vaisto dozavimo būdas labai priklausomai nuo ligos rūšies. Vartojimo būdą ir tikslia dozę, atsižvelgdamas į ligą ir jos eigą, nustato gydytojas. Ligos priežastis, sunkumas ir gydytojo patirtis yra vieni iš faktorių, nuo kurių priklauso dozė ir gydymo trukmė. Dideles dozes gali skirti tik specialistas, o vaisto galima vartoti tik ligoninėse, kur yra reikiama gydymo įranga ir personalas.
Priklausomai nuo indikacijos gydytojas gali skirti vartoti kalcio folinato, kad susilpnėtų toksinis metotreksato poveikis sveikoms ląstelėms. Kalcio folinato dozavimas priklauso nuo metotreksato dozės.

Pavartojus per didelę METHOTREXATE-TEVA dozę
Kalcio folinatas (citrovorum faktorius) yra labai veiksmingas metotreksato ir kitokių folio rūgšties agonistų antidotas. Gydyti kalcio folinatu gydytojas turi pradėti kiek galima anksčiau. Ilgėjant laikotarpiui tarp metotreksato vartojimo ir kalcio folinato vartojimo pradžios, pastarojo vaisto gebėjimas neutralizuoti toksinį metotreksato poveikį mažėja.
Jeigu preparato labai perdozuojama, kad metotreksato ar jo metabolitų nenusėstų inkstų kanalėliuose, pacientas uri vartoti daug skysčio ir medžiagų, kutios šarmina šlapimą. Metotreksatą pašalinti kraujo dialize ar pilvaplėvės dialize neįmanoma..

Pamiršus pavartoti METHOTREXATE-TEVA
Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima. Toliau vaistą reikia dozuoti taip, kaip paskirta.

Nustojus vartoti METHOTREXATE-TEVA
Nutraukti vaisto vartojimą galima tik gydytojo nurodymu. Savo nuožiūra, pvz., dėl šalutinio poveikio, pertraukus ar per anksti baigus gydymą, liga gali atsinaujinti ir/ar progresuoti.

Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.


4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

METHOTREXATE-TEVA, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
.
Dažniausiai preparatas sukelia opinį stomatitą, leukopeniją, pykinimą ir pilvo negalavimus.
Labai retai galima anafilaksinė reakcija. Gali atsirasti akių dirginimas, bendrojo pobūdžio negalavimas, nepaprastas nuovargis, drebulys, karščiavimas, galvos svaigimas, impotencija, išnykti lytinis potraukis, sumažėti atsparumas infekcijai. Paprastai nepageidaujamo poveikio dažnis ir stiprumas priklauso nuo dozės. Dažniau pasireiškiančių sutrikimų dažnis nurodytas toliau.

Dažni sutrikimai
Bendri sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai. Galvos skausmas ir svaigimas.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai. Leukopenija.
Virškinimo trakto sutrikimai. Pykinimas, vėmimas, stomatitas, viduriavimas, anoreksija.
Odos ir poodinių audinių sutrikimai. Alopecija.
Kepenų ir tulžies sistemos sutrikiamai. Reikšmingas kepenų fermentų aktyvumo padidėjimas.
Infekcijos ir infestacijos. Infekcijos sukeltas pažeidimas.

Nedažni sutrikimai
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai. Kraujavimas iš nosies, trombocitopenija.
Odos ir poodinių audinių sutrikimai. Niežulys, urtikarija.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpusienio sutrikimai. Plaučių fibrozė, pneumonitas.
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai. Makšties išopėjimas.

Reti sutrikimai
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai. Impotencija, lytinio potraukio sumažėjimas.
Psichikos sutrikimai. Depresija, konfūzija.
Infekcijos ir infestacijos. Juostinė pūslelinė.
Odos ir poodinių audinių sutrikimai. Eritema, jautrumo šviesai padidėjimas, pigmentacijos pokytis, alopecija, ekchimozė, telangiektazija, spuogai, furunkuliozė. Ultravioletiniais spinduliais paveikus, gali pasunkėti psoriazės sukeltas odos pažeidimas. Psoriaze sergantiems žmonėms buvo odos išopėjimo atvejų. Kai kuriems ligoniams atsinaujino radiacijos ar šviesos sukeltas odos pažeidimas. Buvo pavienių Stivens

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7