Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

PRODEPA 500MG PRAILG.ATP. TAB. N30

Vaistai
  Gamintojas:
STADA ARZNEIMITTEL

PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI

PRODEPA 500 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
Natrio valproatas

Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.
- Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).
- Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.


Lapelio turinys
1. Kas yra PRODEPA ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant PRODEPA
3. Kaip vartoti PRODEPA
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti PRODEPA
6. Kita informacija


1. KAS YRA PRODEPA IR KAM JIS VARTOJAMAS

PRODEPA yra vaistas priepuoliams gydyti (antiepilepsinis vaistas).

PRODEPA gydoma
- priepuoliai, kurie atsiranda dėl abiejų galvos smegenų pusrutulių sutrikimo (generalizuoti priepuoliai, pavyzdžiui: absansai, miokloniniai ir toniniai kloniniai priepuoliai);
- priepuoliai, kurie atsiranda dėl lokalaus galvos smegenų sutrikimo (židininiai priepuoliai), bet vėliau gali išplisti į abu galvos smegenų pusrutulius (antriniai generalizuoti priepuoliai).

Įvairių tipų priepuoliai, pavyzdžiui, pasireiškiantys mišriais simptomais (simptomų kompleksu), ir priepuoliai, kurie iš lokalios srities išplinta į abu galvos smegenų pusrutulius (antriniai generalizuoti priepuoliai), gali būti gydomi PRODEPA kartu su kitais vaistais nuo epilepsijos, jeigu šio tipo priepuoliai nereaguoja į gydymą įprastiniais antiepilepsiniais vaistais.


2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT PRODEPA

PRODEPA vartoti negalima:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) natrio valproatui ar valproinei rūgščiai arba bet kuriai pagalbinei PRODEPA medžiagai;
- jeigu sergate kepenų ar kasos funkcijos sutrikimu;
- jeigu sirgote arba kraujo giminaičiai sirgo sunkia kepenų liga, ypač susijusia su vaistų vartojimu;
- jeigu sergate liga, pasireiškiančia raudonojo kraujo dažo sutrikimu (porfirija);
- jeigu turite polinkį kraujuoti.

Specialių atsargumo priemonių reikia:
- jeigu anksčiau buvo pažeisti kaulų čiulpai. Tokiu atveju turite būti atidžiai stebimas gydytojo (tiriamas kraujo ląstelių kiekis);
- jeigu sergate į uždegimines panašiomis odos ir (arba) žarnyno ligomis (sistemine raudonąja vilklige). PRODEPA šį sutrikimą gali sunkinti arba sukelti;
- jeigu gydantis PRODEPA atsiranda sutrikimų, pavyzdžiui, psichinis ar protinis silpnumas, apetito nebuvimas (anoreksija), apatija, mieguistumas, pykinimas, besikartojantis vėmimas, pilvo skausmas, bjaurėjimasis įprastiniu maistu ir (arba) valproatu bei valproine rūgštimi, priepuolių bei traukulių atsinaujinimas ar pasunkėjimas, gerokai dažnesnis mėlynių atsiradimas ar kraujavimas iš nosies ir (arba) kraujavimo laiko pailgėjimas, nedelsdami kreipkitės į Jus prižiūrintį gydytoją. Tai gali sukelti kepenų ar kasos uždegimas arba amoniako koncentracijos kraujyje padidėjimas. Pacientams, kuriems įtariami metabolizmo sutrikimai, ypač šlapalo ciklo fermentų sutrikimai, prieš pradedant gydymą, gydytojas turi atlikti metabolizmo tyrimus;
- jeigu yra susilpnėjusi inkstų funkcija arba sumažėjusi baltymų koncentracija kraujyje, gydytojui gali tekti sumažinti dozę, kad sumažėtų valproinės rūgšties koncentracija kraujyje (žr. 3 skyrių);
- prieš chirurginę operaciją ar dantų procedūrą (pvz., danties traukimą). PRODEPA vartojimas gali būti susijęs su polinkio kraujuoti sustiprėjimu, taigi gydytojui reikia pasakyti, kad vartojate PRODEPA, nes reikia ištirti kraujo krešėjimą;
- jeigu kartu vartojate kokių nors vaistų, kurie skystina kraują (pvz., K vitamino antagonistų), nes galite turėti polinkį kraujuoti. Taigi, reikia reguliariai tirti kraujo krešėjimą (Quick rodmenį);
- jeigu PRODEPA gydomas kūdikis ar jaunesnis nei 3 metų vaikas, sergantis sunkia epilepsijos forma (ypač, kuriems yra smegenų pakenkimas, protinis atsilikimas, įvairių genetinių sutrikimų ir (arba) diagnozuotas metabolizmo sutrikimas). Tokiais atvejais yra didesnė toksinio poveikio kepenims rizika, ypač pirmus 6 gydymo mėnesius, ir ypač labai mažiems vaikams. Toksinio poveikio kepenims rizika didesnė, kai kartu vartojama kitų antiepilepsinių vaistų. Taigi, gydantis gydytojas turi atidžiai įvertinti, ar gydymo nauda persveria galimą riziką;
- jeigu Jums atsirado minčių apie savižudybę arba apie savęs žalojimą. Nedaugelis žmonių, kurie buvo gydomi antiepilepsiniais vaistais, tokiais kaip valproatas ar valproinė rūgštis, turėjo minčių apie savęs žalojimą arba savižudybę. Jeigu bet kuriuo metu turite tokių minčių, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
- jeigu pastebėjote, kad priaugote svorio, ypač gydymo pradžioje. Taip gali atsitikti dėl apetito padidėjimo (žr. 4 skyrių). Turite stebėti svorį ir stengtis, kas svoris didėtų kiek galima mažiau.

Kitų vaistų vartojimas
PRODEPA poveikis, o kartais ir šalutinis poveikis sustiprėja, vartojant kartu:
- felbamatą (gydomi priepuoliai);
- cimetidiną (gydomos skrandžio opos);
- eritromiciną (gydomos bakterijų sukeltos užkrečiamosios ligos);
- acetilsalicilo rūgštis (aspirinas, kuriuo malšinamas skausmas ir mažinamas karščiavimas) gali didinti polinkį kraujuoti ir kepenų pažeidimą. Ypač reikia vengti gydyti PRODEPA kartu su acetilsalicilo rūgštimi kūdikius ir vaikus.

PRODEPA poveikis silpnėja, vartojant kartu:
- kitų vaistų nuo epilepsijos, pavyzdžiui, fenobarbitalį, primidoną, fenitoiną ir karbamazepiną;
- meflokviną (gydoma maliarija) ir meropenemą, panipenemą ir imipenemą (gydomos bakterijų sukeltos užkrečiamosios ligos), kurie skatina valproinės rūgšties skaidymą ir gali išprovokuoti traukulius.

PRODEPA poveikis gali sustiprėti ar susilpnėti, vartojant kartu:
- fluoksetiną (gydoma depresija).

PRODEPA sustiprina šių vaistų poveikį, o kartais ir šalutinį poveikį:
- kitų antiepilepsinių vaistų, pavyzdžiui, karbamazepino, klonazepamo, felbamato, lamotrigino, fenobarbitalio, fenitoino, primidono. Pavartojus valproinę rūgštį kartu su klonazepamu, pacientams, kuriems praeityje buvo absansų priepuolių (tam tikros rūšies priepuoliai), pasireiškė absansų epilepsijos būklė (ilgalaikiai priepuoliai). Yra duomenų, kad lamotriginą vartojant kartu su valproine rūgštimi, didėja odos reakcijų rizika;
- neuroleptinių vaistų (gydomi psichikos sutrikimai);
- benzodiazepinų (gydomas nerimas ir įtampa), pavyzdžiui, diazepamo ir lorazepamo;
- barbitūratų (trankviliantų);
- monoamino oksidazės (MAO) inhibitorių (gydoma depresija) ir kitų vaistų, kuriais gydoma depresija;
- kodeino (be kitų indikacijų, gydomas kosulys);
- zidovudino (gydoma ŽIV infekcija);
- antikoaguliantų (pvz., K vitamino antagonistų), nes gali sustiprėti polinkis kraujuoti.

Pasakykite gydytojui, jeigu kartu vartojate sertraliną (antidepresantas) ir risperidoną (neuroleptinis vaistas).

Jeigu gydotės vaistais, kurie nepalankiai veikia kepenis (įskaitant alkoholį), gydantis valproatu, kepenų pažeidimo rizika gali sustiprėti.

Diabetu sergantiems ligoniams: gali būti klaidingai teigiami ketoninių kūnų šlapime tyrimo duomenys.

Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

PRODEPA vartojimas su maistu ir gėrimais
Alkoholio vartojimas gali keisti PRODEPA aktyvumą ir sustiprinti šalutinį poveikį. Gydymo metu alkoholio gerti negalima.

Vartojant PRODEPA, geriausia vengti kartu vartoti rūgščių gėrimų ir aštrių patiekalų.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis

Nėštumas
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Vaisingos moterys turi konsultuotis su gydytoju, kuris įvertins gydymo PRODEPA naudos ir rizikos santykį. Prieš pradedant gydymą, vaisingoms moterims gydytojas turi nurodyti, kad nėštumą būtina planuoti ir stebėti, ar moteris nepastojo.

Jeigu nėštumo pradžioje vartojamas PRODEPA, yra didelė vaisiaus stuburo ir stuburo smegenų vystymosi sutrikimų rizika.

Gali atsirasti ir kitų sklaidos trūkumų, kurių rizika dar labiau padidėja, jeigu kartu vartojama kitų vaistų nuo epilepsijos.

Galimam vaisiaus pažeidimui išaiškinti, rekomenduojamos diagnostinės priemonės, pavyzdžiui, ultragarsinis tyrimas ir laboratoriniai alfa fetoproteino tyrimai.

Jeigu ketinate pastoti arba jau esate nėščia, reikia vartoti mažiausią priepuolius reguliuojančią PRODEPA dozę, ypač nėštumo pradžioje (20 40 dienomis po apvaisinimo).

Didelės didžiausios koncentracijos kraujo plazmoje galima išvengti, paros dozę padalijus į kelias dalis ir geriant keletą mažų dozių kelis kartus per parą. Tai padės užtikrinti, kad visą dieną būtų pastovi valproinės rūgšties koncentracija organizme.

PRODEPA vartojimą nėštumo metu nutraukti nepasitarus su gydytoju negalima, nes staigus gydymo nutraukimas ar nekontroliuojamas dozės sumažinimas gali išprovokuoti epilepsijos priepuolius, kurie gali būti kenksmingi Jums ir (arba) vaisiui.

Jeigu planuojate pastoti arba jau esate nėščia, turite vartoti folio rūgšties papildų.

Pranešama apie motinų, kurios nėštumo metu buvo gydomos valproine rūgštimi, naujagimiams pasireiškusius kraujavimo sutrikimus.

Žindymas
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Valproinė rūgštis prasiskverbia į motinos pieną. Motinos piene nustatomas tik labai mažas vaisto kiekis, kuris dažniausiai nekelia rizikos kūdikiui, taigi žindymo nutraukti paprastai nebūtina.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vairuoti ar mechanizmų valdyti nepasitarus su gydytoju, negalima.

Jeigu vartojamos didėlės vaisto dozės arba kartu vartojama kitų centrinę nervų sistemą veikiančių vaistų, gydymo pradžioje gali pasireikšti mieguistumas ar sumišimas. Dėl to gali sutrikti gebėjimas reaguoti ir, nepriklausomai nuo ligos, sutrikti gebėjimas vairuoti ar valdyti mechanizmus. Toks poveikis sustiprėja kartu vartojant alkoholio.


3. KAIP VARTOTI PRODEPA

Dozavimas
PRODEPA visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Įprastos ilgalaikio gydymo paros dozės

PRODEPA 500 mg
Amžius Kūno svoris Vidutinė dozė mg per parą Pailginto atpalaidavimo tablečių per parą
Vaikai

3–6 metų
maždaug 15–25 kg
450–600
1

7–14 metų
maždaug 25–40 kg
750–1200
1½–2

Vyresni nei 14 metų paaugliai
maždaug 40–60 kg
1000–1500
2–3

Suaugusieji
maždaug 60 kg ir sunkesni
1200–2100
2–4

Jaunesni nei 6 metų vaikai
Tokio amžiaus ligoniams reikia vartoti kitokios farmacinės formos valproatą, kurioje yra mažiau veikliosios medžiagos (pvz., tirpalą), nes dozę būtina didinti palaipsniui.

Rekomenduojama dozę didinti palaipsniui iki geriausią poveikį sukeliančios dozės. Kartais 4 6 savaites visas poveikis nepasireiškia. Dėl to per greitai didinti paros dozę virš vidutinės negalima.

Jeigu PRODEPA vartojamas kartu su kitais vaistais nuo epilepsijos arba pradedamas vartoti vietoj anksčiau vartoto antiepilepsinio vaisto, anksčiau vartoto antiepilepsinio vaisto dozę reikia nedelsiant sumažinti. Jeigu baigiamas gydymas anksčiau vartotu vaistu, šio vaisto dozę reikia sumažinti palaipsniui.

Kiti vaistai nuo epilepsijos spartina valproinės rūgšties suirimą. Jeigu gydymas šiais vaistai baigiamas, valproinės rūgšties koncentracija kraujyje lėtai padidėja, taigi 4 6 savaites reikia nustatinėti valproinės rūgšties koncentraciją kraujyje. Jeigu būtina, PRODEPA paros dozę reikia sumažinti.

Prieš tai taikytą gydymą nepailginto atpalaidavimo valproinės rūgšties preparatais reikia palaipsniui pakeisti PRODEPA ir galiausiai vartoti vieną PRODEPA dozę per parą.

Tikslią dozę pagal Jūsų būklę nustatys gydytojas.

Vykdykite gydytojo nurodymus, kad patirtumėte geriausią vaisto poveikį.

Vartojimo būdas
Vartoti per burną. Reikia nuryti visą pailginto atpalaidavimo tabletę arba padalyti į dvi dalis ir išgerti pusę tabletės užgeriant dideliu kiekiu vandens (pvz., stikline vandens). Tablečių kramtyti negalima.

Kartais išmatose galite matyti baltų pailginto atpalaidavimo tablečių likučių. Vaisto poveikis dėl to nepakinta, nes visa veiklioji medžiaga iš tabletės (matricos) pasisavinama žarnose.

Vartojimo dažnis
Paros dozę reikia išgerti iš karto arba padalyti į dvi lygias dalis ir išgerti per du kartus.

Pailginto atpalaidavimo tabletes geriausia išgerti 1 valandą prieš valgį (nevalgius ryte). Jeigu gydantis pasireiškia šalutinis poveikis virškinimo traktui, pailginto atpalaidavimo tabletes reikia gerti valgant ar po valgio.

Gydymo trukmė
Antiepilepsinis gydymas visada yra ilgalaikis.

Atsižvelgdamas į individualią ligos eigą, gydytojas specialistas (neurologas, vaikų neurologas) sprendžia, kaip didinti dozę, nustato gydymo trukmę ir kada nutraukti PRODEPA vartojimą.

Paprastai dozės mažinti ar vaisto vartojimo nutraukti negalima tol, kol pacientas nepatiria priepuolių mažiausiai du ar tris metus.

Specialių grupių pacientai
Ligoniams, kurie serga inkstų funkcijos sutrikimu ar kurių kraujyje yra per mažai baltymų, valproinės rūgšties koncentracija gali padidėti. Gydytojas gali atitinkamai keisti paros dozę arba ją sumažinti.

Pavartojus per didelę PRODEPA dozę
Jeigu išgėrėte per daug PRODEPA, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Gali atsirasti šių perdozavimo simptomų: koma, raumenų įtempimo padidėjimas, refleksų susilpnėjimas, vyzdžių susiaurėjimas, sumišimas, mieguistumas, metabolinė acidozė, natrio koncentracijos kraujyje padidėjimas, kraujospūdžio sumažėjimas bei kvėpavimo ir širdies funkcijos sutrikimas.

Be to, didelės dozės sukelia nervų sistemos sutrikimus, pavyzdžiui, priepuolius ir elgsenos pokyčius.

Pamiršus pavartoti PRODEPA
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą tabletę.

Jeigu pamiršote reikiamu laiku išgerti dozę, galite tai padaryti vėliau, išskyrus atvejus, kai arti kitos dozės vartojimo laikas. Tokiu atveju išgerkite kitą dozę įprastu laiku.

Nustojus vartoti PRODEPA
Savo iniciatyva pertraukti ar per anksti nutraukti gydymą PRODEPA griežtai draudžiama, nes tai gali mažinti sėkmingo gydymo tikimybę ir vėl išprovokuoti epilepsijos priepuolius. Jeigu manote, kad netoleruojate vaisto arba jaučiate, kad pasikeitė Jūsų būklė, visada pasitarkite su gydytoju.

Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.


4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

PRODEPA, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

Naudojami tokie šalutinio poveikio dažnio apibūdinimai.

Labai dažni: ≥ 1/10
Dažni: nuo ≥ 1/100, iki < 1/10
Nedažni: nuo ≥ 1/1000, iki < 1/100
Reti: nuo ≥ 1/10 000, iki < 1/1000
Labai reti: ≤ 10 000

Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Dažnai sumažėja trombocitų (trombocitopenija) ar leukocitų (leukopenija) kiekis kraujyje. Dažniausiai šie sutrikimai toliau gydant visiškai išnyksta ir visada išnyksta, nutraukus PRODEPA vartojimą.

Nedažni: kraujavimas.

Labai retai dėl kaulų čiulpų funkcijos sutrikimo gali atsirasti kitų kraujo ląstelių sutrikimų (limfopenija, neutropenija, pancitopenija) ar sunki anemija.

Valproinė rūgštis gali slopinti kraujo krešėjimą (trombocitų funkcija) ir dėl to pailgėti kraujavimo laikas. Nedažnai pasireiškia kraujavimas.

Imuninės sistemos sutrikimai
Reti: organizmo imuninės sistemos reakcija į nuosavą jungiamąjį audinį (raudonoji vilkligė).

Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Labai dažnai pasireiškia izoliuotas ar vidutinio sunkumo amoniako koncentracijos serume padidėjimas, pasireiškiantis be kepenų funkcijos tyrimų rodmenų pokyčių, dėl kurio nutraukti gydymo nereikia.

Dažnai nustatomas nuo dozės priklausomas kūno svorio padidėjimas ar sumažėjimas, apetito padidėjimas ar apetito nebuvimas.

Gydant valproine rūgštimi, nustatytas biotinidazės aktyvumo sumažėjimas. Būta pranešimų apie biotino stoką.

Psichikos sutrikimai
Nedažni: dirglumas, pernelyg didelis aktyvumas ir sumišimas, ypač gydymo pradžioje. Būta haliucinacijų.

Nervų sistemos sutrikimai
Dažni: nuo dozės priklausomas mieguistumas, drebulys ar jutimų sutrikimai, pasireiškiantys dilgsėjimu ar tirpuliu.

Nedažni: galvos skausmas, raumenų įtempimas, eisenos netvirtumas, ypač gydymo pradžioje.

Nedažni: netrukus po vaistų, kurių sudėtyje yra valproinės rūgšties, pavartojimo nepriklausomai nuo dozės pasireiškė organinė smegenų liga. Šio sutrikimo priežastis ir atsiradimo mechanizmas nenustatyti. Nutraukus vaisto vartojimą, šis sutrikimas gali išnykti. Aprašyta keletas amoniako koncentracijos ir kartu vartojamo fenobarbitalio (kitas vaistas, kuriuo gydoma epilepsija) koncentracijos padidėjimo atvejų.

Be to, būta nedažnų psichikos sutrikimų, pasireiškiančių visišku ligonio nejudrumu ir nekalbumu, išliekant sąmonei (stuporas), atvejų, kartais pasibaigusių koma, iš dalies susijusių su priepuolių padažnėjimu. Sumažinus dozę arba nutraukus vaisto vartojimą, simptomai sumažėjo. Daugeliu šių atvejų kartu buvo vartojama kitų vaistų (ypač fenobarbitalio) arba buvo greitai didinama dozė.

Retais atvejais, ypač vartojant dideles dozes arba kartu vartojant kitų vaistų nuo epilepsijos, pasireiškė lėtinė smegenų liga (encefalopatija), pasireiškianti smegenų funkcijos, įskaitant gebėjimo protauti, sutrikimais. Šių sutrikimų atsiradimo mechanizmas ištirtas nepakankamai.

Labai retais atvejais smegenų funkcijos sutrikimas pasireiškė smegenų audinio sumažėjimu, kuris išnyko, nutraukus PRODEPA vartojimą.

Ilgą laiką gydant PRODEPA kartu su kitais vaistais nuo epilepsijos, ypač fenitoinu, gali atsirasti smegenų pažeidimo (encefalopatijos) požymių: priepuolių sustiprėjimas, polėkio nebuvimas, psichikos sutrikimas, pasireiškiantis visišku ligonio nejudrumu ir nekalbumu, išliekant sąmonei (stuporas), raumenų silpnumas (raumenų hipotenzija), judėjimo sutrikimai (chorėjinė diskinezija) ir sunkūs bendrieji elektroencefalografijos pokyčiai.

Aprašytas grįžtamas Parkinsono sindromas.

Ausų ir labirintų sutrikimai
Nustatytas spengimas ausyse.

Nustatytas grįžtamas ar negrįžtamas prikurtimas, nors priežastinio ryšio su vaistų, kurių sudėtyje yra valproinės rūgšties ar natrio valproato, vartojimu nenustatyta.

Kraujagyslių sutrikimai
Reti: kraujagyslių uždegimas (vaskulitas).

Virškinimo trakto sutrikimai
Nedažnai, ypač gydymo pradžioje, pasireiškė pernelyg smarkus seilėtekis ir viduriavimas. Būta nedažnų pranešimų, ypač gydymo pradžioje, apie lengvus virškinimo trakto sutrikimus (pykinimą, pilvo skausmą), kurie paprastai po kelių dienų net tęsiant gydymą sumažėjo.

Retais atvejais atsirado kasos pažeidimas, kartais mirtinas.

Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Nedažni: gali pasireikšti nuo dozės nepriklausomas sunkus (kartais mirtinas) kepenų funkcijos sutrikimas. Kepenų pažeidimo rizika vaikams, ypač kartu gydomiems kitais vaistais nuo epilepsijos, labai padidėja (žr. 2 skyrių).

Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažni: nuo dozės priklausomas trumpalaikis plaukų slinkimas.

Retais atvejais vaistai, kurių sudėtyje yra valproinės rūgšties, sukelia odos reakcijas (daugiaformę eritemą).

Labai retai nustatyta sunkių odos reakcijų (Stivenso ir Džonsono sindromas ir toksinė epidermio nekrolizė arba Lyell sindromas).

Taip pat žr. ,,Imuninės sistemos sutrikimai“.

Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Retai gali pasireikšti tam tikras inkstų funkcijos sutrikimas (Fanconi sindromas). Nutraukus vaisto vartojimą, šis sutrikimas išnyksta.

Vaikams nustatytas šlapimasis lovoje.

Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Reti: nereguliarios mėnesinės ar mėnesinių nebuvimas, skausmingos mėnesinės, cistinis kiaušidžių padidėjimas ir vyriško lytinio hormono testosterono koncentracijos padidėjimas.

Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Labai retai pasireiškė kūno temperatūros sumažėjimas (hipotermija). Nutraukus vaisto vartojimą, šis sutrikimas išnyksta.

Nedažnai buvo stebimas skysčių kaupimasis organizmo audiniuose (edema).

Jeigu pasireiškia bet kuris nuo dozės nepriklausomas poveikis, gydytojui teks nutraukti gydymą šiuo vaistu. Jeigu įtariamas sunkus kepenų funkcijos sutrikimas ar kasos pažeidimas, gydytojas turi nedelsdamas nutraukti Jūsų gydymą PRODEPA. Reikia laikinai sustabdyti gydymą kitais panašiai metabolizuojamais vaistais, nes jie gali sukelti panašų šalutinį poveikį. Pavieniais atvejais, sutrikimas vis tiek gali progresuoti.

Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.


5. KAIP LAIKYTI PRODEPA

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Ant lizdinės plokštelės, dėžutės ar butelio po ,,Tinka iki“ ar ,,EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, PRODEPA vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.

Šiam vaistui specialių laikymo sąlygų nereikia.


6. KITA INFORMACIJA

PRODEPA sudėtis

Veiklioji medžiaga yra natrio valproatas.
PRODEPA 500 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
Vienoje pailginto atpalaidavimo tabletėje yra 333 mg natrio valproato ir 145 mg valproinės rūgšties (atitinka 500 mg natrio valproato).

Pagalbinės medžiagos: acesulfamo kalio druska, bazinis butilintas metakrilato kopolimeras, dibutilo sebakatas, hipromeliozė, natrio laurilsulfatas, magnio stearatas, hidratuotas koloidinis silicio dioksidas, titano dioksidas (E 171).

PRODEPA išvaizda ir kiekis pakuotėje

PRODEPA 500 mg yra baltos pailgos pailginto atpalaidavimo tabletės su laužimo vagele abiejose pusėse.

50, 100, 200 ir 500 pailginto atpalaidavimo tablečių rudo stiklo butelis su plastiko uždoriu.

7, 10, 20, 30, 50, 84, 90, 100, 120, 150, 200 ir 500 pailginto atpalaidavimo tablečių aliuminio/aliuminio lizdinės plokštelės.

30, 50, 100, 200 ir 500 pailginto atpalaidavimo tablečių polipropileno tablečių talpyklė su uždoriu ir sausikliu (kurio sudėtyje yra silicio dioksido).

Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.

Rinkodaros teisės turėtojas
STADA Arzneimittel AG
Stadastrasse 2–18
61118 Bad Vilbel
Vokietija
Telefonas: 06101 603-0
Telefaksas: 06101 603-259
Internetas: www.stada.de

Gamintojas
STADA Arzneimittel AG
Stadastrasse 2–18, 61118 Bad Vilbel
Vokietija

Centrafarm Services B.V.
Nieuwe Donk 9, 4879 AC Etten-Leur
Nyderlandai

STADA Production Ireland Ltd.
Waterford Road, Clonmel, Co. Tipperery
Airija

Eurogenerics N.V.
Heizel Esplanade b22
1020 Brussels
Belgija

Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą.

UAB STADA Nizhpharm Baltija
Goštauto g. 40A
LT 01112 Vilnius
Tel.: +370 5 260 39 26
ofisas@stada.lt


Šis vaistinis preparatas yra registruotas šalyse narėse Europos ekonominėje zonoje sekančiais pavadinimais:

PRODEPA 500 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
Belgija - Co-Valproat(e) EG 500 mg Tabs PR (prolonged release)
Vokietija - Valproat STADA 500 mg Retardtabletten
Estija - VALPROSTAD 500 mg
Italija - VALPROATO SODICO EUROGENERICI 500 mg compresse a rilascio prolungato
Lietuva - VALPROSTAD 500 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
Liuksemburgas - Co-Valproat(e) EG 500 mg Tabs PR (prolonged release)
Latvija - VALPROSTAD 500 mg
Nyderlandai - Natriumvalproaat Chrono CF 500 mg, tabletten met gereguleerde afgifte
Švedija - Natriumvalproat STADA 500 mg

Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2010-01-13

Naujausia pakuotės lapelio redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/
 

I PRIEDAS

PREPARATO CHARAKTERISTIKŲ SANTRAUKA

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

PRODEPA 500 mg pailginto atpalaidavimo tabletės


2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS

PRODEPA 500 mg
Vienoje pailginto atpalaidavimo tabletėje yra 333 mg natrio valproato ir 145 mg valproinės rūgšties (atitinka 500 mg natrio valproato).

Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.


3. FARMACINĖ FORMA

Pailginto atpalaidavimo tabletė

PRODEPA 500 mg
Baltos pailgos pailginto atpalaidavimo tabletės su laužimo vagele abiejose pusėse.
Tabletę galima padalyti į dvi lygias dalis.


4. KLINIKINĖ INFORMACIJA

4.1 Terapinės indikacijos

Gydymas:
- generalizuoti priepuoliai: absansai, miokloniniai ir toniniai-kloniniai priepuoliai;
- daliniai (židininiai) priepuoliai ir antriniai generalizuoti priepuoliai. Taip pat ir sudėtinis gydymas, kai šių rūšių priepuoliai nereaguoja į gydymą įprastiniais antiepilepsiniais vaistiniais preparatais.

Pastaba
Mažiems vaikams, įskaitant kūdikius ir jaunesnius nei 3 metų vaikus, skirti pirmaeilį gydymą antiepilepsiniais vaistiniais preparatais, kurių sudėtyje yra valproinės rūgšties, galima tik išskirtiniais atvejais (žr. 4.4 skyrių).

4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas

Pastaba
Jeigu vietoj prieš tai buvusio gydymo neprailginto atpalaidavimo farmacinės formos preparatu pradedama vartoti PRODEPA, reikia įsitikinti, kad palaikoma pakankama valproinės rūgšties koncentracija serume.

Dozę pacientui individualiai nustatyti ir stebėti turi specialistas. Dozė nustatoma pirmiausia atsižvelgiant į klinikinė būklę, bet ne remiantis įprastinio koncentracijos serume stebėjimo duomenimis. Nustatyti koncentraciją serume gali būti naudinga tuo atveju, kai atsiranda toksinio poveikio simptomų ar vaistinis preparatas nepakankamai veiksmingas (žr. 5.2 skyrių). Gydymo tikslas - pasiekti, kad vartojant mažiausią galimą dozę, nebūtų priepuolių.

Dozę rekomenduojama didinti palaipsniui iki geriausią poveikį sukeliančios dozės. Kad būtų lengviau dozuoti ir tiksliai nustatyti palaikomąją dozę, tiekiama įvairaus stiprumo ir farmacinės formos vaistinių preparatų.

Monoterapija. Įprastinė pradinė dozė - 5–10 mg valproinės rūgšties/kg kūno svorio, kurią reikia kas 4 7 dienas didinti maždaug po 5 mg valproinės rūgšties/kg kūno svorio.

Kartais 4 6 savaites visas poveikis nepasireiškia. Dėl to per greitai didinti paros dozę virš vidutinės negalima.

Įprastinė ilgalaikio gydymo vidutinė paros dozė:
- suaugusiesiems ir senyviems ligoniams yra 20 mg valproinės rūgšties/kg kūno svorio;
- paaugliams - 25 mg valproinės rūgšties/kg kūno svorio;
- vaikams - 30 mg valproinės rūgšties/kg kūno svorio.

Atitinkamai, pagal rekomendacijas rekomenduojama vartoti šias palaikomąsias paros dozes
Amžius Kūno svoris Vidutinė palaikomoji dozė mg* per parą
Vaikai**

3–6 metų
maždaug 15–25 kg
450–600

7–14 metų
maždaug 25–40 kg
750–1200

Vyresni nei 14 metų paaugliai
maždaug 40–60 kg
1000–1500

Suaugusieji
60 kg ir daugiau
1200–2100
* mg natrio valproato.
** Pastaba
Vaistinio preparato pailginto atpalaidavimo formų vartojimo jaunesniems nei 6 metų vaikams patirtis nepakankama. Taigi šios amžiaus grupės ligoniams geriau vartoti įprastinės formos vaistinius preparatus, kurių sudėtyje yra mažesnis veikliosios medžiagos kiekis (pvz., tirpalą ar mažesnio nei 150 mg stiprumo tabletes).

Jeigu valproato vartojama kartu arba vietoj anksčiau vartoto vaistinio preparato, kitų kartu vartojamų antiepilepsinių preparatų, ypač fenobarbitalio, dozę reikia nedelsiant sumažinti. Jeigu nutraukiamas gydymas anksčiau vartotu vaistiniu preparatu, dozę reikia mažinti palaipsniui.

Kadangi kitų antiepilepsinių vaistinių preparatų fermentus sužadinantis efektas laikinas, valproinės rūgšties koncentraciją serume reikia nustatinėti maždaug 4–6 savaites po paskutinės pavartotos tokių veikliųjų medžiagų dozės ir, jeigu reikia, sumažinti paros dozę.

Reikia atsižvelgti į tai, kad gali padėti laisvos valproinės rūgšties koncentracija serume ligoniams, kurie serga inkstų funkcijos nepakankamumu ar hipoproteinemija, ir, jeigu reikia, mažinti dozę. Visgi svarbiausias veiksnys, dėl kurio reikia keisti dozę, yra klinikinė būklė, nes galima klaidingai įvertinti nustatytą bendrą valproinės rūgšties koncentraciją serume (žr. 5.2 skyrių).

Paros dozę reikia gerti vieną kartą per parą arba padalyti į dvi lygias dalis ir išberti per du kartus.

Vartojimo metodas ir gydymo trukmė

Pailginto atpalaidavimo tabletes geriausia išgerti 1 valandą prieš valgį (nevalgius ryte). Jeigu gydantis pasireiškia nepageidaujamas poveikis virškinimo traktui, pailginto atpalaidavimo tabletes reikia gerti valgant ar po valgio. Tabletę reikia nuryti visą ar padalyti į dvi dalis ir išgerti pusę tabletės užgeriant dideliu kiekiu vandens (pvz., stikline vandens). Tablečių kramtyti negalima.

Antiepilepsinis gydymas visada yra ilgalaikis.

Atsižvelgdamas į paciento būklę, gydytojas specialistas (neurologas, vaikų neurologas) sprendžia, kaip didinti dozę, nustato gydymo trukmę ir kada nutraukti valproato vartojimą. Paprastai dozės mažinti ar vaistinio preparato vartojimo nutraukti negalima tol, kol pacientas nepatiria priepuolių mažiausiai du ar tris metus. Baigiant gydymą, dozę reikia mažinti palaipsniui per keletą mėnesių ar du metus. Vaikams dozę reikia apskaičiuoti kilogramui kūno svorio, o ne keisti pagal amžių, kad nepablogėtų elektroencefalografijos duomenys.

Ilgalaikio gydymo valproatu patirtis ribota, ypač jaunesnių nei 6 metų vaikų.

4.3 Kontraindikacijos

- Padidėjęs jautrumas valproinei rūgščiai arba bet kuriai pagalbinei vaistinio preparato medžiagai.
- Pacientas arba jo kraujo giminaičiai sirgo kepenų liga arba serga aktyviu sunkiu kepenų ar kasos funkcijos sutrikimu.
- Brolių ar seserų mirtis dėl kepenų funkcijos sutrikimo, pasireiškusio gydant valproine rūgštimi.
- Porfirija.
- Kraujo krešėjimo sutrikimai.

4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės

Perspėjimai
Nedažnai atsirado sunkus kepenų, retais atvejais - kasos pažeidimas. Šis pažeidimas dažniausiai ištiko kūdikius ir mažus vaikus, jaunesnius nei 3 metų, kurie yra jautresni sunkiems epilepsijos priepuoliams, ypač, kai valproinė rūgštis buvo vartojama kartu su kitais vaistiniais preparatais nuo epilepsijos arba buvo smegenų pažeidimas, protinis atsilikimas ar paveldima medžiagų apykaitos liga. Šios grupės pacientams skirti vartoti valproinę rūgštį reikia itin atsargiai, taikyti monoterapiją ir tik įvertinus naudą ir riziką.
Daugeliu atvejų kepenų pažeidimas atsirado per pirmus šešis gydymo mėnesius, ypač nuo antros iki dvyliktos savaitės.
Patirtis rodo, kad po trejų metų (vyresniems nei 10 metų pacientams) kepenų ligų dažnis ženkliai sumažėja.
Šios ligos gali būti mirtinos. Jeigu hepatitas pasireiškia kartu su pankreatitu, mirties rizika padidėja.

Minčių apie savižudybę ir savižudiško elgesio rizika
Minčių apie savižudybę ir bandymų nusižudyti buvo užregistruota ligoniams, kurie buvo gydomi antiepilepsiniais vaistais esant įvairioms indikacijoms. Atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamų klinikinių tyrimų metaanalizės duomenys taip pat parodė šiek tiek padidėjusią minčių apie savižudybę ir bandymo nusižudyti riziką. Šios rizikos mechanizmas nėra aiškus, ir turimi duomenys neatmeta padidėjusios rizikos galimybės valproatui.

Taigi pacientai turi būti stebimi dėl minčių apie savižudybę bei bandymo nusižudyti požymių ir atitinkamas gydymas turi būti apsvarstytas. Ligonius (ir jų globėjus) reikia įspėti, kad kreiptųsi į gydytoją dėl patarimo, jei pasireiškia minčių apie savižudybę bei bandymo nusižudyti požymių.

Kepenų ir (arba) kasos pažeidimo požymiai
Sunkus ar mirtinas kepenų ir (arba) kasos pažeidimas gali reikštis neįprastais simptomais, pavyzdžiui, priepuolių padažnėjimu ar pasunkėjimu, sąmonės sutrikimu, pasireiškiančiu sumišimu, ažitacija, judėjimo sutrikimais, negalavimu, astenija, apetito nebuvimu, pasibjaurėjimu įprastu maistu ar valproine rūgštimi, pykinimu, vėmimu, pilvo skausmu, letargija ir, ypač kepenų pažeidimo atveju, hematomomis, kraujavimu iš nosies ir lokaliomis ar generalizuotomis edemomis. Reikia atidžiai stebėti, ar pacientams, ypač kūdikiams ir pradedantiems vaikščioti mažiems vaikams, neatsiranda šių simptomų. Jeigu šie simptomai išlieka ar yra sunkūs, kartu su fiziniu ištyrimu reikia atlikti atitinkamus laboratorinius tyrimus (ankstyvos diagnostikos priemones žr. toliau).
Gydantysis gydytojas neturi pasikliauti vien tik laboratorinių tyrimų duomenimis, nes jie visais atvejais būna normos ribose. Nepriklausomai nuo kepenų funkcijos sutrikimo, kepenų fermentai gali suaktyvėti, ypač gydymo pradžioje. Taigi vertinant laboratorinių tyrimų duomenimis, lemiamą reikšmę visada turi ligos istorija ir ligonio klinikinė būklė.

Ankstyvo kepenų ir (arba) kasos pažeidimo išaiškinimo rodmenys
Prieš pradedant gydymą, turi būti surinkta išsami ligos istorija, atkreipiant ypatingą dėmesį į medžiagų apykaitos sutrikimus, kepenų ligą, kasos pažeidimą ir kraujo krešėjimo sutrikimus, reikia ištirti paciento klinikinę būklę ir atlikti laboratorinius tyrimus (pvz., dalinis tromboplastino laikas, fibrinogenas, kraujo krešėjimo faktoriai, INR (angl. Interantional Normalized Ratio - PSAO rekomenduojami protrombino laiko dydžių tarptautiniai sunorminti santykiai), bendras baltymas, kraujo ląstelių kiekis, įskaitant trombocitus, bilirubinas, SGOT, SGPT, gama gliutamiltranpeptidazė, lipazė, alfa amilazė, gliukozės koncentracija kraujyje).

Po keturių gydymo savaičių reikia ištirti šiuos krešėjimo rodmenis: INR ir dalinį tromboplastino laiką, SGOT, SGPT, bilirubiną ir amilazę.

Vaikams, kuriems nėra klinikinių simptomų, reguliariai (pavyzdžiui, kiekvieno apsilankymo metu) reikia nustatyti kraujo ląstelių kiekį, įskaitant trombocitus, bei SGOT ir SGPT.

Pacientai, kuriems nėra klinikinių duomenų, bet po 4 gydymo savaičių nustatoma laboratorinių tyrimų patologija, turi tris kartus pasitikrinti ne rečiau kaip kas 2 savaites, o po to iki šešto gydymo mėnesio tikrintis vieną kartą per mėnesį.

Pacientų virš 15 metų amžiaus ir suaugusiųjų klinikinę būklę ir laboratorinius tyrimus reikia ištirti prieš pradedant gydymą ir pirmus 6 mėnesius vieną kartą per mėnesį.

Manoma, kad po 12 gydymo mėnesių, jeigu patologinių rodmenų nėra, užtenka 2 3 stebėjimo tyrimų per metus.

Tėvus reikia perspėti, kad gali atsirasti kepenų ir (arba) kasos pažeidimo požymių ir kad jie nedelsdami, neatsižvelgdami į įprastą apsilankymų schemą, kreiptųsi į prižiūrintį gydytoją, jeigu atsiranda neįprastų klinikinių simptomų.

Reikia nedelsiant apsvarstyti ir nutraukti gydymą, jeigu atsiranda šių simptomų:
bendros būklės sutrikimas be aiškios priežasties, kepenų ir (arba) kasos pažeidimo klinikiniai požymiai, krešėjimo sutrikimas, SGPT ar SGOT padidėjimas daugiau nei 2 3 kartus, net jeigu nėra klinikinių požymių (reikia atsižvelgti į tai, kad kepenų fermentai gali suaktyvėti dėl kartu vartojamų vaistinių preparatų), vidutinis (1 1,5 karto) SGPT ar SGOT padidėjimas, susijęs su karščiavimu ir infekcija, ryškus kraujo krešėjimo rodmenų sutrikimas, nuo dozės nepriklausomas nepageidaujamas poveikis.

Kitos atsargumo priemonės
Metabolizmo sutrikimai, ypač paveldimi fermentų sutrikimai
Gydant vaistiniais preparatais, kuriuose yra valproinės rūgšties, gali pagausėti amonio junginių serume (hiperamoniemija). Todėl, jeigu pasireiškia apatija, mieguistumas, vėmimas, hipotenzija ir padažnėja priepuoliai, reikia nustatyti amoniako ir valproinės rūgšties koncentraciją serume. Jeigu reikia, vaistinio preparato dozę reikia sumažinti. Jeigu įtariamas šlapalo ciklo fermentų sutrikimas, prieš pradedant gydymą vaistiniais preparatais, kuriuose yra valproinės rūgšties, reikia nustatyti amoniako koncentraciją serume.

Kraujo sutrikimai
Prieš pradedant gydymą, prieš chirurginę ar dantų operaciją bei savaiminių hematomų ar kraujavimo atveju reikia ištirti kraujo ląstelių, įskaitant trombocitų kiekį, kraujavimo laiką ir atlikti kraujo krešėjimo mėginius (žr. 4.8 skyrių).
Jeigu kartu vartojama K vitamino antagonistų, rekomenduojama atidžiai stebėti INR.

Kaulų čiulpų pažeidimas
Pacientai, kuriems anksčiau buvo kaulų čiulpų pažeidimas, turi būti atidžiai stebimi.

Imuninės sistemos reakcijos
Ligoniai, kurie serga sistemine raudonąja vilklige, vaistinių preparatų, kuriuose yra valproinės rūgšties, vartoti gali tik atidžiai įvertinus riziką ir naudą, nors imuninės sistemos reakcijos buvo retos.

Inkstų funkcijos nepakankamumas ir hipoproteinemija
Reikia atsižvelgti į tai, kad ligonių, kurie serga inkstų funkcijos nepakankamumu ar hipoproteinemija, serume gali padaugėti su baltymais nesusijungusios valproinės rūgšties ir dozę tokiems ligoniams atitinkamai sumažinti.

Svorio padidėjimas
Pacientus reikia perspėti, kad gali padidėti kūno svoris, taigi rekomenduojama stebėti kūno svorį.

4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika

Jeigu PRODEPA vartojama kartu su kitais antiepilepsiniais vaistiniais preparatais, jie gali veikti veikliosios medžiagos koncentraciją serume.

Vaistiniai preparatai, kurie veikia valproinę rūgštį

Fermentus sužadinantys antiepilepsiniai vaistiniai preparatai, pavyzdžiui, fenobarbitalis, fenitoinas, primadonas ir karbamazepinas, skatina valproinės rūgšties eliminaciją ir dėl to silpnina poveikį. Į tai reikia atsižvelgti, jeigu gydantis valproine rūgštimi baigiamas gydymas šiais fermentus sužadinančiais preparatais, nes valproinės rūgšties koncentracija plazmoje per pirmas 2 savaites po gydymo fermentus sužadinančiais vaistiniais preparatais pabaigos gali padidėti.

Felbamatas sukelia nuo dozės priklausomą valproinės rūgšties laisvos formos linijinį 18% koncentracijos serume padidėjimą.

Meflokvinas ir karbapenemai (pvz.: panipenemas, meropenemas, imipenemas) mažina valproinės rūgšties koncentraciją plazmoje ir gali išprovokuoti priepuolius. Taigi šių vaistinių preparatų vartojimas kartu gali sukelti epilepsijos priepuolius.

Vartojant kartu cimetidiną, eritromiciną ir fluoksetiną, gali padidėti valproinės rūgšties koncentracija serume. Visgi būta atvejų, kai kartu pavartojus fluoksetino, valproinės rūgšties koncentracija serume sumažėjo.

Valproinę rūgštį vartojant kartu su antikoaguliantais ar acetilsalicilo rūgštimi, gali sustiprėti polinkis kraujuoti. Acetilsalicilo rūgštis mažina valproinės rūgšties prisijungimą prie plazmos baltymų ir gali padidinti toksinio poveikio kepenims riziką.
Vaistinių preparatų, kuriuose yra valproinės rūgšties, negalima vartoti kartu su acetilsalicilo rūgštimi karščiavimui mažinti ar skausmui malšinti, ypač mažiems vaikams ir kūdikiams. Vartojant kartu šiuos vaistinius preparatus, rekomenduojama reguliariai stebėti kraujo krešėjimo rodmenis.

Valproinės rūgšties poveikis kitiems vaistiniams preparatams

Fenobarbitalis ir primidonas. Valproinė rūgštis slopina fenobarbitalio metabolizmą. Fenobarbitalio koncentracijos padidėjimas gali pasireikšti sunkia sedacija (ypač vaikams) ir yra kliniškai labai reikšmingas. Jeigu pasireiškia sedacija, fenobarbitalio ar primidono dozę reikia sumažinti (iš dalies primidono metabolizmo metu susidaro fenobarbitalis). Taigi rekomenduojama atidžiai stebėti ligonius, ypač pirmas 15 dienų, vartojant preparatus kartu.

Jeigu ligonis jau gydomas fenitoinu, papildomai paskyrus vartoti valproinės rūgšties ar padidinus šio vaistinio preparato dozę, gali padaugėti laisvo fenitoino kraujyje (su baltymais nesusijusios veikliosios medžiagos frakcijos koncentracija kraujyje), nepadidėjant bendrai fenitoino koncentracijai serume. Tai gali didinti nepageidaujamo poveikio, ypač smegenų pažeidimo riziką (žr. 4.8 skyrių).

Valproinę rūgštį vartojant kartu su karbamazepinu, nustatyta simptomų, kurių gali atsirasti dėl to, kad kartu vartojama valproinė rūgštis sustiprina karbamazepino toksinį poveikį. Itin svarbu stebėti paciento būklę, pradėjus kartu vartoti šiuos vaistinius preparatus, ir, jeigu reikia, keisti dozę.

Valproatas veikia kodeino, diazepamo ir lorazepamo metabolizmą ir jų prisijungimą prie baltymų.

Valproatas išstumia diazepamą iš jungties su albuminais sveikų savanorių plazmoje ir slopina šio vaistinio preparato metabolizmą. Vartojant kartu šiuos vaistinius preparatus, gali padidėti nesusijungusio diazepamo koncentracija bei sumažėti klirensas plazmoje ir laisvo diazepamo frakcijos pasiskirstymo tūris (atitrinkamai 25% ir 20%). Visgi pusinis periodas nepakinta.

Valproatą vartojant kartu su lorazepamu, iki 40% sumažėjo lorazepamo klirensas sveikų savanorių plazmoje.

Vartojant klonazepamą kartu su valproine rūgštimi, gali padidėti fenitoino koncentracija vaikų serume.

Valproinė rūgštis slopina lamotrigino metabolizmą, taigi gali prireikti mažinti šio vaistinio preparato dozę. Yra duomenų, kad lamotriginą vartojant kartu su valproine rūgštimi, gali didėti odos reakcijų rizika, nes aprašyti pavieniai atvejai, kuomet atsirado sunkių odos reakcijų per 6 savaites nuo šių vaistinių preparatų vartojimo kartu pradžios. Nutraukus vaistinių preparatų vartojimą ir taikant atitinkamą gydymą, šios reakcijos iš dalies sumažėjo.

Valproinė rūgštis maždaug 50% gali padidinti felbamato koncentraciją serume.

Kartu su barbitūratais, neuroleptikais ir antidepresantais vartojama valproinė rūgštis gali sustiprinti šių vaistinių preparatų CNS slopinamąjį poveikį. Pacientai, kurie vartoja šiuos vaistinius preparatus kartu, turi būti atidžiai stebimi ir, jeigu reikia, turi būti atitinkamai keičiamos šių vaistinių preparatų dozės.

Dalis valproinės rūgšties metabolizmo metu verčiama ketoniniais kūnais, taigi pacientams, sergantiems diabetu gali būti klaidingai įvertinama teigiama ketoninių kūnų eliminacijos iš organizmo reakcija ir įtarta ketoacidozė

Valproinė rūgštis gali didinti zidovudino koncentraciją serume ir dėl to sustiprėti zidovudino toksinis poveikis.

Kitos sąveikos

Valproinė rūgštis neveikia geriamųjų kontraceptikų (sudėtinių kontraceptinių tablečių) poveikio, nes šis vaistinis preparatas fermentų nesužadina.

Veikliosios medžiagos, kurios gali daryti toksinį poveikį kepenims, ir alkoholis gali sustiprinti valproinės rūgšties toksinį poveikį kepenims.

Valproinę rūgštį vartojant kartu su klonazepamu, pacientams, kuriems anksčiau buvo absansų priepuolių, pasireiškė absansų epilepsinė būklė.

Vienai pacientei, kuri sirgo šizoafektiniu sutrikimu, vartojant kartu valproinę rūgštį, sertraliną ir risperidoną, pasireiškė katatonija.

4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis

Vaisingos moterys vartoti PRODEPA gali tik atidžiai įvertinus, kad gydymo nauda persveria apsigimimų riziką vaisiui. Tai įvertinti reikia prieš pirmą kartą paskiriant vartoti PRODEPA ir tuo atveju, kai PRODEPA gydoma moteris planuoja pastoti.

Valproinės rūgšties ekspozicija pirmą nėštumo trimestrą ir antro trimestro pradžioje lemia nervinio vamzdelio (įskilo stuburo [spina bifida], meningomielocelės ir kitų), kitų vidurinės linijos apsigimimų (pavyzdžiui, hipospadijos vyriškos lyties naujagimiams bei skeleto ir širdies apsigimimų) rizikos padidėjimą. Vartojant kitus antiepilepsinius vaistinius preparatus, šių apsigimimų dažnis būna panašus. Abipusė stipinkaulių aplazija yra retais, bet valproinei rūgščiai būdingas poveikis. Valproinės rūgšties vartojimas nėštumo metu susijęs ir su apsigimimų, pavyzdžiui, veido deformacijų, įskaitant susijusias su protiniu atsilikimu bei rankų ir kojų pirštų bei nagų apsigimimais, padažnėjimu.

Prieš pradedant gydymą, vaisingoms moterims reikia patarti, kad planuotų nėštumą ir stebėtų, ar nepastojo. Valproinė rūgštis prasiskverbia pro placentos barjerą, vaisiaus plazmoje atsiranda tokia pat koncentracija, kokia būna motinos plazmoje. Jeigu nusprendžiama, kad nėštumo metu būtinai reikia vartoti valproinę rūgštį, turi būti vartojama mažiausia veiksmingai priepuolius reguliuojanti dozė, ypač pirmą nėštumo trimestrą. Apsigimimus greičiausiai lemia didžiausia koncentracija plazmoje, taigi planuojančioms pastoti ir, žinoma, moterims 20 40 dienomis po apvaisinimo paros dozę reikia padalyti į keletą dalių ir vartoti mažas dozes kelis kartus per parą. Be to, reikia reguliariai tirti vaistinio preparato koncentraciją plazmoje, nes nėštumo metu net vartojant pastovią dozę, koncentracija gali ženkliai svyruoti. Daugiau apsigimimų sukėlė didesnės nei 70 mikrogramų/ml vaistinio preparato koncentracijos plazmoje ir didesnės nei 1000 mg paros dozės. Visgi, kad teratogeninis poveikis nervų sistemos vystymuisi priklauso nuo dozės, neįrodyta.

Kartu vartojami kiti antiepilepsiniai vaistiniai preparatai didina apsigimimų riziką. Taigi, jeigu galima, reikia taikyti valproinės rūgšties monoterapiją.

Nuo nėštumo pradžios ir geriausia, kai nėštumas dar tik planuojamas vartoti folio rūgšties papildų..

Rekomenduojama prenatalinė diagnostika, padedanti išaiškinti pakenkimą (ultragarsinis tyrimas, alfa fetoproteino tyrimas).

Motinų, kurios nėštumo metu buvo gydomos valproine rūgštimi, naujagimiams būta kraujo krešėjimo sutrikimo (hemoraginio sindromo) atvejų. Šis sindromas pasireiškia dėl hipofibrinogenemijos. Be to, būta mirties atvejų dėl visiško fibrino nebuvimo. Hipofibrinogenemija gali pasireikšti kartu su kraujo krešėjimo faktorių sumažėjimu. Visgi šis sindromas skiriasi nuo su K vitaminu susijusio krešėjimo faktorių sumažėjimo, kurį sukelia fermentus sužadinantys vaistiniai preparatai, pavyzdžiui, fenobarbitalis. Todėl naujagimiams reikia nustatinėti trombocitų kiekį kraujyje, fibrinogeno koncentraciją ir kraujo krešėjimo faktorius bei atlikinėti krešėjimo mėginius.

Motinų, kurios nėštumo metu buvo gydomos valproine rūgštimi, naujagimiams pasireiškė nutraukimo simptomų.

Nėštumo metu gydymo valproine rūgštimi nutraukti nepasitarus su gydytoju negalima, nes staigus gydymo nutraukimas ar nekontroliuojamas dozės sumažinimas nėščiai moteriai gali sukelti epilepsijos priepuolius, kurie gali būti kenksmingi motinai ir (arba) vaisiui.

Valproinė rūgštis prasiskverbia į motinos pieną. Pusiausvyros apykaitos sąlygomis koncentracija motinos piene sudaro maždaug 10% koncentracijos serume. Tai yra labai mažas kiekis, kuris ne visada kelia riziką kūdikiui, taigi žindymo nutraukti paprastai nebūtina.

4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus

Jeigu gydymo pradžioje vartojamos didelės PRODEPA dozės arba kartu vartojama centrinio poveikio veikliųjų medžiagų, gali pasireikšti poveikis centrinei nervų sistemai, pavyzdžiui, mieguistumas ar sumišimas. Dėl to gali pakisti gebėjimas reaguoti ir, nepriklausomai nuo ligos, sutrikti gebėjimas vairuoti, valdyti mechanizmus ar atlikti kitą su rizika nukristi ar susižeisti susijusią veiklą. Šis poveikis sustiprėja, jeigu kartu vartojamas alkoholis.

4.8 Nepageidaujamas poveikis


Labai dažni: ≥ 1/10
Dažni: nuo ≥ 1/100, iki < 1/10
Nedažni: nuo ≥ 1/1000, iki < 1/100
Reti: nuo ≥ 1/10 000, iki < 1/1000
Labai reti: ≤ 10 000

Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Dažni: trombocitopenija ar leukopenija. Dažniausiai šie sutrikimai toliau gydant visiškai išnyksta ir visada išnyksta, nutraukus valproinės rūgšties vartojimą.

Nedažni: kraujavimas.

Labai reti: kaulų čiulpų funkcijos sutrikimas, dėl kurio pasireiškia limfopenija, neutropenija, pancitopenija ar anemija.

Dėl fibrinogeno koncentracijos sumažėjimo, trombocitų agregacijos sutrikimo ir (arba) trombocitopatijos, pasireiškiančios dėl VIII (Von Willebrand) faktoriaus stokos, pailgėja kraujavimo laikas (žr. 4.4 skyrių).

Imuninės sistemos sutrikimai
Reti: raudonoji vilkligė.

Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Labai dažni: izoliuota arba vidutinio sunkumo hiperamoniemija, pasireiškianti be kepenų funkcijos tyrimų rodmenų pokyčių, dėl kurios nutraukti gydymo nereikia.

Be to, būta hiperamoniemijos atvejų, kurie buvo susiję su neurologiniais simptomais. Tokiu atveju būtinas papildomas ištyrimas.

Dažni: nuo dozės priklausomas kūno svorio padidėjimas ar sumažėjimas, apetito padidėjimas ar apetito nebuvimas.

Klinikinio tyrimo, kuriame dalyvavo 75 vaikai, duomenimis, gydymo vaistiniais preparatais, kurių sudėtyje yra valproinės rūgšties, metu nustatytas biotinidazės aktyvumo sumažėjimas. Būta pranešimų apie biotino stoką.

Psichikos sutrikimai
Nedažni: dirglumas, pernelyg didelis aktyvumas ir sumišimas, ypač gydymo pradžioje.

Būta haliucinacijų.

Nervų sistemos sutrikimai
Dažni: nuo dozės priklausomas mieguistumas, drebulys ar parestezijos.

Nedažni: galvos skausmas, spastiškumas, ataksija, ypač gydymo pradžioje. Netrukus po vaistinių preparatų, kurių sudėtyje yra valproinės rūgšties, pavartojimo pasireiškė encefalopatija. Šio sutrikimo patogenezė nenustatyta. Nutraukus vaistinio preparato vartojimą, encefalopatija išnyko. Aprašyta keletas atvejų amoniako koncentracijos padidėjimo, ir kartu vartojamo fenobarbitalio koncentracijos padidėjimo.

Be to, būta nedažnų stuporo atvejų, kartais pasibaigusių koma, iš dalies susijusių su priepuolių padažnėjimu. Sumažinus dozę arba nutraukus vaistinio preparato vartojimą, simptomai sumažėjo. Daugeliu atvejų kartu buvo vartojama kitų vaistinių preparatų (ypač fenobarbitalio) arba buvo greitai didinama dozė.

Retais atvejais, ypač vartojant dideles dozes arba kartu vartojant kitų antiepilepsinių vaistinių preparatų, pasireiškė lėtinė encefalopatija, pasireiškianti neurologiniais simptomais ir smegenų žievės funkcijos sutrikimais. Šių sutrikimų patogenezė aiškiai nenustatyta.

Labai reti: demencija, susijusi su smegenų atrofija, kuri išnyksta, nutraukus vaistinio preparato vartojimą.

Aprašytas grįžamas Parkinsono sindromas.

Ilgą laiką gydant valproine rūgštimi kartu su kitais antiepilepsiniais vaistiniais preparatais, ypač fenitoinu, gali atsirasti smegenų pažeidimo požymių (encefalopatija): priepuolių sustiprėjimas, polėkio nebuvimas, stuporas, raumenų silpnumas (raumenų hipotenzija), judėjimo sutrikimai (chorėjinė diskinezija) ir sunkūs generalizuoti elektroencefalografijos pokyčiai.

Ausų ir labirintų sutrikimai
Nustatytas spengimas ausyse.

Nustatytas grįžtamas ar negrįžtamas prikurtimas, nors priežastinio ryšio su vaistinių preparatų, kurių sudėtyje yra valproinės rūgšties, vartojimu nenustatyta.

Kraujagyslių sutrikimai
Reti: vaskulitas.

Virškinimo trakto sutrikimai
Nedažni: pernelyg smarkus seilėtekis, viduriavimas. Būta nedažnų pranešimų, ypač gydymo pradžioje, apie virškinimo trakto sutrikimus (pykinimą, pilvo skausmą), kurie paprastai po kelių dienų net tęsiant gydymą sumažėjo.

Reti: kasos pažeidimas, kartais mirtinas (žr. 4.4 skyrių).

Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Nedažni: gali pasireikšti nuo dozės nepriklausomas sunkus (kartais mirtinas) kepenų funkcijos sutrikimas. Kepenų pažeidimo rizika vaikams, ypač kartu gydomiems kitais antiepilepsiniais vaistiniais preparatais, labai padidėja (žr. 4.4 skyrių).

Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažni: nuo dozės priklausomas trumpalaikis plaukų slinkimas.

Reti: daugiaformė eritema.

Labai reti: sunkios odos reakcijos (Stivenso ir Džonsono sindromas ir toksinė epidermio nekrolizė arba Lyell sindromas).

Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Reti: Fanconi sindromas (metabolinė acidozė, fosfaturija, aminoacidurija, gliukozurija), kuris nutraukus valproinės rūgšties vartojimą, išnyksta.

Vaikams nustatytas šlapimo nelaikymas.

Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Reti: amenorėja, dismenorėja, testosterono koncentracijos padidėjimas ir policistinės kiaušidės.

Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Nedažni: periferinė edema.
Labai reti: hipotermija, kuri nutraukus valproinės rūgšties vartojimą išnyksta.

4.9 Perdozavimas

Jeigu įtariama, kad pacientas apsinuodijo, reikia numatyti, kad pacientas galėjo apsinuodyti keliais preparatais, pavyzdžiui, išgėrė įvairių vaistinių preparatų norėdamas nusižudyti.

Kai serume yra gydomoji valproinės rūgšties koncentracija (50–100 mikrogramų/ml), toksinis poveikis silpnas. Labai retais atvejais suaugusiesiems ir vaikams pasireiškė ūminis apsinuodijimas, kai valproinės rūgšties koncentracija serume buvo didesnė nei 100 mikrogramų/ml.

Mokslinėje literatūroje minimi pavieniai mirtini ūminio ir lėtinio apsinuodijimo atvejai.

Perdozavimo simptomai
Apsinuodijimui būdingas sumišimas, sedacija, kartais pasireiškianti koma, raumenų silpnumas, refleksų susilpnėjimas ir refleksų nebuvimas.

Būta pavienių hipotenzijos, miozės, širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemos sutrikimų, smegenų edemos, metabolinės acidozės ir hipernatremijos atvejų.

Didelė koncentracija serume tiek suaugusiesiems, tiek vaikams sukėlė nervų sistemos sutrikimų, pavyzdžiui, padidėjusį polinkį priepuoliams ir elgsenos pokyčių.

Perdozavimo gydymas
Specifinio priešnuodžio nėra.

Gydymas perdozavimo atveju turi apsiriboti bendrosiomis priemonėmis, kurių tikslas - šalinti iš organizmo toksinus ir palaikyti gyvybines funkcijas.

Jeigu galima, per 30 minučių po vaistinio preparato išgėrimo, reikia sužadinti vėmimą, plauti skrandį ar duoti išgerti aktyvintosios anglies. Skrandžio plovimas veiksmingas 10 12 valandų po perdozavimo. Ligoniui būtina intensyvi priežiūra.

Gali būti veiksminga atlikti hemodializę ir skatinti diurezę. Peritoninė dializė mažiau veiksminga.

Patirties, kuri leistų įvertinti hematogeninės perfuzijos pro anglies filtrą ar pilno plazmos pakeitimo ar transfuzijos veiksmingumą, nepakanka. Rekomenduojamas intensyvus gydymas, stebint koncentracijas serume, bet netaikant jokių specifinių detoksikacijos procedūrų, ypač vaikams.

Vienu atveju į veną pavartojus naloksono veiksmingai sumažėjo sąmonės pritemimas.


5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS

5.1 Farmakodinaminės savybės

Farmakoterapinė grupė – antiepilepsiniai vaistiniai preparatai, riebiųjų rūgščių dariniai, ATC kodas –N03AG01

Valproinė rūgštis yra antiepilepsinis vaistinis preparatas, kurio sandara nepanaši į kitų traukulius mažinančių veikliųjų medžiagų. Labiausiai tikėtina, kad valproinė rūgštis veikia presinapsėje, veikdama gama aminosviesto rūgšties (GASR) metabolizmą ir sustiprindama nuo GASR priklausomo slopinimo presinapsėje, ir (arba) tiesiogiai veikdama posinapsės nervo membranos kanalus.

5.2 Farmakokinetinės savybės

Valproinė rūgštis labai blogai (1:800), o jos natrio druska gerai (1:0,4) tirpsta vandenyje.

Absorbcija
Išgertos valproinė rūgštis ir jos natrio druska greitai ir beveik visiškai absorbuojamos iš virškinimo trakto.

Koncentracija serume, prisijungimas prie plazmos baltymų, pasiskirstymas
Laikas, per kurį atsiranda didžiausia koncentracija serume, priklauso nuo galeninės formos.

PRODEPA 500 mg
Vienkartinės dozės tyrimų metu, išgėrus pailginto atpalaidavimo tabletę po riebaus maisto, maždaug po 4–24 val. atsirado didžiausia koncentracija serume. Pavartojus 500 mg natrio valproato, didžiausia koncentracija serume buvo 17–42 mikrogramų/ml.

Serumo koncentracijos priklausomybė nuo pailginto atpalaidavimo tablečių dozės yra beveik tiesinė.

Vartojant gydomąją dozę, vidutinė koncentracija serume būna 50–100 mikrogramų/ml (300 700 mikromolių). Didžiausia nepageidaujamo poveikio, įskaitant apsinuodijimą, tikimybė yra tada, kai koncentracija didesnė nei 100 mikrogramų/ml.

Valproinės rūgšties koncentracija smegenų skystyje atitinka laisvos valproinės rūgšties frakciją plazmoje.

Pasiskirstymo tūris priklauso nuo amžiaus ir paprastai yra 0,13–0,23 l/kg kūno svorio. Jaunų pacientų - 0,13–0,19 l/kg kūno svorio.

90–95 % valproinės rūgšties prisijungia prie plazmos baltymų, daugiausia albuminų. Vartojant dideles dozes, prisijungimas prie plazmos baltymų sumažėja. Senyvų pacientų ir inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimais sergančių ligonių organizme prisijungimas prie plazmos baltymų būna mažesnis. Vieno tyrimo duomenimis, ligonių, kurių inkstų funkcija buvo labai susilpnėjusi, organizme nustatytos didesnės laisvos veikliosios medžiagos frakcijos koncentracijos (nuo 8,5 iki daugiau kaip 20%).

Hipoproteinemijos atveju bendra valproinės rūgšties koncentracija (laisvos ir su baltymais susijusios frakcijos) gali labai nepakisti, bet gali ir sumažėti dėl sustiprėjusio laisvos frakcijos metabolizmo.

Metabolizmas, eliminacija
Vaistinis preparatas metabolizuojamas gliukuronizacijos ir beta (β), omega (ω) bei omega-1 (ω-1) oksidacijos būdu. Maždaug 20% pavartotos dozės šalinama pro inkstus su šlapimu gliukuronidų esterių pavidalu. Yra daugiau nei 20 metabolitų, bet toksinį poveikį kepenims daro tik tie, kurie atsiranda omega oksidacijos metu. Mažiau nei 5% valproinės rūgšties dozės šalinama su šlapimu nepakitusio vaistinio preparato pavidalu.

Svarbiausias yra 3-keto-valproinės rūgšties metabolitas, kurio šlapime būna 3–60%. Šis metabolitas slopino traukulius pelėms, bet nepatvirtinta, kad sukelia tokį poveikį žmonėms.

Klirensas plazmoje, pusinis periodas plazmoje
Vieno tyrimo duomenimis, klirensas iš pacientų, sergančių epilepsija, plazmos yra 12,7 ml/min., iš sveikų savanorių plazmos - 5–10 ml/min. ir greitėja, vartojant kartu fermentus sužadinančių antiepilepsinių vaistinių preparatų.

Taikant monoterapiją, vidutinis pusinis periodas plazmoje trunka 12–16 valandų ir, gydant ilgą laiką, nekinta.

Priklausomai nuo fermentų sužadinimo, kartu su kitais vaistiniais preparatais (pvz.: primidonu, fenitoinu, fenobarbitaliu ir karbamazepinu) vartojamo šio vaistinio preparato pusinis periodas sutrumpėja 4 9 valandomis. Naujagimių, kūdikių ir jaunesnių nei 18 mėnesių mažų vaikų plazmoje pusinis periodas būna 10 67 valandos. Ilgiausias pusinis periodas nustatytas netrukus po gimdymo. Vyresnių nei 2 mėnesių kūdikių organizme pusinis periodas būna maždaug toks pat kaip suaugusiųjų. Pastovi koncentracija serume paprastai atsiranda per 3 5 dienas (5 pusiniai periodai).

Ligonių, kurie serga kepenų liga, organizme pusinis periodas būna ilgesnis. Nustatyta, kad perdozavimo atveju pusinis periodas truko iki 30 valandų.

Trečią nėštumo trimestrą padidėja pasiskirstymo tūris ir atitinkamai pagreitėja kepenų ir inkstų klirensas, dėl to gali sumažėti pastovios dozės koncentracija serume.

Reikia atsižvelgti į tai, kad nėštumo metu gali pakisti vaistinio preparato prisijungimas prie plazmos baltymų ir padidėti laisvos (gydomąjį poveikį darančios) valproinės rūgšties frakcija.

5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys

Lėtinio toksinio poveikio tyrimų duomenimis, didelės dozės (250 mg/kg kūno svorio žiurkėms ir 90 mg/kg kūno svorio šunims) sukėlė sėklidžių atrofiją, skirstomųjų latakų degeneraciją ir spermatogenezės nepakankamumą bei prostatos pokyčių.

Mutageninio poveikio tyrimai su bakterijomis, žiurkėmis ir pelėmis buvo neigiami.

Ilgalaikiai tyrimai atlikti su žiurkėmis ir pelėmis. Vartojant labai dideles dozes, žiurkių patinams dažniau atsirado poodinių fibrosarkomų. Tyrimai su gyvūnais teratogeninio valproinės rūgšties poveikio neparodė.


6. FARMACINĖ INFORMACIJA

6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas

Acesulfamo kalio druska
Bazinis butilintas metakrilato kopolimeras
Dibutilo sebakatas
Hipromeliozė
Magnio stearatas
Natrio laurilsulfatas
Koloidinis silicio dioksidas, hidratuotas
Titano dioksidas (E 171)

6.2 Nesuderinamumas

Duomenys nebūtini.

6.3 Tinkamumo laikas

3 metai

6.4 Specialios laikymo sąlygos

Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.

6.5 Pakuotė ir jos turinys

500 mg:
Rudo stiklo (III tipo) butelis su plastiko uždoriu (MTPE).
50, 100, 200 ir 500 pailginto atpalaidavimo tablečių.

Aliuminio/aliuminio lizdinės plokštelės
7, 10, 20, 30, 50, 84, 90, 100, 120, 150, 200 ir 500 pailginto atpalaidavimo tablečių.

Polipropileno tablečių talpyklė su uždoriu ir sausikliu (kurio sudėtyje yra silicio dioksido)
30, 50, 100, 200 ir 500 pailginto atpalaidavimo tablečių.

Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.

6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti

Specialių reikalavimų nėra.


7. RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJAS

STADA Arzneimittel AG
Stadastrasse 2–18
61118 Bad Vilbel
Vokietija


8. RINKODAROS TEISĖS NUMERIS (-IAI)

PRODEPA 500 mg
Lizdinė plokštelė:
N7 - LT/1/07/0880/017
N10 - LT/1/07/0880/018
N20 - LT/1/07/0880/019
N30 - LT/1/07/0880/020
N50 - LT/1/07/0880/021
N84 - LT/1/07/0880/022
N90 - LT/1/07/0880/023
N100 - LT/1/07/0880/024
N120 - LT/1/07/0880/025
N150 - LT/1/07/0880/026
N200 - LT/1/07/0880/027
N500 - LT/1/07/0880/028
Butelis:
N50 - LT/1/07/0880/029
N100 - LT/1/07/0880/030
N200 - LT/1/07/0880/031
N500 - LT/1/07/0880/032
Tablečių talpyklė:
N30 - LT/1/07/0880/033
N50 - LT/1/07/0880/034
N100 - LT/1/07/0880/035
N200 - LT/1/07/0880/036
N500 - LT/1/07/0880/037


9. RINKODAROS TEISĖS SUTEIKIMO / ATNAUJINIMO DATA

2007-10-30


10. TEKSTO PERŽIŪROS DATA 2009 12 30

2009-12-30


Naujausia vaistinio preparato charakteristikų santraukos redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/

II PRIEDAS

RINKODAROS SĄLYGOS

A. GAMYBOS LICENCIJOS TURĖTOJAS (-AI), ATSAKINGAS (-I) UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ

B. RINKODAROS TEISĖS SĄLYGOS


A. GAMYBOS LICENCIJOS TURĖTOJAS (-AI), ATSAKINGAS (-I) UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ

Gamintojo (-ų), atsakingo (-ų) už serijų išleidimą, pavadinimas (-ai) ir adresas (-ai)

STADA Arzneimittel AG
Stadastrasse 2–18
61118 Bad Vilbel
Vokietija

Centrafarm Services B.V.
Nieuwe Donk 9
4879 AC Etten-Leur
Nyderlandai

STADA Production Ireland Ltd.
Waterford Road,
Clonmel, Co. Tipperery
Airija

Eurogenerics N.V.
Heizel Esplanade b22
1020 Brussels
Belgija


B. RINKODAROS TEISĖS SĄLYGOS

• TIEKIMO IR VARTOJIMO SĄLYGOS AR APRIBOJIMAI, TAIKOMI RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJUI

Receptinis vaistinis preparatas

• SĄLYGOS AR APRIBOJIMAI, SKIRTI SAUGIAM IR VEIKSMINGAM VAISTINIO PREPARATO VARTOJIMUI UŽTIKRINTI

Nebūtini.

2010-01-13


III PRIEDAS

ŽENKLINIMAS IR PAKUOTĖS LAPELIS
A. ŽENKLINIMAS


INFORMACIJA ANT IŠORINĖS PAKUOTĖS

DĖŽUTĖ

1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

PRODEPA 500 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
Natrii valproas


2. VEIKLIOJI MEDŽIAGA IR JOS KIEKIS

Vienoje pailginto atpalaidavimo tabletėje yra 333 mg natrio valproato ir 145 mg valproinės rūgšties (atitinka 500 mg natrio valproato).


3. PAGALBINIŲ MEDŽIAGŲ SĄRAŠAS


4. FARMACINĖ FORMA IR KIEKIS PAKUOTĖJE

Aliuminio/aliuminio lizdinės plokštelės
7 pailginto atpalaidavimo tabletės
10 pailginto atpalaidavimo tablečių
20 pailginto atpalaidavimo tablečių
30 pailginto atpalaidavimo tablečių
50 pailginto atpalaidavimo tablečių
84 pailginto atpalaidavimo tablečių
90 pailginto atpalaidavimo tablečių
100 pailginto atpalaidavimo tablečių
120 pailginto atpalaidavimo tablečių
150 pailginto atpalaidavimo tablečių
200 pailginto atpalaidavimo tablečių
500 pailginto atpalaidavimo tablečių

Rudo stiklo buteliai
50 pailginto atpalaidavimo tablečių
100 pailginto atpalaidavimo tablečių
200 pailginto atpalaidavimo tablečių
500 pailginto atpalaidavimo tablečių

Polipropileno tablečių talpyklė (tik 500 mg)
30 pailginto atpalaidavimo tablečių
50 pailginto atpalaidavimo tablečių
100 pailginto atpalaidavimo tablečių
200 pailginto atpalaidavimo tablečių
500 pailginto atpalaidavimo tablečių


5. VARTOJIMO METODAS IR BŪDAS (-AI)

Vartoti per burną.

Prieš vartojimą perskaitykite pakuotės lapelį.


6. SPECIALUS ĮSPĖJIMAS, KAD VAISTINĮ PREPARATĄ BŪTINA LAIKYTI VAIKAMS NEPASIEKIAMOJE IR NEPASTEBIMOJE VIETOJE

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.


7. KITAS (-I) SPECIALUS (-ŪS) ĮSPĖJIMAS (-AI) (JEI REIKIA)


8. TINKAMUMO LAIKAS

Tinka iki


9. SPECIALIOS LAIKYMO SĄLYGOS


10. SPECIALIOS ATSARGUMO PRIEMONĖS DĖL NESUVARTOTO VAISTINIO PREPARATO AR JO ATLIEKŲ TVARKYMO (JEI REIKIA)


11. RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJO PAVADINIMAS IR ADRESAS

STADA Arzneimittel AG
Stadastrasse 2–18
61118 Bad Vilbel
Vokietija


12. RINKODAROS TEISĖS NUMERIS

Lizdinė plokštelė:
N7 - LT/1/07/0880/017
N10 - LT/1/07/0880/018
N20 - LT/1/07/0880/019
N30 - LT/1/07/0880/020
N50 - LT/1/07/0880/021
N84 - LT/1/07/0880/022
N90 - LT/1/07/0880/023
N100 - LT/1/07/0880/024
N120 - LT/1/07/0880/025
N150 - LT/1/07/0880/026
N200 - LT/1/07/0880/027
N500 - LT/1/07/0880/028
Butelis:
N50 - LT/1/07/0880/029
N100 - LT/1/07/0880/030
N200 - LT/1/07/0880/031
N500 - LT/1/07/0880/032
Tablečių talpyklė:
N30 - LT/1/07/0880/033
N50 - LT/1/07/0880/034
N100 - LT/1/07/0880/035
N200 - LT/1/07/0880/036
N500 - LT/1/07/0880/037


13. SERIJOS NUMERIS

Serija


14. PARDAVIMO (IŠDAVIMO) TVARKA

Receptinis vaistinis preparatas.


15. VARTOJIMO INSTRUKCIJA


16. INFORMACIJA BRAILIO RAŠTU

PRODEPA 500 mg


MINIMALI INFORMACIJA ANT MAŽŲ VIDINIŲ PAKUOČIŲ

BUTELIO ETIKETĖ


1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS IR VARTOJIMO BŪDAS (-AI)

PRODEPA 500 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
Natrii valproas


2. VARTOJIMO METODAS

Vartoti per burną.


3. TINKAMUMO LAIKAS

Tinka iki


4. SERIJOS NUMERIS

Serija


5. KIEKIS (MASĖ, TŪRIS ARBA VIENETAI)

Rudo stiklo buteliai
50 pailginto atpalaidavimo tablečių
100 pailginto atpalaidavimo tablečių
200 pailginto atpalaidavimo tablečių
500 pailginto atpalaidavimo tablečių


6. KITAMINIMALI INFORMACIJA ANT LIZDINIŲ PLOKŠTELIŲ ARBA DVISLUOKSNIŲ JUOSTELIŲ

LIZDINĖ PLOKŠTELĖ


1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

PRODEPA 500 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
Natrii valproas


2. RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJO PAVADINIMAS

STADA Arzneimittel AG


3. TINKAMUMO LAIKAS

Tinka iki


4. SERIJOS NUMERIS

Serija


5. KITA


MINIMALI INFORMACIJA ANT MAŽŲ VIDINIŲ PAKUOČIŲ

POLIPROPILENO TALPYKLĖS ETIKETĖ (UŽDORIS IR SAUSIKLIS)


1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS IR VARTOJIMO BŪDAS (-AI)

PRODEPA 500 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
Natrii valproas


2. VARTOJIMO METODAS

Vartoti per burną.


3. TINKAMUMO LAIKAS

Tinka iki


4. SERIJOS NUMERIS

Serija


5. KIEKIS (MASĖ, TŪRIS ARBA VIENETAI)

Polipropileno tablečių talpyklė (tik 500 mg)
30 pailginto atpalaidavimo tablečių
50 pailginto atpalaidavimo tablečių
100 pailginto atpalaidavimo tablečių
200 pailginto atpalaidavimo tablečių
500 pailginto atpalaidavimo tablečių


6. KITA

B. PAKUOTĖS LAPELIS

PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI

PRODEPA 500 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
Natrio valproatas

Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.
- Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).
- Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.


Lapelio turinys
1. Kas yra PRODEPA ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant PRODEPA
3. Kaip vartoti PRODEPA
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti PRODEPA
6. Kita informacija


1. KAS YRA PRODEPA IR KAM JIS VARTOJAMAS

PRODEPA yra vaistas priepuoliams gydyti (antiepilepsinis vaistas).

PRODEPA gydoma
- priepuoliai, kurie atsiranda dėl abiejų galvos smegenų pusrutulių sutrikimo (generalizuoti priepuoliai, pavyzdžiui: absansai, miokloniniai ir toniniai kloniniai priepuoliai);
- priepuoliai, kurie atsiranda dėl lokalaus galvos smegenų sutrikimo (židininiai priepuoliai), bet vėliau gali išplisti į abu galvos smegenų pusrutulius (antriniai generalizuoti priepuoliai).

Įvairių tipų priepuoliai, pavyzdžiui, pasireiškiantys mišriais simptomais (simptomų kompleksu), ir priepuoliai, kurie iš lokalios srities išplinta į abu galvos smegenų pusrutulius (antriniai generalizuoti priepuoliai), gali būti gydomi PRODEPA kartu su kitais vaistais nuo epilepsijos, jeigu šio tipo priepuoliai nereaguoja į gydymą įprastiniais antiepilepsiniais vaistais.


2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT PRODEPA

PRODEPA vartoti negalima:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) natrio valproatui ar valproinei rūgščiai arba bet kuriai pagalbinei PRODEPA medžiagai;
- jeigu sergate kepenų ar kasos funkcijos sutrikimu;
- jeigu sirgote arba kraujo giminaičiai sirgo sunkia kepenų liga, ypač susijusia su vaistų vartojimu;
- jeigu sergate liga, pasireiškiančia raudonojo kraujo dažo sutrikimu (porfirija);
- jeigu turite polinkį kraujuoti.

Specialių atsargumo priemonių reikia:
- jeigu anksčiau buvo pažeisti kaulų čiulpai. Tokiu atveju turite būti atidžiai stebimas gydytojo (tiriamas kraujo ląstelių kiekis);
- jeigu sergate į uždegimines panašiomis odos ir (arba) žarnyno ligomis (sistemine raudonąja vilklige). PRODEPA šį sutrikimą gali sunkinti arba sukelti;
- jeigu gydantis PRODEPA atsiranda sutrikimų, pavyzdžiui, psichinis ar protinis silpnumas, apetito nebuvimas (anoreksija), apatija, mieguistumas, pykinimas, besikartojantis vėmimas, pilvo skausmas, bjaurėjimasis įprastiniu maistu ir (arba) valproatu bei valproine rūgštimi, priepuolių bei traukulių atsinaujinimas ar pasunkėjimas, gerokai dažnesnis mėlynių atsiradimas ar kraujavimas iš nosies ir (arba) kraujavimo laiko pailgėjimas, nedelsdami kreipkitės į Jus prižiūrintį gydytoją. Tai gali sukelti kepenų ar kasos uždegimas arba amoniako koncentracijos kraujyje padidėjimas. Pacientams, kuriems įtariami metabolizmo sutrikimai, ypač šlapalo ciklo fermentų sutrikimai, prieš pradedant gydymą, gydytojas turi atlikti metabolizmo tyrimus;
- jeigu yra susilpnėjusi inkstų funkcija arba sumažėjusi baltymų koncentracija kraujyje, gydytojui gali tekti sumažinti dozę, kad sumažėtų valproinės rūgšties koncentracija kraujyje (žr. 3 skyrių);
- prieš chirurginę operaciją ar dantų procedūrą (pvz., danties traukimą). PRODEPA vartojimas gali būti susijęs su polinkio kraujuoti sustiprėjimu, taigi gydytojui reikia pasakyti, kad vartojate PRODEPA, nes reikia ištirti kraujo krešėjimą;
- jeigu kartu vartojate kokių nors vaistų, kurie skystina kraują (pvz., K vitamino antagonistų), nes galite turėti polinkį kraujuoti. Taigi, reikia reguliariai tirti kraujo krešėjimą (Quick rodmenį);
- jeigu PRODEPA gydomas kūdikis ar jaunesnis nei 3 metų vaikas, sergantis sunkia epilepsijos forma (ypač, kuriems yra smegenų pakenkimas, protinis atsilikimas, įvairių genetinių sutrikimų ir (arba) diagnozuotas metabolizmo sutrikimas). Tokiais atvejais yra didesnė toksinio poveikio kepenims rizika, ypač pirmus 6 gydymo mėnesius, ir ypač labai mažiems vaikams. Toksinio poveikio kepenims rizika didesnė, kai kartu vartojama kitų antiepilepsinių vaistų. Taigi, gydantis gydytojas turi atidžiai įvertinti, ar gydymo nauda persveria galimą riziką;
- jeigu Jums atsirado minčių apie savižudybę arba apie savęs žalojimą. Nedaugelis žmonių, kurie buvo gydomi antiepilepsiniais vaistais, tokiais kaip valproatas ar valproinė rūgštis, turėjo minčių apie savęs žalojimą arba savižudybę. Jeigu bet kuriuo metu turite tokių minčių, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
- jeigu pastebėjote, kad priaugote svorio, ypač gydymo pradžioje. Taip gali atsitikti dėl apetito padidėjimo (žr. 4 skyrių). Turite stebėti svorį ir stengtis, kas svoris didėtų kiek galima mažiau.

Kitų vaistų vartojimas
PRODEPA poveikis, o kartais ir šalutinis poveikis sustiprėja, vartojant kartu:
- felbamatą (gydomi priepuoliai);
- cimetidiną (gydomos skrandžio opos);
- eritromiciną (gydomos bakterijų sukeltos užkrečiamosios ligos);
- acetilsalicilo rūgštis (aspirinas, kuriuo malšinamas skausmas ir mažinamas karščiavimas) gali didinti polinkį kraujuoti ir kepenų pažeidimą. Ypač reikia vengti gydyti PRODEPA kartu su acetilsalicilo rūgštimi kūdikius ir vaikus.

PRODEPA poveikis silpnėja, vartojant kartu:
- kitų vaistų nuo epilepsijos, pavyzdžiui, fenobarbitalį, primidoną, fenitoiną ir karbamazepiną;
- meflokviną (gydoma maliarija) ir meropenemą, panipenemą ir imipenemą (gydomos bakterijų sukeltos užkrečiamosios ligos), kurie skatina valproinės rūgšties skaidymą ir gali išprovokuoti traukulius.

PRODEPA poveikis gali sustiprėti ar susilpnėti, vartojant kartu:
- fluoksetiną (gydoma depresija).

PRODEPA sustiprina šių vaistų poveikį, o kartais ir šalutinį poveikį:
- kitų antiepilepsinių vaistų, pavyzdžiui, karbamazepino, klonazepamo, felbamato, lamotrigino, fenobarbitalio, fenitoino, primidono. Pavartojus valproinę rūgštį kartu su klonazepamu, pacientams, kuriems praeityje buvo absansų priepuolių (tam tikros rūšies priepuoliai), pasireiškė absansų epilepsijos būklė (ilgalaikiai priepuoliai). Yra duomenų, kad lamotriginą vartojant kartu su valproine rūgštimi, didėja odos reakcijų rizika;
- neuroleptinių vaistų (gydomi psichikos sutrikimai);
- benzodiazepinų (gydomas nerimas ir įtampa), pavyzdžiui, diazepamo ir lorazepamo;
- barbitūratų (trankviliantų);
- monoamino oksidazės (MAO) inhibitorių (gydoma depresija) ir kitų vaistų, kuriais gydoma depresija;
- kodeino (be kitų indikacijų, gydomas kosulys);
- zidovudino (gydoma ŽIV infekcija);
- antikoaguliantų (pvz., K vitamino antagonistų), nes gali sustiprėti polinkis kraujuoti.

Pasakykite gydytojui, jeigu kartu vartojate sertraliną (antidepresantas) ir risperidoną (neuroleptinis vaistas).

Jeigu gydotės vaistais, kurie nepalankiai veikia kepenis (įskaitant alkoholį), gydantis valproatu, kepenų pažeidimo rizika gali sustiprėti.

Diabetu sergantiems ligoniams: gali būti klaidingai teigiami ketoninių kūnų šlapime tyrimo duomenys.

Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

PRODEPA vartojimas su maistu ir gėrimais
Alkoholio vartojimas gali keisti PRODEPA aktyvumą ir sustiprinti šalutinį poveikį. Gydymo metu alkoholio gerti negalima.

Vartojant PRODEPA, geriausia vengti kartu vartoti rūgščių gėrimų ir aštrių patiekalų.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis

Nėštumas
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Vaisingos moterys turi konsultuotis su gydytoju, kuris įvertins gydymo PRODEPA naudos ir rizikos santykį. Prieš pradedant gydymą, vaisingoms moterims gydytojas turi nurodyti, kad nėštumą būtina planuoti ir stebėti, ar moteris nepastojo.

Jeigu nėštumo pradžioje vartojamas PRODEPA, yra didelė vaisiaus stuburo ir stuburo smegenų vystymosi sutrikimų rizika.

Gali atsirasti ir kitų sklaidos trūkumų, kurių rizika dar labiau padidėja, jeigu kartu vartojama kitų vaistų nuo epilepsijos.

Galimam vaisiaus pažeidimui išaiškinti, rekomenduojamos diagnostinės priemonės, pavyzdžiui, ultragarsinis tyrimas ir laboratoriniai alfa fetoproteino tyrimai.

Jeigu ketinate pastoti arba jau esate nėščia, reikia vartoti mažiausią priepuolius reguliuojančią PRODEPA dozę, ypač nėštumo pradžioje (20 40 dienomis po apvaisinimo).

Didelės didžiausios koncentracijos kraujo plazmoje galima išvengti, paros dozę padalijus į kelias dalis ir geriant keletą mažų dozių kelis kartus per parą. Tai padės užtikrinti, kad visą dieną būtų pastovi valproinės rūgšties koncentracija organizme.

PRODEPA vartojimą nėštumo metu nutraukti nepasitarus su gydytoju negalima, nes staigus gydymo nutraukimas ar nekontroliuojamas dozės sumažinimas gali išprovokuoti epilepsijos priepuolius, kurie gali būti kenksmingi Jums ir (arba) vaisiui.

Jeigu planuojate pastoti arba jau esate nėščia, turite vartoti folio rūgšties papildų.

Pranešama apie motinų, kurios nėštumo metu buvo gydomos valproine rūgštimi, naujagimiams pasireiškusius kraujavimo sutrikimus.

Žindymas
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Valproinė rūgštis prasiskverbia į motinos pieną. Motinos piene nustatomas tik labai mažas vaisto kiekis, kuris dažniausiai nekelia rizikos kūdikiui, taigi žindymo nutraukti paprastai nebūtina.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vairuoti ar mechanizmų valdyti nepasitarus su gydytoju, negalima.

Jeigu vartojamos didėlės vaisto dozės arba kartu vartojama kitų centrinę nervų sistemą veikiančių vaistų, gydymo pradžioje gali pasireikšti mieguistumas ar sumišimas. Dėl to gali sutrikti gebėjimas reaguoti ir, nepriklausomai nuo ligos, sutrikti gebėjimas vairuoti ar valdyti mechanizmus. Toks poveikis sustiprėja kartu vartojant alkoholio.


3. KAIP VARTOTI PRODEPA

Dozavimas
PRODEPA visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Įprastos ilgalaikio gydymo paros dozės

PRODEPA 500 mg
Amžius Kūno svoris Vidutinė dozė mg per parą Pailginto atpalaidavimo tablečių per parą
Vaikai

3–6 metų
maždaug 15–25 kg
450–600
1

7–14 metų
maždaug 25–40 kg
750–1200
1½–2

Vyresni nei 14 metų paaugliai
maždaug 40–60 kg
1000–1500
2–3

Suaugusieji
maždaug 60 kg ir sunkesni
1200–2100
2–4

Jaunesni nei 6 metų vaikai
Tokio amžiaus ligoniams reikia vartoti kitokios farmacinės formos valproatą, kurioje yra mažiau veikliosios medžiagos (pvz., tirpalą), nes dozę būtina didinti palaipsniui.

Rekomenduojama dozę didinti palaipsniui iki geriausią poveikį sukeliančios dozės. Kartais 4 6 savaites visas poveikis nepasireiškia. Dėl to per greitai didinti paros dozę virš vidutinės negalima.

Jeigu PRODEPA vartojamas kartu su kitais vaistais nuo epilepsijos arba

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7