Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

TRISEQUENS TAB. N28

Vaistai
  Gamintojas:
NOVO NORDISK

B. INFORMACINIS LAPELIS
INFORMACINIS LAPELISPrieš pradėdami vartoti šį vaistą, atidžiai perskaitykite visą šį informacinį lapelį.
Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Šis vaistas skirtas tik Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Preparatas gali jiems pakenkti (net tokiu atveju, jeigu jų ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).Lapelio turinys:
Kas yra Trisequens ir nuo ko jis vartojamas
Kas žinotina prieš vartojant Trisequens
Kaip vartoti Trisequens
Galimas šalutinis poveikis
Kaip laikyti Trisequens
Kita informacija

Trisequens plėvele dengtos tabletės
Veikliosios vaisto medžiagos yra estradiolio hemihidratas ir noretisterono acetatas.

Vienoje mėlynoje plėvele dengtoje tabletėje yra: 2 mg estradiolio (estradiolio hemihidrato pavidalu).
Vienoje baltoje plėvele dengtoje tabletėje yra: 2 mg estradiolio (estradiolio hemihidrato pavidalu) ir 1 mg noretisterono acetato.
Vienoje raudonoje plėvele dengtoje tabletėje yra: 1 mg estradiolio (estradiolio hemihidrato pavidalu).

Pagalbinės medžiagos
Tabletės šerdyje yra laktozės monohidrato, kukurūzų krakmolo, želatinos, talko ir magnio stearato.
Tablečių plėvelė:
Mėlynų tablečių:
hipromeliozė, talkas, titano dioksidas (E171), indigokarminas (E132) ir makrogolis 4((.
Baltų tablečių:
hipromeliozė, triacetinas ir talkas.
Raudonų tablečių:
hipromeliozė, talkas, titano dioksidas (E171), raudonasis geležies oksidas (E172) ir propilenglikolis.

Registravimo liudijimo turėtojas
Novo Nordisk A/S,
DK-2880 Bagsvaerd, Danija

Gamintojas
Novo Nordisk A/S,
DK-2880 Bagsvaerd, Danija KAS YRA TRISEQUENS IR NUO KO JIS VARTOJAMAS

Trisequens sudėtyje yra moteriškų lytinių hormonų estradiolio ir noretisterono acetato. Estradiolis yra identiškas estradioliui, kurį gamina moterų kiaušidės, jis priklauso natūraliems estrogenams. Noretisterono acetatas yra sintetinis progestagenas, kuris veikia panašiai kaip ir progesteronas – kitas svarbus moteriškas lytinis hormonas.

Trisequens yra hormonų pakeičiamosios terapijos (HPT) vaistas, vartojamas:
Susilpninti arba pašalinti moterų menopauzės požymius (karščio pylimą, naktinį prakaitavimą, makšties sausumą ir kt.).
Trisequens skiriamas osteoporozės (kaulų retėjimo) profilaktikai, jei Jums padidėjusi kaulų lūžių rizika ir jei Jūs negalite vartoti kitų vaistų šiai ligai gydyti.

Nėra pakankamai duomenų apie vyresnių nei 65 metų moterų gydymą šiuo vaistu.

Trisequens išleidžiamas po 1 arba 3 kalendorines diskines pakuotes, kuriose yra po 28 plėvele dengtas tabletes.

Trisequens mėlynų plėvele dengtų tablečių paviršiuje įspaustos raidės NOVO 2((.
Trisequens baltų plėvele dengtų tablečių paviršiuje įspaustos raidės NOVO 2(1.
Trisequens raudonų plėvele dengtų tablečių paviršiuje įspaustos raidės NOVO 2(2. 2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT TRISEQUENS

Trisequens vartoti draudžiama, jei:
Jums nustatytas arba įtariamas krūties vėžys.
Jums nustatytas arba įtariamas nuo hormonų priklausomas auglys (pvz., gimdos gleivinės vėžys).
Jums yra nenormalus kraujavimas iš makšties.
Sergate liga, vadinama endometriumo hiperplazija (gimdos gleivinės išvešėjimas) ir dėl jos nesigydėte.
Sergate ar sirgote giliųjų venų tromboze arba plaučių arterijos tromboembolija (kai susiformuoja kraujo krešuliai kojų arba plaučių kraujagyslėse).
Jums yra arba neseniai buvo arterijų tromboembolija (pvz., krūtinės angina arba širdies infarktas).
Sergate arba praeityje sirgote kepenų ligomis, ir kepenų veiklos rodikliai išliko pakitę.
Esate alergiška estradioliui arba noretisterono acetatui, arba bet kuriai pagalbinei Trisequens medžiagai.
Sergate porfirija (medžiagų apykaitos liga, kurios metu sutrinka kraujo pigmento gamyba).

Specialios atsargumo priemonės vartojant Trisequens
Medicininis ištyrimas ir stebėjimas
Prieš paskirdamas hormonų pakeičiamąją terapiją (HPT) gydytojas įvertins ir paskui reguliariai tikrins, ar šis gydymas Jums tinka. Gydytojas surinks Jūsų ir Jūsų šeimos anamnezę, taip pat atliks reikiamą medicininį ištyrimą. Jūs pati turite reguliariai tirti savo krūtis ir apie pastebėtus pokyčius nedelsiant pranešti gydytojui arba slaugytojai. Kiti tyrimai, įskaitant mamografiją, turi būti atliekami laikantis įprastinių medicininės patikros rekomendacijų, atsižvelgiant į Jūsų sveikatos būklę.

Atvejai, kai reikalinga nuolatinė gydytojo priežiūra
Pasakykite savo gydytojui, jei sergate arba praeityje sirgote viena iš toliau nurodytų ligų, nes tuomet Jus reikia atidžiau stebėti. Retkarčiais vartojant Trisequens kai kurios ligos gali atsinaujinti arba pasunkėti. Tai:

Lejomioma (gerybinis gimdos auglys) arba endometriozė (gimdos gleivinės išvešėjimas už gimdos ribų).
Praeityje buvę kraujo krešuliai arba esanti padidėjusi kraujo krešulių susidarymo rizika (žr. žemiau).
Padidėjusi nuo estrogenų priklausomų navikų rizika, pvz., pirmo laipsnio krūties vėžio paveldimumas.
Padidėjęs kraujospūdis.
Kepenų ligos, pvz., kepenų adenoma (gerybinis auglys).
Cukrinis diabetas.
Tulžies pūslės akmenligė.
Migrena arba stiprūs galvos skausmai.
Sisteminė raudonoji vilkligė (autoimuninė liga).
Praeityje diagnozuota endometriumo hiperplazija (gimdos gleivinės išvešėjimas) (žr. žemiau).
Epilepsija.
Bronchinė astma.
Otosklerozė (progresuojantis klausos silpnėjimas).

Būklės, kurioms pasireiškus, reikia nedelsiant nutraukti vaisto vartojimą

Pasireiškus vienai iš toliau nurodytų būklių arba bet kuriuo kitu atveju, kuris nurodytas skyriuje “Trisequens vartoti draudžiama, jei”, būtina nedelsiant nutraukti vaisto vartojimą. Tai:
Gelta (odos ir akių pageltimas) arba kitos kepenų ligos.
Ryškus kraujospūdžio padidėjimas.
Naujai atsiradę migreninio tipo galvos skausmai.
Nėštumas.

Endometriumo hiperplazija (gimdos gleivinės išvešėjimas)
Nustatyta, jog ilgesnį laiką vartojant vien estrogenų, padidėja endometriumo (gimdos gleivinės) hiperplazijos bei endometriumo vėžio rizika. Bent dalį mėnesinių ciklo su estrogenais vartojant progestagenų, ši rizika sumažėja.

Kai kurioms moterims per pirmuosius hormonų pakeičiamosios terapijos mėnesius būna gausus kraujavimas arba atsiranda tepančių išskyrų. Jei šis kraujavimas arba tepimas išlieka ilgiau nei kelis pirmuosius gydymo mėnesius, arba atsiranda jau kurį laiką taikant hormonų pakeičiamąją terapiją, arba tęsiasi ir nutraukus vaisto vartojimą, nedelsiant pasakykite apie tai savo gydytojui.

Krūties vėžys
Kiekvienai moteriai, nepriklausomai nuo to, ar jai taikoma hormonų pakeičiamoji terapija, ar ne, yra rizika susirgti krūties vėžiu. Moterims, kurioms taikoma hormonų pakeičiamoji terapija ilgiau nei penkis metus, ši rizika yra šiek tiek didesnė, nei toms, kurioms ji niekada nebuvo taikyta. Šios rizikos laipsnis priklauso nuo hormonų pakeičiamosios terapijos trukmės; ši rizika tampa įprastinė per kelis (dažniausiai – per penkis) metus po hormonų pakeičiamosios terapijos nutraukimo. Įrodyta, kad moterims, vartojančioms nuolatinės sudėtinės hormonų pakeičiamosios terapijos preparatą (tuomet nebūna mėnesinių kraujavimo), kurio sudėtyje yra konjuguoto kumelės estrogeno ir medroksiprogesterono acetato, krūties vėžio matmenys būna didesni ir jis dažniau metastazuoja į sritinius limfmazgius, nei toms moterims, kurios šio vaisto nevartojo.

Iš 1000 50-70 metų moterų, nevartojančių HPT, maždaug 45 yra diagnozuojamas krūties vėžys. Iš 1000 50-70 metų moterų, vartojančių HPT, krūties vėžys papildomai diagnozuojamas 2, 6 ir 12 moterų atitinkamai po 5, 10 ir 12 HPT vartojimo metų. Iš 1000 50-64 metų moterų, kurioms netaikoma hormonų pakeičiamoji terapija, maždaug 32 diagnozuojamas krūties vėžys. Iš 1000 50-64 metų moterų, kurioms taikoma hormonų pakeičiamoji terapija, krūties vėžys diagnozuojamas papildomai 6 ir 19 moterų atitinkamai po 5 ir 10 hormonų pakeičiamosios terapijos vartojimo metų. Ši rizika nepriklauso nuo amžiaus ir yra tokia pat, jei hormonų pakeičiamoji terapija pradedama vartoti nuo 40, 50 ar 60 metų.

Jei Jūs nerimaujate dėl padidėjusios krūties vėžio rizikos, aptarkite hormonų pakeičiamosios terapijos privalumus ir riziką su savo gydytoju.

Kraujo krešuliai
Venų trombozė (kartais vadinama giliųjų venų tromboze arba GVT) yra labai reta liga, kurios metu venose, dažniausiai blauzdų, susidaro kraujo krešulių, koja parausta, patinsta ir dažnai – tampa skausminga. Retkarčiais šie kraujo krešuliai gali judėti ir keliauti venomis kartu su kraujo srove – ši būklė vadinama venų tromboembolija (VTE). Jei kraujo krešulys nukeliauja iki plaučių, jis gali užkimšti jų kraujagysles – tai plaučių tromboembolija, kuri pasireiškia dusuliu, stipriu skausmu krūtinėje ir/arba kolapsu arba nualpimu. Daugeliu atvejų šiuos kraujo krešulius galima sėkmingai gydyti, tačiau kai kuriais atvejais jie gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų ar netgi mirtį.

Visoms moterims, nepriklausomai nuo to, vartoja jos hormonų pakeičiamąją terapiją ar ne, yra nedidelė rizika susidaryti kraujo krešuliams kojų venose, plaučiuose arba kitose kūno dalyse. 50-59 metų moterims, vartojančioms hormonų pakeičiamąją terapiją (HPT) penkis metus, VTE padaugėja maždaug ( atvejais 1000 moterų per penkis metus, lyginant su 3 atvejais nevartojančiosioms HPT. Tačiau VTE rizika didėja su amžiumi, todėl 60-69 metų moterims, vartojančioms pakaitinę hormonų terapiją, VTE padaugėja maždaug 9 atvejais 1000 moterų per 5 metus, lyginant su 8 atvejais HPT nevartojusiosioms. Šie kraujo krešuliai dažniau susidaro per pirmuosius HPT vartojimo metus nei vėliau.

Kai kurioms pacientėms yra padidėjusi rizika susirgti VTE, o šią dar padidina HPT. Jei Jums arba Jūsų šeimos nariams praeityje pasireiškė VTE, jei Jūs turite didelį antsvorį, sergate sistemine raudonąja vilklige, jei Jums buvo savaiminių persileidimų arba sergate liga, dėl kurios vartojate kraują skystinančių vaistų (pvz., varfarino), tuomet HPT Jums gali padidinti riziką sirgti VTE. Jei anksčiau išvardintos sąlygos Jums tinka, pasakykite apie tai savo gydytojui.

VTE rizika gali padidėti ir tuo atveju, jei Jūs ilgesnį laikotarpį negalite judėti, patyrėte didelių traumų arba Jums atliekama didelės apimties chirurginė operacija. Jei Jums planuojama atlikti operaciją, po kurios ilgesnį laiką negalėsite vaikščioti, ypač jei tai bus pilvo organų arba kojų operacija, praneškite apie tai savo gydytojui. Jums gali tekti nutraukti HPT likus keturioms - šešioms savaitėms iki operacijos, kad sumažėtų VTE rizika. Kai visiškai atsistatys Jūsų judrumas, galėsite vėl tęsti HPT.

Jei atsiranda skausmingas kojos patinimas arba staigus skausmas krūtinėje ir pasidaro sunku kvėpuoti, reikia nutraukti HPT vartojimą ir nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti ankstyvieji VTE požymiai.

Širdies ligos
Koronarinė širdies liga pasireiškia tuomet, kai sutrinka kraujotaka bei maisto medžiagų patekimas į širdį. Tai gali sąlygoti riebalinės nuosėdos (pvz., sergant ateroskleroze) arba susidarę kraujo krešuliai (trombozė). Tai sukelia krūtinės anginą – krūtinės skausmą, plintantį į kairiąją ranką, kaklą, žandikaulį arba petį, ir sunkiais atvejais – širdies infarktą.

Dviejų didelių klinikinių tyrimų rezultatai rodo, kad HPT teigiamai neveikia širdies ligų. Moterims, dalyvavusioms šiuose tyrimuose ir vartojusioms HPT tabletes, kurių sudėtyje buvo konjuguotų kumelės estrogenų ir medroksiprogesterono acetato, per pirmuosius vaisto vartojimo metus nedaug padidėjo rizika sirgti širdies ligomis. Todėl nėra aišku, ar ši rizika padidėja ir vartojant kitus HPT preparatus.

Jei kada nors anksčiau sirgote krūtinės angina arba širdies infarktu, aptarkite su savo gydytoju galimą HPT riziką ir naudą.

Insultas
Visoms moterims su amžiumi didėja insulto rizika. Nustatyta, kad insulto rizika 50 metų moterims yra maždaug 3 iš 1000, tuo tarpu 60 metų moterims ji padidėja iki 11 iš 1000. Tikimybę susirgti insultu padidina padidėjęs kraujospūdis, rūkymas, nesaikingas alkoholinių gėrimų vartojimas arba sutrikęs širdies susitraukimų dažnis (prieširdžių virpėjimas).

Pastaraisiais metais gauti duomenys rodo, kad HPT nedaug padidina insulto riziką.

Vidutiniškai 3 penkiasdešimtmetės moterys iš 1000 susirgs insultu penkių metų bėgyje. HPT vartojančiosios insultu susirgs 4 iš 1000. 11 šešiasdešimtmečių moterų iš 1000 susirgs insultu penkių metų bėgyje. HPT vartojančioms tokio pat amžiaus moterims šis skaičius išaugs iki 15 iš 1000.

Kiaušidžių vėžys
Nauji duomenys rodo, jog moterims, mažiausiai 5-10 metų vartojančioms tik estrogenų HPT, kurioms pašalinta gimda, rizika susirgti kiaušidžių vėžiu yra šiek tiek didesnė nei toms, kurios niekada nevartojo HPT. Nežinoma, ar ilgalaikė sudėtinė estrogenų/progestagenų HPT sukelia kitokią riziką nei tik estrogeno turintys preparatai.

Kitos būklės
Gydytojas gali atidžiau Jus stebėti:

Jei sergate kokia nors inkstų liga, terminaliniu inkstų nepakankamumu arba yra sutrikusi širdies veikla.
Jei vartojant HPT pasireiškia hipertrigliceridemija (padidėjęs riebalų kiekis kraujyje), nes retais atvejais tai gali sukelti pankreatitą.

Jei Jums reikia atlikti kraujo tyrimą, pasakykite gydytojui, kad vartojate Trisequens, nes estrogenai gali įtakoti kai kurių kraujo tyrimų rezultatus.

Neįrodyta, kad HPT pagerina pažinimo, mąstymo, mokymosi ir sprendimo (kognityvines) funkcijas. Kai kurie duomenys rodo, kad vyresnėms nei 65 metų moterims vartojant preparatą, kurio sudėtyje yra konjuguoto kumelių estrogeno ir medroksiprogesterono acetato, padidėja intelektualinių sugebėjimo silpnėjimo (demencijos) rizika. Nežinoma, ar taip gali atsitikti jaunesnio amžiaus moterims bei moterims, vartojančioms kitus HPT preparatus.

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines medžiagas
Jei jūs netoleruojate specifinių cukraus produktų, prašome pasikonsultuoti su gydytoju, prieš vartojant Trisequens.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nevartokite Trisequens, jei esate nėščia arba maitinate krūtimi.

Kitų vaistų vartojimas
Pasakykite savo gydytojui arba vaistininkui, jei vartojate arba neseniai vartojote bet kuriuos kitus vaistus, net ir nereceptinius.

Toliau išvardinti vaistai, galintys sumažinti Trisequens poveikį:
prieštraukuliniai (pvz., fenobarbitalis, fenitoinas ir karbamazepinas) ir priešinfekciniai vaistai (pvz., rifampicinas, rifabutinas, nevirapinas, efavirenzas, ritonaviras ir nelfinaviras).
Žoliniai preparatai, kurių sudėtyje yra paprastosios jonažolės (Hypericum perforatum) taip pat gali susilpninti Trisequens poveikį.

Vaistai, kurių sudėtyje yra ketokonazolio (priešgrybelinio vaisto), gali sustiprinti Trisequens poveikį.3. KAIP VARTOTI TRISEQUENS

Trisequens visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jei abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Jei Jums dar yra mėnesinės arba prieš tai vartojote kitą ciklinės hormonų pakeičiamosios terapijos preparatą, pirmąją Trisequens tabletę išgerkite 5-ąją ciklo dieną. Jei Jums nėra mėnesinių arba mėnesinių ciklas yra nereguliarus, gydymą galite pradėti bet kurią Jums patogią dieną. Jei prieš tai nevartojote jokio HPT preparato arba vartojote nenutrūkstamos sudėtinės HPT preparatą, gydymą taip pat galite pradėti bet kurią dieną.

Gerkite po vieną tabletę per dieną, maždaug tuo pačiu paros metu, tokia tvarka: iš pradžių 12 dienų gerkite estrogeno tabletes (mėlynos plėvele dengtos tabletės), paskui 10 dienų –estrogeno ir progestageno tabletes (baltos plėvele dengtos tabletės), kitas 6 dienas – estrogeno tabletes (raudonos plėvele dengtos tabletės). Geriant raudonas tabletes, paprastai prasideda panašus į mėnesinių kraujavimas.

Išgėrus paskutinę raudoną tabletę, kitą dieną geriama pirmoji mėlyna tabletė iš naujos pakuotės.

Tabletę užsigerkite pakankamu kiekiu skysčio (pvz., viena stikline vandens).

Menopauzės sukeltiems požymiams gydyti turi būti vartojama mažiausia efektyvi vaisto dozė trumpiausią laikotarpį. Pasitarkite su savo gydytoju, jei po 3 gydymo mėnesių nepasijutote geriau. Gydymas turi būti tęsiamas tik tol, kol jo nauda didesnė už riziką.

Jei dėl kokios nors priežasties norite nutraukti Trisequens vartojimą, prieš tai aptarkite šį sprendimą su savo gydytoju. Jis paaiškins Jums gydymo nutraukimo poveikius ir aptars kitokio gydymo galimybes.

Pavartojus per didelę Trisequens dozę:
Jei suvartojote per daug Trisequens, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Perdozavus Trisequens, gali pasireikšti pykinimas arba vėmimas.

Pamiršus pavartoti Trisequens:
Nevartokite dvigubos dozės siekdami kompensuoti užmirštąją dozę. Jei vieną dieną užmiršote išgerti tabletę, šią tabletę išmeskite ir toliau įprastai gerkite vaistą. Pamiršus suvartoti vieną vaisto dozę, gali padidėti kraujavimo arba tepančių išskyrų tikimybė. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

Trisequens, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.
Vartojant Trisequens, gali pasireikšti šie šalutiniai poveikiai:

Labai dažni (>10 ( - daugiau kaip 1 iš 10)
Krūtų skausmas arba jautrumas.
Nereguliarus mėnesinių ciklas arba gausus kraujavimas mėnesinių metu.

Dažni (> 1( ir < 10 ( - mažiau kaip 1 iš 10, bet daugiau kaip 1 iš 100)
Lytinių organų grybelinė infekcija ar makšties uždegimas.
Skysčių susikaupimas organizme.
Depresija arba jau esančios depresijos paūmėjimas.
Galvos skausmas, migrena arba jau esančios migrenos paūmėjimas.
Pykinimas.
Pilvo (skrandžio) skausmas, pūtimas arba diskomfortas.
Nugaros skausmas arba kojų mėšlungis.
Krūtų pabrinkimas arba padidėjimas.
Gimdos fibroma (gerybinis gimdos auglys), jos didėjimas arba atsinaujinimas.
Periferinė edema (rankų ir kojų pabrinkimas).
Kūno svorio padidėjimas.

Nedažni (>0,1( ir < 1( - mažiau kaip 1 iš 100, bet daugiau kaip 1 iš 1000)
Padidėjęs jautrumas (alerginės reakcijos).
Nervingumas.
Paviršinių venų uždegimas, susijęs su tromboze (kraujo krešulių susidarymu).
Pilvo pūtimas ir meteorizmas.
Plaukų slinkimas arba hirsutizmas (padidėjęs veido ir kūno plaukuotumas) arba spuogai.
Niežulys.
Dilgėlinė.
Endometriumo hiperplazija (gimdos gleivinės išvešėjimas).
Skausmingos mėnesinės.
Neefektyvus vaistas.

Reti (>0,01( ir < 0,1( - mažiau kaip 1 iš 1000, bet daugiau kaip 1 iš 10000)
Plaučių arterijos tromboembolija (taip pat žr. 2 “Kas žinotina prieš vartojant Trisequens®”).
Giliųjų venų uždegimas, susijęs su tromboze (kraujo krešuliais).

Labai reti (mažiau kaip 0, 01 ( - mažiau kaip 1 iš 1000()
Endometriumo karcinoma (gimdos gleivinės vėžys).
Nemiga.
Nerimas.
Susilpnėjęs arba sustiprėjęs lytinis potraukis.
Galvos svaigimas.
Regos sutrikimai.
Dar labiau padidėjęs kraujospūdis.
Širdies infarktas arba insultas.
Virškinimo sutrikimas arba vėmimas.
Tulžies pūslės ligos, tulžies pūslės akmenligė arba jos atsinaujinimas.
Seborėja (liga, kai padidėja riebalų išsiskyrimas, dėl ko oda tampa riebi ir blizganti).
Odos bėrimas, angioneurozinė edema (ūmi alerginė reakcija).
Makšties arba išorinių lytinių organų niežulys.
Sumažėjęs kūno svoris.
Kraujospūdžio padidėjimas.

Krūties vėžys:
Daugelio epidemiologinių tyrimų bei vieno randomizuoto placebu kontroliuojamo tyrimo (Moterų sveikatos iniciatyva, [Women’s Health Initiative, WHI]) duomenimis, moterims, neseniai vartojusioms arba dabar vartojančioms HPT preparatų, bendra krūties vėžio rizika didėja ilgėjant HPT trukmei. Kelių epidemiologinių tyrimų duomenys parodė, kad taikant sudėtinę estrogenų ir progestagenų HPT krūties vėžio rizika yra didesnė, nei vartojant vienų estrogenų. Toliau pateikiama absoliuti rizika, apskaičiuota epidemiologinio (Milijono moterų studija [Million Women Study, MWS]) ir WHI tyrimų duomenimis.

Pagal žinomą sergamumo krūties vėžio vidurkį išsivysčiusiose šalyse, MWS nustatė, kad:
Iš 1000 nuo 50 iki 64 metų moterų, niekada nevartojusių HPT preparatų , 32 bus diagnozuotas krūties vėžys.
Iš 1000 dabar arba anksčiau HPT preparatų vartojusių moterų papildomai susirgs:
vartojančių tik estrogenų HPT preparatų:
5 metus: nuo 0 iki 3 (vidurkis = 1,5)
10 metų: nuo 3 iki 7 (vidurkis = 5)
vartojančių sudėtinių estrogenų ir progestagenų PHT preparatų:
5 metus: nuo 5 iki 7 (vidurkis = 6)
10 metų: nuo 18 iki 20 (vidurkis = 19)

WHI tyrimo metu nustatyta, kad po 5,6 stebėjimo metų 5079 metų moterims papildomai diagnozuojami 8 invazinio krūties vėžio atvejai dėl sudėtinės estrogenų ir progestagenų HPT (KKE(MPA) 10 000 moterų metų. Apibendrinus tyrimo duomenis nustatyta, kad
invazinis krūties vėžys bus diagnozuotas 16 placebo grupės moterų iš 1000 per penkis metus;
1000 moterų, vartojusių sudėtinę estrogenų ir progestagenų HPT (KKE(MPA), papildomai krūties vėžys bus diagnozuotas nuo 0 iki 9 (vidurkis = 4) moterims per penkis vaisto vartojimo metus.

Papildomų krūties vėžio atvejų skaičius moterims, kurios vartoja HPT, yra panašus į moterų, kurios pradeda vartoti HPT neatsižvelgiant į moters amžių (4565 metų).

Endometriumo vėžys
Moterims, kurioms nepašalinta gimda, endometriumo hiperplazijos ir endometriumo vėžio rizika didėja, ilgėjant estrogenų vartojimo laikui. Remiantis epidemiologinių tyrimų duomenimis, endometriumo vėžys diagnozuojamas 5 HPT preparatų nevartojančioms 50-65 metų moterims iš 1000. Nustatyta, kad vartojant tik estrogenų, rizika didėja atsižvelgiant į gydymo trukmę ir estrogenų dozę ir būna nuo 2 iki 12 kartų didesnė, lyginant su HPT nevartojančiomis moterimis. Gydymą vien estrogenais papildžius progestagenu, ši padidėjusi rizika žymiai sumažėja.

Gydantis estrogenais/progestagenais pasitaikė šių šalutinių reiškinių:
Rudmė, daugiaformė eritema, mazginė eritema ir kraujagyslinė purpura (odos ligos).
Galima silpnaprotystė.

Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. KAIP LAIKYTI TRISEQUENS

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Laikyti ne aukštesnėje kaip (( (C temperatūroje. Negalima šaldyti. Laikyti diską kartoninėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.

Nevartoti Trisequens pasibaigus tinkamumo laikui, nurodytam ant etiketės ir dėžutės. KITA INFORMACIJA

Daugiau informacijos apie šį vaistą gali suteikti vietinis registravimo liudijimo atstovas.
UAB „Novo Nordisk Pharma“
A. Mickevičiaus g. 2
LT-08119 Vilnius
Tel. +37052122849Trisequens® yra Novo Nordisk FemCare AG, Šveicarija, prekinis ženklas

Informacinis lapelis paskutinį kartą patvirtintas : 2005 12 12.

Novo Nordisk AS/S
2880 Bagsvaerd, DanijaKalendorinės pakuotės naudojimo nurodymai:

1. Nustatykite reikiamą dieną
Pasukite vidinį diską ir ties maža plastiko plokštele uždengtu plyšeliu nustatykite savaitės dieną.

2. Kaip išimti pirmąją tabletę
Nulaužkite plastiko plokštelę ir išimkite pirmąją tabletę.

3. Kasdien
Pasukite permatomą diskelį pagal laikrodžio rodyklę taip, kaip rodo strėlė. Išimkite kitą tabletę. Permatomą diską galite pasukti tik tada, kai tabletė yra išimta.
I PRIEDAS

PREPARATO CHARAKTERISTIKŲ SANTRAUKAVAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

Trisequens plėvele dengtos tabletės.KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS

Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra:

Mėlynoje tabletėje: 2 mg estradiolio (estradiolio hemihidrato pavidalu).
Baltoje tabletėje: 2 mg estradiolio (estradiolio hemihidrato pavidalu) ir 1 mg noretisterono acetato.
Raudonoje tabletėje: 1 mg estradiolio (estradiolio hemihidrato pavidalu).

Pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.VAISTO FORMA

Plėvele dengta tabletė.

Mėlynos, abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės, kurių paviršiuje įspaustos raidės NOVO 2((. Tablečių skersmuo yra 6 mm.
Baltos, abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės, kurių paviršiuje įspaustos raidės NOVO 2(1. Tablečių skersmuo yra 6 mm.
Raudonos, abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės, kurių paviršiuje įspaustos raidės NOVO 2(2. Tablečių skersmuo yra 6 mm.4. KLINIKINĖ INFORMACIJA

4.1 Terapinės indikacijos

Hormonų pakeičiamosios terapijos (HPT) vaistas estrogenų trūkumo simptomams šalinti.
Osteoporozės profilaktika moterims po menopauzės, esant didelei osteoporozinių kaulų lūžių rizikai, jei jos netoleruoja kitų vaistų, skirtų osteoporozės profilaktikai, arba šie vaistai joms yra kontraindikuotini.

4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas

Trisequens yra nepertraukiamos ciklinės hormonų pakeičiamosios terapijos (HPT) preparatas. Estrogenas vartojamas be pertraukos. Progestagenas geriamas cikliškai 10 dienų per kiekvieną 28 dienų ciklą.

Vaistas geriamas po vieną tabletę per dieną be pertraukos, pageidautina kiekvieną dieną tuo pačiu metu, iš pradžių 12 dienų vartojamos tabletės, kurių sudėtyje yra estrogeno (mėlynos plėvele dengtos tabletės), toliau 10 dienų – estrogeno ir progestageno tabletės (baltos plėvele dengtos tabletės), po to 6 dienas – tik estrogeno tabletės (raudonos plėvele dengtos tabletės). Pacientei geriant raudonąsias tabletes, reguliariai atsiskiria gimdos gleivinė.

Suvartojus paskutinę raudoną tabletę, kitą dieną gydymas toliau tęsti pirmąja mėlyną tablete iš naujos pakuotės.

Moterys, kurioms yra amenorėja ir kurios nevartoja kito HPT vaisto, moterys, kurios nereguliariai kraujuoja, arba kurios keičia kitą nenutrūkstamos kombinuotos HPT preparatą, Trisequens gali pradėti vartoti bet kurią patogią joms dieną. Jei Trisequens pradedamas vartoti po kito ciklinės HPT preparato, arba jei moteriai dar yra reguliarios menstruacijos, gydymą reikia pradėti 5-ą kraujavimo dieną.

Gydant pomenopauzinius simptomus, būtina vartoti mažiausią efektyvią vaisto dozę ir trumpiausią laikotarpį (žr. 4.4 skyrių).

Jei po trijų gydymo mėnesių vaistas nepakankamai nuslopina simptomus, šį vaistą galima pakeisti didesnės dozės sudėtiniu preparatu.

Jei pacientė pamiršo išgerti vieną tabletę, ją reikia išmesti. Pamiršus vieną vaisto dozę, gali padidėti kraujavimo arba tepančių išskyrų iš lytinių organų tikimybė.

4.3 Kontraindikacijos

Nustatytas, praeityje buvęs arba įtariamas krūties vėžys.
Nustatytas arba įtariamas nuo estrogenų priklausomas piktybinis navikas, pvz., endometriumo vėžys.
Nežinomos etiologijos kraujavimas iš lytinių organų.
Negydoma endometriumo hiperplazija.
Praeityje buvusios arba šiuo metu esančios idiopatinės venų tromboembolinės ligos (giliųjų venų trombozė, plaučių arterijos tromboembolija).
Šiuo metu esančios arba neseniai buvusios tromboembolinės arterijų ligos (pvz., krūtinės angina, miokardo infarktas).
Ūminė kepenų liga, arba praeityje buvusios kepenų ligos, kol kepenų funkciniai rodikliai nesunormalėja.
Padidėjęs jautrumas veikliajai medžiagai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
Porfirija.

4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės

Gydant pomenopauzinius simptomus, HPT turi būti skiriama tik tuo atveju, jei šie simptomai neigiamai įtakoja gyvenimo kokybę. Visais atvejais būtina ne rečiau kaip kartą per metus įvertinti riziką ir naudą, ir HPT tęsti tol, kol nauda yra didesnė negu rizika.

Nėra pakankamai duomenų apie vyresnių nei 65 metų moterų gydymą šiuo vaistu.

Pacientės ištyrimas prieš skiriant vaistą ir tolesnis jos stebėjimas

Prieš pradedant gydyti HPT arba pakartotinai skiriant HPT, būtina išsamiai surinkti ligonės bei jos šeimos anamnezę. Taip pat būtina ištirti pacientės fizinę būklę (ištiriant dubens organus ir krūtis), atkreipiant dėmesį į galimas vaisto vartojimo kontraindikacijas bei specialius įspėjimus. Skiriant vaistą rekomenduojama reguliariai tikrinti ligonę; apžiūrų dažnis ir tyrimų apimtis nustatoma individualiai. Moterims reikia paaiškinti, apie kokius pakitimus krūtyse būtina pranešti gydytojui arba slaugytojai (žiūrėkite skyrių „Krūties vėžys“ žemiau). Kiti tyrimai, įskaitant mamografiją, turi būti atliekami remiantis įprastomis medicininės patikros rekomendacijomis, atsižvelgiant į klinikinę situaciją kiekvienu individualiu atveju.

Atvejai, kai būtina papildoma pacientės priežiūra

Sergant kai kuriomis ligomis arba sirgus jomis praeityje, ir/arba jei jos pasunkėjo nėštumo laikotarpiu, arba vartojant hormonų pakeičiamąją terapiją, ligonę reikia ypač atidžiai stebėti. Būtina žinoti, jog skiriant Trisequens šios ligos gali atsinaujinti arba pasunkėti:

- Gimdos lejomioma arba endometriozė.
Buvusios tromboembolinės ligos arba esantys šių ligų rizikos faktoriai (žr. žemiau).
Nuo estrogenų priklausomų navikų rizikos faktoriai, pvz., pirmojo laipsnio krūties vėžio paveldimumas.
- Hipertenzija.
Kepenų ligos (pvz., kepenų adenoma).
Cukrinis diabetas su kraujagyslių pažeidimu arba be jo.
Tulžies pūslės akmenligė.
- Migrena arba stiprūs galvos skausmai.
- Sisteminė raudonoji vilkligė.
- Buvusi endometriumo hiperplazija (žr. žemiau).
- Epilepsija.
- Bronchinė astma.
- Otosklerozė.

Atvejai, kai būtina nedelsiant nutraukti vaisto vartojimą

Gydymą reikia nutraukti, pasireiškus bet kuriai vaisto vartojimo kontraindikacijai bei šiais atvejais:

- Atsiradus geltai arba sutrikus kepenų funkcijai.
- Ryškiai padidėjus arteriniam kraujospūdžiui.
- Atsiradus migrenos tipo galvos skausmams.
- Pastojus.

Endometriumo hiperplazija

Ilgesnį laiką skiriant vien estrogenus, padidėja endometriumo hiperplazijos arba endometriumo karcinomos rizika (žr. 4.8 skyrių). Moterims, kurioms nepašalinta gimda, kartu su estrogenais vartojant progestageno mažiausiai 10 dienų per ciklą, minėta rizika žymiai sumažėja.
Pirmųjų gydymo mėnesių laikotarpiu gali pasireikšti kraujavimas arba tepančios išskyros iš lytinių organų. Jei kraujavimas arba tepančios išskyros iš genitalijų atsiranda jau kurį laiką vartojant vaisto arba išlieka net ir nutraukus vaisto vartojimą, būtina išsiaiškinti šio reiškinio priežastį ir, esant reikalui, atlikti endometriumo biopsiją endometriumo karcinomos diagnozei atmesti.

Krūties vėžys

Atlikus randomizuotą, placebu kontroliuojamą tyrimą Women‘s health Initiative (WHI, Moterų sveikatos iniciatyva) bei epidemiologinius tyrimus, tarp jų Million Woman Study (MWS, Milijono moterų studiją), nustatyta, kad moterims, keletą metų vartojančioms estrogenų, estrogenų-progestagenų sudėtinę HPT arba tibolono, padidėja rizika susirgti krūties vėžiu (žr. 4.8 skyrių).

Taikant bet kurią HPT, padidėjusi rizika išryškėja per kelerius vartojimo metus ir didėja, ilgėjant vaisto vartojimo laikui, tačiau nutraukus vaisto vartojimą ji grįžta į pradinį lygmenį per keletą metų (daugiausiai per penkerius metus).

MWS metu buvo nustatyta, kad skiriant konjuguotus kumelės estrogenus (KKE) arba estradiolį (E2) reliatyvi krūties vėžio rizika tapo didesnė, kai buvo pridedama progestageno – arba cikliškai, arba nenutrūkstamai, nepriklausomai nuo progestageno tipo. Nebuvo nustatyta, kad skirtingi vaisto vartojimo būdai keistų šią riziką.

WHI tyrimo metu nustatyta, kad skiriant nenutrūkstamą kombinuotą hormonų pakeičiamąją terapiją konjuguotais kumelių estrogenais ir medroksiprogesterono acetatu (KKE(MPA), krūties vėžio matmenys buvo šiek tiek didesni bei dažniau metastazavo į sritinius limfmazgius, lyginant su placebu.

HPT, ypač kombinuotas gydymas estrogenais-progestagenais, didina mamografinį krūties tankį, o tai gali neigiamai įtakoti radiologinę krūties vėžio diagnostiką.

Venų tromboembolija

Vartojant sisteminę hormonų pakeičiamąją terapiją, padidėja reliatyvi rizika susirgti tromboembolinėmis venų ligomis, t.y. giliųjų venų tromboze arba plaučių arterijos tromboembolija. Vieno randomizuoto kontroliuojamo tyrimo bei kelių epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog vartojančiosioms HPT rizika susirgti minėtomis ligomis padidėja nuo dviejų iki trijų kartų. Buvo nustatyta, kad HPT nevartojančioms 50-59 metų moterims tromboembolinės venų ligos pasireiškia 3 iš 1000 per 5 metus, o 60-69 metų moterims – 8 iš 1000. Tuo tarpu sveikoms 50-59 metų moterims, penkis metus vartojusioms HPT, tromboembolinių venų ligų padaugėjo 2-6 atvejais (vidurkis 4) iš 1000, o 60-69 metų moterims šių ligų padaugėjo 5-15 atvejų (vidurkis 9) iš 1000. Tikimybė pasireikšti šioms ligoms yra didesnė per pirmuosius HPT vartojimo metus.

Žinoma, kad tromboembolinių venų ligų rizikos faktoriai yra praeityje buvusios panašaus pobūdžio ligos, šeimos anamnezė, ryškaus laipsnio nutukimas (KMI>30 kg/m2) ir sisteminė raudonoji vilkligė. Nėra bendros nuostatos apie galimą varikozinių venų įtaką tromboembolinių venų ligų atsiradimui.

Ligonėms, kurios praeityje sirgo tromboembolinėmis venų ligomis arba kurioms yra nustatyta trombofilinė būklė, padidėja tromboembolinių venų ligų rizika. HPT gali dar labiau padidinti šią riziką. Jei ligonei praeityje yra pasireiškusios tromboembolinės ligos arba jei artimi jos giminaičiai sirgo šiomis ligomis, arba praeityje buvo pasikartojantys savaiminiai persileidimai, ligonę reikia ištirti dėl galimos trombofilinės predispozicijos. Neatlikus išsamaus trombofilinių faktorių ištyrimo ir nepradėjus gydymo antikoaguliantais, HPT tokioms ligonėms yra kontraindikuotina. Net ir skiriant joms antikoaguliantus, būtina atidžiai įvertinti HPT naudą ir galimą riziką.

Tromboembolinių venų ligų riziką gali laikinai padidinti ilgalaikė imobilizacija, masyvi trauma arba didelės apimties chirurginė intervencija. Kaip ir visiems ligoniams pooperaciniu laikotarpiu, būtina imtis profilaktinių priemonių prieš galimas pooperacines tromboembolines venų komplikacijas. Jei planuojama chirurginė intervencija, ypač abdominalinė arba ortopedinė kojų operacija, po kurios numatoma ilgalaikė imobilizacija, esant galimybei rekomenduojama 4-6 savaites iki numatomos operacijos laikinai nutraukti HPT. HPT galima vėl pradėti vartoti tik tuomet, kai ligonė vėl galės laisvai vaikščioti.

Jei tromboembolinės venų ligos pasireiškia pradėjus vartoti HPT, vaisto vartojimą reikia nutraukti. Ligones reikia įspėti, kad pasireiškus galimiems tromboembolinių komplikacijų simptomams (pvz., atsiradus skausmingam kojų patinimui, staigiam skausmui krūtinėje, kvėpavimo sutrikimui), jos nedelsdamos kreiptųsi į savo gydytoją.

Koronarinė širdies liga

Randomizuotų kontroliuojamų tyrimų duomenimis, nuolatinė sudėtinė konjuguotų estrogenų ir medroksiprogesterono acetato HPT neturi teigiamo poveikio širdies ir kraujagyslių sistemai. Dviejų didelės apimties klinikinių tyrimų (WHI ir HERS [Heart and oestrogen/ progestin Replacement Study]) duomenys rodo, kad pirmaisiais vaisto vartojimo metais gali padidėti sergamumo širdies ir kraujagyslių ligomis rizika, taip pat nestebėta jokios naudos. Yra mažai kitų HPT preparatų randomizuotų kontroliuojamų tyrimų, vertinusių poveikį sergamumui širdies ir kraujagyslių ligoms bei mirtingumui nuo šių ligų, duomenų. Todėl nežinoma, ar šis poveikis būdingas ir kitiems HPT preparatams.

Insultas

Vieno didelės apimties randomizuoto klinikinio tyrimo (WHI tyrimo) metu nustatyta, kad sveikoms moterims vartojant nenutrūkstamą sudėtinę konjuguotų estrogenų ir medroksiprogesterono acetato HPT, padidėja insulto rizika (antrinis rezultatas). Nustatyta, kad HPT nevartojančių 50-59 metų moterų tarpe 3 iš 1000 susirgs insultu penkių metų bėgyje, o 60-69 metų moterų tarpe insultu susirgs 11 iš 1000. Nustatyta, kad 50-59 metų moterims, penkerius metus vartojusioms estrogenų ir medroksiprogesterono acetato, papildomų insulto atvejų buvo nuo 0 iki 3 (vidurkis – 1) iš 1000. 60-69 metų moterų grupėje papildomų insulto atvejų buvo nuo 1 iki 9 (vidurkis 4) iš 1000. Tačiau nežinoma, ar insulto rizika padidėja ir vartojant kitus HPT preparatus.

Kiaušidžių vėžys

Kai kurių epidemiologinių tyrimų duomenys rodo, kad ilgalaikis (mažiausiai 5-10 metų) vien estrogenų HPT preparatų vartojimas moterims, kurioms atlikta histerektomija, buvo susijęs su padidėjusia kiaušidžių vėžio rizika. Nežinoma, ar ilgalaikis sudėtinės HPT vartojimas kelia kitokią riziką, nei vienų estrogenų preparatai.

Kitos būklės

Estrogenai gali sukelti skysčių susikaupimą organizme, todėl pacientes su sutrikusia širdies arba inkstų funkcija reikia atidžiai stebėti. Moteris su terminaliniu inkstų nepakankamumu reikia ypač atidžiai stebėti, nes gali padidėti veikliųjų Trisequens medžiagų koncentracija kraujyje.

Estrogenų arba estrogenų-progestagenų HPT vartojančias moteris, kurioms nustatyta hipertrigliceridemija, būtina atidžiai stebėti, nes žinomi reti atvejai, kai tokias moteris gydant estrogenais ryškiai padidėjo trigliceridų koncentracija kraujo plazmoje, ir tai sąlygojo pankreatitą.

Estrogenai padidina skydliaukės hormonus jungiančio globulino koncentraciją, o tai savo ruožtu padidina cirkuliuojančio bendro skydliaukės hormono, nustatomo atliekant su baltymu sujungto jodo tyrimą, T4 (nustatant frakcionavimo būdu arba radioimuninės analizės metodu) arba T3 (nustatant radioimuninės analizės metodu) koncentraciją. Mažėja dervos surišamo T3 kiekis, tai atspindi padidėjusią skydliaukės hormonus surišančio globulino koncentraciją. Nesurištų T3 ir T4 koncentracija nepakinta. Taip pat gali padidėti ir kitų jungiančiųjų baltymų, t.y. kortikosteroidus jungiančio globulino, lytinius hormonus jungiančio globulino, koncentracija kraujo serume, todėl atitinkamai padidėja kortikosteroidų ir lytinių hormonų koncentracija kraujyje. Nesujungtų arba biologiškai aktyvių hormonų koncentracija nepakinta. Gali padidėti kitų plazmos baltymų (angiotenzino/renino substrato, alfa-I-antitripsino, ceruloplazmino) koncentracija.

Nėra akivaizdžių įrodymų apie kognityvinės (pažintinės) funkcijos pagerėjimą. Kai kurie duomenys, gauti atlikus WHI tyrimą, leidžia manyti apie galimą padidėjusią demencijos riziką moterims, pradėjusioms vartoti nenutrūkstamą sudėtinį gydymą KKE ir MPA nuo 65 metų ar vėliau. Nėra žinoma, ar šiuos duomenis galima taikyti jaunesnėms moterims po menopauzės ar kitiems HPT preparatams.

Pacientėms, kurioms yra retas paveldimas galaktozės netoleravimas, laktazės trūkumas ar gliukozės-galaktozės malabsorbcija, būklės rimtumas turi būti apsvarstytas prieš paskiriant Trisequens. Pacientės turi būti atidžiai stebimos.

4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika

Estrogenų ir progestagenų metabolizmas gali suintensyvėti, kai kartu vartojama medžiagų, kurios indukuoja vaistus metabolizuojančius fermentus, ypač citochromo P45( fermentus. Tai prieštraukuliniai vaistai (pvz., fenobarbitalis, fenitoinas, karbamazepinas) ir priešinfekciniai vaistai (pvz., rifampicinas, rifabutinas, nevirapinas, efavirenzas). Ritonaviras ir nelfinaviras, nors yra stiprūs inhibitoriai, vartojami su steroidiniais hormonais pasižymi indukcinėmis savybėmis. Žoliniai preparatai, kurių sudėtyje yra paprastosios jonažolės (Hypericum perforatum), gali indukuoti estrogenų ir progestagenų metabolizmą.

Kliniškai suintensyvėjęs estrogenų ir progestagenų metabolizmas gali susilpninti vaisto poveikį ir pakeisti kraujavimo iš gimdos pobūdį.

Vaistai, slopinantys kepenų mikrosomų vaistus metabolizuojančių fermentų aktyvumą, pvz., ketokonazolis, gali padidinti veikliųjų Trisequens medžiagų koncentraciją kraujyje.

4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis

Trisequens negalima skirti nėštumo laikotarpiu.
Jei pastojama vartojant Trisequens, vaisto vartojimą būtina nedelsiant nutraukti.
Remiantis duomenimis, gautais ištyrus nedidelį turimų atvejų skaičių, nustatytas neigiamas noretisterono poveikis vaisiui. Vartojant didesnes dozes nei įprastinės geriamųjų kontraceptikų ir HPT preparatų dozės, buvo stebėta moteriškos lyties vaisių maskulinizacija.
Daugumos epidemiologinių tyrimų duomenys rodo, kad atsitiktinis kombinuotų estrogenų ir progestagenų poveikis vaisiui nesukelia teratogeninių arba fetotoksinių efektų.

Žindymas
Trisequens negalima skirti žindymo laikotarpiu.

4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus

Nežinoma.

4.8 Nepageidaujamas poveikis

Klinikinių tyrimų duomenys:

Dažniausiai pasitaikę šalutiniai Trisequens poveikiai klinikinių tyrimų metu buvo kraujavimas iš makšties ir krūtų skausmas/jautrumas; šie reiškiniai pasireiškė nuo 10( iki 20( vaistą vartojusių pacienčių. Kraujavimas iš makšties dažniausiai pasireiškė per pirmuosius gydymo mėnesius. Krūtų skausmas dažniausiai išnyko praėjus keliems gydymo mėnesiams. Žemiau pateiktoje lentelėje nurodyti visi šalutiniai poveikiai, nustatyti atliekant randomizuotus klinikinius tyrimus, kurie galimai yra susiję su gydymu Trisequens. Šie poveikiai dažniau pasireiškė Trisequens arba panašų HPT preparatą vartojusiųjų grupėje, lyginant su placebo grupe. Organų sistemos
Labai dažni
>1/1(
Dažni
>1/100; <1/10
Nedažni
>1/1000; <1/100
Reti
>1/10000; <1/1000

Infekcijos ir infestacijos

Lytinių organų kandidozė arba kolpitas, taip pat žr. “Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai”Imuninės sistemos sutrikimaiAlerginės reakcijos, taip pat žr. “Odos ir poodinio audinio sutrikimai”Metabolizmo ir mitybos sutrikimai

Skysčių susikaupimas organizme, taip pat žr. “Bendri sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai”

Psichikos sutrikimai

Depresija arba depresijos pasunkėjimas
Nervingumas
Nervų sistemos sutrikimai

Galvos skausmas, migrena arba migrenos pasunkėjimas
Kraujagyslių sutrikimaiPaviršinių venų tromboflebitas
Plaučių arterijų tromboembolija
Tromboflebitas

Virškinimo trakto sutrikimai

Pykinimas
Pilvo skausmas, pilvo pūtimas arba diskomfortas
MeteorizmasOdos ir poodinio audinio sutrikimaiAlopecija, hirsutizmas arba spuogai
Niežulys arba dilgėlinėRaumenų, kaulų ir jungiamojo audinio sutrikimai

Nugaros skausmas
Kojų mėšlungis
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Krūtų skausmas arba jautrumas
Nereguliarios mėnesinės arba gausus mėnesinių kraujavimas

Krūtų paburkimas arba krūtų padidėjimas
Gimdos miomos, miomų augimas arba miomų atsinaujinimas
Endometriumo hiperplazija
Skausmingos mėnesinės, taip pat nugaros ir pilvo skausmasBendri sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai

Periferinė edema
Neefektyvus vaistasTyrimai

Padidėjęs kūno svoris
Krūties vėžys:

Daugelio epidemiologinių tyrimų bei vieno randomizuoto placebu kontroliuojamo tyrimo (Women‘s Health initiative, WHI) duomenimis, moterims, neseniai vartojusioms arba šiuo metu vartojančioms HPT, bendra krūties vėžio rizika didėja ilgėjant HPT vartojimo trukmei.

Vien estrogenų HPT reliatyvi rizika (RR), nustatyta po kartotinės originalių 51 epidemiologinio tyrimo (kurių metu > 80 % vartojo vien estrogenų HPT) ir epidemiologinio MWS (Million Women Study) tyrimo duomenų analizinės, yra panaši, atitinkamai 1,35 (95 % PI 1,21-1,49) ir 1,30 (95 % PI 1,21-1,40).

Keletas epidemiologinių tyrimų pateikė duomenis apie krūties vėžio riziką vartojant kombinuotą estrogenų ir progestagenų HPT; nustatyta, kad bendra krūties vėžio rizika šiuo atveju yra didesnė, nei vartojant vienus estrogenus.

Atlikus MWS buvo nustatyta, kad moterims, vartojančioms įvairių tipų estrogenų ir progestagenų sudėtinę HPT, krūties vėžio rizika buvo didesnė (reliatyvi rizika (2,00, 95 % PI 1,88-2,12) nei vartojančioms vienus estrogenus (reliatyvi rizika (1,30, 95 % PI 1,21-1,40) arba vartojančioms tibolono (reliatyvi rizika (1,45, 95 % PI 1,25-1,68).

WHI tyrimo metu buvo nustatyta, kad vidutinė rizika visoms moterims, 5,6 metų vartojusioms sudėtinę estrogenų-progestagenų HPT (KKE(MPA) buvo 1,24 (95 % PI 1,25-1,68), lyginant su placebu.

Toliau pateikiama absoliuti rizika, apskaičiuota pagal MWS ir WHI tyrimų duomenis:
Įvertinus žinomą susirgimų krūties vėžiu vidurkį išsivysčiusiose šalyse, MWS tyrimo metu nustatyta, kad:
Iš 1000 moterų nuo 50 iki 64 metų, kurios niekada nevartojo HPT preparatų, 32 susirgs krūties vėžiu.
Iš 1000 moterų, kurios šiuo metu arba anksčiau vartojo HPT preparatų, priklausomai nuo vaisto vartojimo trukmės, papildomai susirgs:
vartojančios tik estrogenų HPT preparatų:
( 5 metus: nuo 0 iki 3 (vidurkis = 1,5)
( 10 metų: nuo 3 iki 7 (vidurkis = 5)
vartojančios sudėtinius estrogenų ir progestagenų PHT preparatus:
· 5 metus: nuo 5 iki 7 (vidurkis = 6)
· 10 metų: nuo 18 iki 20 (vidurkis = 19)

WHI tyrimo metu nustatyta, kad 5079 metų moterims, stebėtoms 5,6 metų, dėl sudėtinės estrogenų ir progestagenų HPT (KKE(MPA) invazinis krūties vėžys papildomai diagnozuotas 8 moterims 10 000 moterų metų.

Apibendrinus tyrimo duomenis nustatyta, kad:
1000 placebo grupės moterų per penkerių metų laikotarpį bus diagnozuojama apie 16 invazinio krūties vėžio atvejų.
1000 moterų, kurioms buvo taikyta sudėtinė estrogenų ir progestagenų HPT (KKE(MPA), papildomų atvejų skaičius per penkerius vartojimo metus bus nuo 0 iki 9 (vidurkis = 4).

Moters amžius, kai pradedama taikyti HPT (45-65 metų), neturi didelės įtakos papildomų krūties vėžio atvejų skaičiui (žr. 4.4 skyrių).

Endometriumo vėžys

Moterims, kurioms nepašalinta gimda, endometriumo hiperplazijos ir endometriumo vėžio rizika didėja, ilgėjant estrogenų vartojimo laikui. Remiantis epidemiologinių tyrimų duomenimis, 5 moterims iš 1000 50-65 metų moterų, kurios nevartojo HPT preparatų, bus diagnozuojamas endometriumo vėžys. Nustatyta, kad vartojant vienus estrogenus, rizika didėja priklausomai nuo gydymo trukmės ir estrogenų dozės ir yra nuo 2 iki 12 kartų didesnė, lyginant su HPT nevartojančiomis moterimis. Gydymą estrogenais papildžius progestagenu, ši padidėjusi rizika žymiai sumažėja.

Patirtis, gauta įdiegus vaistą į rinką:

Be anksčiau minėtų šalutinių poveikių, toliau nurodyti kai kurie poveikiai, apie kuriuos pranešta spontaniškai ir kurie, manoma, susiję su gydymu Trisequens. Šie šalutiniai poveikiai būna labai retai (< 1/10 000 pacienčių metų):

Gerybiniai ir piktybiniai navikai (įskaitant cistas ir polipus): endometriumo vėžys.

Psichikos sutrikimai: nemiga, nerimas, lytinio potraukio sumažėjimas arba padidėjimas.

Nervų sistemos sutrikimai: galvos svaigimas, insultas.

Akies sutrikimai: regos sutrikimai.

Kraujagyslių sutrikimai: hipertenzijos pasunkėjimas.

Širdies sutrikimai: miokardo infarktas.

Virškinimo trakto sutrikimai: dispepsija, vėmimas.

Kepenų ir tulžies sistemos sutrikimai: tulžies pūslės ligos, tulžies pūslės akmenligė, jos pasunkėjimas arba atsinaujinimas.

Odos ir poodinio audinio sutrikimai: seborėja, bėrimas, angioneurozinė edema.

Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai: makšties ir išorinių lytinių organų niežulys.

Tyrimai: sumažėjęs kūno svoris, padidėjęs kraujospūdis.

Skiriant gydymą kitais estrogenų/progestagenų preparatais pasitaikė šie šalutiniai reiškiniai:
Odos ir poodinio audinio sutrikimai: chloazma, daugiaformė eritema, mazginė eritema ir kraujagyslinė purpura.
Galima demencija (žr. 4.4 skyrių).

4.9 Perdozavimas

Perdozavus vaisto gali pasireikšti pykinimas ir vėmimas. Perdozavus skiriamas simptominis gydymas. 5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS

5.1 Farmakodinaminės savybės

Farmakoterapinė grupė - Estrogenas ir progestagenas nenutrūkstamai ciklinei hormonų pakeičiamajai terapijai (HPT), ATC kodas – G03F B05

Estradiolis. Veiklioji vaisto medžiaga, sintetinis 17(-estradiolis, yra chemiškai ir biologiškai identiškas endogeniniam žmogaus organizmo estradioliui. Jis pakeičia sumažėjusią estrogenų gamybą moters organizme menopauzės laikotarpiu ir palengvina menopauzės simptomus. Estrogenai apsaugo nuo kaulų masės mažėjimo po menopauzės arba po ovarektomijos.

Noretisterono acetatas. Kadangi estrogenai skatina endometriumo augimą, vartojant grynus estrogenus padidėja endometriumo hiperplazijos ir endometriumo vėžio rizika. Papildomai skiriamas progestagenas moterims, kurioms nepašalinta gimda, sumažina, tačiau visiškai nepanaikina, estrogenų sukeliamos endometriumo hiperplazijos arba endometriumo vėžio rizikos.

Menopauzės simptomų palengvėjimas pastebimas per pirmąsias gydymo savaites.

((( moterų pasireiškė reguliarus „mėnesinių“ kraujavimas, vidutinė jo trukmė – 3-4 dienos.

Estrogenų trūkumas menopauzės laikotarpiu pasireiškia suintensyvėjusiu kaulų retėjimu bei kaulų masės mažėjimu. Estrogenų poveikis kaulų mineraliniam tankiui yra tiesiogiai proporcingas jų dozei. Jų apsauginis poveikis išlieka tol, kol tęsiamas gydymas. Nutraukus HPT vartojimą, kaulų masė mažėja panašiai kaip ir HPT negydytoms moterims.

WHI tyrimo duomenys bei tyrimų metaanalizė įrodė, kad HPT vartojimas – tiek estrogenų, tiek estrogenų ir progestagenų - skiriant juos sveikoms moterims, sumažina šlaunikaulio, stuburo slankstelių bei kitų osteoporozinių lūžių riziką. HPT taip pat gali apsaugoti nuo kaulų lūžių moteris, kurioms nustatytas mažas kaulų tankis ir/arba diagnozuota osteoporozė, tačiau tokių įrodymų dar nepakanka.

Tyrimai, kurių metu buvo tiriamas kaulų mineralinis tankis, parodė, kad Trisequens efektyviai apsaugo nuo osteoporozės moteris po menopauzės. Po 2 gydymo šiuo vaistu metų stuburo slankstelių kaulų mineralinis tankis padidėjo 5,14(, o šlaunikaulio – 3,21(.

5.2 Farmakokinetinės savybės

Išgertas mikronizuotos formos 17(-estradiols greitai rezorbuojasi iš virškinimo trakto. Jis intensyviai metabolizuojamas pirmojo pasažo metu kepenyse ir kituose virškinimo organuose. Išgėrus 2 mg, didžiausia jo koncentracija kraujo plazmoje susidaro praėjus 6 valandoms ir yra apie 44 pg/ml (svyruoja nuo 3( pg/ml iki 53 pg/ml). 17(-estradiolio pusinės eliminacijos periodas yra apie 18 valandų. Kraujyje jis cirkuliuoja susijungęs su lytinius hormonus jungiančiu globulinu (37() bei su albuminu (61(), ir tik maždaug 1-2( jo yra laisvo. Didžioji dalis 17(-estradiolio metabolizuojama kepenyse bei žarnyne, dalis jo metabolizuojama ir organuose-taikiniuose, kur susidaro mažiau aktyvūs arba neaktyvūs metabolitai – estronas, katecholestrogenai ir keletas estrogen-sulfatų bei estrogen-gliukuronidų. Estrogenai išsiskiria su tulžimi, kur jie yra hidrolizuojami ir reabsorbuojami (enterohepatinė cirkuliacija), ir daugiausiai – su šlapimu biologiškai neaktyvia forma.

Išgertas noretisterono acetatas greitai rezorbuojamas ir transformuojamas į noretisteroną. Jis metabolizuojamas pirmojo pasažo metu kepenyse ir kituose virškinimo trakto organuose. Išgėrus 1 mg, po 1 valandos pasiekiama didžiausia jo koncentrcija kraujo plazmoje – apie ( ng/ml (svyruoja nuo 6 iki 11 ng/ml). Galutinis noretisterono pusinės eliminacijos periodas yra apie 1( valandų. Noretisteronas susijungia su lytinius hormonus jungiančiu globulinu (36() bei su albuminu (61(). Svarbiausi jo metabolitai yra 5(-dihidro-noretisterono ir tetrahidronoretisterono izomerai, kurie išsiskiria daugiausiai su šlapimu sulfatų arba gliukuronidų pavidalu.

Senyvų žmonių vaisto farmakokinetika netirta.

5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys

Estradiolio ir noretisterono acetato toksinės savybės gerai žinomos. Kitų ikiklinikinių saugumo tyrimo duomenų, išskyrus tuos, kurie nurodyti kituose vaisto aprašo skyriuose, reikšmingų vaistą skiriančiam gydytojui nėra.6. FARMACINĖ INFORMACIJA

6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas

Mėlynų, baltų ir raudonų tablečių šerdies sudėtyje yra:
laktozės monohidrato,
kukurūzų krakmolo,
želatinos,
talko,
magnio stearato.

Tablečių plėvelė:
Mėlynos tabletės: hipromeliozė, talkas, titano dioksidas (E171), indigokarminas (E132) ir makrogolis 4((.
Baltos tabletės: hipromeliozė, triacetinas ir talkas.
Raudonos tabletės: hipromeliozė, talkas, titano dioksidas (E171), raudonasis geležies oksidas (E172) ir propilenglikolis.

6.2 Nesuderinamumai

Duomenys nebūtini.

6.3 Tinkamumo laikas

4 metai.

6.4 Specialios laikymo sąlygos

Negalima laikyti aukštesnėje kaip 25 (C temperatūroje. Negalima šaldyti. Talpyklę laikyti išorinėje dėžutėje.6.5 Pakuotės pobūdis ir turinys

1 (28 tabletės kalendorinėje disko pakuotėje.
Kalendorinė disko pakuotė su 28 tabletėmis susideda iš 3 dalių:
Pagrindo iš spalvoto neskaidraus polipropileno.
Disko formos dangtelio iš skaidraus polistireno.
Centrinės skalės iš spalvoto neskaidraus polistireno.

6.6 Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu instrukcija

Specialių reikalavimų nėra.7. REGISTRAVIMO LIUDIJIMO TURĖTOJAS

Novo Nordisk A/S
DK-2880 Bagsvaerd, Danija8. REGISTRAVIMO LIUDIJIMO NUMERIS

LT/1/94/0158/0019. PIRMOJO REGISTRAVIMO ARBA PERREGISTRAVIMO DATA

1994 m. birželio mėn. 22 d.10. TEKSTO PERŽIŪROS DATA

2005 12 12


II PRIEDAS

GAMYBOS LICENCIJOS TURĖTOJAS, ATSAKINGAS UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ

REGISTRACIJOS SĄLYGOS

GAMYBOS LICENCIJOS TURĖTOJAS, ATSAKINGAS UŽ SERIJŲ IŠLEIDIM

Gamintojo, atsakingo už serijų išleidimą, pavadinimas ir adresas

Novo Nordisk A/S,
DK-2880 Bagsvaerd, Danija

B. REGISTRACIJOS SĄLYGOS

ĮSIGIJIMO TVARKA

Receptinis vaistinis preparatas

KITOS SĄLYGOS

NėraIII PRIEDAS

ŽENKLINIMAS IR INFORMACINIS LAPELISA. ŽENKLINIMAS
INFORMACIJA ANT IŠORINĖS PAKUOTĖS

DĖŽUTĖ1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS

Trisequens plėvele dengtos tabletės2. VEIKLIOJI MEDŽIAGA IR JOS KIEKIS

Paketėlyje yra:
12 mėlynų plėvele dengtų tablečių, vienoje tabletėje yra 2 mg estradiolio (hemihidrato pavidalu),
10 baltų plėvele dengtų tablečių, vienoje tabletėje yra 2 mg estradiolio (hemihidrato pavidalu), 1 mg noretisterono acetato,
6 raudonos plėvele dengtos tabletės, vienoje tabletėje yra 1 mg estradiolio (hemihidrato pavidalu)3. PAGALBINIŲ MEDŽIAGŲ SĄRAŠAS

Sudėtyje yra: laktozės4. VAISTO FORMA IR KIEKIS PAKUOTĖJE

28 plėvele dengtos tabletės.5. VARTOJIMO METODAS IR BŪDASGerti.6. SPECIALUS ĮSPĖJIMAS, JOG VAISTINĮ PREPARATĄ BŪTINA LAIKYTI VAIKAMS NEPASIEKIAMOJE IR NEPASTEBIMOJE VIETOJE

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.7. KITAS SPECIALUS ĮSPĖJIMAS (JEI REIKIA)

Prieš vartodami prašome perskaityti informacinį lapelį.8. TINKAMUMO LAIKAS

Tinka iki 9. SPECIALIOS LAIKYMO SĄLYGOS

Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 (C temperatūroje.
Negalima šaldyti.
Vidinę pakuotę laikyti dėžutėje.10. SPECIALIOS ATSARGUMO PRIEMONĖS, BŪTINOS NAIKINANT VAISTINIO PREPARATO LIKUČIUS ARBA ATLIEKAS (JEI REIKIA)11. REGISTRAVIMO LIUDIJIMO TURĖTOJO PAVADINIMAS IR ADRESAS

Novo Nordisk A/S
DK-2880 Bagsvaerd, Danija12. REGISTRAVIMO LIUDIJIMO NUMERIS

LT/1/94/0158/00113. GAMINTOJO SUTEIKTAS SERIJOS NUMERIS

Serija14. ĮSIGIJIMO TVARKA

Receptinis vaistinis preparatas.15. VARTOJIMO INSTRUKCIJA
MINIMALI INFORMACIJA ANT MAŽŲ VIDINIŲ PAKUOČIŲ1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS IR VARTOJIMO BŪDAS

Trisequens plėvele dengtos tabletės
Paketėlyje yra:
12 mėlynų plėvele dengtų tablečių, vienoje tabletėje yra 2 mg estradiolio (hemihidrato pavidalu),
10 baltų plėvele dengtų tablečių, vienoje tabletėje yra 2 mg estradiolio (hemihidrato pavidalu), 1 mg noretisterono acetato,
6 raudonos plėvele dengtos tabletės, vienoje tabletėje yra 1 mg estradiolio (hemihidrato pavidalu)2. VARTOJIMO METODAS

Gerti.3. TINKAMUMO LAIKAS

EXP4. SERIJOS NUMERIS

Lot.5. KIEKIS (MASĖ, TŪRIS ARBA VIENETAI)

28 plėvele dengtos tabletėsB. INFORMACINIS LAPELIS
INFORMACINIS LAPELISPrieš pradėdami vartoti šį vaistą, atidžiai perskaitykite visą šį informacinį lapelį.
Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Šis vaistas skirtas tik Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Preparatas gali jiems pakenkti (net tokiu atveju, jeigu jų ligos simptomai yra tokie patys kaip Jūsų).Lapelio turinys:
Kas yra Trisequens ir nuo ko jis vartojamas
Kas žinotina prieš vartojant Trisequens
Kaip vartoti Trisequens
Galimas šalutinis poveikis
Kaip laikyti Trisequens
Kita informacija

Trisequens plėvele dengtos tabletės
Veikliosios vaisto medžiagos yra estradiolio hemihidratas ir noretisterono acetatas.

Vienoje mėlynoje plėvele dengtoje tabletėje yra: 2 mg estradiolio (estradiolio hemihidrato pavidalu).
Vienoje baltoje plėvele dengtoje tabletėje yra: 2 mg estradiolio (estradiolio hemihidrato pavidalu) ir 1 mg noretisterono acetato.
Vienoje raudonoje plėvele dengtoje tabletėje yra: 1 mg estradiolio (estradiolio hemihidrato pavidalu).

Pagalbinės medžiagos
Tabletės šerdyje yra laktozės monohidrato, kukurūzų krakmolo, želatinos, talko ir magnio stearato.
Tablečių plėvelė:
Mėlynų tablečių:
hipromeliozė, talkas, titano dioksidas (E171), indigokarminas (E132) ir makrogolis 4((.
Baltų tablečių:
hipromeliozė, triacetinas ir talkas.
Raudonų tablečių:
hipromeliozė, talkas, titano dioksidas (E171), raudonasis geležies oksidas (E172) ir propilenglikolis.

Registravimo liudijimo turėtojas
Novo Nordisk A/S,
DK-2880 Bagsvaerd, Danija

Gamintojas
Novo Nordisk A/S,
DK-2880 Bagsvaerd, Danija KAS YRA TRISEQUENS IR NUO KO JIS VARTOJAMAS

Trisequens sudėtyje yra moteriškų lytinių hormonų estradiolio ir noretisterono acetato. Estradiolis yra identiškas estradioliui, kurį gamina moterų kiaušidės, jis priklauso natūraliems estrogenams. Noretisterono acetatas yra sintetinis progestagenas, kuris veikia panašiai kaip ir progesteronas – kitas svarbus moteriškas lytinis hormonas.

Trisequens yra hormonų pakeičiamosios terapijos (HPT) vaistas, vartojamas:
Susilpninti arba pašalinti moterų menopauzės požymius (karščio pylimą, naktinį prakaitavimą, makšties sausumą ir kt.).
Trisequens skiriamas osteoporozės (kaulų retėjimo) profilaktikai, jei Jums padidėjusi kaulų lūžių rizika ir jei Jūs negalite vartoti kitų vaistų šiai ligai gydyti.

Nėra pakankamai duomenų apie vyresnių nei 65 metų moterų gydymą šiuo vaistu.

Trisequens išleidžiamas po 1 arba 3 kalendorines diskines pakuotes, kuriose yra po 28 plėvele dengtas tabletes.

Trisequens mėlynų plėvele dengtų tablečių paviršiuje įspaustos raidės NOVO 2((.
Trisequens baltų plėvele dengtų tablečių paviršiuje įspaustos raidės NOVO 2(1.
Trisequens raudonų plėvele dengtų tablečių paviršiuje įspaustos raidės NOVO 2(2. 2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT TRISEQUENS

Trisequens vartoti draudžiama, jei:
Jums nustatytas arba įtariamas krūties vėžys.
Jums nustatytas arba įtariamas nuo hormonų priklausomas auglys (pvz., gimdos gleivinės vėžys).
Jums yra nenormalus kraujavimas iš makšties.
Sergate liga, vadinama endometriumo hiperplazija (gimdos gleivinės išvešėjimas) ir dėl jos nesigydėte.
Sergate ar sirgote giliųjų venų tromboze arba plaučių arterijos tromboembolija (kai susiformuoja kraujo krešuliai kojų arba plaučių kraujagyslėse).
Jums yra arba neseniai buvo arterijų tromboembolija (pvz., krūtinės angina arba širdies infarktas).
Sergate arba praeityje sirgote kepenų ligomis, ir kepenų veiklos rodikliai išliko pakitę.
Esate alergiška estradioliui arba noretisterono acetatui, arba bet kuriai pagalbinei Trisequens medžiagai.
Sergate porfirija (medžiagų apykaitos liga, kurios metu sutrinka kraujo pigmento gamyba).

Specialios atsargumo priemonės vartojant Trisequens
Medicininis ištyrimas ir stebėjimas
Prieš paskirdamas hormonų pakeičiamąją terapiją (HPT) gydytojas įvertins ir paskui reguliariai tikrins, ar šis gydymas Jums tinka. Gydytojas surinks Jūsų ir Jūsų šeimos anamnezę, taip pat atliks reikiamą medicininį ištyrimą. Jūs pati turite reguliariai tirti savo krūtis ir apie pastebėtus pokyčius nedelsiant pranešti gydytojui arba slaugytojai. Kiti tyrimai, įskaitant mamografiją, turi būti atliekami laikantis įprastinių medicininės patikros rekomendacijų, atsižvelgiant į Jūsų sveikatos būklę.

Atvejai, kai reikalinga nuolatinė gydytojo priežiūra
Pasakykite savo gydytojui, jei sergate arba praeityje sirgote viena iš toliau nurodytų ligų, nes tuomet Jus reikia atidžiau stebėti. Retkarčiais vartojant Trisequens kai kurios ligos gali atsinaujinti arba pasunkėti. Tai:

Lejomioma (gerybinis gimdos auglys) arba endometriozė (gimdos gleivinės išvešėjimas už gimdos ribų).
Praeityje buvę kraujo krešuliai arba esanti padidėjusi kraujo krešulių susidarymo rizika (žr. žemiau).
Padidėjusi nuo estrogenų priklausomų navikų rizika, pvz., pirmo laipsnio krūties vėžio paveldimumas.
Padidėjęs kraujospūdis.
Kepenų ligos, pvz., kepenų adenoma (gerybinis auglys).
Cukrinis diabetas.
Tulžies pūslės akmenligė.
Migrena arba stiprūs galvos skausmai.
Sisteminė raudonoji vilkligė (autoimuninė liga).
Praeityje diagnozuota endometriumo hiperplazija (gimdos gleivinės išvešėjimas) (žr. žemiau).
Epilepsija.
Bronchinė astma.
Otosklerozė (progresuojantis klausos silpnėjimas).

Būklės, kurioms pasireiškus, reikia nedelsiant nutraukti vaisto vartojimą

Pasireiškus vienai iš toliau nurodytų būklių arba bet kuriuo kitu atveju, kuris nurodytas skyriuje “Trisequens vartoti draudžiama, jei”, būtina nedelsiant nutraukti vaisto vartojimą. Tai:
Gelta (odos ir akių pageltimas) arba kitos kepenų ligos.
Ryškus kraujospūdžio padidėjimas.
Naujai atsiradę migreninio tipo galvos skausmai.
Nėštumas.

Endometriumo hiperplazija (gimdos gleivinės išvešėjimas)
Nustatyta, jog ilgesnį laiką vartojant vien estrogenų, padidėja endometriumo (gimdos gleivinės) hiperplazijos bei endometriumo vėžio rizika. Bent dalį mėnesinių ciklo su estrogenais vartojant progestagenų, ši rizika sumažėja.

Kai kurioms moterims per pirmuosius hormonų pakeičiamosios terapijos mėnesius būna gausus kraujavimas arba atsiranda tepančių išskyrų. Jei šis kraujavimas arba tepimas išlieka ilgiau nei kelis pirmuosius gydymo mėnesius, arba atsiranda jau kurį laiką taikant hormonų pakeičiamąją terapiją, arba tęsiasi ir nutraukus vaisto vartojimą, nedelsiant pasakykite apie tai savo gydytojui.

Krūties vėžys
Kiekvienai moteriai, nepriklausomai nuo to, ar jai taikoma hormonų pakeičiamoji terapija, ar ne, yra rizika susirgti krūties vėžiu. Moterims, kurioms taikoma hormonų pakeičiamoji terapija ilgiau nei penkis metus, ši rizika yra šiek tiek didesnė, nei toms, kurioms ji niekada nebuvo taikyta. Šios rizikos laipsnis priklauso nuo hormonų pakeičiamosios terapijos trukmės; ši rizika tampa įprastinė per kelis (dažniausiai – per penkis) metus po hormonų pakeičiamosios terapijos nutraukimo. Įrodyta, kad moterims, vartojančioms nuolatinės sudėtinės hormonų pakeičiamosios terapijos preparatą (tuomet nebūna mėnesinių kraujavimo), kurio sudėtyje yra konjuguoto kumelės estrogeno ir medroksiprogesterono acetato, krūties vėžio matmenys būna didesni ir jis dažniau metastazuoja į sritinius limfmazgius, nei toms moterims, kurios šio vaisto nevartojo.

Iš 1000 50-70 metų moterų, nevartojančių HPT, maždaug 45 yra diagnozuojamas krūties vėžys. Iš 1000 50-70 metų moterų, vartojančių HPT, krūties vėžys papildomai diagnozuojamas 2, 6 ir 12 moterų atitinkamai po 5, 10 ir 12 HPT vartojimo metų. Iš 1000 50-64 metų moterų, kurioms netaikoma hormonų pakeičiamoji terapija, maždaug 32 diagnozuojamas krūties vėžys. Iš 1000 50-64 metų moterų, kurioms taikoma hormonų pakeičiamoji terapija, krūties vėžys diagnozuojamas papildomai 6 ir 19 moterų atitinkamai po 5 ir 10 hormonų pakeičiamosios terapijos vartojimo metų. Ši rizika nepriklauso nuo amžiaus ir yra tokia pat, jei hormonų pakeičiamoji terapija pradedama vartoti nuo 40, 50 ar 60 metų.

Jei Jūs nerimaujate dėl padidėjusios krūties vėžio rizikos, aptarkite hormonų pakeičiamosios terapijos privalumus ir riziką su savo gydytoju.

Kraujo krešuliai
Venų trombozė (kartais vadinama giliųjų venų tromboze arba GVT) yra labai reta liga, kurios metu venose, dažniausiai blauzdų, susidaro kraujo krešulių, koja parausta, patinsta ir dažnai – tampa skausminga. Retkarčiais šie kraujo krešuliai gali judėti ir keliauti venomis kartu su kraujo srove – ši būklė vadinama venų tromboembolija (VTE). Jei kraujo krešulys nukeliauja iki plaučių, jis gali užkimšti jų kraujagysles – tai plaučių tromboembolija, kuri pasireiškia dusuliu, stipriu skausmu krūtinėje ir/arba kolapsu arba nualpimu. Daugeliu atvejų šiuos kraujo krešulius galima sėkmingai gydyti, tačiau kai kuriais atvejais jie gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų ar netgi mirtį.

Visoms moterims, nepriklausomai nuo to, vartoja jos hormonų pakeičiamąją terapiją ar ne, yra nedidelė rizika susidaryti kraujo krešuliams kojų venose, plaučiuose arba kitose kūno dalyse. 50-59 metų moterims, vartojančioms hormonų pakeičiamąją terapiją (HPT) penkis metus, VTE padaugėja maždaug ( atvejais 1000 moterų per penkis metus, lyginant su 3 atvejais nevartojančiosioms HPT. Tačiau VTE rizika didėja su amžiumi, todėl 60-69 metų moterims, vartojančioms pakaitinę hormonų terapiją, VTE padaugėja maždaug 9 atvejais 1000 moterų per 5 metus, lyginant su 8 atvejais HPT nevartojusiosioms. Šie kraujo krešuliai dažniau susidaro per pirmuosius HPT vartojimo metus nei vėliau.

Kai kurioms pacientėms yra padidėjusi rizika susirgti VTE, o šią dar padidina HPT. Jei Jums arba Jūsų šeimos nariams praeityje pasireiškė VTE, jei Jūs turite didelį antsvorį, sergate sistemine raudonąja vilklige, jei Jums buvo savaiminių persileidimų arba sergate liga, dėl kurios vartojate kraują skystinančių vaistų (pvz., varfarino), tuomet HPT Jums gali padidinti riziką sirgti VTE. Jei anksčiau išvardintos sąlygos Jums tinka, pasakykite apie tai savo gydytojui.

VTE rizika gali padidėti ir tuo atveju, jei Jūs ilgesnį laikotarpį negalite judėti, patyrėte didelių traumų arba Jums atliekama didelės apimties chirurginė operacija. Jei Jums planuojama atlikti operaciją, po kurios ilgesnį laiką negalėsite vaikščioti, ypač jei tai bus pilvo organų arba kojų operacija, praneškite apie tai savo gydytojui. Jums gali tekti nutraukti HPT likus keturioms - šešioms savaitėms iki operacijos, kad sumažėtų VTE rizika. Kai visiškai atsistatys Jūsų judrumas, galėsite vėl tęsti HPT.

Jei atsiranda skausmingas kojos patinimas arba staigus skausmas krūtinėje ir pasidaro sunku kvėpuoti, reikia nutraukti HPT vartojimą ir nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti ankstyvieji VTE požymiai.

Širdies ligos
Koronarinė širdies liga pasireiškia tuomet, kai sutrinka kraujotaka bei maisto medžiagų patekimas į širdį. Tai gali sąlygoti riebalinės nuosėdos (pvz., sergant ateroskleroze) arba susidarę kraujo krešuliai (trombozė). Tai sukelia krūtinės anginą – krūtinės skausmą, plintantį į kairiąją ranką, kaklą, žandikaulį arba petį, ir sunkiais atvejais – širdies infarktą.

Dviejų didelių klinikinių tyrimų rezultatai rodo, kad HPT teigiamai neveikia širdies ligų. Moterims, dalyvavusioms šiuose tyrimuose ir vartojusioms HPT tabletes, kurių sudėtyje buvo konjuguotų kumelės estrogenų ir medroksiprogesterono acetato, per pirmuosius vaisto vartojimo metus nedaug padidėjo rizika sirgti širdies ligomis. Todėl nėra aišku, ar ši rizika padidėja ir vartojant kitus HPT preparatus.

Jei kada nors anksčiau sirgote krūtinės angina arba širdies infarktu, aptarkite su savo gydytoju galimą HPT riziką ir naudą.

Insultas
Visoms moterims su amžiumi didėja insulto rizika. Nustatyta, kad insulto rizika 50 metų moterims yra maždaug 3 iš 1000, tuo tarpu 60 metų moterims ji padidėja iki 11 iš 1000. Tikimybę susirgti insultu padidina padidėjęs kraujospūdis, rūkymas, nesaikingas alkoholinių gėrimų vartojimas arba sutrikęs širdies susitraukimų dažnis (prieširdžių virpėjimas).

Pastaraisiais metais gauti duomenys rodo, kad HPT nedaug padidina insulto riziką.

Vidutiniškai 3 penkiasdešimtmetės moterys iš 1000 susirgs insultu penkių metų bėgyje. HPT vartojančiosios insultu susirgs 4 iš 1000. 11 šešiasdešimtmečių moterų iš 1000 susirgs insultu penkių metų bėgyje. HPT vartojančioms tokio pat amžiaus moterims šis skaičius išaugs iki 15 iš 1000.

Kiaušidžių vėžys
Nauji duomenys rodo, jog moterims, mažiausiai 5-10 metų vartojančioms tik estrogenų HPT, kurioms pašalinta gimda, rizika susirgti kiaušidžių vėžiu yra šiek tiek didesnė nei toms, kurios niekada nevartojo HPT. Nežinoma, ar ilgalaikė sudėtinė estrogenų/progestagenų HPT sukelia kitokią riziką nei tik estrogeno turintys preparatai.

Kitos būklės
Gydytojas gali atidžiau Jus stebėti:

Jei sergate kokia nors inkstų liga, terminaliniu inkstų nepakankamumu arba yra sutrikusi širdies veikla.
Jei vartojant HPT pasireiškia hipertrigliceridemija (padidėjęs riebalų kiekis kraujyje), nes retais atvejais tai gali sukelti pankreatitą.

Jei Jums reikia atlikti kraujo tyrimą, pasakykite gydytojui, kad vartojate Trisequens, nes estrogenai gali įtakoti kai kurių kraujo tyrimų rezultatus.

Neįrodyta, kad HPT pagerina pažinimo, mąstymo, mokymosi ir sprendimo (kognityvines) funkcijas. Kai kurie duomenys rodo, kad vyresnėms nei 65 metų moterims vartojant preparatą, kurio sudėtyje yra konjuguoto kumelių estrogeno ir medroksiprogesterono acetato, padidėja intelektualinių sugebėjimo silpnėjimo (demencijos) rizika. Nežinoma, ar taip gali atsitikti jaunesnio amžiaus moterims bei moterims, vartojančioms kitus HPT preparatus.

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines medžiagas
Jei jūs netoleruojate specifinių cukraus produktų, prašome pasikonsultuoti su gydytoju, prieš vartojant Trisequens.

Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nevartokite Trisequens, jei esate nėščia arba maitinate krūtimi.

Kitų vaistų vartojimas
Pasakykite savo gydytojui arba vaistininkui, jei vartojate arba neseniai vartojote bet kuriuos kitus vaistus, net ir nereceptinius.

Toliau išvardinti vaistai, galintys sumažinti Trisequens poveikį:
prieštraukuliniai (pvz., fenobarbitalis, fenitoinas ir karbamazepinas) ir priešinfekciniai vaistai (pvz., rifampicinas, rifabutinas, nevirapinas, efavirenzas, ritonaviras ir nelfinaviras).
Žoliniai preparatai, kurių sudėtyje yra paprastosios jonažolės (Hypericum perforatum) taip pat gali susilpninti Trisequens poveikį.

Vaistai, kurių sudėtyje yra ketokonazolio (priešgrybelinio vaisto), gali sustiprinti Trisequens poveikį.3. KAIP VARTOTI TRISEQUENS

Trisequens visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jei abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Jei Jums dar yra mėnesinės arba prieš tai vartojote kitą ciklinės hormonų pakeičiamosios terapijos preparatą, pirmąją Trisequens tabletę išgerkite 5-ąją ciklo dieną. Jei Jums nėra mėnesinių arba mėnesinių ciklas yra nereguliarus, gydymą galite pradėti bet kurią Jums patogią dieną. Jei prieš tai nevartojote jokio HPT preparato arba vartojote nenutrūkstamos sudėtinės HPT preparatą, gydymą taip pat galite pradėti bet kurią dieną.

Gerkite po vieną tabletę per dieną, maždaug tuo pačiu paros metu, tokia tvarka: iš pradžių 12 dienų gerkite estrogeno tabletes (mėlynos plėvele dengtos tabletės), paskui 10 dienų –estrogeno ir progestageno tabletes (baltos plėvele dengtos tabletės), kitas 6 dienas – estrogeno tabletes (raudonos plėvele dengtos tabletės). Geriant raudonas tabletes, paprastai prasideda panašus į mėnesinių kraujavimas.

Išgėrus paskutinę raudoną tabletę, kitą dieną geriama pirmoji mėlyna tabletė iš naujos pakuotės.

Tabletę užsigerkite pakankamu kiekiu skysčio (pvz., viena stikline vandens).

Menopauzės sukeltiems požymiams gydyti turi būti vartojama mažiausia efektyvi vaisto dozė trumpiausią laikotarpį. Pasitarkite su savo gydytoju, jei po 3 gydymo mėnesių nepasijutote geriau. Gydymas turi būti tęsiamas tik tol, kol jo nauda didesnė už riziką.

Jei dėl kokios nors priežasties norite nutraukti Trisequens vartojimą, prieš tai aptarkite šį sprendimą su savo gydytoju. Jis paaiškins Jums gydymo nutraukimo poveikius ir aptars kitokio gydymo galimybes.

Pavartojus per didelę Trisequens dozę:
Jei suvartojote per daug Trisequens, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Perdozavus Trisequens, gali pasireikšti pykinimas arba vėmimas.

Pamiršus pavartoti Trisequens:
Nevartokite dvigubos dozės siekdami kompensuoti užmirštąją dozę. Jei vieną dieną užmiršote išgerti tabletę, šią tabletę išmeskite ir toliau įprastai gerkite vaistą. Pamiršus suvartoti vieną vaisto dozę, gali padidėti kraujavimo arba tepančių išskyrų tikimybė. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

Trisequens, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.
Vartojant Trisequens, gali pasireikšti šie šalutiniai poveikiai:

Labai dažni (>10 ( - daugiau kaip 1 iš 10)
Krūtų skausmas arba jautrumas.
Nereguliarus mėnesinių ciklas arba gausus kraujavimas mėnesinių metu.

Dažni (> 1( ir < 10 ( - mažiau kaip 1 iš 10, bet daugiau kaip 1 iš 100)
Lytinių organų grybelinė infekcija ar makšties uždegimas.
Skysčių susikaupimas organizme.
Depresija arba jau esančios depresijos paūmėjimas.
Galvos skausmas, migrena arba jau esančios migrenos paūmėjimas.
Pykinimas.
Pilvo (skrandžio) skausmas, pūtimas arba diskomfortas.
Nugaros skausmas arba kojų mėšlungis.
Krūtų pabrinkimas arba padidėjimas.
Gimdos fibroma (gerybinis gimdos auglys), jos didėjimas arba atsinaujinimas.
Periferinė edema (rankų ir kojų pabrinkimas).
Kūno svorio padidėjimas.

Nedažni (>0,1( ir < 1( - mažiau kaip 1 iš 100, bet daugiau kaip 1 iš 1000)
Padidėjęs jautrumas (alerginės reakcijos).
Nervingumas.
Paviršinių venų uždegimas, susijęs su tromboze (kraujo krešulių susidarymu).
Pilvo pūtimas ir meteorizmas.
Plaukų slinkimas arba hirsutizmas (padidėjęs veido ir kūno plaukuotumas) arba spuogai.
Niežulys.
Dilgėlinė.
Endometriumo hiperplazija (gimdos gleivinės išvešėjimas).
Skausmingos mėnesinės.
Neefektyvus vaistas.

Reti (>0,01( ir < 0,1( - mažiau kaip 1 iš 1000, bet daugiau kaip 1 iš 10000)
Plaučių arterijos tromboembolija (taip pat žr. 2 “Kas žinotina prieš vartojant Trisequens®”).
Giliųjų venų uždegimas, susijęs su tromboze (kraujo krešuliais).

Labai reti (mažiau kaip 0, 01 ( - mažiau kaip 1 iš 1000()
Endometriumo karcinoma (gimdos gleivinės vėžys).
Nemiga.
Nerimas.
Susilpnėjęs arba sustiprėjęs lytinis potraukis.
Galvos svaigimas.
Regos sutrikimai.
Dar labiau padidėjęs kraujospūdis.
Širdies infarktas arba insultas.
Virškinimo sutrikimas arba vėmimas.
Tulžies pūslės ligos, tulžies pūslės akmenligė arba jos atsinaujinimas.
Seborėja (liga, kai padidėja riebalų išsiskyrimas, dėl ko oda tampa riebi ir blizganti).
Odos bėrimas, angioneurozinė edema (ūmi alerginė reakcija).
Makšties arba išorinių lytinių organų niežulys.
Sumažėjęs kūno svoris.
Kraujospūdžio padidėjimas.

Krūties vėžys:
Daugelio epidemiologinių tyrimų bei vieno randomizuoto placebu kontroliuojamo tyrimo (Moterų sveikatos iniciatyva, [Women’s Health Initiative, WHI]) duomenimis, moterims, neseniai vartojusioms arba dabar vartojančioms HPT preparatų, bendra krūties vėžio rizika didėja ilgėjant HPT trukmei. Kelių epidemiologinių tyrimų duomenys parodė, kad taikant sudėtinę estrogenų ir progestagenų HPT krūties vėžio rizika yra didesnė, nei vartojant vienų estrogenų. Toliau pateikiama absoliuti rizika, apskaičiuota epidemiologinio (Milijono moterų studija [Million Women Study, MWS]) ir WHI tyrimų duomenimis.

Pagal žinomą sergamumo krūties vėžio vidurkį išsivysčiusiose šalyse, MWS nustatė, kad:
Iš 1000 nuo 50 iki 64 metų moterų, niekada nevartojusių HPT preparatų , 32 bus diagnozuotas krūties vėžys.
Iš 1000 dabar arba anksčiau HPT preparatų vartojusių moterų papildomai susirgs:
vartojančių tik estrogenų HPT preparatų:
5 metus: nuo 0 iki 3 (vidurkis = 1,5)
10 metų: nuo 3 iki 7 (vidurkis = 5)
vartojančių sudėtinių estrogenų ir progestagenų PHT preparatų:
5 metus: nuo 5 iki 7 (vidurkis = 6)
10 metų: nuo 18 iki 20 (vidurkis = 19)

WHI tyrimo metu nustatyta, kad po 5,6 stebėjimo metų 5079 metų moterims papildomai diagnozuojami 8 invazinio krūties vėžio atvejai dėl sudėtinės estrogenų ir progestagenų HPT (KKE(MPA) 10 000 moterų metų. Apibendrinus tyrimo duomenis nustatyta, kad
invazinis krūties vėžys bus diagnozuotas 16 placebo grupės moterų iš 1000 per penkis metus;
1000 moterų, vartojusių sudėtinę estrogenų ir progestagenų HPT (KKE(MPA), papildomai krūties vėžys bus diagnozuotas nuo 0 iki 9 (vidurkis = 4) moterims per penkis vaisto vartojimo metus.

Papildomų krūties vėžio atvejų skaičius moterims, kurios vartoja HPT, yra panašus į moterų, kurios pradeda vartoti HPT neatsižvelgiant į moters amžių (4565 metų).

Endometriumo vėžys
Moterims, kurioms nepašalinta gimda, endometriumo hiperplazijos ir endometriumo vėžio rizika didėja, ilgėjant estrogenų vartojimo laikui. Remiantis epidemiologinių tyrimų duomenimis, endometriumo vėžys diagnozuojamas 5 HPT preparatų nevartojančioms 50-65 metų moterims iš 1000. Nustatyta, kad vartojant tik estrogenų, rizika didėja atsižvelgiant į gydymo trukmę ir estrogenų dozę ir būna nuo 2 iki 12 kartų didesnė, lyginant su HPT nevartojančiomis moterimis. Gydymą vien estrogenais papildžius progestagenu, ši padidėjusi rizika žymiai sumažėja.

Gydantis estrogenais/progestagenais pasitaikė šių šalutinių reiškinių:
Rudmė, daugiaformė eritema, mazginė eritema ir kraujagyslinė purpura (odos ligos).
Galima silpnaprotystė.

Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. KAIP LAIKYTI TRISEQUENS

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Laikyti ne aukštesnėje kaip (( (C temperatūroje. Negalima šaldyti. Laikyti diską kartoninėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.

Nevartoti Trisequens pasibaigus tinkamumo laikui, nurodytam ant etiketės ir dėžutės. KITA INFORMACIJA

Daugiau informacijos apie šį vaistą gali suteikti vietinis registravimo liudijimo atstovas.
UAB „Novo Nordisk Pharma“
A. Mickevičiaus g. 2
LT-08119 Vilnius
Tel. +37052122849Trisequens® yra Novo Nordisk FemCare AG, Šveicarija, prekinis ženklas

Informacinis lapelis paskutinį kartą patvirtintas : 2005 12 12.

Novo Nordisk AS/S
2880 Bagsvaerd, DanijaKalendorinės pakuotės naudojimo nurodymai:

1. Nustatykite reikiamą dieną
Pasukite vidinį diską ir ties maža plastiko plokštele uždengtu plyšeliu nustatykite savaitės dieną.

2. Kaip išimti pirmąją tabletę
Nulaužkite plastiko plokštelę ir išimkite pirmąją tabletę.

3. Kasdien
Pasukite permatomą diskelį pagal laikrodžio rodyklę taip, kaip rodo strėlė. Išimkite kitą tabletę. Permatomą diską galite pasukti tik tada, kai tabletė yra išimta.

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7