Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Balinis ajeras (lot. Acorus calamus)

Vaistažolės

Tai daugiametis, tik ajerams būdingo kvapo 60-100 cm aukščio žolinis augalas. Šakniastiebis stambus, nariuotas. Iš jo išauga ilgi, bekočiai kardiški lapai. Žiedynstiebio gale – burbuolė. Paplitęs Lietuvoje.

Gydomosios savybės
ir cheminė sudėtis

Vaistinė augalinė žaliava – ajero šakniastiebiai. Jie iš vandens traukiami rudenį. Nuvalomos šaknų, lapų liekanos, dumblas ir žaliava džiovinama. Gali būti ir nevalyti šakniastiebiai. Žaliava kartaus skonio, malonaus kvapo.

Europoje augalas auginamas jau nuo 12 amžiaus ir jo gydomosios savybės žinomos jau keli šimtmečiai. Manoma, kad ajeras yra kilęs ir Egipto. Balinis ajeras įtrauktas į “Apribotų ir draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų sąrašą”. Rinkti ir prekiauti galima tik turint Aplinkos ministerijos leidimą. Liaudies medicinoje ajeras buvo vartojamas išoriškai ir į vidų. Išoriškai ajerą vartojo žaizdų gydymui. Į vidų ajeras buvo vartojamas temperatūros mažinimui, vėžio gydymui. Veiksmingumas ir saugumas vartojant į vidų nėra įrodytas, todėl mokslinėje medicinoje ajerų preparatai gydymui neskiriami.

  • Kartumynai veikia skonio receptorius burnos gleivinėje ir liežuvyje, sukelia skonio centro sudirginimą. Jie gerina apetitą, skatina skrandžio sulčių sekreciją, todėl gerina maisto virškinimą, pasižymi priešopiniu poveikiu.
  • Balinio ajero aliejus vartojamas skausmo malšinimui. Jis ypač tinka skaudant ausiai.
  • Moterims rekomenduojama gerti ajerų arbatą, esant skausmingoms menstruacijoms, turint problemų menopauzės laikotarpiu.
  • Milteliai vartojami žaizdų gydymui, skatina jų gijimą.
  • Balinis ajeras vartojamas pilvo pūtimui mažinti, jis atpalaiduoja spazmus.

Pašalinis poveikis: 

alerginės reakcijos;

dideli kiekiai gali sukelti traukulius ir pakenkti inkstams;

per didelis kiekis gali suketi pykinimą, vėmimą.
   

Kontraindikacijos:

nėštumas ir žindymo laikotarpis;

kraujavimo sutrikimai;

eteriniame aliejuje, gaunamame iš ajerų, yra kancerogeninės medžiagos – azarono.
   

Vartojimo būdai

Medicinoje naudojami šakniastiebiai. Iš jų ruošiamos įvairūs preparatai: užpilai, nuovirai, milteliai, aliejai. Gryną ajero eterinį aliejų vartoti nepatartina, nes gali sukelti alergines odos reakcijas. Leidžiamas azaronos kiekis maiste yra ne daugiau kaip 0,1mg/kg.

Nuoviro ruošimas: 2 valgomuosius šauktus smulkintų šakniastiebių reikia užpilti stikline verdančio vandens ir apie 30 min. virti. Tada 10 min. atvėsinti ir nukošti. Jei reikia, praskiedžiama virintu vandeniu. Gerti 2-3 puodelius per dieną.

Vonios paruošimas: į vonios vandenį įberti apie 250-500 g smulkintų ajerų šakniastiebių ar miltelių.


Susijusios nuorodos:
Muilas ajurvedinis vaistažolinis 18 žolių MEDIMIX 75g

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7