Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Daržinė aguona (lot. Papaver somniferum)

Vaistažolės

Tai vienmetis žolinis augalas, kuris užauga iki 1,5 m aukščio. Žiedai pavieniai, gali būti raudoni arba violetiniai baltos spalvos. Visas augalas turi pientakius ir yra nuodingas. Iš neprinokusių galvučių daromas opijus. Didžiausios aguonų plantacijos aptinkamos Indijoje, Turkijoje, Afganistane. Išgavus opiumą, aguonų galvutės paliekamos prinokti, tada surenkamos sėklos ir iš jų spaudžiamas aliejus.  Daugelis pasaulio valstybių yra apribojusios aguonų auginimą.

Gydomosios savybės ir cheminė sudėtis

Daržinė-aguona.jpgDaržinė aguona medicinoje vartojama dėl jos kaupiamų alkaloidų. Plačiai vartojami iš opijaus išgauti morfinas, kodeinas, papaverinas. Dažnai šie alkaloidai vartojami labai stipriam skausmui slopinti.

  • Morfinas veikia CNS. Jo pavartojus išnyksta daugelis nemalonių pojūčių (skausmas, dusulys, alkis), padažnėja širdies veikla, sukeliamas bronchų spazmas, gali suintensyvėti liaukų veikla, pagerėja nuotaika, atsiranda euforija. Euforizuojantis poveikis sukelia potraukį morfinui maždaug po 20 injekcijų. Šiam alkaloidui labai jautrus yra kvėpavimo centras, todėl perdozavus galima uždusti.
  • Kodeinas. Jo nuskausminantis poveikis silpnesnis maždaug 7 kartus. Jis labai gerai slopina kosulio centrą, todėl vartojamas dažnai mažomis dozėmis kosuliu slopinti.
  • Papaverinas. Mažina lygiųjų raumenų tonusą, atpalaiduoja spazmus. Vartojamas vidaus organų spazmams slopinti.

Pašalinis poveikis:

orientacijos sutrikimai, haliucinacijos;

išsivysčius pripratimui, žmogus negali gyventi be narkotikų;
atsiranda perdozavimo ir mirties pavojus.

Draudžiama vartoti:

vaistai, kurių sudėtyje yra šių alkaloidų, parduodami tik su receptu. Jų apskaita vaistinėse yra labai griežta. Draudžiama šiuos vaistus vartoti savo nuožiūra, be gydytojų priežiūros.

Vartojimo būdai

Morfinas vartojamas prailginto veikimo tablečių, transderminių pleistrų forma. Jo sulfatas naudojamas tirpalų bei žvakučių pavidalu. Kodeinas įeina į miltelių, tablečių sudėtį. Papaverinas vartojamas tablečių, tirpalų, žvakučių formomis.

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7