Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Didysis debesylas (lot. Inula helenium)

Vaistažolės

Tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 1,5 m aukščio. Turi trumpą, storą, šakotą šakniastiebį su nedaug iš jo išaugančių mėsingų šaknų. Stiebas stačias, jų keletas. Stiebai šakoti, briaunuoti, su plaukeliais. Lapai stambūs, priešiniai, nelygiai dantyti, su plaukeliais. Žiedynai susitelkę stiebų viršūnėse, žiedai geltonos spalvos. Auga drėgnose vietose, auginamas Italijoje, Kinijoje, Lietuvoje neauga.

Gydomosios savybės ir cheminė sudėtis

Didysis-debesylas.jpgVaistinė augalinė žaliava – šaknys su šakniastiebiais. Jie kasami rudenį ir pavasarį. Paprastai žievė nelupama, nes ji taip pat turi veikliųjų medžiagų. Gerai išdžiovinti šakniastiebiai stipraus aromatingo kvapo, kartoko deginančio skonio.

Debesylo lotyniškas pavadinimas (Inula helenium) yra siejamas su legenda apie Heleną iš Trojos. Ji privalėjo su savimi neštis puokštę debesylų, kai buvo išvesta iš Spartos.

  • Eterinis aliejus pagerina sekreto išsiskyrimą iš bronchų, suskystina jį, todėl didysis debesylas gerina atsikosėjimą.
  • Inulinas - tai didelės molekulinės masės polisacharidas, kuris susideda iš fruktozės molekulių. Jis vartojamas kaip pagalbinė medžiaga vaistų formų gamyboje, kai negalima naudoti cukraus.
  • Alantolaktonas ir isoalantolaktonas yra cheminiai komponentai, kurie pasižymi prieškirmėliniu poveikiu.
  • Debesylas gali būti vertingas žmonėms, sergantiems širdies-kraujagyslių sistemos ligomis, tačiau šis poveikis dar nebuvo visiškai įrodytas. Kai kurie bandymai rodo, kad debesylas gali nuslopinti angininį širdies skausmą dėl padidėjusio krūvio ir deguonies trūkumo kur kas geriau nei nitroglicerinas.

Pašalinis poveikis:

alerginės odos reakcijos;

didelėmis dozėmis gali padidinti cukraus kiekį kraujyje sergant cukriniu diabetu;

didelėmis dozėmis gali sukelti viduriavimą, pykinimą, vėmimą, mėšlungį.

Draudžiama vartoti:

nėštumo metu, nes stimuliuoja gimdos susitraukimus;

sergant kepenų ciroze, inkstų ligomis.

Vartojimo būdai

Nuoviro ruošimas: 1 arbatinis šaukštelis gerai susmulkintų debesylo šaknų užpilamas stikline šalto vandens. Palaikoma 8-10 min. Tada užverdama ir verdama apie 30 min. Rekomenduojama gerti karštą gėrimą.

Debesylo šaknis prieš virimą ar užplikinimą reikia labai gerai susmulkinti. Nuovirus, arbatas reikia sunaudoti per vieną dieną.


Susijusios nuorodos:
Arbata Didysis debesylas Deviasil Altaifarm 50g

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7