Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Didžioji dilgėlė (lot. Urtica dioica)

Vaistažolės

Tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 1-1,5 m aukščio. Turi šliaužiantį šakniastiebį ir gausias šaknis. Stiebas keturbriaunis, stačias. Lapai priešiniai, pailgai kiaušiniški, nusmailėjusiomis viršūnėmis, dantyti. Žiedai išsidėstę lapų pažastyse, žali neryškūs, susitelkę į šluoteles. Žydi liepos – spalio mėnesiais. Lietuvoje plačiai paplitęs.

Didžioji-dilgėlė.jpgStiebai ir lapai apaugę dilginamaisiais plaukeliais. Prisilietus prie augalo, plaukeliai susminga į odą ir nulūžta. Tada išsilieja į žaizdą jo deginantis turinys ir atsiranda nemalonus dilginimo pojūtis.

Gydomosios savybės ir cheminė sudėtis

Vaistinė augalinė žaliava – dilgėlės lapai. Žydėjimo metu žolė pjaunama. Stiebai su lapais apvytinami, opo to nubraukiami lapai, kurie baigiami džiovinti gerai vėdinamoje patalpoje.

Medicinos istorijoje dilgėlė yra labai įdomi todėl, kad ji gydymui buvo naudojama labai netradicine forma. Norėdami išsigydyti odos ligas, artritą, žmonės pliekdavo save su dilgėle. Atlikti tyrimai paaiškina, kodėl buvo naudojamas toks gydymo būdas. Kadangi dilgėlės sudėtyje yra natūralių antihistamininių ir priešuždegiminių medžiagų, tai buvo manoma, kad aštrūs dilgėlės plaukeliai atlieka tarsi švirkšto adatos funkciją ir padeda lengviau šioms medžiagoms patekti į organizmą.

  • Flavanoidai veikia silpnai diuretiškai. Jie padeda organizmui pašalinti šlapimo rūgštį ir kartu su ja bakterijas, kurios sukelia šlapimo takų infekcijas. Dėl šlapimo išsiskyrimą skatinančio poveikio ši žolė tinka turint padidintą kraujospūdį. Dilgėlės preparatai vartojami ir kaip diuretinė priemonė sergant prostatos gėrybine hiperplazija. Jie padeda ištuštinti šlapimo pūslę.
  • Boras ir silicis palengvina artrito, sausgyslių uždegimo simptomus. Dilgėlė gali būti vertinga sergant sąnarių uždegimu, nes vartojant dilgėlės preparatus, labai sumažėja nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimas, kurie sukelia skrandžio sutrikimus ir kraujavimus iš virškinamojo trakto. Tyrimų metu Vokietijoje buvo nustatyta, kad pacientai, kurie valgė troškintus dilgėlės lapus, suvartojo tik ketvirtadalį nesteroidinių vaistų nuo uždegimo palyginus su tais, kurie dilgėlės nenaudojo.
  • Vitaminai C ir K. Dilgėlės preparatai vartojami norint atstatyti mikroelementų trūkumą.
  • Žolininkai teigia, kad dilgėlė yra natūralus plaukus tonizuojantis preparatas ir atstato natūralią plaukų spalvą.
  • Didžioji dilgėlė gerai sugeria mineralines medžiagas iš dirvos, tame tarpe ir geležį. Kadangi jos sudėtyje yra ir vitamino C, kuris padeda įsisavinti geležį, tai dilgėlės preparatai vartojami sergant anemija. Jos sutraukiantis poveikis yra labai vertingas stabdant kraujavimus iš žaizdų, nosies, taip pat gausų kraujavimą menstruacijų metu.

Pašalinis poveikis:

spygliuose yra histamino, kuris sukelia nemalonų dilginimo pojūtį kelioms valandoms;

dėl diuretinio poveikio ilgai vartojant gali sutrikti elektrolitų balansas, todėl reikia užtikrinti reikiamą kalio kiekį organizme;

tinkamai neparuoštos augalo dalys, neišvirtos ar kitaip neapdorotos, ypač senų augalų, gali sukelti inkstų sutrikimus ir apsinuodijimą.

Draudžiama vartoti:

esant padidėjusiam kraujo krešėjimui;

nėštumo metu.

Vartojimo būdai

U
žpilo ruošimas: 15 g džiovintos ir gerai susmulkintos žolės užpilama stikline verdančio vandens, palaikoma 15 min. ir nukošiama. Rekomenduojama vartoti po 2 valgomuosius šaukštus 3 kartus per dieną.


Jums gali būti naudinga:
Aliejus kosmetinis Dilgėlių Krapiva Naturalnyje masla 50ml
Šampūnas su dilgėlėmis normaliems plaukams Logona 500ml

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7