Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Karpotasis beržas (lot. Betula pendula)

Vaistažolės

Tai medis, užaugantis iki 30 m aukščio. Lapai rombo formos. Plačiai paplitęs Lietuvoje. Medžio tošis balta, kamieno dalyje giliai suaižėjusi. Žydi balandžio-gegužės mėn.

Gydomosios savybės ir cheminė sudėtis

Karpotasis-beržas.jpgVaistinė augalinė žaliava – beržo pumpurai. Jie ruošiami anksti pavasarį. Renkami išbrinkę, bet dar neprasiskleidę žvyneliai. Rišamos šluotos, šakos džiovinamos šaltoj patalpoj, nukuliami pumpurai, valomi nuo priemaišų. Pumpurai būna pilkšvai rudos spalvos, turi specifinį sutraukiantį skonį ir savitą kvapą.

Beržo gydomosios savybės jau buvo žinomos gilioje senovėje,  tačiau žmonės jį naudodavo ir ne medicinos tikslams. Manoma, kad lotyniškas pavadinimas betula yra kilęs iš sanskrito kalbos žodžio bhurga, kuris reiškia „medžio žievė, ant kurios galima rašyti“.

Viduramžiais  gyvenusi vienuolė Hildegard pirmoji savo darbuose aprašė beržo gydomąsias savybes.

  • Eterinis aliejus betulinolis pasižymi šlapimo išsiskyrimą skatinančiu, diureziniu poveikiu, tinka sergant inkstų akmenlige.
  • Išoriškai vartojami spiritiniai tirpalai žaizdų gydymui.
  • Žievė, sumaišyta su aliejumi, vartojama reumato pažeistų sąnarių gydymui.
  • Aktyvuota anglis gaminama iš beržo medienos. Ji vartojama apsinuodijus, išsipūtus pilvui dėl žarnose susikaupusių dujų.
  • Beržų sula renkama iš beržų anksti pavasarį. Ji bendrai stiprina ir valo organizmą, reguliuoja medžiagų apykaitą, geriama trūkstant vitaminų, sergant podagra, reumatu.

Pašalinis poveikis:

beržų degutas gali sukelti odos dirginimą ir dabar jau neberekomenduojamas naudoti dėl galimo kancerogeninio poveikio.

Draudžiama vartoti:

sergant inkstų ligomis.

Vartojimo būdai

Medicinoje naudojamos beržų pumpurų arbatos, tinktūros, tepalai. Užpilo ruošimas: 1 valgomasis šaukštas beržų pumpurų užpilamas stikline verdančio vandens ir kaitinama 15 min. Palaikoma 45 min. ir nukošiama. Rekomenduojama vartoti po pusę stiklinės tris kartus per dieną prieš valgį.

Susijusios nuorodos:
Arbata Beržo pumpurai Beriozovyje počki Altaifarm 50g

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7