Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Kininis ženšenis (lot. Panax ginseng)

Vaistažolės

Tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 70 cm aukščio. Turi ilgą šaknį, kurios storis siekia 2,5 cm. Stiebas plonas, cilindriškas. Lapai ilgakočiai, sudaryti iš 5 lapelių. Geltonai žali žiedai susitelkę žiedkočio viršūnėje, skėčio pavidalo žiedyne. Vaisiai raudoni. Ženšenis savaime auga miškuose. Jis kilęs iš Kinijos, Korėjos. Šiuo metu augalas kultivuojamas.

Gydomosios savybės ir cheminė sudėtis

Vaistinė augalinė žaliava – ženšenio šaknys. Šaknys kasamos tik trečiais metais. Jos būna kelių rūšių:

1) 
baltas ženšenis – surinktos ir natūraliai išdžiovintos šaknys;
2) 
raudonasis ženšenis – šaknys apdorojamos garais ir tada džiovinamos.

Kininis-ženšenis.jpg Ženšenis Kinijoje buvo vartojamas jau daugiau nei 7000 metų. Jis buvo taip gerbiamas, kad net kildavo karai dėl miškų, kuriuose šis augalas augo. Lotyniškas pavadinimas (Panax) reiškia „viską gydantis“. Viena patarlė teigia, kad jeigu du žmonės eitų aplink pasaulį nesustodami, tai pas žmogų, kuris kelionės pabaigoje atrodo mažiau pavargęs, po liežuviu rastume ženženio gabaliuką.

Nepaisant šio augalo populiarumo Rytuose, į Europą jis buvo atvežtas tik IX amžiuje.

Į Vakarus ženšenis atkeliavo tik XVIII amžiuje. Tačiau Amerikoje jis netrukus buvo primirštas, nes vietiniai gyventojai atrado amerikinį ženšenį, kuris, jie manė, didindavo vyriškumą ir vyrų vaisingumą.

Beje, šiais laikais amerikiečiai ženšenio preparatus perka Kinijoje, kurie yra gaminami iš Amerikoje išaugintų ženšenio šaknų ir atvežtų į Kiniją perdirbti.

  • Ženšenis stimuliuoja ir tonizuoja centrinę nervų sistemą, esant fiziniam ir protiniam nuovargiui. Jis gerina nuotaiką, atmintį, kocentraciją, susikaupimą, mažina nerimą, depresiją, stresą, nes padidina adrenalino ir adenotropinio hormono kiekį organizme.
  • Kininis ženšenis gerina imuninę sitemą, valo organizmą nuo žalingų medžiagų, todėl vertingas norint palaikyti gerą kepenų, antinksčių, skydliaukės veiklą. Jį rekomenduojama vartoti dažnai sergant, prieš šaltuosius metų laikus, kai nusilpusi imuninė sistema. Jis padeda organizmui kovoti su infekcijomis, peršalimu, karščiavimu, radiacija ir kitomis ligomis.
  • Tyrimais Pietų Korėjoje ir Kinijoje buvo įrodyta, kad ženšenis sulėtina vėžio vystymosi procesą.
  • Ženšenis vertingas ir širdies bei kraujagyslių sistemai. Jis mažina širdies dažnį ir kraujo spaudimą, mažina blogojo cholesterolio kiekį ir stiprina širdį.
  • Vienas iš labiausiai žinomų šio augalo poveikių yra lytinių liaukų stimuliacija. Jis veikia kaip afrodiziakas ir skatina pagumburio veiklą. Tokiu būdu gaminami lytiniai hormonai, kurie stimuliuoja ląstelių augimą ir greitina lytinių organų sutrikimų pašalinimą. Jis labai vertingas gydant vyrų nevaisingumą ar sutrikus erekcijai, nes padidina testosterono kiekį ir kraujo priplūdimą į varpą. Moterims, kurioms menopauzė dar tik prasidėjus, ženšenis taip pat gali padėti, nes buvo nustatyta, kad jis skatina kiaušides gaminti daugiau estrogenų.

Pašalinis poveikis:

viduriavimas, skrandžio sutrikimai;

gali sutrikdyti reguliarias mėnesines;

labai didelės dozės gali sukelti pykinimą, vėmimą, nemigą, raumenų įsitempimą ir skysčių susilaikymą;

nuolat vartojant jauniems vyrams gali sutrikti natūralus lytinis brendimas.

Draudžiama vartoti:

nėštumo metu;

ilgiau nei kelias savaites be pertraukos;

esant padidėjusiam kraujo spaudimui;

sergant širdies, skydliaukės ligomis, cukriniu diabetu, migrena;

reikia stengtis kartu nevartoti žalios ir juodos arbatos, kavos.
 

Vartojimo būdai

M
edicinoje ženšenis vartojamas labai plačiai. Gaminamos tinktūros, tabletės, audinių kultūros preparatai. Galima vartoti šviežios šaknies gabaliukus. Rekomenduojama jų dozė yra 0,25 g 3 kartus per dieną. Maksimali dozė siekia 3 g per dieną. Norint sustiprinti imuninę sistemą, rekomenduojama ženšenį vartoti vieną mėnesį rudenį, prieš pat žiemos sezoną. Jeigu jis vartojamas nuolat, tai kas du mėnesius reikia daryti dviejų savaičių pertrauką.

Dažnai profilaktikos ar gydymo tikslais yra geriamos arbatos. Paprastai jos gaminamos pagal skonį, tačiau dažniausiai arbatos puodeliui pakanka 0,5 arbatinio šaukštelio džiovintos šaknies. Rekomenduojama gerti 1-2 kartus per dieną.


Jums gali būti naudinga:
Maisto papildas Ženšenis Swanson N100

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7