Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Paprastasis putinas (lot. Viburnum opulus)

Vaistažolės

Tai daugiametis krūmas arba medis, užaugantis iki 4 m aukščio. Lapai priešiniai, stambiai dantyti, su 3-5 skiautelėmis. Žiedai skėčio pavidalo. Žiedlapiai baltos arba gelsvos spalvos. Vaisius – uoga. Putinas auga drėgnuose miškuose, jis plačiai paplitęs Lietuvoje.

Paprastasis-putinas.jpgGydomosios savybės ir cheminė sudėtis

Vaistinė augalinė žaliava – putino žievė. Ji lupama nuo jaunų šakų ūglių juostelėmis anksti pavasarį. Sudžiovinta žievė būna juostelių arba vamzdelių formos, kartaus skonio, rusvai pilkos spalvos.

Medicinoje kartais vartojami ir putino vaisiai. Jie renkami rugpjūčio-spalio mėn., kai sunoksta. Išdžiūvę vaisiai būna raukšlėti, raudoni su oranžiniu atspalviu.

  • Vitamino K ir C randama iki 70 mg%, todėl putinas vartojamas kaip vitamininė žaliava. Uogų arbata geriama peršalus.
  • Rauginės medžiagos pasižymi sutraukiančiu ir kraujavimą stabdančiu poveikiu, todėl putino žievė tinka vidiniams kraujavimams, kraujuojant gimdai, nosies gleivinei, esant gausioms menstruacijoms ir ypač kraujavimams, susijusiems su menopauze, stabdyti.
  • Vaisiai didina šlapimo išsiskyrimą, skatina prakaitavimą.
  • Putino žievė atpalaiduoja raumenis ir sumažina spazmus, todėl ji dažnai vartojama esant kiaušidžių ir gimdos lygiųjų raumenų spazmams, pilvo skausmams sutrikus mėnesinėms. Dėl tų pačių savybių ji gali būti vartojama ir gresiančio persileidimo atveju.

Pašalinis poveikis:

uogos gali sukelti pykinimą ir vėmimą.

Draudžiama vartoti: duomenų nėra.

Vartojimo būdai

Medicinoje vartojamos putino uogų sultys, žievės nuovirai ir užpilai. Dažnai putinas įeina į įvairių mišinių sudėtį: spazmų atpalaidavimui vartojama žievė kartu su uosiu ir dioskorėja, o esant gimdos ar kiaušidžių skausmams arba gresiant persileidimui vartojami mišiniai su gudobelės uogomis ir valerijonu.

Nuoviro ruošimas: 2 arbatiniai šaukšteliai putino žievės užpilami puodeliu vandens ir užvirinama. Verdama 10-15 min. Geriamas karštas gėrimas 3 kartus per dieną.

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7