Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Paprastasis raugerškis (lot. Berberis vulgaris)

Vaistažolės

Tai tankus, šakotas, dygliuotas krūmas, užaugantis iki 2 m aukščio. Šakos tiesios, apaugusios trišakiais dygliais. Pirmų metų šakos – geltonos spalvos, peržiemojusios – pilkos. Lapai išsidėstę menturiškai. Jie kotuoti, atvirkščiai kiaušiniški, pjūkliškai dantytais kraštais. Žiedai geltonos spalvos, susitelkę nusvirusiose kekėse. Žydi gegužės-birželio mėn. Auga sausuose šlaituose, pamiškėse, krūmuose.

Paprastasis-raugerškis.jpgGydomosios savybės ir cheminė sudėtis

Vaistinė augalinė žaliava – raugerškių lapai ir šaknys. Lapai renkami augalui pražydus, šaknys kasamos rudenį, prinokus vaisiams. Iškastos šaknys pjaustomos į gabalus. Jų išorinis paviršius rudas, lūžyje geltonos spalvos. Lapai gali būti džiovinami natūraliai arba džiovyklose.

Raugerškis medicinoje svarbų vaidmenį vaidina jau daugiau nei 2500 metų. Egiptiečiai šį krūmą naudodavo maro metu, o Indijoje jis buvo naudojamas dizenterijai gydyti.

  • Alkaloidas berberinas mažina arterinį kraujo spaudimą, nes atpalaiduoja kraujagysles.
  • Paprastasis raugerškis yra vienas iš geriausių augalų, norint atstatyti kepenų funkciją ir sustiprinti tulžies išsiskyrimą. Jis vartojamas esant tulžies pūslės uždegimui ar tulžies pūslės akmenligei. Raugerškis tinka geltos atveju, kai ji pasireiškė dėl sutrikusios kepenų veiklos.
  • Kartumynai pasižymi švelniu vidurius laisvinančiu poveikiu, todėl raugerškis vartojamas norint silpniems žmonėms išvalyti organizmą.
  • Raugerškio šaknų ar uogų nuovirai vartojami gerklės ir burnos skalavimams. Jie slopina gerklės skausmą ir uždegimą, sustiprina dantenas.
  • Berberinas stimuliuoja makrofagų dauginimąsi (ląstelių, kurios naikina mikroorganizmus) ir yra labai geras imuninės sistemos stiprintojas.

Pašalinis poveikis:

didelės dozės gali sukelti pykinimą, vėmimą, traukulius, didelį ir pavojingą kraujo spaudimo kritimą, kvėpavimo ir širdies ritmo sutrikimus.

Draudžiama vartoti:

nėštumo metu, nes raugerškis stimuliuoja gimdos susitraukimus;

vaikams iki 2 metų.

Vartojimo būdai

Berberinas vartojamas sulfato formoje tabletėmis po 5 mg. Jei vartojant augalą pasireiškė silpnumas ar galvos svaigimas, reikia nedelsiant nutraukti vartojimą. Vaikams ir vyresniems nei 65 metų žmonėms rekomenduojama gydymą pradėti mažesnėmis dozėmis. Medicinoje dažniausiai vartojami užpilai, nuovirai ir tinktūros. Rekomenduojama tinktūros dozė yra 1-2 ml tris kartus per dieną.

Užpilo ruošimas: 1 arbatinis šaukštelis žievės užpilamas stikline verdančio vandens ir verdama 10-15 min. Rekomenduojama gerti 3 kartus per dieną.

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7