Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Paprastoji kiaulpienė (lot. Taraxacum officinale)

Vaistažolės

Tai daugiametis bestiebis žolinis augalas, užaugantis iki 5-30 cm aukščio. Lapai žali, lancetiški, plunksniškai skiautėti arba dantyti. Žiedai geltonos spalvos. Augalas žydi balandžio – gegužės mėnesiais. Lietuvoje labai dažnai sutinkamas. Ji dažna pievų, pakelių žolė.

Paprastoji-kiaulpienė.jpgGydomosios savybės ir cheminė sudėtis

Vaistinė augalinė žaliava – šaknys ir šakniastiebiai. Šaknys kasamos rudenį ir pavasarį. Nuvalomos, pašalinami lapai, nuplaunamos ir vytinamos. Taip pat kartais vartojami ir lapai.

Kinijoje jau nuo VII amžiaus buvo žinoma apie antibakterines šio augalo sulčių savybes. Pirmą kartą Europoje jis buvo panaudotas tik 1485 metais. Kiaulpienės pavadinimą (angl. dandelion) XV amžiuje pasiūlė chirurgas, kuris palygino kiaulpienės lapo formą su liūto dantimi (dens leoni). Senovėje kiaulpienė buvo vadinama visų piktžolių karaliene.

Kiaulpienė yra tokia vertinga medicinoje, jog yra sakoma, kad jeigu ji būtų tokia pati reta kaip ženšenis, tai jos kaina būtų ne ką mažesnė.

  • Kartumynas taraksacinas daugiausiai įtakos turi virškinimo sistemai ir kepenims. Jis stimuliuoja skrandžio sulčių sekreciją, gerina apetitą, mažina vidurių užkietėjimą. Kiaulpienė vartojama gydant kepenų sutrikimus, ji skatina tulžies sekreciją.
  • Lecitinas skatina acetilcholino susidarymą smegenyse, kuris palaiko smegenų funkciją. Tokiu būdu kiaulpienė sulėtina arba visiškai sustabdo Alzhaimerio ligos vystymąsi. Be to, lecitinas palaiko gerą kepenų funkciją, todėl žolininkai rekomenduoja vartoti detoksikuojant kepenis.
  • Vitaminai A ir C organizme veikia kaip antioksidantai, todėl jie vertingi norint pristabdyti auglio augimą.
  • Kiaulpienės lapai pasižymi diuretiniu veikimu ir skatina šlapimo išsiskyrimą. Lapuose taip pat gausu mineralinės medžiagos kalio, kuris paprastai pasišalina iš organizmo gydant įprastais vaistais. Kiaulpienė vartojama gydant inkstų ligas, padidėjusį kraujo spaudimą.
  • Išoriškai kiaulpienės sultys tinka spuogų, edemų, žaizdų, opų gydymui.

Pašalinis poveikis:

vaikams didelis kiekis kiaulpienės sulčių gali sukelti pykinimą, vėmimą, viduriavimą, gausų šlapinimąsi;

kai kuriem žmonėms gali pasireikšti alerginės reakcijos arba paūmėti astmos priepuoliai.

Draudžiama vartoti:

sergant tulžies pūslės akmenlige;

sergant gastritu ar turint skrandžio opų reikia vartoti atsargiai, nes kiaulpienė stimuliuoja skrandžio sulčių gamybą.

Vartojimo būdai

Suaugusiam rekomenduojama 3-5 gramai žaliavos per parą. Dažniausiai ruošiami kiaulpienės nuovirai: 1 valgomasis šaukštas džiovintų ir susmulkintų kiaulpienės šaknų užpilamas stikline verdančio vandens, 15 min. paverdama ir po 40 min. nupilama. Rekomenduojama gerti po 1/3 stiklinės 3 kartus per dieną.


Susijusios nuorodos:
Arbata ekologiška Confort urinaire BIOconseils N20

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7