Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Paprastoji trūkažolė (lot. Cichorium intybus)

Vaistažolės

Tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 25 cm aukščio. Šaknis stambi, ilga. Stiebas status, šakotas, briaunuotas, šakos plačiai išsiskėtusios. Pamatiniai augalo lapai stambūs, dantyti, pailgi, o stiebo –  lancetiški, sveiki, lygiakraščiai. Mėlynos spalvos žiedai susitelkę lapų pažastyse graižo formos žiedynuose. Žydi liepos-rugpjūčio mėn. paprastoji trūkažolė dažnai aptinkama visoje Lietuvoje. Ji auga pakelėse, laukuose, patvoriuose. 

Gydomosios savybės ir cheminė sudėtis

Paprastoji-trūkažolė.jpgVaistinė augalinė žaliava – trūkažolės šaknys. Jos kasamos rudenį. Kartais medicinoje naudojami žiedai ir žolė. Iškasus šaknis, nuvalomos žemės, šaknis nuplaunama ir džiovinama.

Remiantis Plinijumi, trūkažolės sultys būdavo maišomos su rožių aliejumi ir actu. Šis mišinys buvo vartojamas galvos skausmams malšinti.

Paskrudintos trūkažolės šaknys įeina į kavos sudėtį ir ilgą laiką jos buvo vartojamos kaip kavos pakaitalas. Jos ne tik sumažina kofeino kiekį kavoje, bet ir suteikia jai ypatingą skonį, kurį kavos gerbėjai visame pasaulyje labai vertina

  • Trūkažolę naudoja sergant reumatu ir podagra.
  • Trūkažolės šaknys pasižymi lengvai vidurius laisvinančiu poveikiu, todėl tinka vaikams, kai užkietėję viduriai.
  • Inulino šaknyse randama iki 60%. Tai didelės molekulinės masės polisacharidas, kuris susideda iš fruktozės molekulių. Jis vartojamas kaip pagalbinė medžiaga vaistų formų gamyboje, kai negalima naudoti cukraus. Ši cheminė medžiaga turi įtakos esant problemoms su tulžimi. Sultys, gaminamos iš lapų ir žiedų skatina tulžies išsiskyrimą, tulžies akmenų pašalinimą, rekomenduojama sergant gelta.
  • Trūkažolė vartojama esant virškinamojo trakto problemoms: ji gerina virškinimą, šalina virškinimo sutrikimus. Inulinas gerai brinksta skrandyje, todėl sumažina apetitą.
  • Fenolkarboninės rūgštys pasižymi bakteriostatiniu poveikiu. Išoriškai gali būti dedami šaknų nuoviro pavilgai gydant sunkiai gyjančias žaizdas, odos liga, esant patinimams ar uždegimams. Jeigu skauda gerklę, galima ją skalauti nuoviru.
  • Liaudies medicinoje paprastoji trūkažolė vartojama nerviniam dirglumui sumažinti.

Pašalinis poveikis:

retais atvejais šviežia trūkažolė gali reaguoti su oda ir sukelti alergines reakcijas.

Draudžiama vartoti:

nėštumo ir žindymo metu;

esant skrandžio opoms;

sergant tulžies pūslės akmenlige.

Vartojimo būdai

Paprastai medicinoje vartojami nuovirai ir sultys. 1 arbatinį šaukštelį sulčių reikia sumaišyti su puodeliu pieno ar vandens ir gerti 3 kartus per dieną.

Nuoviro ruošimas: 1 arbatinis šaukštelis šaknų užpilamas 0,5 stiklinės vandens ir užverdama. Nufiltruojama. Rekomenduojama per dieną išgerti 1-1,5 puodelio.


Susijusios nuorodos:
Arbata NATUSOR 01 HEPAVESICAL 80g (kepenims)

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7