Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Pavasarinis adonis (lot. Adonis vernalis)

Vaistažolės

Tai daugiametis žolinis augalas. Turi šakniastiebį, ant kurio formuojasi stiebiniai pumpurai. Išaugina 3-4 stiebus, apaugusius lapais. Lapai 2-4, plaštakiškai suskaldyti. Žiedai pavieniai, dideli, geltoni, šakų viršūnėse. Augalas žydi balandžio-birželio mėn. Paplitęs stepėse, Š.Kaukaze. Šis augalas negali būti kultivuojamas, o tik renkamas natūraliai užaugęs gamtoje, todėl dėl jo plataus naudojimo medicinoje ir greito nykstamumo pavasarinis adonis dabar yra labai retas augalas. Tai labai graži gėlė. Jis pražysta anksti pavasarį ir išskleidžia didelį, geltoną žiedą.

Gydomosios savybės ir cheminė sudėtis


Pavasarinis-adonis.jpg Vaistinė augalinė žaliava – adonio žolė. Ji renkama nuo  žydėjimo pradžios iki vaisių brendimo pabaigos. Gerai išdžiovinta žaliava yra žalios spalvos, kartaus skonio.

Pavasarinio adonio sudėtyje yra nuodingų medžiagų, todėl prieš vartojimą būtina pasitarti su gydytoju ir vartoti reikia labai atsargiai.
  • Širdį veikiantis glikozidas adonidinas vartojamas lengvam širdies nepakankamumui ir lengvų kraujo apytakos sutrikimų gydymui. Šis preparatas nepasižymi kumuliatyvinėmis savybėmis, t.y. nelinkęs kauptis organizme.
  • Flavanoidai lengvai skatina šlapimo išsiskyrimą.
  • Saponinai stimuliuoja centrinę nervų sistemą,  todėl augalas gali būti vartojamas epilepsijos, nemigos atvejais.

Pašalinis poveikis:

pavasarinis adonis gali sukelti pykinimą, vėmimą, viduriavimą;

perdozavus galima aspinuodyti. Tada atsiranda galvos svaigimas, sutrinka spalvų suvokimas, padažnėja pulsas. Sunkiai apsinuodijus iš pradžių kraujospūdis padidėja, tada sumažėja ir sutrinka širdies veikla. Staigi mirtis ištinka dėl skilvelių virpėjimo.

Draudžiama vartoti:

nėštumo ir žindymo metu;

vaikams;

nevartojama kartu su vaistas, kurių sudėtyje yra kitų glikozidų;

esant sunkiam širdies nepakankamumui;

per didelis kalcio kiekis ar per mažas kalio kiekis organizme sustiprina nuodingą augalo poveikį.

Vartojimo būdai

Medicinoje vartojama antžeminė augalo dalis – visa žolė. Iš žolės gaminami užpilai ir sausasis ekstraktas, tačiau gydymą gali skirti tik gydytojas.

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7