Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Pipirmėtė (lot. Mentha piperita)

Vaistažolės

Tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 100 cm aukščio. Šakniastiebiai išsidėstę horizontaliai, iš kurių išauga stiebas. Stiebai keturbriauniai, tuščiaviduriai, žalsvi ar violetiniai. Ant stiebų išsidėstę lapai yra pailgo kiaušinio formos su smailia viršūne, dantytais kraštais. Jie gali būti išsidėstę priešiškai. Žiedai išsidėstę menturiuose, stiebų viršūnėse. Vainikėlis melsvas arba violetinis. Augalas savaime neauga, o yra kultivuojamas. Pipirmėtė žydi liepos-rugsėjo mėn.

Gydomosios savybės ir cheminė sudėtis

Pipirmėtė.jpgVaistinė augalinė žaliava – pipirmėčių lapai. Jie renkami pjaunant visą pradėjusią žydėti žolę. Išdžiovinti lapai nubraukiami. Gerai paruošta žaliava turi malonų kvapą, sutraukiantį, šaldantį skonį.

  • Eterinis aliejus sumažina stemplės sfinkterio tonusą, o tai palengvina oro pasišalinimą iš virškinamojo trakto, todėl pipirmėtė vartojama simptominiams virškinamojo trakto susirgimams gydyti: dispepsija, dujų susikaupimas žarnyne, gastritai, enteritai. Eterinis aliejus skrandžio sienelę veikia kaip švelnus anestetikas, todėl sumažina pykinimą ir norą vemti, todėl pipirmėtę galima vartoti nėštumo metu ir pasireiškus jūros ligos simptomams.
  • Eterinis aliejus mentolis pasižymi antibakteriniu, priešvirusiniu ir nuskausminančiu poveikiu, todėl dažnai vartojamas nuo kosulio ir slogos. Jis yra dažnas lašų, sirupų nuo kosulio ar nosies purškalų komponentas. Be to, nustatyta, kad jis kovoja su bakterijomis, kurios sukelia šlapimo sistemos uždegimus, bei žudo Herpes virusą.
  • Pipirmėtė mažina gimdos susitraukimus. Tai gali padėti sureguliuoti mėnesines.
  • Išoriškai mentolis mažina skausmo pojūtį, suteikia šalčio jausmą, lengvai anestezuoja, todėl įeina į kremų ar tepalų sudėtį, kurie skirti sumažinti raumenų skausmą.
  • Pipirmėtė skatina tulžies išsiskyrimą.

Pašalinis poveikis:

dideli eterinio aliejaus kiekiai, vartojant išoriškai, gali sukelti galvos skausmą ar paraudimą;

vartojant labai ilgai, gali atsirasti kepenų pažeidimų;

gali sutrikdyti geležies pasisavinimą;

gali sumažinti pieno išsiskyrimą.

Draudžiama vartoti:

sergant inkstų ligomis;

draudžiama grynos pipirmėtės duodi kūdikiams, o vaikams nerekomenduojama vartoti be pertraukos ilgiau nei savaitę;

sergant tulžies pūslės akmenlige.

Vartojimo būdai

Pipirmėtės lapai dažnai naudojami įvairių mišinių, arbatų sudėtyje kaip skonį suteikianti medžiaga. Virškinimui pagerinti vartojamos tinktūros ir arbatos. Rekomenduojama tinktūros dozė yra 1-2 ml tris kartus per dieną. 

Arbatos ruošimas: 1 valgomasis šaukštas pipirmėtės lapų užpilamas stikline verdančio vandens ir paliekama 10-15 min., kad pritrauktų. Rekomenduojama gerti po pusę stiklinės tris kartus per dieną apie 15 min. prieš valgį.

Mentolio tirpalas mentolio izovalerijoninės rūgšties esteryje – validolis. Jis veikia raminančiai, išplečia kraujagysles, naudojamas stenokardijos priepuolių metu.


Susijusios nuorodos:
Arbata ekologiška Minceur BIOconseils N20

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7