Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Vaistinė dirvuolė (lot. Agrimonia eupatoria)

Vaistažolės

Tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 30-150 cm aukščio. Stiebas stačias, viršūnė šiek tiek šakota, plaukuotas. Žiedai susitelkę į varputės formos žiedyną, geltonos spalvos. Lapai sudėtiniai, plunksniški, į viršūnę mažėjantys. Auga pamiškėse, pievose, šlaituose, mėgsta saulėtas, sausas vietas. Vaistinė dirvuolė žydi birželio-rugpjūčio mėnesiais.

Gydomosios savybės ir cheminė sudėtis

Vaistinė augalinė žaliava – antžeminė augalo dalis. Ji pjaunama liepos mėnesį, kol vaisiai dar nesubrendę. Džiovinama gerai vėdinamoje patalpoje.

Lotyniškas pavadinimas eupatoria kilo nuo šiaurinės Turkijos dalies karaliaus Mithridates Eupator, kuris pirmasis atrado šio augalo gydomąsias savybes ir žinojo apie jį labai daug.

Vaistinė dirvuolė turi labai ilgą istoriją medicinoje. Ji buvo vartojama jau nuo graikų laikų kaip universali priemonė nuo visų ligų. Jau saksų laikais dirvuolę naudojo kraujavimams stabdyti. XV amžiuje ji buvo pagrindinis komponentas preparatuose, kurie buvo skirti šaunamųjų ginklų padarytoms žaizdoms gydyti. Vėliau šis augalas įėjo į preparatų, skirtų sužalotoms sportininkų pėdoms, čiurnų patempimams gydyti.

  • Vaistinė-dirvuolė.jpgŽolėje randama iki 5% rauginių medžiagų. Vartojant į vidų, jos pasižymi sutraukiančiu ir priešuždegiminiu poveikiu. Vartojami užpilai ir ištraukos gydant virškinamojo trakto ligas. Jos preparatais gydomas sausas kosulys, peršalimas, viduriavimas, bronchitas. Burnos ertmė ir gerklė skalaujama sergant stomatitu, gingvitu, kai skauda gerklę.
  • Išoriškai raugai taip pat veikia sutraukiančiai. Šviežių lapų kompresai gydo sumušimus, opas, žaizdas. Dirvuolės lapai padeda iš žaizdos pašalinti į ja patekusius svetimkūnius, nuolaužas, skeveldras. Žaizdų gydyme dalyvauja ne tik rauginės medžiagos, bet ir silicio dioksidas. Jie stabdo kraujavimą ir skatina krešulio formavimąsi, tokiu būdu stabdo kraujavimą.
  • Manoma, kad vaistinė dirvuolė gydo geltą ir kitus kepenų sutrikimus.

Pašalinis poveikis:

vartojant didelėmis dozėmis dėl dirvuolės sutraukiančio poveikio gali užkietėti viduriai;

gali atsirasti jautrumas saulės spinduliams, jeigu vartojama išoriškai ar labai didelėmis dozėmis į vidų.

Draudžiama vartoti:

nerekomenduojama vartoti užkietėjus viduriams;

vartojant šviežių lapų kompresą nerekomenduojama būti tiesiogiai saulės spinduliuose.

Vartojimo būdai

Užpilo ruošimas: 2-4 išdžiovintos žolės arbatiniai šaukšteliai užpilami puodeliu verdančio vandens. Gerti vieną puodelį per dieną, geriau nesaldytą.

Išoriniam vartojimui ruošiami nuovirai: apie 50 gramų išdžiovintos žolės užpilama 1 litru vandens. Juo plaunamos žaizdos.

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7