Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Vaistinė šventagaršvė (lot. Angelica archangelica)

Vaistažolės

Tai dvimetis arba daugiametis kvapnus žolinis augalas, užaugantis iki 100-250 cm. Stiebas status, storas, tuščiaviduris. Jį perlaužus, išsiskiria baltos spalvos sultys. Lapai stambūs, 2-3 kartus plunksniškai suskaidyti. Vainiklapiai žali. Auga ir Lietuvoje, į kurią, kaip manoma, buvo atgabentas XIV amžiuje iš Skandinavijos šalių. Mėgsta upių pakrantes, drėgnas vietas.

Gydomosios savybės ir cheminė sudėtis
Vaistinė-šventagaršvė.jpg

Šventagaršvė medicinoje naudojama jau tūkstančius metų. Buvo manoma, kad šventagaršvė slopina gimdos skausmus, todėl Amerikos kolonistai ją vartodavo abortams. Šiandien viena iš šventagaršvės rūšių (Chinese angelica – kinijos šventagaršvė) yra daugelio vaistinių preparatų, skirtų subalansuoti moterų hormonų apykaitą ir skatinti krūtų augimą, sudėtį.

  • Fitoestrogenai. Manoma, kad kininio skudučio sudėtyje yra „fitoestrogenų“ (cheminių medžiagų, kurios turi panašų poveikį į lytinių hormonų – estrogenų). Ji tinka vartoti sergant mažakraujyste, norint sureguliuoti mėnesinių ciklą, vaginalinius spazmus ir padeda moterims lengviau iškęsti menopauzės laikotarpiu atsiradusius sutrikimus.  Vartojama PMS laikotarpiu, kai kuriais nevaisingumo atvejais.
  • Kumarinams būdinga spazmus atpalaiduojantis poveikis.
  • Kartumynai gydo virškinimo sutrikimus. Preparatai ir antpilai reguliuoja virškinamųjų liaukų sekreciją, skatina žarnyno ir skrandžio motoriką, slopina rūgimo procesus žarnyne, reguliuoja dujų kaupimąsi žarnyne. Vokiečių mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad šventagaršvė pasižymi antimikrobiniu poveikiu, todėl veiksminga peršalimo, bronchitų, astmos, gripo gydymui.
  • Šventagaršvė gerina kraujotaką ir suteikia malonų šilumos pojūtį visam organizmui. Jos poveikis yra lyginamas su kalcio kanalų blokatorių poveikiu, todėl naudojama aukšto kraujo spaudimo mažinimui. Tačiau tyrimai įrodė, kad šventagaršvė gali padidinti kraujo krešėjimą, todėl žmonėms, sergantiems širdies ligomis, būtina iš pradžių pasitarti su gydytoju.

Pašalinis poveikis:

vartojant būtina laikytis instrukcijų ir dozių, nes per didelės dozės gali būti nuodingos;

dideli kiekiai neigiamai veikia centrinę nervų sistemą;

kumarinai gali sukelti alergines odos reakcijas.

Draudžiama vartoti:

nėštumo ar žindymo laikotarpiu;
n
epatariama vartoti žmonėms, praeityje sirgusiems ateroskleroze ar turėjusiems širdies smūgį;
reikia vengti vartoti, jei žmogui yra išsivystęs jautrumas saulės šviesai, nes šventagaršvės sudėtyje yra medžiagos psoraleno, kuri didina jautrumą šviesai ir gali sukelti alerginę reakciją;

sergantiems cukriniu diabetu reikėtų vengti vartoti, nes augalo sudėtyje yra didelis kiekis sacharozės.

Vartojimo būdai

Daugelyje parduotuvių galima rasti šventagaršvės maisto papildų ir tinktūrų. Galima vartoti ir hormonų apykaitą reguliuojančias arbatas ar kapsules. Medicinoje vartojamos augalo šaknys, lapai ir sėklos.

Užpilo paruošimas: vieną valgomąjį šaukštą susmulkintų šaknų reikia užpilti stikline verdančio vandens. Palaikyti 30 min. ir perkošti. Vartoti po du valgomuosius šaukštus 3 kartus per dieną, prieš valgį.

Vonios paruošimas: 100 gramų susmulkintos žolės reikia užpilti 3 litrais verdančio vandens. Palaikyti keturias valandas ir perkošti. Supilti į vonią į šiltą vandenį ir joje pagulėti prieš miegą.

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7