Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Vaistinis šalavijas (lot. Salvia officinalis)

Vaistažolės

Tai daugiametis puskrūmis, užaugantis iki 60 cm aukščio. Stiebai statūs, šakoti, plaukuoti. Lapai pailgai kiaušiniški, kartais elipsiški, 8 cm ilgio buka viršūne, smulkiai dantytais kraštais. Žiedai mėlyni, kartais balti. Visas augalas padengtas plaukeliais. Savaime auga Viduržemio jūros baseino šalyse. Lietuvoje auginamas kaip prieskoninis ir vaistinis augalas soduose, darželiuose. Mėgsta saulėtas, sausas vietas. Žydi birželio – liepos mėnesiais.

Gydomosios savybės ir cheminė sudėtis
Vaistinis-šalavijas.jpg

Vaistinė augalinė žaliava – lapai, renkami žydėjimo metu. Džiovinami. Išdžiovinti yra baltai sidabrinės spalvos. Jų kvapas stiprus, skonis sutraukiantis, kartokas.

Šalavijas buvo pradėtas vartoti jau prieš 2000 metų. Jis buvo tinkamas tiek mėsos konservavimui, tiek beveik visų žinomų ligų gydymui nuo gyvatės įkandimo iki psichologinių problemų.

  • Eterinis aliejus. Jo randama iki 2,5%. Pagrindiniai eteriniai aliejai: monoterpenoidai, kamparas, cineolis. Eterinis aliejus vartojamas burnos ir gerklės uždegimams bei infekcijoms gydyti, tokioms kaip stomatitas, gingivitas, faringitas. Vartojami ledinukai su vitaminu C persišaldžius, kosint ir sergant bronchitu.
  • Šalavijas turi savybę mažinti prakaitavimą. Jo efektyvumas siekia net 50%, todėl šis augalas įeina į dezodorantų sudėtį.
  • Šalavijas turi gilias tradicijas virškinamojo trakto sutrikimų gydyme. Jis padeda atsipalaiduoti raumenų spazmams virškinamajame trakte, ir patvirtintos virškinimą gerinančios savybės.
  • Vaistinis šalavijas slopina pieno liaukų veiklą, todėl gali būti vartojamas nutraukiant maitinimą krūtimi.

Pašalinis poveikis:

eterinis aliejus yra nuodingas, nes jame yra tujono, kuris yra protoplazmos nuodas. Labai didelėmis dozėmis jis sukelia traukulius.

Draudžiama vartoti:

vaistinis šalavijas gali stimuliuoti gimdos susitraukimus, todėl negalima vartoti nėštumo metu;

sergant epilepsija, cholecistitu, hipertonija.

Vartojimo būdai

Parduotuvėse galima nusipirkti lapų ekstrakto. Rekomenduojama išgerti po vieną arbatinį šaukštelį 3 kartus per dieną.

Arbata verdama iš 1-2 arbatinių šaukštelių džiovintų lapų vienam puodeliui verdančio vandens. Paliekama 10 min., tada nukošiama. Ja skalaujama burna arba geriama iki  3 puodelių  per dieną virškinimui gerinti.


Susijusios nuorodos:
Eterinis aliejus Šalavijų Mirrolla 10ml
Arbata Šalavijo lapai Sila Prirody 50g
Arbata Šalavijo žolė Altaifarm 50g

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7