Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Vaistinis valerijonas (lot. Valeriana officinalis)

Vaistažolės

Tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 2 m aukščio. Stiebas stačias, viršutinėje dalyje šakotas. Lapai neporiškai plunksniški. Skroteliniai lapai ilgakočiai,  stiebo – bekočiai. Baltos ar rausvos spalvos žiedai sukrauti netikruose skėčiuose. Vaistinis valerijonas dažnai sutinkamas rytinėje Lietuvos dalyje. Jis mėgsta šlapias ir drėgnas pievas, pakrantes, drėgnus lapuočių miškus.

Gydomosios savybės ir cheminė sudėtis

Vaistinė augalinė žaliava – valerijono šakniastiebiai su šaknimis. Augalas auginamas du metus, trečiais metais kasamos šaknys su šakniastiebiais. Iškastos jos būna baltos spalvos, o džiovinant paruduoja.

Senovės Graikijos gydytojai Dioskoridas ir Galenas vaistinį valerijoną vadino „fu“ dėl jo nemalonaus kvapo, kuris priminė senovėje naudotų odų ar prakaito kvapą. Senesnėje augalų klasifikacijoje vaistinio valerijono lotyniškas pavadinimas buvo    Valeriana phu. Šio augalo lotyniškas pavadinimas kilo nuo žodžio valere, kuris reiškia „būti laimingam“.

  • Vaistinis-valerijonas.jpgEteriniai aliejai raminančiai veikia nervų sistemą. Mažos jų dozės centrinę nervų sistemą veikia stimuliuojančiai, o didelės – slopinančiai. Vaistinis valerijonas vartojamas nemigai gydyti ir nesukelia pripratimo bei silpnumo jausmo atsikėlus. Šis augalas padeda greičiau užmigti ir skatina ramų, kokybišką miegą.
  • Valerijono raminantis poveikis turi įtakos ir kitiems organams. Jis atpalaiduoja raumenų spazmus ir padeda išvengti traukulių.
  • Vaistinis valerijonas sustiprina širdį ir žemina padidėjusį kraujo spaudimą, jei tai susiję su nerimu, jauduliu, stresu.

Pašalinis poveikis:

didelėmis dozėmis gali sukelti apsinuodijimą;

labai didelės dozės gali sukelti paralyžių ar širdies darbo sutrikimą;

valerijonas gali trukdyti vairuoti ir dirbti su mechanizmais.

Draudžiama vartoti:

ilgiau nei 2-3 savaites be pertraukos. Ilgiau vartojant gali pradėti skaudėti galvą;

nerekomenduojama vartoti dienos metu, nes slopina;

nėštumo ar žindymo laikotarpiu;

kartu su kitais vaistais, kurie vartojami nemigai gydyti, nes valerijonas sustiprina jų poveikį;

esant žemam kraujospūdžiui.

Vartojimo būdai

Vaistinis valerijonas įeina į tablečių, kapsulių, arbatų, vartojamų nemigai, stresui, isterijai gydyti. Valerijono užpilai ruošiami šaltuoju būdu, nes pagaminti su karštu vandeniu gali sukelti tachikardiją (širdies ritmo sutankėjimą). Šio augalo tinktūra įeina į vidurių lašų sudėtį. Rekomenduojama tinktūros dozė yra 5 ml prieš miegą. Šią normą galima sumaišyti su stikline vandens. Sausas valerijono ekstraktas išleidžiamas tablečių pavidalu.

Užpilo šaltu būdu ruošimas: 1 arbatinis šaukštelis valerijono šaknų užpilamas stikline šalto vandens ir laikoma apie 24 val., kartais pamaišant. Tada nukošiama ir geriama po 0,5-1 stiklinę prieš einant miegot.


Susijusios nuorodos:
Arbata Vakarinė Večernyje Biokor 50g
Maisto papildas Valerijonas vakarinis N60
Arbata NATUSOR 07 SOMNISEDAN 80g (raminanti)

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7