Ieškoti
Geriausia prekių paieška internete, elektroninės parduotuvės
   

Valgomasis svogūnas (lot. Allium cepa)

Vaistažolės

Tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 30-40 cm aukščio. Jo lapai tuščiaviduriai, vamzdiški, nusmailėjusiomis viršūnėmis. Stiebas stačias. Svogūno šaknys kuokštinės. Baltos spalvos žiedai susitelkę skėčio pavidalo žiedyne, išaugančiame stiebo viršuje. Žydi birželio – rugpjūčio mėnesį. Valgomasis svogūnas plačiai paplitęs Lietuvoje, auginamas soduose, daržuose.

Gydomosios savybės ir cheminė sudėtis Valgomasis-svogūnas.jpg

Vaistinė augalinė žaliava – svogūnas.

Svogūnai medicinoje buvo plačiai vartojama jau nuo senų laikų.Viduramžiais žmonės svogūnų kekes kabindavo tarpdurį, nes manė, kad jie apsaugo nuo maro, vidurių šiltinės, dizenterijos.

Stephen Long ekspedicijos po Uolinius Kalnus metu (1819-1820) ir Vokietijos princas Maksimilianas kelionės į Misūrio upės regioną  metu (1832-1834) valgė svogūnus, bandydami išsigelbėti nuo ligos, kuri, jie manė, buvo skorbutas.

  • Svogūno skonio aštrumas turi šildantį poveikį, dėl kurio pagreitėja kraujo cirkuliacija ir padidėja prakaitavimas. Tai labai vertinga karščiuojant peršalus ar sergant gripu.
  • Svogūnas vartojamas nedideliems virškinimo sutrikimams gydyti, nes jie gerina virškinimą, žadina apetitą.
  • Valgant žalius svogūnus yra nužudomos žalingos bakterijos, grybeliai, kai kurie virusai ir parazitai.
  • Išoriškai ši daržovė tinka nudegimų, žaizdų, nubrozdinimų gydymui ir dezinfekavimui, dantų skausmo malšinimui.
  • Bandymais įrodyta, kad valgomasis svogūnas slopina aterosklerozės progresavimą.
  • Svogūnų sultys vartojamos skaudant gerklei, kosint.

Pašalinis poveikis:

gali sukelti skrandžio sutrikimų, jei valgoma labai daug šviežių svogūnų.

Draudžiama vartoti: duomenų nėra.

Vartojimo būdai

Svogūnas medicinoje vartojamas labai plačiai. Dažnai valgomos žalios svogūno galvos, spaudžiamos sultys. Skaudančiai gerklei ir peršalus vartojamas toks mišinys: 2 svogūnai sumaišomi su 2 šaukštais medaus ir palaikoma per naktį. Išoriškai vartojami kompresai, kurie valo žaizdas, padeda pasišalinti rakštims,  gydo ausų skausmą. Svogūnai patroškinami kol suminkštėja ir dedami ant skaudamos vietos.

Gydomasis svogūnų pienelis ruošiamas iš galvutės svogūno ir puodelio pieno. Šis mišinys užvirinamas, paverdama apie 20 min., nukošiama ir laikoma šaldytuve. Vyresniems negu 6 mėnesių vaikams galima duoti po 1 arbatinį šaukštelį 3-6 kartus per dieną. Šis mišinys ramina, naikina bakterijas, padeda atsikosėti, tačiau kasdien ar nuolat jo vartoti nerekomenduojama.

 

APKLAUSA/ KONKURSAS
Klausimas:
Ar Jus veikia mėnulio pilnatis?
Atsakymai:
Taip, sunkiau užmigti
Taip, aplinkinių elgesys tampa keistas
Manęs neveikia
Rezultatai
 
2009 © Infomed.lt Visos teisės saugomos įstatymo. Kontaktai | Reklama
HexaPortal v1.7